Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Gatunki Eretmodini w jednym akwarium?

Autor tymek666
Użytkownik
#1 - Posted: 20 Sty 2008 21:49 
Witam,
Próbuję zebrać w jedną całości informacje o taksonach z Eretmodini (pomijając fakt, że taksony te raczej nie są tym, czym być powinny...).
Wiemy, że w naturze te gatunki krzyżują się, ale jak jest w Waszych akwariach? Czy zaobserwowaliście tarła pomiędzy osobnikami np Eretmodusa i Tanganicodusa? Jeśli tak, to jakich odmian one dotyczyły?
Pozdrawiam,
Kuba

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 21 Sty 2008 06:09 - Edytowany przez: admin 
Kuba

Czy ja dobrze zrozumiałam, że wg Ciebie Tanganicodus i Eretmodus to nie oddzielne gatunki? A moze mówisz nie o formach połnocnych, czy południowych, ale o tym co występuje w naturze w wąskim pasie M'toto, Kigoma?

Marta

Autor tymek666
Użytkownik
#3 - Posted: 21 Sty 2008 07:40 
W sensie morfologicznym to są oddzielne gatunki, ale wykształcenie grup populacji o jednakowym uzębieniu to raczej zbieżności.
Marto, a czy w okolica Kigomy też występują hybrydy? Myślałem, że tylko na południowo-zachodnim brzegu, tam gdzie występuje linia E, która sama w sobie jest 'czysta', ale występuje, prawdopodobnie jednokierunkowych przepływ genów w formie wąskiej strefy hybrydyzacji.
Pozdrawiam,
kuba

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 21 Sty 2008 09:18 - Edytowany przez: admin 
ale wykształcenie grup populacji o jednakowym uzębieniu to raczej zbieżności.

Ale Eretmodus i Tanganicodus róznią sie w uzębieniu.

Czy na 100% istnieją w Kigoma hybrydy - będę wiedziła za jakiś czas. Własnie tam obecnie przebywa Evert van Ammelrooy i szuka pewnych taksonów -:))

Marta

Autor tymek666
Użytkownik
#5 - Posted: 21 Sty 2008 09:41 - Edytowany przez: tymek666 
Ale Eretmodus i Tanganicodus róznią sie w uzębieniu.
Właśnie, ale populacje np. o uzębieniu łopatkowatym Eretmodusa pochodzą z różnych linii filogenetycznych.
W Kigomie nie było dowodów na introgresję to nie znaczy że jej tam nie ma ;)
Kuba

BTW, czemu trzymamy Tanganicodusy razem z np. tofciami, skoro ich dieta w naturze jest odmienna?

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 21 Sty 2008 09:48 
Wiesz - tak od dawna się uważało, ze tak powinno być. Ja w swoich zbiornikach mam je z trofeusami, ale nie mam ani jednego ślimaka. Wyraźnie uzupełniają sobie dietę. Tak na prawdę powinno się je chyba trzymać w oddzielnych zbiornikach z rybami planktonozernymi. Wszystko ewoluje, nasza wiedza także. Poczytajcie na stronie TooOlda tematy dyskusji z IRC z 1999 roku. To co teraz wiemy i jakie gatunki mamy to niebo, a ziemia.

Marta

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Gatunki Eretmodini w jednym akwarium? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®