Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

ODPIENIACZ

Autor maxim33
Użytkownik
#1 - Posted: 24 Lut 2008 01:25 
MAM PYTANIE CZY MACIE ODPIENIACZ W SWOIM AKWARIUM A JAK MACIE TO POWIEDZCIE CZY JEST PRZYDATNY BO WIEM ZE ROZBIJA SUBSTANCJIE BIAŁKOWE W WIEMY ZE JEST TO MOZYWKA DLA AZOTANÓW.........................................

Autor maxim33
Użytkownik
#2 - Posted: 24 Lut 2008 01:27 
MIAŁEM NAPISAC POZYWKA DLA AZOTANÓW I JAKI JEST TO KOSZT ........GDZIE KUPIC???

Autor Vepsik
Użytkownik
#3 - Posted: 24 Lut 2008 09:18 
Z tego, co wiem to odpieniacze są używane w akwariach morksich. Poza tym pisz małymi literami....

Autor reza
Użytkownik
#4 - Posted: 27 Lut 2008 16:45 
Moim zdaniem odpieniacz jest zbędny w słodkowodnym akwarium.
Są stosowane tylko w marszczyźnie.......a to całkiem inna bajka....
Cena??
Zobacz na internetowych sklepach.

Autor Mariusz_B
Użytkownik
#5 - Posted: 27 Lut 2008 17:49 - Edytowany przez: Mariusz_B 
Proponuję poczukać za pomocą www.google.pl LICZNYCH artykułów opisujących zasadę działania odpieniaczy białek.
Moim zdaniem też :D

W ogromnym skrócie wydajność opieniacza, którego głównym zadaniem jest usunięcie z wody tłuszczy, kwasów tłuszczowych, kwasów organicznych, aminy, lipidy, fosforany, fenole, węglowodany, jodki, metali związanych z białkami i oczywiście same białka zależy od możliwości wytworzenia jak nawielszej liczby jak najmniejszych pęcherzyków powietrza jak i czasu ich aktywnego działania. Jak wiadomo woda morska posiada większą gestość i efekt napowietrzania będzie dużo łatwiejszy do osiągnięcia.

Nie można powiedzieć że odpieniacz w wodzie słodkiej nie będzie działał wcale. Będze, ale dużo mniej skutecznie.

W akwarystyce morskiej częste podmiany dużej ilości wody nie są zalecana a nawet mogą być szkodliwe. W słodkowodnej wręcz przeciwnie.

Biorąc pod uwagę koszt odpieniacza, trudności związane z adaptacją wydajności urządzenia do środowiska słodkowodnego zakup wydaję się co najmniej chybiony .... Podmiana wody jest nieporównywalnie prostsza.

Cena zaczyna się od kilkuset złotych i pnie się ambitnie w górę pronorcjonalnie do wydajności i markowości sprzętu.

Autor maniutek15
Użytkownik
#6 - Posted: 27 Lut 2008 18:15 
Zamiast inwestować w odpieniacz lepiej kupić lub zmodernizować filtr w akwa np. zrobić złoże zraszane z dużym złożem biologicznym albo kupić lepsze wkłady. Wydaje mi się że duże złoże biol lepiej się sprawdzi niż to cudo z akwarium morskiego.
pozdro
Maciek

Autor nuroslaw
Użytkownik
#7 - Posted: 28 Lut 2008 07:51 
akwarystyce morskiej częste podmiany dużej ilości wody nie są zalecana a nawet mogą być szkodliwe. W słodkowodnej wręcz przeciwnie.

a skąd takie twierdzenie. One są jedynie szkodliwe dla Twojej kieszeni, bo sól całkiem sporo kosztuje i narobić się trzeba.

Ja przez pewien czas stosowałem odpieniacz w swoim akwarium. Dwie istotne wady:

wymaga znacznie silniejszej pompy niż w morskim (odpieniacze zaprojektowane do morskiego mają za duży przekrój rury w stosunku do dedykowanej pompy w odniesiniu do słodkowodnego)

piana wyraźnie nie trwała. Kubek musi być niższy, należy wcześniej zbierać pianę, której też jest zresztą mniej - bo trudniej się pieni ze względu na gęstość.

Autor Mariusz_B
Użytkownik
#8 - Posted: 28 Lut 2008 10:43 
Hmm

Twierdzenie poparte 2 doświadczeniami zaobserwowanymi w solniczce kolegi. NIe twierdzę że jest to fakt naukowy. Fakt faktem że było to kilka lat temu i odczynniki też nie były takie jak teraz ....
Wymienił około 30 % wody i stracił część obsady, z koralami też miał poważny problem.

Swoją droga obecnie 3 znajomych ma akwaria morskie i nie podmieniają często dużych ilości wody.

NIe jestem znawca tematu ale chyba po to między innymi stosuje się odpieniacz aby zmiejszyć czestotliwość podmian wody.

Autor nuroslaw
Użytkownik
#9 - Posted: 28 Lut 2008 11:20 
NIe jestem znawca tematu ale chyba po to między innymi stosuje się odpieniacz aby zmiejszyć czestotliwość podmian wody.

a to jak najbardziej.

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / ODPIENIACZ Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®