Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Krzyżowki

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next »  
Autor Narciarz
Użytkownik
#1 - Posted: 5 Sty 2006 13:10 
czesc. Zmieniam obasdę w swoim akwarium i w zwiazku z tym chcialbym uniknąć ewentualnych krzyżówek. Czy mozecie wyeliminować te gatunki które mogą to zrobić z poniższej listy ?
-bemba
-chipimbi
-kasanga
-duboisi maswa
-bulu point
-ikola
z góry bardzo dziekuje za odpowiedzi i sugestie !

Autor admin
Użytkownik
#2 - Posted: 5 Sty 2006 13:43 
Witaj

Bemba skrzyżuje sie z Bulu point i z Ikola

Kasanga z chipimbi.

Pozdrawiam

Marta

Autor Narciarz
Użytkownik
#3 - Posted: 5 Sty 2006 15:27 
Dziekuje za info - a w takim razie czy bulu z ikolą też ?

Autor admin
Użytkownik
#4 - Posted: 5 Sty 2006 15:35 
Bulu Point z Ikola też niestety.

Marta

Autor JacekK
Użytkownik
#5 - Posted: 6 Sty 2006 14:17 
ktorys z kolei post o pytanie mozliwosci wyeliminowania krzyzowania odmian lokalnych ...a moze by tak zrobic jakas tabele liniowa z wskazaniami mozliwych krzyzowek ../i na stonce/
Odrazu mowie Tropheusy nie sa mocna ma stroną ..../spogladanie na P.Marte/
Pozdrawiam

Autor admin
Użytkownik
#6 - Posted: 6 Sty 2006 14:58 
Ok

Nie mama tylko pomysłu na formę. Co pomyślę

Marta

Autor JacekK
Użytkownik
#7 - Posted: 6 Sty 2006 15:01 
Wypisac w 2 grupach pionowych /to samo/wszystkie zanane odmiany i polaczyc liniowo odmiany mogace sie krzyzowac np...
Serdecznie Pozdrawiam

Autor admin
Użytkownik
#8 - Posted: 6 Sty 2006 15:16 
Właśnie na to wpadłam

Jednomyślność to jest to.

Marta

Autor JacekK
Użytkownik
#9 - Posted: 6 Sty 2006 15:19 
tylko prosze przed zamieszczeniem na stornie pomyslec o takim zabezpieczeniu aby bylo wiadomo skad to jest , brak takich publikacji a zinteresowanie rynkiem hodowlanym na nie jest ogromny . ma rada tlo calej tabeli w www.tropheus.com.pl. Bo w pierwszej kolejnosci zciagna to hodowcy i hodowcy .
Pozdrawiam

Autor admin
Użytkownik
#10 - Posted: 6 Sty 2006 20:11 

Autor sue
Użytkownik
#11 - Posted: 6 Sty 2006 20:24 
Marto świetne zestawienie! Myślę że będzie to ogromna pomoc zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych akwarystów
Do czego to facet potrafi namówić kobietę Jacku chyba powinniśmy Ci podziękować!
Magda

Autor JacekK
Użytkownik
#12 - Posted: 7 Sty 2006 09:44 
,,Diabelek,, ale faktem jest ze mala tabelka a tak pomocna , mam tylko nadzieje ze dane beda pobierane w celu eliminowania krzyzowek a nie celowego ich ,,parowania,,.
Pozdrawiam

Autor admin
Użytkownik
#13 - Posted: 7 Sty 2006 10:05 
Mogę zrobić wiekszą, ale wtedy to juz.....odmian jest około 120.

Marta

Autor JacekK
Użytkownik
#14 - Posted: 7 Sty 2006 10:08 
jejku gdzie te czasy kiedy bylo ich 30 heheheh . A oferta firm ktore miale z 15 w ofercie wydawala sie taka ogromna
Pozdrawiam

Autor admin
Użytkownik
#15 - Posted: 7 Sty 2006 10:11 
My mamy ich 26 i jeszcze moje prywatne.


Marta

Autor JacekK
Użytkownik
#16 - Posted: 7 Sty 2006 10:21 - Edytowany przez: JacekK 
Pani Marto ale czytam ta tabelke i mysle ze wiekszosc nie ma wiedzy dlaczego podzialy liniowo ,,genetyczne ,, daja wskazania mozliwosci ,,parowania,, odmiany . W wolnej chwili mozna by pomyslec o wyjasnieniu zagadnienia .
Sam z mial checia bym to poczytal bo w niektorych kwestiach sam sie gubie ... i pytanie ktore zawsze mi sie nasuwa czy to nie doprowadzi do tego ze za parenascie lat bedziemy mieli Tropheus sp. Line 5 z wskazaniem na pule x ..np. ??? bo coraz czesciej sie mowi o kierunku ,kluczu rozpoznawczym dla form lokalnych /linia plus miejscowosc/ oraz odmiana lokalna /linia plus ta odmiana /..jesli polacza to w calosc to bedzie jeden klucz dla lini plus w nazwie wskazanie puli gdzie pula bedzie okresleniem lokalizacji /tylko czy lokalizacji pierwotnej czy aktualnej tego nie wiem/. A jakie jest Pani prywatne zdanie ??? jakie winien byc klucz rozpoznawczy danego osobnika???
Pozdrawiam

Autor zydekk
Użytkownik
#17 - Posted: 8 Sty 2006 09:48 
z tego co mi wiadomo równiez duboisi z bulu pointem sie krzyzują

Autor admin
Użytkownik
#18 - Posted: 8 Sty 2006 09:56 
Niestety nie ma jednego klucza dla linii u że w ewolucji jeziora przez ostatni milion lat następowały duze migracje osobników- co doprowadziło do zasiedlania różnych miejsc w jeziorze. Mówiłam już o tym kilkatrotnie na Zlotach. Opisy linii wg Schupkego to linie morfologiczne, które tylko częściowo pokrywają się z badaniami genetycznymi Stumbauera. Linia 8, ta, w której występuje Kasanga, Katoto i inne, jest najbardziej zróżnicowana genetycznie. O tym mozna wiele mówić. Jak znajdę czas napisze to szerzej.

Marta

Autor admin
Użytkownik
#19 - Posted: 8 Sty 2006 09:56 
A gdzie przeczytałeś lub dowiedziałeś sie że Bulu Point krzyżuje się z Duboisi?
Marta

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 21 Sty 2006 07:54 - Edytowany przez: admin 
ZydekK

Nie odpowiedziłeś mi gdzie przeczytałeś o krzyżówce Bulu Point i Duboisi, to ciekawe.

Marta

Autor zydekk
Użytkownik
#21 - Posted: 21 Sty 2006 21:40 
u jednego z moich znajomych akwarystów sie podobno kiedys skrzyzowaly a nie sądze zeby mnie kłamal bo jaki mial by w tym cel

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 22 Sty 2006 10:07 
A moze jakieś zdjęcia.....?

Marta

Autor Narciarz
Użytkownik
#23 - Posted: 22 Sty 2006 10:23 
tabelka rewelacja ! rozwiewa moje wselkie wątpliwości - dziekuje :)

Autor zydekk
Użytkownik
#24 - Posted: 22 Sty 2006 12:08 
postaram sie o zdjęcia ale nie będzie to chyba łatwe

Autor tooold
Użytkownik
#25 - Posted: 22 Sty 2006 16:31 
bardzo podobna tabela ,ale oczywiście z o wiele mnie ujętymi odmianami znajduje sie w książce Sabiny Melke" Tanganjikaseecichliden" - jest tylko drobny haczyk (jesli ktoś nieuwaznie czyta) - tam krzyżykiem oznaczone sa odmiany które mogą razem przebywac w akwarium.

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 22 Sty 2006 16:54 
Nie mam tej książki, nie wdziałam tej tabelki. Chyba musze zakupić te ksiażkę.

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#27 - Posted: 22 Sty 2006 17:25 - Edytowany przez: tooold 
Nie mam tej książki, nie wdziałam tej tabelki. Chyba musze zakupić te ksiażkę.

myślę ,że teraz to już nie warto - wydana w 1998 roku i wiadomości dla Was już raczej jesli nie znane to często juz nieaktualne.

Oczywiście gdybyś była początkującą niemiecką akwarystką to byłoby warto ;-)

Bardziej sobie cenię książkę H.J Herrmanna "Tropheus" z 1999 roku.

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 22 Sty 2006 17:54 
Bardziej sobie cenię książkę H.J Herrmanna "Tropheus" z 1999 roku.


To akurat mam!

Ja ostatnio staram się czytać jak najwięcej opracowań naukowych publikownych w naukowych czasopismach. Badania molekularne potwierdzają sporą część ujęcia linii genetycznych przez Schupkego. Jednak podejrzewam, że długo jeszcze bedą trwały badania nad usystematyzowaniem tego i wydzieleniem konkretnych gatunków.
Zróżnicowanie genetyczne w obrębie wielu odmian morfologicznych jest tak
duże, że nie wiadomo jak o usystematyzować.

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#29 - Posted: 22 Sty 2006 19:16 
Zróżnicowanie genetyczne w obrębie wielu odmian morfologicznych jest tak
duże, że nie wiadomo jak o usystematyzować


właśnie - może po prostu jest to niemożliwe???

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 22 Sty 2006 19:33 - Edytowany przez: admin 
Ja teraz po tych kilku latach obserwacji i czytania wielu prac (a wiesz, że trofeusy to mój bzik) dochodzę do wniosku, że możliwe, że nigdy nie wyodrębnimy gatunków w rodzaju Tropheus. Być moze, ze trzeba będzie wydzielić duboisi jako odrębny rodzaj, a reszte zaklasyfikowac do jednego gatunku np. T. moorii z licznymi odmianami? Chociaz może annectens powinien być też odrębnym gatunkiem?

Zwróć jednak uwagę na wiele pozytywów w układaniu linii Schupkego. Linia 7 (lunangwa, moliro, chimba...ilangi, linangu) i 8 (lufubu, chaitika, katoto...kalambo, kasanga, muzi itp) układają się bardzo logicznie w zróżnicowaniu morfologicznym.

I właśnie to jest piękne, tyle pytań, niejasności.

Marta

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Krzyżowki Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®