Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Moje akwa - prezentacja.

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor bemben999
Użytkownik
#1 - Posted: 21 Mar 2008 11:56 
Witam wszystkich.
Jestem nowy na forum i chciałbym sie przedstawić. Akwarystyką zajmuję sie od dawna (czasy szkolne) z około 10-letnią przerwą. Do hobby wróciłem 7 lat temu. Dawniej hodowałem rybcie z Malawi. Powrót tez zacząłem od tego biotopu. 3 lata temu zacząłem przygodę z Tanganiką (trofcie) i chyba tak już zostanie :) Forum czytam od dawna i moja wiedza o Tanganice głównie stąd pochodzi za co wszystkim użytkownikom wielkie dzięki. A teraz o moim zbiorniku. 280 litrów, długość 140, kształt dna nietypowy bo dostosowany do narożnika. działa od dwu lat. Obecna obsada: 10 sztuk bemba f1 i troche młodzieży 2 do 5cm, chipimbi z odłowu od Państwa Mierzeńskich - 6 sztuk 2/4 - mało :( Oczywiście dwie odmiany na taki mały baniak to niezbyt dobry układ i będa zmiany ale niestety jeszcze nie teraz. Zostaną chipimbi w powiększonym składzie, około 20 sztuk. W baniaku pływa też jedna samiczka z Malawi - ulubiona rybka mojego młodszego syna (naszczęście nieagresywna i nie przeszkadza trofciom). Bemby regularnie sie wycierają i było też pierwsze tarło chipimbi. Samica inkubuje już tydzień z czego wnioskuję ze to nie pierwsze jej tarło. Samce chipimbi dobrze się znoszą ale samice przegonione po kątach. Próbowałem zmniejszyć ilość kryjówek ale ryb jest o wiele za mało i to nie działa :( Teraz spróbuję umieścić kilka fotek. Niestety moje trofcie panicznie boją sie obiektywu i cieżko je sfotografować chociaż nigdy nie błyskam im po oczach ;) Pozdrawiam.

Bemben.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d0eb9bd579012e 13.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a8ac104c203912 6d.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/dfe760ce8dcd93 68.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cd95e719ef7be3 2e.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/623d6a3c0c86ae d6.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2cb6855527e240 25.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/28d8f988e023c4 ec.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c9ff77807f269f 2b.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9230efa4e052a4 0e.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c84b0d614501b0 af.html

Autor worton
Użytkownik
#2 - Posted: 21 Mar 2008 15:46 
Baniak dla mnie bomba ino ryb jakos malo :]

Autor m1sza
Użytkownik
#3 - Posted: 21 Mar 2008 16:00 
Zbiornik ładny, tylko po co to sztuczne zielsko? :D

Autor bemben999
Użytkownik
#4 - Posted: 21 Mar 2008 17:07 
Taa, ryb mało bo uciekają jak juz pisałem na widok aparatu i większość siedzi w bunkrach ;). Sztuczne zielsko - kwestia gustu, troche obrośnięte glonem nie wygląda tragicznie a maskuje łączenia struktur z tyłu. Dzięki za opinie:)

Autor bemben99
Użytkownik
#5 - Posted: 18 Sier 2008 15:32 
Witam.
W moim baniaku zaszły zmiany dekoracji i obsady. Teraz Jest 18 sztuk Chipimbi WF i trochę narybku. Tło strukturalne przemalowałem i wstawiłem za zbiornik z dodatkowym podświetleniem 8 watowa żarówką energooszczędną. wrażenie głębi w zbiorniku jest bardzo fajne. Tak to wygląda teraz: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/df091e3962c362 a0.html

Tomek

Autor freek
Użytkownik
#6 - Posted: 18 Sier 2008 17:48 
witam
jak na moj gust to wczesniej było lepiej, ale to tobie ma się podobać.
W tym poprzednim usunąłbym trochę kamieni i byłoby ok.
pozdrawiam Tomek

Autor bemben99
Użytkownik
#7 - Posted: 18 Sier 2008 18:03 
Na zdjeciach moze wyglądało lepiej. Kamienie w obecnym wystroju nie są jeszcze ułożone jak trzeba ale część stada jest dopiero od 3 tygodni i nie chcę stresować ryb zmianami. Docelowo mają byc trochę inne - bliżej ciemnych otoczaków a nie łupku. Jeszcze jedno jest ważne, teraz w zbiorniku ryby sa widoczne a poprzednio tło było zbyt czerwoniaste i monotonne, przynajmniej takie było wrazenie na żywo. Miałem też dosyć tej struktury wewnątrz zbiornika - problemy z utrzymaniem czystości, no i zabierało troche cennej przestreni:) Dzięki za opinię.

Tomek.

Autor marti
Użytkownik
#8 - Posted: 18 Sier 2008 18:47 
Ładny zbiorniczek i przepiękne ryby !
Ta wersja wystroju wewnątrz akwarium bardziej naturalna i ładniejsza IMO.
Jednak samo tło, jest całkiem jasne, co nie każdemu może się podobać, ale ma swój urok.
Możesz zawsze poeksperymentować i wypróbowac kilka kolorów tła.
Próbowałeś z ciemniejszym ?

Obsada w tym wydaniu dużo korzystniejsza.

Samica inkubuje już tydzień z czego wnioskuję ze to nie pierwsze jej tarło.

Widać, że samiczka chipimbi donosiła, bo kilka maluchów tam pływa, jeśli dobrze widzę :)

Autor bemben99
Użytkownik
#9 - Posted: 19 Sier 2008 01:45 
Owszem, z pierwszego tarła przetrwał jeden maluch ale z kolejnych jeszcze kilka. Teraz inkubują 4 samice od jakichś 2 tygodni :)

Tomek

Autor bemben99
Użytkownik
#10 - Posted: 19 Sier 2008 07:17 
Co do tła to próbowałem kilka razy w trakcie malowania i wydaje mi się, że uzyskałem to o co mi chodziło. Na zdjęciu tło wygląda trochę jaśniej niż w rzeczywistości - to efekt dodatkowego bezpośredniego oświetlenia. Bedą jeszcze inne kamiole wewnątrz co też trochę zmieni ogólny efekt ale muszę jeszcze poczekać z większymi zmianami.
Dzięki za opinię.

Tomek

Autor sengir
Użytkownik
#11 - Posted: 19 Sier 2008 11:12 
Tło wyraźnie kontrastuje barwą jak i fakturą z kamieniami w akwarium.
A kontrast zawsze powoduje, że coś wygląda nienaturalnie. Nienaturalnie to nie znaczy źle, bo może właśnie planowałeś taki efekt i może się to niektórym podobać.
Można poszukiwać rozwiązania w kierunku ujednolicenia tła i kamieni. Może rozważysz wymianę skał na jasne, bardziej obłe dolomity lub wapienie mikrytowe.
Ale to już naprawdę rzecz gustu.
Szkoda, że widać instalacje wewnątrz akwarium. Dla wielu nie ma to większego znaczenia, ale widać że przykładasz dużą wagę do aranżacji estetycznej zbiornika. Może spróbujesz wymyśleć jakiś sposób zasłonięcia sprzętu? Ponieważ boczne ścianki zbiegają się zgodnie z kształtem narożnika, to teraz wygląda tak jakbyś miał filtr niemal na środku tylniej ściany, gdy w rzeczywistości siedzi on w rogu.
Może rozważysz konstrukcję modułów wewnętrznych z cr65 komponujących się z tłem zewnętrznym ale umieszczonych tylko na ściankach bocznych i zasłaniających filtr?
Kamieni ułożyłeś skromnie przy dnie, częściowo zakopane. Wygląda to tak jakbyś przesunął ryby poza strefę litoralu. Może dodając bogatrzą rzeźbę dna uda się dodatkowo jakimś kamieniem zasłonić filtr?
Ogólnie wrażenie bardzo pozytywne, ale można jeszcze coś pokombinować.

Autor kosik155
Użytkownik
#12 - Posted: 19 Sier 2008 11:20 
Ja myślę że można by było zasłonić filtr jakąś rośliną np. kryptokoryna ma takie liście które mogły by zasłonić ten filtr to jest moje zdanie a to wszystko zależy już od właściciela akwarium.

Autor bemben99
Użytkownik
#13 - Posted: 19 Sier 2008 11:49 
Macie rację i jezcze będe kombinował ale trochę póżniej.

Tomek

Autor marti
Użytkownik
#14 - Posted: 19 Sier 2008 12:12 
Osobiscie nie pakowałbym tam kryptokoryny z dwóch powodów :

- nie jest rośliną biotopową i wygląda nienaturalnie w akwarium z Tanganiką (unikam takich połączeń)

- być może wytrzyma jakiś czas z trofciami, ale będzie stale podskubywana przez te ryby i po pewnym czasie będzie wyglądała jak polana NaCl. W liściach pojawią sie powygryzane dziurki, a młode liście stale będa objadane. Po 3 miesiącach taka roslina raczej szpeci niż stanowi ozdobę.

Autor bernard
Użytkownik
#15 - Posted: 19 Sier 2008 12:22 
Marti - nie całkiem się zgadzam, z tym co napisałeś. Rzeczywiście ta roślina nie bardzo pasuje do biotopu, ale spokojnie poradzi sobie z trofeusami. Na przestrzeni kilku lat miałem takie połączenie i roślina funkcjonowała bez żadnych problemów (co kilka miesięcy oddawałem jej nadmiar).
Jej zaletą jest to, że dawała schronienie słabszym osobnikom, które w przypadku trofeusów zwykle starają się ukryć pod powierzchnią wody. Stanowiła również naturalną ochronę dla narybku.

Obecnie kryptokoryna występuje w moich zbiornikach w formie szczątkowej, ale to za sprawą Petrochromisów... :)

Autor kosik155
Użytkownik
#16 - Posted: 19 Sier 2008 12:45 
Ja też nie mam problemów obgryzania kryptokoryny przez trofcie i bardzo bujnie u mnie ona rośnie.

Autor bemben99
Użytkownik
#17 - Posted: 19 Sier 2008 13:26 
Ja już próbowałem roslin w zbiorniku i raczej do tego nie wróce. Napewno zmienią się skałki na dnie, to co jest obecnie to pozostałość po demolce jaka zrobiłem przy łączeniu stad dlatego jest nieciekawie. Skałki były na początku bardzo jasne a wygląd teraz to efekt porostu glonami.

Tomek

Autor marti
Użytkownik
#18 - Posted: 19 Sier 2008 13:36 
Na przestrzeni kilku lat miałem takie połączenie i roślina funkcjonowała bez żadnych problemów (co kilka miesięcy oddawałem jej nadmiar).

Bernardzie, jakie było oświetlenie zbiornika ?
Jakie były parametry wody ?

Jest ogólnie wiadome, że przy zapewnieniu optymalnych dla ryb z Tanganiki parametrów biochemicznych wody (twarda i zasadowa woda) oraz oświelenia (nieintesywnego) , rośliny słabo rosną.
A już szczególnie te spoza biotopów afrykańskich.

Skoro u Ciebie kryptokoryna tak silnie rosła, że musiałeś oddawać jej nadmiar, co to może oznaczać ? :))

Autor bernard
Użytkownik
#19 - Posted: 19 Sier 2008 13:50 
jakie było oświetlenie zbiornika ?
Zwykle b. umiarkowane - w 375 l (1 x 40 W), potem w 560 l (2 x 25 W)

Jakie były parametry wody ?
Który okres z tych kilku lat Cię interesuje?
A tak poważnie, parametry (biorąc pod uwagę moją kranówkę), były niezłe, co oczywiście nie znaczy, że bez roślin nie byłyby lepsze. Ph było 7,5-7,8 przy kranówce 7,0-7,2.

Skoro u Ciebie kryptokoryna tak silnie rosła, że musiałeś oddawać jej nadmiar, co to może oznaczać ? :))
nie wiem - nie miałem większych problemów z trofeusami - nie przypominam sobie, aby którykolwiek (poza pierwszymi małymi Duboisi kupionymi jakieś 8 lat temu) padł na skutek choroby....

Autor sengir
Użytkownik
#20 - Posted: 19 Sier 2008 14:36 - Edytowany przez: sengir 
Kryptokoryny potrafią rosnąć przy słabym podłożu, w słabo intensywnym oświetleniu, nie nawożonoe- praktycznie tylko przez ryby.
W każdym akwarium potrafią wyglądać inaczej. Roślina przywieziona ze sklepu może zmienić kształt i długośc liści, kolor, sposób rozrostu.
Nawet pokusiłbym się o stwierdzenie, że parametrami wody/światła można niektóre kryptokoryny modelować na swoje wyobrażenie (ja z zielonych robiłem sobie w pewnych miejscach w akwarium czerwono-brązowe :) )
Dodatkowo ryby za nimi nie przepadają (jedyna roślina, której moje bocje nie ruszały :) ).
Także nic to nie oznacza. Gdyby powiedział, że lotosy mu bujnie przy dnie rosną, to bym się zastanawiał. Ale kryptokoryny to poprostu śliczne chwasty :)

Ale ja roślinom w Tanganice mowię - nie :P
Chociaż pewne strefy jeziora możnaby aranżować roślinnością i napewno bym się cieszył gdyby ktoś taką aranżację - "uzasadnioną" - przedstawił.

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 19 Sier 2008 15:14 
Chociaż pewne strefy jeziora możnaby aranżować roślinnością i napewno bym się cieszył gdyby ktoś taką aranżację - "uzasadnioną" - przedstawił


Tak aranżację mozna zrobić np. w zbiorniku z Xenotilapia ochrogenys, tylko piach i do tego rośliny, któraś z mniejszych Vallisneria:))


Marta

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 19 Sier 2008 15:33 - Edytowany przez: admin 
Tak masz rację off top

Przeniosłam Twój post do nowego tematu

Marta

Autor marti
Użytkownik
#23 - Posted: 19 Sier 2008 17:17 
sengir niestety nie mogę się z Tobą zgodzić w pełni, chociaż bardzo miodopłynnie napisałeś o kryptokorynach i ich bujnym wzroście w każdych warunkach, a nawet modelowaniu ich wyglądu.

Kiedyś również miałem kryptokoryny karbowane w akwarium z Tanganika.
Niestety nie chciały rosnąć, a nawet obumarły po pewnym czasie.
Mam dość twardą wodę, gH 22-26 i dość zasadową pH około 8,5.
Dodatkowo używam dość słabego oświetlenia.
Kryptokoryny w tych warunkach zamierały.
Nasady ich liści stawały się miekkie i białawe, jakby gniły, pomimo że sam liść był zielony i wyglądał normalnie. Po pewnym czasie taki liść odpadał.
Tak działo się z każda kryptokoryną i jej wszystkimi liśćmi.
Gdy zapytałem o ten fakt kolegę "rośliniarza" , odpowiedział że w takich parametrach wody i przy takim oświetleniu to normalka.

Autor sengir
Użytkownik
#24 - Posted: 19 Sier 2008 18:47 
http://www.roslinyakwariowe.pl/baza/cryptocoryne_c rispatula_var_balansae/

Tu masz przykładowy opis kryptokoryny, który potwierdza jej szerokie spektrum adaptacji :).

1) kryptokoryny mają tendencję do zrzucania liści jak trafią na nowe warunki. Gniją wszystkie i pojawiają się nowe o innym kształcie i kolorze dostosowanym do warunków.
2) pewne gatunki bywają bardziej wrażliwe, ale to mniejszość.
3) kryptokoryn do tanganiki nie można brać od "rośliniarza" - przyzwyczajone do CO2, nawozów, silnego światła, miękkiej wody, niskiego Ph, poprostu nie mają szans.
4) w sklepie też często można dostać pięknie wyglądające rośliny, które wyrosły na agarze - powodzenia po włożeniu do niemal jałowego dla nich pisaku.

Autor marti
Użytkownik
#25 - Posted: 19 Sier 2008 21:37 - Edytowany przez: marti 
Podając te oczywiste przykłady, z pewnością masz teoretycznie rację :)
Jednak kryptokoryn, o których wspomniałem wyżej, nie brałem od rośliniarza.
On mi tylko odpowiedział na pytanie , po fakcie.
Rośliny te wziąłem od znajomego ze sklepu, który głównie hoduje i handluje rybami z Malawi i trochę z Tanganiki.
To było dość dawno, (3-4 lata temu) więc nie pamiętam dokładnie w jakich warunkach rosły, ale raczej nie były z agaru.

Szczerze mówiac, też sądziłem że sie odrodzą po zgubieniu liści, jednak nie.
Po jakimś czasie również sam korzeń, który pozostał , zgnił.

Autor bemben99
Użytkownik
#26 - Posted: 20 Sier 2008 19:42 
Jeszcze jedna fotka trochę mniej prześwietlona i lepiej oddająca kolorystykę i klimat w akwa :)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/32e41dbf8017d4 a6.html

Tomek

Autor bemben99
Użytkownik
#27 - Posted: 24 Sier 2008 19:20 

Autor sengir
Użytkownik
#28 - Posted: 25 Sier 2008 11:35 
Ten kamień na fotografiach młodych wydaje się inny niż te na fotografii ogólnej. Coś zmieniałeś w dekoracji?
Przy tak zrobionej fotografii tło wygląda bardzo plastycznie i już nie gryzie się tak ze skałami w akwarium. Bardzo mi się podoba.
Jednak ryby wyraźnie trzymają się z jednej strony akwarium. To przypadek? Czy może na środku jest zbyt dużo światła?

Autor bemben99
Użytkownik
#29 - Posted: 25 Sier 2008 15:35 
Tak zmieniłem kamloty ale brakuje jeszcze kilku mniejszych i porostu glonami dla bardziej naturalnego wyglądu:) trzeba czasu. Ryby trzymają się z boku często choć nie zawsze, bo tu mniej im dokucza dominujacy samiec. Narazie jest większy od ryb w stadzie i nie ma skutecznej przeciwwagi. Agresja jest na szczęście na niskim poziomie i ryby nie są poobijane. Dodatkowo zawsze kiedy podchodzę z aparatem jest mała panika i stado zamiera w kącie (nie lubią wielkiego oka:)) U mnie stado jest jeszcze w fazie "układania". Swiatła jest więcej na środku bo mam tam z przodu krótką świetlówkę którą zamierzam całkiem usunąc a długą z tyłu przesunąć do przodu, i tak nigdy nie są włączone równocześnie (tylko do zdjęcia). Ryby jednak zachowują się tak samo przy każdym oświetleniu, nawet wieczorem bez światła. Stado robi rundy po akwa a póżniej odpoczywa z lewej strony. trzeba jeszcze trochę czasu. Akwa wygląda teraz tak:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b045f8c9df9564 01.html

Jak widac nie wytrzymałem z przemeblowaniem, ale ryby na szczęście nie zestresowały się zanadto. 4 godziny pózniej nastapiło tarło - dominat zdażył juz obleciec i przekopać rewir i zwabił jedną z samiczek gotowych do tarła. Stado nawet trochę odważniej pływa po baniaku. Teraz jeszcze brakuje kilku mniejszych kamieni i do wypełnienia oraz przesunięcie filtra i grzały w długi róg baniaka. Kiedy wszystko obrośnie glonem powinno byc OK.

Tomek

Autor Lenek
Użytkownik
#30 - Posted: 25 Sier 2008 19:19 
Mi się bardziej podobały wcześniejsze wersje - teraz jakby mniej kamieni i nienaturalnie poukładane (tworzą linię )

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Moje akwa - prezentacja. Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®