Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Chude ryby

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor michu
Użytkownik
#1 - Posted: 24 Mar 2008 16:32 
Witam mam w 375 l akwarium 20 szt Tropheusa Kasangi . Rybki maja ok 6 -7 miesiecy akwarium filtruja 2 duze kubełki podmiana wody 1 w tygodniu ok 30 - 40 % pokarm bardzo urozmaicony . Pytanie dotyczy wyglądu niektórych rybek pomimo bardzo dobrego apetytu czesc z nich jest chuda , a ostatnio zauwazyłem ciągnące sie odchody. Trofci nie karmie juz 2 dni i dałem 3 łyzki soli niejodowanej na 100 l i witaminy nadal sa bardzo ruchliwe i ciagle szukaja jedzenia. Boje sie ze maja jakies robale czy ktos podziela moja opinie lub podsunie jaka inna sugrestie?
pozdrawiam

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 24 Mar 2008 16:36 
Opisz dokładnie te odchody, czy są długie, grubawe, jakby segmentowane, czy bardzo cieniutkie, dość krótkie. Napisz także czym karmisz ryby i jak dasz radę wklej zdjęcia tych ryb.

Marta

Autor michu
Użytkownik
#3 - Posted: 24 Mar 2008 18:10 
Witam zdjec niestety nie wkleje bo nie mam odchody zdarzaja sie własnie takie segmentowe ale tez cienkie i grube bezbarwne ale nie ciągna sie są raczej krótkie. Rybki karmie 2 rodzajami Dainichi , Hikari (mocze przed podaniem) , OSI płatki i mieszanina pokarmów sery,tropikala i tetry wszystko dla roslinozerców oraz sporadycznie podaje D-ALLIO PLUS. Jeszcze jedna uwaga rybki stały sie bardziej płochliwe ale sa nadal bardzo ruchliwe i widac szukaja pokarmu (zadna z rybek nie jest apatyczna ani nie odstaje od stada)
pozdrawiam

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 24 Mar 2008 18:13 
Proponuję zmierz parametry N02 i N03. Być może tutaj nastąpiło zaburzenie.

Marta

Autor michu
Użytkownik
#5 - Posted: 25 Mar 2008 07:57 
Witam pomiary NO2 = 0 niestety na NO3 nie mam testów . Rybki dostały dzisiaj bardzo mała porcje płatków zjadły błyskawicznie. Nawet te chudsze rybki pochłaniaja pokarm z apetytem i sa bardzo ruchliwe.
pozdrawiam

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 25 Mar 2008 08:50 
A moze spróbuj je odrobaczyć jak na razie naturalnie. Zmiksuj groszek z czosnkiem i dodaj np. cyklopa. Podaj im taką mieszankę raz na 3 dni. Jak nie pomoże, to wg mnie trzeba zastosować odrobaczanie. Ale to zawsze jest inwazyjne.

A czy te chudsze ryby to nie są przypadkiem samce, czy brzuchy mają pozapadane? Jak wygląda głowa?


Marta

Autor michu
Użytkownik
#7 - Posted: 25 Mar 2008 09:29 
Obawiam sie ze groszku nie beda jadły wiec moze zamiast tego podam raz na 3 dni D-ALLIO PLUS ? Głowy mają ładne nie widac zadnych "garbów" a brzuchy maja toszeczke pozapadane niestety. Z 20 ryb takich chudych jest 4 lub 5 reszta jest ładna i masywna.

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 25 Mar 2008 09:36 
Ja w takich wypadkach podaję swieży czosnek. Dla mnie on działa odkażająco znacznie lepiej niż D-Allio.

Marta

Autor michu
Użytkownik
#9 - Posted: 25 Mar 2008 10:27 
Spróbuje podac czosnek zmieszany z płatkami i bede obserwował rybki.
pozdrawiam

Autor rambowskixx
Użytkownik
#10 - Posted: 25 Mar 2008 11:44 
Spróbuje podac czosnek zmieszany z płatkami i bede obserwował rybki.

Nie wszystkie ryby przepadają za czosnkiem i podane z płatkami mogę nie dotrzeć do każdego osobnika. Ja robię to w ten sposób że biorę odrobinę wody, rozdrabniam czosnek na papkę i do takiego roztworu wrzucam tyle granulatu żeby po namoczeniu zaabsorbował on cała wodę z czosnkiem.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 25 Mar 2008 11:58 
Ja też wrzucam nieco ponacinany czosnek bezpośrednio do wody. Zwykle uzywam tej metody przy rybach takich jak Cyathopharynx, Ophthalmotilapia. Ale w tym wypadku znacznie lepsze jest podanie czosnku wraz z pokarmem. Sposób Łukasza jest bardzo dobry.

Marta

Autor michu
Użytkownik
#12 - Posted: 25 Mar 2008 12:00 
Dziekuje za rady dzisiaj zaczynam czosnkową kuracje.
pozdrawiam

Autor rufus1
Użytkownik
#13 - Posted: 25 Mar 2008 18:01 - Edytowany przez: rufus1 
mam pytanie,

jaka ilosc czosnku na jaka ilosc wody?
jaka ilosc czosnku na jaka ilosc pokarmu?
aha, jeszcze jedno pytanko: jak czesto i w jakiej ilosci podawany jest pokarm z czosnkiem w ciagu dnia?
Jak dlugo podaje sie taki pokarm?

dziekuje za odpowiedzi

Autor salmo70
Użytkownik
#14 - Posted: 25 Mar 2008 18:27 
Witam.Skorzystam z okazji i też się podepnę.Od jakiegoś czasu podaję czosnek(bardzo małe ilości)+witaminy zmieszane z granulatem hikari .Specyfik ten podaję raz w tygodniu.Czy nie za często?Pozdrawiam.Robert.

Autor rufus1
Użytkownik
#15 - Posted: 26 Mar 2008 17:12 - Edytowany przez: rufus1 
Hymm, i nic.
Tak czekam na te informacje.


Myslalem ze sie dowiem czegos wiecej w przypadku leczenia ryb tanganickich (dawkowanie czosnku i kiedy go stosowac w przypadku paletek znam)

Szkoda :-(.

moze sprowkuje odpowiedz;-), piszac ze troche sie dziwie ze podajecie informacje bez konkretnych dawek i proporcji.
Skoro michu zastoswowal kuracje czosnkowa to zapewne wie ze przedawkowanie czosnku jest niebezpieczne dla jelit ryb.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#16 - Posted: 26 Mar 2008 18:24 
Ja podaję nie częściej niż raz w tygodniu ale z reguły jedynie w wypadkach, które tego wymagają. Poza tym sam czosnek jest chociażby w składzie pokarmów, którymi karmię ryby więc nie widzę potrzeby częstszego podawania tego specyfiku w "czystej postaci". Robię to tak jak napisałem wcześniej a co do dawki to biorę najmniejszą część główki czosnku to chyba się nazywa ząbek, rozdrabniam na papkę i mieszam z wodą po czym wsypuję granulat i po zaabsorbowaniu przez niego całej zawartości podaję całość dla około 200 dorosłych ryb.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor rufus1
Użytkownik
#17 - Posted: 26 Mar 2008 18:55 - Edytowany przez: rufus1 
Dziekuje Łukaszu za odpowiedz :-) i wskazowki.

Czosnek dziala antybiotycznie, pobudza trawienie, dezyfekuje drogi oddechowe i przewod pokarmowy, ale......
nadamiar selenu, (ktory jest min. w czosnku) w organizmach ryb moze powodowac np. rakowatosc, czosnek jest dosc kaloryczny.

Proporcje w karmie.
Np. na laczne 100% skladnikow masy pokarmowej dla paletek, czosnek stanowi tylko 0,4%.
Takie min. informacje i wiele innych ciekawych można przeczytac w bardzo interesujacej i przydatnej akwaryscie książce A. Sieniawskiego

Żeby wskazac jeszcze ze jednak przedawkowanie czosnku w przypadku ryb może być niebezpieczne np. hodowcy paletek podaja na 1 kg masy pokarmowej 1 g czosnku (a maly jeden zabek wazy ok. 2 g, przepis wg. A. Gruszki). W wiekszych ilosciach moze draznic jelita. Czosnek wówczas jest miażdżony lub skorbany w celu szybszego i lepszego wchłonięcia w mase pokarmowa.

Czosnku w „czystej postaci” z tego co się orientuje nie podaje się.

Mysle ze od tego powinno się zaczac polecanie czosnku.

Nie da sie ukryc, co jest potwierdzone badaniami i obserwacjami, ze czosnek jest skutecznym "specyfikiem" w akwarystyce.

Liczylem po cichu na jakies konkretne informacje stosowania czosnku w przypadku ryb tanganickich o roznych preferecjach pokarmowych. wiekszosc infrormacji o leczeniu czosnkiem skupia sie wokol paletek.
Widoscznie czosnek nie jest tak jeszcze popularny wsrod Tanganikomaniakow ;-).

Autor salmo70
Użytkownik
#18 - Posted: 26 Mar 2008 19:25 
Jeszcze trochę podrążę temat.
Czosnek wówczas jest miażdżony
Przy takim preparowaniu zawsze zostają drobiny czosnku w czystej postaci,a te mogą drażnić przewód pokarmowy ryb.Teraz zamiast miażdżyć ścieram trochę czosnku na najmniejszej tarce i po takiej obróbce zostaje coś w rodzaju musu.Nie pozostają żadne drobiny,ani włókna.Tak przygotowany czosnek dodaję(ilość -trudno to zobrazować-powiedzmy tak jak pół kropli wody)do czterech ziaren granulatu hikari(tego większego)wcześniej namoczonego.Wszystko razem mieszam i taką papkę podaję rybom.Mimo wszystko mam pewne obawy co do ciągłego stosowania(raz na tydzień),dlatego proszę o Wasze opinie.Nie podaję też żadnych gotowych pokarmów zawierających czosnek.Bardzo proszę, wypowiedzcie Wasze opinie na ten temat.Pozdrawiam.

Autor rufus1
Użytkownik
#19 - Posted: 26 Mar 2008 19:37 
Ja na szczescie jeszcze nie musialem podawac czosnku rybom, ale nigdy nie wiadomo..........., dlatego draze konkretniej ten temat.

wiem ze niektorzy akwarysci wkraplaja do malych porcji pokarmu (nieco mniejsza dawka karmy niz normalnie ryby dostaja) 2- 3 kropli zawiesiny zmiazdzonego czosnku (1 zabek) umieszczonego w malej ilosci wody. Dla ryb delikatniejszych lub podrosnietego narybku, mlodziezy ta zawiesina jest mocno rozcienczona.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#20 - Posted: 26 Mar 2008 20:14 - Edytowany przez: rambowskixx 
Zauważyłem, że nazywacie drobne kawałki czosnku jego czystą postacią więc dodam że np. u mnie Tropheus nawet jak złapie taki kawałek to nikt go nie namówi do tego żeby go skonsumował. Rozumiem że u Was jest inaczej????

Teraz zamiast miażdżyć ścieram trochę czosnku na najmniejszej tarce i po takiej obróbce zostaje coś w rodzaju musu.Nie pozostają żadne drobiny,ani włókna.

Trzeba również zauważyć że nawet po takim zabiegu duża część zawiesiny zostanie jednak wypłukana przez wodę po wlaniu pokarmu nasiąkniętego tym roztworem do akwarium.

Łukasz

Autor salmo70
Użytkownik
#21 - Posted: 26 Mar 2008 20:22 
Trzeba również zauważyć że nawet po takim zabiegu duża część zawiesiny zostanie jednak wypłukana przez wodę po wlaniu tego roztworu do akwarium.
Nie dodałem,że rozmoczony granulat z czosnkiem i odrobiną wody wymieszane stoją i "przegryzają" się.Myślę,że w ten sposób granulat wchłania w siebie wystarczającą ilość czosnku.Czy dobrze myślę?

Autor rambowskixx
Użytkownik
#22 - Posted: 26 Mar 2008 20:24 
Nie dodałem,że rozmoczony granulat z czosnkiem i odrobiną wody wymieszane stoją i "przegryzają" się.Myślę,że w ten sposób granulat wchłania w siebie wystarczającą ilość czosnku.Czy dobrze myślę?

Podejrzewam że na pewno wchłonie(przyswoi) go więcej niż podany bezpośrednio po namoczeniu.

Łukasz

Autor rufus1
Użytkownik
#23 - Posted: 26 Mar 2008 20:28 - Edytowany przez: rufus1 
Tropheus nawet jak złapie taki kawałek to nikt go nie namówi do tego żeby go skonsumował
to akurat zrozumiale :-).

Rozumiem że u Was jest inaczej????

hi, czyli u kogo?

ja jak napisalem nie podawalem czosnku rybom, na pewno nie trofeusom. Jak zapewne zauwazyles Lukaszu w tej dyskusji bierze udzial az 3 osoby :-), ja, Ty i salmo70 .

Autor rambowskixx
Użytkownik
#24 - Posted: 26 Mar 2008 20:35 
hi, czyli u kogo?

Napisałem w liczbie mnogiej żeby nikogo nie urazić bo myślę że czyta ten post jeszcze parę osób ale z jakiegoś powodu nie chcą się wypowiedzieć.

ja jak napisalem nie podawalem czosnku rybom, na pewno nie trofeusom.

Jednak pokarmy, które zawierają w jakiś minimalnych ilościach czosnek na pewno podawałeś więc nie tak do końca Twoje rybska nie miały styczności z czosnkiem;-) a nie podawałaś go jedynie w formie takiej jak my czyli przygotowanej w domu.


Pozdrawiam
Łukasz

Autor rufus1
Użytkownik
#25 - Posted: 26 Mar 2008 20:47 
Jednak pokarmy, które zawierają w jakiś minimalnych ilościach czosnek na pewno podawałeś

to sie zgadza, ale jak zapewne zauwazyles bardziej mnie "kreci" temat naturalnego czosnku bo uwazam ze niewlasciwe zastosowanie tego "specyfiku" wiecej przyniesie szkody, niz pozytku.

W formie platkowanej (czyli zbilansowany i przetwotrzony) pokarm z dodatkiem czosnku (z tego co wiem tylko Tropical taki produkuje) wedlug mnie jest bardziej bezpieczny i trudniej o przedawkowanie szkodliwe u ryb.

Autor timus
Użytkownik
#26 - Posted: 26 Mar 2008 20:55 
Woooow ;)

Widze że cos drgneło ;)

Ja stosowałe czosnek w pokarmie typu "shirp mix" Na 500 gram masy (szpinak i krewetki) dawałem około 3 ząbków zmiksowanego czosnku. Pokarm był podawany 1-2 razy tygodniowo.

Efekt- brak chorób zaburzeń układu pokarmowego itd. Nie zauważyłem negatywnego wpływu karmienia nim ryb.

Marcin.T <')))><

Autor rambowskixx
Użytkownik
#27 - Posted: 26 Mar 2008 21:01 
Widze że cos drgneło ;)

O proszę więc jest ktoś jeszcze kto podaje czosnek;-).

uwazam ze niewlasciwe zastosowanie tego "specyfiku" wiecej przyniesie szkody, niz pozytku.

Jak najbardziej się z tym zgadzam ale też uważam że jeśli coś może mieć korzystny wpływ na nasze "zwierzaki" to nie należy tego unikać ze względu na istniejące w jakimś stopniu ryzyko.

Efekt- brak chorób zaburzeń układu pokarmowego itd.

Nie wiem na ile czosnek wpływa zapobiegawczo ale na pewno pomaga w problemach tego typu jakie ma michu pod warunkiem pobierania przez trofeusy pokarmu.

Łukasz

Autor rufus1
Użytkownik
#28 - Posted: 26 Mar 2008 21:26 
ale też uważam że jeśli coś może mieć korzystny wpływ na nasze "zwierzaki" to nie należy tego unikać

z tym sie zgadzam, ale uwazam ze jak podaje sie informacje ogolnie dostepna dla wszyskich (zaawansoawnych akwarystow i mniej zaawansowanych) i istnieje jednak ryzko "popalenia" delikatnego przewodu pokarmowego u ryb powinnismy podawac dosc dokladnie co i jak.
A co bys doradzil jak jednak akwarysta poda za duzo czosnku? Moim zdaniem nalezy wspomniec ze takie ryzyko istnieje.

na pewno pomaga w problemach tego typu jakie ma michu pod warunkiem pobierania przez trofeusy pokarmu

moim zdaniem objawy u ryb jakie opisuje michu moga wskazywac na wiele chorob i niekoniecznie takie schorzenia leczy sie czosnkiem, ale nie twierdze ze akurat w tym przypadku czosnek nie pomoze.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#29 - Posted: 26 Mar 2008 21:35 - Edytowany przez: rambowskixx 
Jak wiadomo Leszku temat jest dość skomplikowany i każdy ma jakieś inne doświadczenia jak i wizję tego problemu. Ja również nie twierdzę że na 100% pomoże taka kuracja w przypadku tutaj opisanym ale miałem już okazję obserwować sytuacje gdzie właśnie wychudzone ryby po zastosowaniu czosnku doszły do siebie. Poza tym jeśli ryby pobierają pokarm a sytuacja chudnięcia jest rozciągnięta w czasie to bardzo prawdopodobnym jest że mają jakieś pasożyty.

A co bys doradzil jak jednak akwarysta poda za duzo czosnku?

Nigdy nie widziałem jak wygląda przedawkowanie i jak zachowują się wtedy ryby więc trudno mi coś doradzić w takiej sytuacji.

Łukasz

Autor rufus1
Użytkownik
#30 - Posted: 26 Mar 2008 21:42 - Edytowany przez: rufus1 
sytuacja chudnięcia jest rozciągnięta w czasie to bardzo prawdopodobnym jest że mają jakieś pasożyty.

tez tak mi sie wydaje, ale jakie? ale zapewne tego sie nie dowiemy poniewaz ew. trzeba oddac rybe na badania, co jest u nas niestety rzadkoscia.

Szkoda ze tak nas niewielu zabiera glos w tym ciekawym temacie.

Mysle ze rybom micha juz sie polepszylo i ze kuracja czosnkowa ktora zastosowal pomogla.

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Chude ryby Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®