Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Tropheus Duboisi i moje akwa 240.Czy nie przesadzilem??

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor lobo2304
Użytkownik
#1 - Posted: 16 Mar 2008 21:30 - Edytowany przez: lobo2304 
Witam Wszytkich,
Musze zanaczyc ,ze jestem nowy na forum jednak czytam je od paru dni.Na dodatek akwarystyka jest dla mnie czyms calkiem nowym wiec staram sie uzyskac jak najwiecej informacji poniewaz jak juz zdazylem sie zorientowac - akwarium musi spelniac mnoistwo warunkow (dojrzewanie,woda,filtracja)Mam jednak pytanie poniewaz kazde ogladane badz opisywane akwa roznilo sie zdecydowanie od mojego.Planuje wrzucic do zbiornika ok.15 szt. Duboisi oraz 2 glonojady,w sklepie Panowie proponuja dorzucic mi male stadko z malawii(mam obawy).Zalaczam zdjecie mojego akwa na podstawie ,ktorego chcialbym wiedziec czy zdeczko nie przesadzilem z kamlotami(wapienie-drogie jak cholera i szkodfa byloby wyrzucac :/).Bedzie wdzioeczny za wszelkie rady dla poczatkujacego.Pozdrawiam

lewa strona:

Autor lobo2304
Użytkownik
#2 - Posted: 16 Mar 2008 21:34 
lewa strona:


centralnie:


sorry za podwojny post jednak myslalem ,ze bedzie mozliwosc edytowania.
Pozdr.

Autor marti
Użytkownik
#3 - Posted: 16 Mar 2008 21:39 
sorry za podwojny post jednak myslalem ,ze bedzie mozliwosc edytowania.

jest możliwość edytowania .

Moim zdanie masz za małe akwarium na tą obsade o której piszesz.

Gdybyś poczytał nie kilka dni, a np. kilkanaście lub więcej, do czego Cię zachęcam, bo jest to konieczne w Twoim przypadku, to doczytałbyś się że dla tropheusów powinien być na dnie piasek kwarcowy a nie żwirek.

Autor tymek666
Użytkownik
#4 - Posted: 16 Mar 2008 21:44 
Tak w telegraficznym skrócie:
1. Albo Tanganika albo Malawi. Tych biotopów nie mieszamy.
2. To co napisał już Marti odnośnie podłoża
3. Wyjmij 3/4 kamieni z akwarium, przy takim litrażu i T. duboisi zostawiłbym 2-3 większe kamienie
4. odpuść sobie glonojady.
Jaką masz tam filtrację?

Autor lobo2304
Użytkownik
#5 - Posted: 16 Mar 2008 21:57 - Edytowany przez: lobo2304 
@Tymek666
Zewnetrzny eheim 2228 czyli praktycznie nadfiltracja ponad 2krotna.Dodatkowo pompa i wezyk do napowietrzania.Brak filtacji wewnetrznej(czy powinienem dokupic??)
@Marti
Docztalem o piasku kwarcowym na tej stronce juz po wysypaniu zwirka i ulozeniu kamieni :) .Ludzie o ktorych zakupilem podloze twierdzili,ze nie nie bedzie to mialo wiekszego znaczenia.........Czy Ty takze uwazasz ,ze jest za duzo kamieni??

Moze powienienem pomyslec o innych tropheusach(istotne dla mnie wzrokowo w duboisi jest ich jasny preg u doroslych osbnikow ,ktory pod marina wyjatkowo atrakcyjnie w moim mniemaniu sie swieci)....jakies sugestie??

Thx z gory za info.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#6 - Posted: 16 Mar 2008 22:08 - Edytowany przez: rambowskixx 
w sklepie Panowie proponuja dorzucic mi male stadko z malawii(mam obawy)

Twoje obawy są jak najbardziej słuszne a ten sklep radzę omijać z daleka a już na pewno nie korzystać z rad sprzedawcy skoro dla niego połączenie Malawi i Tanganiki to coś normalnego.

Co do podłoża może być i żwirek nie wiem dlaczego marti twierdzi inaczej;-). W moich zbiornikach mam podłoże z piasku, grubszego żwirku, żwirku koralowego czy wreszcie z grubego żwiru wapiennego. Zauważyłem że chyba najtrudniej utrzymać parametry w podłożach o drobnej granulacji(różne piaski itd itp).
Zbiornik masz faktycznie nie zbyt imponujący jeśli chodzi o litraż.
Co do glonojadów to jeśli masz taką potrzebę to również możesz wpuścić te 2 sztuki ale najlepiej żeby to były ancistrusy dolichopterus a nie jakieś inne gatunki.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor Vepsik
Użytkownik
#7 - Posted: 16 Mar 2008 22:42 
Moze powienienem pomyslec o innych tropheusach(istotne dla mnie wzrokowo w duboisi jest ich jasny preg u doroslych osbnikow ,ktory pod marina wyjatkowo atrakcyjnie w moim mniemaniu sie swieci)....jakies sugestie??

A ja bym duboisi nie zamieniał. To i tak właściwie trofeusy, które nie muszą być trzymane w dużych stadach. Dzięki temu można je jakoś "upchnąć" w tych 240l.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#8 - Posted: 16 Mar 2008 22:52 
To i tak właściwie trofeusy, które nie muszą być trzymane w dużych stadach.

Skąd takie informacje;-)??? Maswy tak jak i każde inne Tropheusy to ryby stadne mało tego bardzo stadne. Czym mniejsza grupa tym większa agresja. To że ktoś ma 6 sztuk żyjących w zgodzie to tak samo można trafić na 6 sztuk innego gatunku wychowanego w swoim towarzystwie od "jajka" i koegzystującego ze sobą w miarę spokojnie. Nie należy jednak kierować się czymś takim i twierdzić że dany gatunek jest mniej lub bardziej stadny albo mniej lub bardziej agresywny.

Łukasz

Autor Vepsik
Użytkownik
#9 - Posted: 16 Mar 2008 23:00 
Z tego, co słyszałem po prostu łatwiej udaje się je trzymać w mniejszych stadach (oczywiście mówimy o liczbie ponad 10 sztuk), niż inne odmiany.

Autor lobo2304
Użytkownik
#10 - Posted: 16 Mar 2008 23:14 
a co Byscie powiedzieli na wpuszczenie Duboisi i Ndole(ostatecznie Moliro badz Chipimbi) w stosunku 1:1 po 8 szt. na stado??
Mam nadzieje ,ze nie napisalem bzdury wynikajacej z krzyzowania sie tych gatunkow....??

Nie chcialbym meczyc tych ryb na sile tylko dlatego ,ze mi sie podobaja...

Autor rambowskixx
Użytkownik
#11 - Posted: 16 Mar 2008 23:16 
Cóż nie zgodził bym się z tym;-). Ogólnie hodowlę każdej odmiany powinno się zaczynać od ilości po wyżej 10 sztuk. Czym jednak jest ich więcej tym mniej problemów. Najlepiej trzymać ponad 20 sztuk wtedy widać w pełni hierarchie i stadne zachowanie tych ryb. Oczywiście do takiej ilości potrzebny jest odpowiedni zbiornik i w większości przypadków to właśnie on ogranicza nasze możliwości.

Łukasz

Autor rambowskixx
Użytkownik
#12 - Posted: 16 Mar 2008 23:20 
a co Byscie powiedzieli na wpuszczenie Duboisi i Ndole(ostatecznie Moliro badz Chipimbi) w stosunku 1:1 po 8 szt. na stado??

Jeśli już coś to 16 sztuk jednej odmiany. Szybko byś sie przekonał że ilość 8 sztuk danego gatunku to ciągłe problemy, które nie rzadko kończą się śmiercią dla niektórych osobników natomiast reszta siedziała by za pewne rozstawiona gdzieś po kątach przez jednego najsilniejszego samca i "modliła" się o przetrwanie.

Łukasz

Autor tymek666
Użytkownik
#13 - Posted: 16 Mar 2008 23:22 
lobo2304, kup kilkanaście młodych sztuk jednej odmiany i przy odpowiednim postępowaniu są szanse na to, że nawet w 240l zbiorniku stadko się 'ułoży'. Trzymanie dwóch odmian w takim zbiorniku nie jest wskazane.

Autor lobo2304
Użytkownik
#14 - Posted: 16 Mar 2008 23:34 
Ok zrobie tak jak napisaliscie Panowie.Musze sie teraz zdecydowac miedzy niebieskimi Duboisi a czerwonymi trofeusami poniewaz jak widac akwa ma mocny niebieski akcent (foto zrobione komorka poniewaz zbiornik jest w drugim domu i czeka az sie wprowadze).Wapienie sa az biale od naswietlenia marina.Czerwona rybka moglaby fajne wygladac na zasadzie kontrastu zas Duboisi kolorystycznie odpowiadaja calosci wystroju.

Nigdy nie sadzilem ,ze posiadanie akwarium bedzie zrodlem tylu dylematow i zagadnien :) .Nie ukrywam ,ze im wiecej tym bardziej mnie to interesuje i nie dziwie sie ,iz akwarystyka potrafi tak wciagac :).

Bardzo dziekuje za wszytkie rady.
Pozdrawiam
Paweł

Autor rufus1
Użytkownik
#15 - Posted: 16 Mar 2008 23:34 
Mozna spotkac informacje ze Tropheus duboisi w naturze wystepuje w mniejszych liczebnie stadach niz. np Tropheus moorii, ale to nie musi oznaczac ze tak samo bedzie w akwarium.
Przy wiekszej ilosci osobnikow w akwarium agresja, tak jak napisal Łukasz, moze byc oslabiona.
Jezeli to akwarium ma 240 litrow to nie wiem czy jest odpowiednie dla trofeusow. Moim zdaniem jest za male, tym bardziej dla tr. duboisi, ktore rosna wieksze od np. trofeusow moorii.
Jezeli chodzi o kamienie, moim zdaniem jest ich stanowczo za duzo. Przy takim ukladzie bedzie trudno utrzymac czystosc w akwarium, a jak bedzie slaba filtracja to bedzie problem.
Co do podloza jak widze zdania sa podzielone. Ja jestem zwolennikiem podloza z piasku. NIe do konca przekonuje mnie twierdzenie ze tak samo bedzie mozna utrzymac czystosc (czyli min. stabilne parametry wody) w akwarium z zwirem jak i z piaskiem. Po dluzszym uzytkowaniu akwarium na pewno dno zwirowate bedzie "przenawozone" odchodami itd. Mozna dno odmulac, ale jak wiadomo trofeusy nie lubia grzebania w akwarium.

W przypadku trofeusow moim zdaniem o nadfiltracji mozemy mowic jak jej wydajnosc jest 3,5 - 4 razy wieksza niz zbiornik. Nalezy tez pamietac ze filtracja to zespol procesow ktore odpowiadaja za stabilonosc zbiornika (mechaniczna, biologiczna i chemiczna). Majac tylko jeden filtr trudno to bedzie zrealizowac.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#16 - Posted: 16 Mar 2008 23:42 - Edytowany przez: rambowskixx 
Po dluzszym uzytkowaniu akwarium na pewno dno zwirowate bedzie "przenawozone" odchodami itd. Mozna dno odmulac, ale jak wiadomo trofeusy nie lubia grzebania w akwarium.

Leszku po prostu mam baniaki w których tego typu podłoże leży przez 4 lata i akwaria nigdy nie były odmulane a parametry są w nich najstabilniejsze. W innych z podłożem pisakowym bywają problemy. Dlatego będę jednak zawsze zwolennikiem grubszego żwirku a nie drobnego piasku.

Łukasz

Autor duch
Użytkownik
#17 - Posted: 17 Mar 2008 06:45 
Moze powienienem pomyslec o innych tropheusach(istotne dla mnie wzrokowo w duboisi jest ich jasny preg u doroslych osbnikow ,ktory pod marina wyjatkowo atrakcyjnie w moim mniemaniu sie swieci)....jakies sugestie??
Ok zrobie tak jak napisaliscie Panowie.Musze sie teraz zdecydowac miedzy niebieskimi Duboisi a czerwonymi trofeusami poniewaz jak widac akwa ma mocny niebieski akcent (foto zrobione komorka poniewaz zbiornik jest w drugim domu i czeka az sie wprowadze).Wapienie sa az biale od naswietlenia marina.Czerwona rybka moglaby fajne wygladac na zasadzie kontrastu zas Duboisi kolorystycznie odpowiadaja calosci wystroju. -większośc odpowiedzi
na swoje pytania już dostałeś,ale ja napiszę troszkę z innej beczki:).Jak się czyta twoje wypowiedzi to odnoszę wraażenie,żę liczą się wyłącznie względy estetyczne a nie dobro ryb:(
Nigdy nie sadzilem ,ze posiadanie akwarium bedzie zrodlem tylu dylematow i zagadnien :) .Nie ukrywam ,ze im wiecej tym bardziej mnie to interesuje i nie dziwie sie ,iz akwarystyka potrafi tak wciagac :). -mam jednak nadzieję,że ten cytat dobrze rokuje na przyszłóść:):):)
Andrzej

Autor bernard
Użytkownik
#18 - Posted: 17 Mar 2008 10:08 
Andrzeju, 99 % akwarystów na pierwszym miejscu stawia estetykę zbiornika. Wg mnie nie ma w tym nic złego, o ile takie podejście jest połączone ze zdrowym rozsądkiem i właściwymi wyborami co do rodzaju i ilości ryb, filtracji, karmienia, itp. itd.
Zbiornik widoczny na zdjęciu jest trochę za mały dla trofci. W ostateczności można się pokusić o małe stadko (max 15 sztuk), choć raczej nie duboisi, które - jak napisał Leszek dorastają do sporych rozmiarów. Proponowałbym więc inne trofcie. Wydaje mi się jednak, że poza duboisi inne trofcie wyglądają nieładnie i b. blado przy oświetleniu niebieską świetlówką (to już kwestia gustu).

Wyjmij większość kamieni, zostawiają np. dwa większe i nie martw się tym, że wydałeś dużo pieniędzy. Kamienie nie mają daty ważności, więc z powodzeniem wykorzystasz je w przyszłości :)
Wg mnie powinieneś dać jeszcze jakiś mały, ale wydajny filtr wewnętrzny (np. głowicę powerhead 402 z gąbką)

Osobiście postawiłbym te skałki na jakichś podstawkach, bo kiedy trofcie zaczną się podkopywać może być kiepsko.

Pozdrawiam
Bernard

Autor rambowskixx
Użytkownik
#19 - Posted: 17 Mar 2008 10:28 
Z tym dorastaniem do aż tak bardzo większych rozmiarów to bym się Panowie tak nie zapędzał. Z moich stad a każde jest kilku letnie Maswy plasują się gdzieś tak w środku jeśli chodzi o wielkość. Zdecydowanie największymi trofeusami jakie posiadam są kachesy(ryby ponad 4 letnie). Większe od nich też są ikole ( 3 letnie). Faktycznie najmniejsze są chyba Kasangi. Wniosek z tego taki że w dużym baniaku większość odmian dorasta do podobnych gabarytów. Nie ulega natomiast wątpliwości że w 240 litrach niezależnie od gatunku ryby mogą nie osiągnąć swoich prawidłowych rozmiarów a nawet skarłowacieć. Poza tym przy tylu kamieniach plus podłoże to rzeczywisty litraż tego akwarium jest na pewno po niżej 200.


Pozdrawiam
Łukasz

Autor duch
Użytkownik
#20 - Posted: 17 Mar 2008 11:13 
Andrzeju, 99 % akwarystów na pierwszym miejscu stawia estetykę zbiornika. Wg mnie nie ma w tym nic złego, o ile takie podejście jest połączone ze zdrowym rozsądkiem i właściwymi wyborami co do rodzaju i ilości ryb, filtracji, karmienia, itp. itd. -zgodzę się z tym,ale jak napisałeś potrzeba odpowiedniego podejścia.Kolega niestety nie podszedł z odpowiedniej strony:).Najpierw pomyślał o estetyce a nie rybach:).Jak npisałem dobrze rokuje na przyszłość to,żę pyta się zanim wpuścił ryby i jeżeli zastosuje się do porad może uda się pogodzić względy estetyczne z dobrem ryb:)

Autor rufus1
Użytkownik
#21 - Posted: 17 Mar 2008 16:32 
Zgodze sie z Bernardem ze wiekszosc akwarystow ktorzy planuja np. tylko jeden zbiornik i to jeszcze w salonie skupiaja sie na wygladzie i estetyce tego zbiornika. Sa tacy co pamiataja o rybach, a sa tacy ktorzy czasami o tym zapominaja. To ze ktos chce miec ladne akwarium z pieknymi rybami to mnie rowniez nie dziwi, ale jak napisal Bernard:
"...o ile takie podejście jest połączone ze zdrowym rozsądkiem i właściwymi wyborami co do rodzaju i ilości ryb.."

Co do wielkosci trofeusow.
Wiekszosc odmian z grupy "tropheus moorii" dorasta do wielkosci 10- 12 cm. Naleza do nich takie odmiany, min. jak: Kasanga, Ilangi, Chaitika, Chipimbi,Ndole, Kachese.
Odmiany z grupy "black" dorasataja do 15 cm, z wyjatkiem Bulu Point, Ikoli ktore dorastaja do 12 cm.
Tropheus duboisi dorasta do 15- 16 cm.
Najwiekszymi z trofeusow sa tropheus anectenns dorastajace do 20 cm.

Powyzsze dane oddaja wielkosc ryb opisanych w ksiazce P. Schupke i oparte sa na osobnikach z odlowu.

Łukaszu wielkosc ryb w akwarium moze byc zmienna i moim zdaniem zalezy od wielu czynnikow (wielkosc zbiornika, karma, aktywnosci rozrodczej, ilosci osobnikow w akwarium itd.)
Ja widzialem np. tr. duboisi wielkosci 17 -18 cm lub nawet wieksze. Moim zdaniem byly nieco "przerosniete" i nie posiadaly typowego ksztaltu dla trofeusow. Widzialem tez trofeusy Bulu Point wielkosci ok. 8 cm i dalej koniec, nie chcialy rosnac.

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 17 Mar 2008 16:40 
Moje uwagi co do wielkości do ktorej dorastaja odmiany: dotyczy to ryb, które dotarły do nas z bezpośredniego odłowu, a nie były u nas przez dłuższy czas. Wszystkie ryby bez oznak starości.

T. sp. Ilangi - max 14-15 cm

T. sp. Kasanga - max 14 - 15 cm

T. sp. Ikola - max 14 cm

T. sp. Mpimbwe - max 16-18 cm

T. sp. Moliro - max 14-15 cm

T. polli Kekese - max 20 cm

Marta

Autor rambowskixx
Użytkownik
#23 - Posted: 17 Mar 2008 16:46 - Edytowany przez: rambowskixx 
Leszku jak najbardziej zgodzę się że na wzrost ryb ma wpływ wiele czynników.

Ja widzialem np. tr. duboisi wielkosci 17 -18 cm lub nawet wieksze.

Również widziałem ryby tej wielkości ale zawsze były to ryby fx. Ja w tej chwili mam 90 procent ryb z odłowu i moje obserwacje są związane właśnie z nimi. Kiedyś miałem stado f1 Maswy zmieszane z fx i faktycznie były to bardzo duże ryby. W tej chwili moje Maswy z odłowu mają około 12cm może troszeczkę więcej (trudno to dokładnie określić na oko) i nie odbiegają jakoś drastycznie wielkością od innych ryb w moich zbiornikach. Największe u mnie jednak są Kachesy i to zdecydowanie rzuca się w oczy.

Powyzsze dane oddaja wielkosc ryb opisanych w ksiazce P. Schupke i oparte sa na osobnikach z odlowu.

W takim razie wychodzi na to że firmy odławiające np. Maswę nie łapią osobników największych tylko te najmniejsze. Następnie ryby które trafią do europejskich akwarystów hmm przestają rosnąć??? Bo naprawdę nie widziałem 17cm Maswy z odłowu. Pod koniec Marca najprawdopodobniej będę w Krakowie więc jeśli tylko są dostępne Maswy to przyjrzę się im jeszcze raz z bliska;-).

Łukasz

Autor rufus1
Użytkownik
#24 - Posted: 17 Mar 2008 16:48 - Edytowany przez: rufus1 
Czyli jak widze P. Schupke nieco zanizyl wielkosci ryb.
Szczegolnie jest to widoczne porownujac te rozmiary w przypadku T. sp Mpimbwe. P. Schupke podaje 10- 12 cm!!!! wow, 6 cm na "+", niezle.
Kasanga u niego 10- 12 cm. Tyle samo Ilangi.

Ciekawe skad biora sie te roznice, jak dla mnie dosc widoczne.

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 17 Mar 2008 16:52 
Lukaszu

Nie mamy duboisi w tej chwili, ale najwęeksze osobniki jakie miałam z odłowu to:

T. duboisi Karilani - 14 cm

T. duboisi Halembe - podobnie

T. duboisi Kigoma - tez około 14 cm.

Czyli nie są to małe ryby, chociaż ja wole zamawiac takie w przedziale 8-12 cm - łatwiej się adoptują.

Chociaż w ostatnich dostawach Michelle przysyła mi bardzo duze T. Ilangi i nie mam z nimi najmniejszych problemów.

Marta

Autor rambowskixx
Użytkownik
#26 - Posted: 17 Mar 2008 16:55 
T. sp. Ilangi - max 14-15 cm

T. sp. Kasanga - max 14 - 15 cm

T. sp. Ikola - max 14 cm

T. sp. Mpimbwe - max 16-18 cm

T. sp. Moliro - max 14-15 cm

T. polli Kekese - max 20 cm


Wygląda na to że praktyka weryfikuje opisy zawarte w niektórych pozycjach książkowych bynajmniej na tym przykładzie widać że większość trofeusów dorasta do podobnych rozmiarów.

Ciekawe skad biora sie te roznice, jak dla mnie dosc widoczne.

Podejrzewam że gdyby P. Schupke oparł doświadczenia dotyczące wielkości na wieloletnich obserwacjach tego problemu w naturze i dopiero wtedy dokonał opisu to pewnie nie było by tych różnic o jakich dyskutujemy.

Łukasz

Autor admin
Admin
#27 - Posted: 17 Mar 2008 16:55 - Edytowany przez: admin 
Więszość ryb z odłowu sprzedawana jest w rozmiarze 8-12 cm, te chyba jak to wcześniej napisałam łatwiej się adoptują. Ja opisuję rozmiary tego co miałam lub mam. T. sp. Korongwe też uzyskuje około 16 cm.

Marta

Autor rambowskixx
Użytkownik
#28 - Posted: 17 Mar 2008 17:00 
Biorąc po uwagę to co tutaj napisaliśmy to chyba nie do końca trafne wydaję sie stwierdzenie że Maswy rosną wyraźnie większe od innych gatunków. W każdym bądź razie ja nie potrafię zauważyć tego w swoich zbiornikach.

Łukasz

Autor rufus1
Użytkownik
#29 - Posted: 17 Mar 2008 17:00 - Edytowany przez: rufus1 
Podejrzewam że gdyby P. Schupke oparł doświadczenia dotyczące wielkości na wieloletnich obserwacjach tego problemu w naturze i dopiero wtedy dokonał opisu to pewnie nie było by tych różnic o jakich dyskutujemy.

ja myslalem ze tak wlasnie jest.
Kiedys bylo o tym pisane na forum. Myslalem tez ze jest to najsolidniejsze = najlapsze opracowanie o trofeusach. z takim tez zalozeniem ksiazke kupilem.

Z tego co slyszalem podobne opracowanie jest przygotowywane o Petrochromisach.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#30 - Posted: 17 Mar 2008 17:06 
ja myslalem ze tak wlasnie jest.

Ja również ale podejrzewam że dla Schupke obserwacja wielkości poszczególnych odmian mogła być tą rzeczą na którą zwrócił jednak najmniej uwagi. Poza tym obserwacja tropheusów w naturalnym środowisku jest dosyć niebezpieczna nie tylko ze względu na piranie czy krokodyle ale również na panującą tam sytuację polityczną.

Łukasz

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Tropheus Duboisi i moje akwa 240.Czy nie przesadzilem?? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®