Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Grzyg na ścianie

Autor zypato
Użytkownik
#1 - Posted: 21 Kwi 2008 00:06 
Witam
Chciałbyn dowiedzieć się jak wpływa grzyb na ścianie na inkubujące samice,wspominała coś na ten temat pani Marta.

Autor worton
Użytkownik
#2 - Posted: 21 Kwi 2008 07:59 
Uh,

na te ludzkie samice? :)

Na rybie nie ma chyba wiekszego wplywu - u mnie przynajmniej nie ma.

Grzyb na scianie jest jednak generalnie niezbyt zdrowy i warto pomyslec jak by sie go pozbyc ;).

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 21 Kwi 2008 08:51 - Edytowany przez: admin 
Jaki jest dokładnie wpływ na ryby tego nikt nie badał, niemniej jednak wszelkie organizmy patogenne, a takimi są właśnie grzyby powstajace na murach są bardzo niekorzystne dla człowieka i innych organizmów.

Grzyby te wydzielają toksyczne substancje, które dostaja sie do powietrza, podobnie jak i ich zarodniki. Substancje te mogą mieć zwiazek z kondycja ryb i ich inkubacja. Prowadzono szerokie badania wpływu takich grzybów na człowieka, myśle więc, ze ich wpływ na ryby jest zbliżony.

Marta

Autor zypato
Użytkownik
#4 - Posted: 21 Kwi 2008 17:56 
Po wymianie starych okien na plastiki zostały kasetony,zostały usunięte a cały mieszkaniu zrobiona kładz,niestety po roku na suficie ukazał się grzyb za fieranką,do pokoju trafił zbiornik 200 70 60 obsada ilangi polii dubois ujiji 2 gatunki petro.Ryby nie chętnie podchodziły do tarła a jeśli już to nie donaszały,w innych pokojach ryby mnożyły się ok,przeczytałem wypowiedz pani Marty na forum(ktoś miał takie same problemy z duboisami)że jeśli parametry wody żywienie temperatura itp ok to tylko nic innwgo jak czynniki zewnętrzne,między innymi GRZYB.

Autor zypato
Użytkownik
#5 - Posted: 21 Kwi 2008 18:03 
W sobote weszła ekipa,skuła ściane do zdrowej,popisikali anty grzybem,w niedziele nałożona folia w płynie dzisiaj wypełnili wszystko cm 11 z dodatkiem środków anty grzybicznych jutro gipsowanie i obrubkak i zobaczymy co na to rybki.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 21 Kwi 2008 18:09 
A jak na to zareagowały ryby, były w tym pomieszczeniu, antygrzyb to ostra chemia!

Marta

Autor zypato
Użytkownik
#7 - Posted: 21 Kwi 2008 19:06 
otwarte okno i balkon,preparat nie wydzielał żadnch zapachów,była to mała powierzchowna część sufitu zainfekowana przez grzyb,mają się dobrze bo właśnie odbywają tarło petrochromis trawawase choć ciężko idzie,lecą uski samica nie może się zdecydować ale samiec się nie poddaje.Oby się udało,jest to dla mnie wyzwanie akwarystyczne jeśli chodzi o tą samice.

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 21 Kwi 2008 21:15 
To czekam na relacje z tarła.

Marta

Autor zypato
Użytkownik
#9 - Posted: 21 Kwi 2008 21:54 
Samica ma bardzo duże pokładełko,samiec od rana cały czas trzepał się do samicy,pare razy zaprowadził ją do swojego rewiru gdzie się tarły,samica bardzo nabuzowana złością gardło rozdziawione i walka z samcem aż uski lecą,teraz tarło ustało,samiec kopie samica w drugim końcu akwa,myśle że jutro od rana znów się zacznie,ta samica posłała pare samców na tamten świat ale jestem dobrej myśli.

Autor tasma
Użytkownik
#10 - Posted: 22 Kwi 2008 08:39 
O wplywie grzyba na ryby nic nie napisze, bo doswiadczen u mnie brak. Odniose do przyczyn powstania. Jestes jedna z wielu osob, ktore po wymianie okien na PCV maja problem z grzybem (a wczesniem z parowaniem okien). Szczegolnie ze tak duzy zbiornik w pokoju raczej zjawisko wzmaga.
Otoz polskie prawo (a konkretnie aprobaty techniczne) nakladaja na producentow stolarki wyprodukowanie okna w taki sposob, zeby nastepowalo przez nie wymiana powietrza w ilosci 1,5 m3/h. Wiaze sie to z zalozeniem nawiewnika lub wycieciem czesci uszczelek. Dam glowe, ze u Ciebie zadne z tych rozwiazan nie zostalo zastosowane. Jesli w umowie nie jest zawarty punkt o wykonaniu okien szczelnych lub o zgodzie na niewycinanie uszczelek to producent okien powinien pokryc koszty remontu. Udowodnienie tego byloby bardzo proste, bo wyciete uszczelek widac (musi byc to odcinek okolo 20 cm). Malo tego bylo kilka takich spraw w Polsce i zawsze konczyly sie tak samo (zwrotem kosztow remontu plus naprawa okien plus koszty procesowe).
Ja ze swojej strony polecam stosowanie nawiewnikow. Szczegolnie radze rozwazyc to rozwiazanie w niewielkich pomieszczeniach ze sporymi akwariami. Automatyczny higrosterowany nawiewnik (otwierajacy sie przy zbyt duzej wilgotnosci powietrza) z montazem kosztuje okolo 200 zl. Remont troszke wiecej.

Przemek

Autor zypato
Użytkownik
#11 - Posted: 22 Kwi 2008 09:45 
Okna posiadają wentylacje regulowaną,grzyb był po starych oknach które były nie szczelne,dodatkowo przy oknach an suficie kasetony,wcześniejsza ekipa co robiła kładz nie usunełe zabrudzeń po starych oknach tylko naciągła gips,ale teraz ten problem jest już rozwiązany,odnośnie tarła to niestety ustało a samica ma już mniejsze pokładełko,ale nie poddaje się,czekałem dwa lata to poczekam jeszcze,szczególnie zależy mi żeby uzyskać młode z tej samicy(z innych już miałem)najważniejsze że samiec ją zdominował.

Autor nuroslaw
Użytkownik
#12 - Posted: 23 Kwi 2008 13:53 - Edytowany przez: nuroslaw 
najpierw piszesz że po roku od wymiany starych okien na nowe plastiki pojaiwł się grzyb a teraz że był on po starych bo były nieszczelne ?

Sorry, ale jeśli okna były nieszczelne, to grzyb nie miał prawa się pojawić, chyba że:

-wentylacja, chociażby grawitacyjna była zamknięta, co by "ciepło" nie uciekało,
- nieszczelny dach powodujący ciągłe podciekanie/zaciekanie na ściany.

Ludzie robią remonty, najpierw szczelne drzwi, potem okna, nastepnie najlepiej styropian - i już mamy termosik. Do tego jeszcze tynki z gipsu pijące strasznie wodę, a o wentylacji, wywiewie, nawiewnikach nikt nie myśli. A potem grzyb, i to wina oczywiście zawsze poprzednich ekip remontowych, a nie pana Władka :)

Autor zypato
Użytkownik
#13 - Posted: 23 Kwi 2008 18:02 
może żle się wysłowiłem,to jeszcze raz,na poczatku stare okna od góry wypaczone,zawilgotniałe,wymiana na plastiki,pozostały na suficie kasetony,potem remont pokoju i demontaż kasetonów,pod którymi przy samych oknach na suficie były odbarwienia po zawilgoconych oknach,na to ekipa remontowa naciągłe gips i po roku wyszedł grzyb,wentylacja nowych okien jest regulowana,można ustawić tak że fieranka cała faluje,ale przecież nie o to w tym wontku chodzi,jest to forum akwarystyczne a nie remontowe ale nurosławie chyba tego nie zauważyłeś,no ale trudno nie każdy łapie wszystko w lot i póżniej wychodzi na wyżej wymienionego przez ciebie pana Władka:-@,a wracając do akwarystyki to na drugi dzień tarło ustało a samica wciągła pokładełko.

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Grzyg na ścianie Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®