Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Bardzo prosze o pomoc...

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor iwanek
Użytkownik
#1 - Posted: 2 Lis 2008 19:34 
Przepraszam, ze tak panicznie, ale dopiero wrocilam do domu z wyjazdu i widze, ze moje Trofeusy Bemba sa chore. Zaraz bede robic testy, ale boje sie, ze zamkna mi sklep. Czy jest jakis awaryjny zestaw, ktory powinnam zakupic zeby miec w domu na wszelki wypadek?

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 2 Lis 2008 19:37 - Edytowany przez: admin 
Zacznij od szybkiej podmiany wody 15%. Jaki masz zbiornik, ile ryb i co im jest?

Kup test N02 i N03

Marta

Autor iwanek
Użytkownik
#3 - Posted: 2 Lis 2008 20:04 
Dziekuje za szybka odpowiedz. Testy juz mam i zaraz bede robic (mam za soba 400 km, wiec jestem troche padnieta). Akwarium 240 l, a rybki 4 (juz wiem, ze za malo, ale one wcale nie sa dla siebie agresywne...).
Mam je dwa tygodnie i byly bardzo ruchliwe, a dzisiaj sa osowiale, nie jedza, no i moj ulubieniec ma cos na oku. Z boku wyglada to tak, jakby mial biale rzesy.
Juz podmieniam wode.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 2 Lis 2008 20:10 
Najpierw zmierze parametry> obawiam się, że z biologią masz klops

Marta

Autor iwanek
Użytkownik
#5 - Posted: 2 Lis 2008 20:36 
Wiem, ze popelnilam same bledy (dowiedzialam sie tego na tym forum),
ale oparlam sie na radach sprzedawcy w sklepie.... Teraz juz rybki mam i bardzo je lubie... Moge sie tylko starac, zeby byly zdrowe i zadowolone.
Czy efekt podmiany wody moze byc tak szybki? Juz sie ozywily i sciemnialy!

Autor iwanek
Użytkownik
#6 - Posted: 2 Lis 2008 20:48 
NO2 strasznie rozowe! Kurcze, strulam je.... :( Jakies 0,8. Podmieniac dalej wode?

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 2 Lis 2008 20:58 
Jakie masz filt?r -

Podmień jeszcze 15-20% wody. Nie karm. Dodaj soli niejodowanej w ilosci 3 łyżek na każde 100 l wody.

Czy masz Nitrivec i witaminy?

Marta

Autor iwanek
Użytkownik
#8 - Posted: 2 Lis 2008 21:20 
Filtry: Fluval 305 i Fluval 3plus (spisuje z pudelek...).
Mam Sera fishtaminm i niestety juz ....... karmilam (no pisalam, ze nie jedza). Nitriwec nie mam, ale jutro kupie. Zaraz dodam soli.
Bardzo Pani dziekuje! Juz jest lepiej, az mi trudno uwierzyc. Jedna z rybek, ta najwieksza, odzyskala rezon. Niestety moj ulubieniec-wciaz niemrawy :(

Autor iwanek
Użytkownik
#9 - Posted: 2 Lis 2008 21:25 
Mam sode oczyszczona. A te lyzki? Duze, czy male?

Autor iwanek
Użytkownik
#10 - Posted: 2 Lis 2008 22:02 
Na wszelki wypadek dalam male, no i odliczylam piasek i kamienie.

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 3 Lis 2008 05:49 - Edytowany przez: admin 
Sól ma byc w ilosci 3 łyżki od zupy na każde 100l wody. Zmierz oprócz n02 także n03 i NH3/nH4.

Nie karm ryb przez kilka dni, rób codzienne małe podmiany wody, dodawaj Nitrivec i witaminy,

O wszsytko pytaj na forum

Jak wszystko się unormuje dokup ryb - powinno być stado minimum 15 sztuk dorosłych ryb, młodych około 20 sztuk.

Szkoda, ze oparłaś swoja wiedze na tym co powiedział Pan w sklepie. Jak widać skutek tego jest raczej tragiczny.

Doczytaj o cyklu azotowym, parametrach wody i hodowli trpfeusów na forum i w naszej gazecie Tanganika Magazyn.

Czym karmisz ryby? Jak są duze?


Marta

Autor iwanek
Użytkownik
#12 - Posted: 3 Lis 2008 15:03 
Witam, juz jest jakby lepiej...
Z karm mam Spiruline super forte i Sera granugreen.
Dwie mniejsze rybki maja jakies 5 do 6 cm, najwieksza okolo 8cm, no i moj ulubieniec (najladniejszy nawet z tym czyms bialym) 7cm.

Ja naprawde bardzo lubie zwierzeta i ostatnia rzecza, ktorej chcialam, bylo narazanie zycia i zdrowia rybek. Poniewaz sama sie na tym nie znalam - zaufalam "fachowcowi". Chcialam rybki latwe w utrzymaniu, z charakterem i (troche wstyd sie przyznac) z pomaranczowym akcentem...

Mam juz Nitrivec i dzisiaj tez juz podmienilam wode.
Z testow brakuje mi jeszcze NO3/NO4, ale dzisiaj kupie.

Pzdrawiam i dziekuje
Iwona

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 3 Lis 2008 15:10 
Z testow brakuje mi jeszcze NO3/NO4, ale dzisiaj kupie.


To ma być test NH3/NH4

Zmierz parametry wody i podaj je na forum. Nadal nie karm ryb.

Musisz takze doczytać o karmieniu, bo dieta jest zbyt uboga i dodatkowo pozbawiona tzw. balastów.

Czekam na wyniki testów

Marta

Autor iwanek
Użytkownik
#14 - Posted: 3 Lis 2008 18:39 
Witam,
NO2 wciaz jakies 0,8
NO3 mniej niz 10 mmg/l
NH3/NH4 miedzy 0 a 0,1

Pozdrawiam i dziekuje - Iwona

Autor iwanek
Użytkownik
#15 - Posted: 3 Lis 2008 18:42 
Springer ma juz biale wypustki na obu oczach!

Autor iwanek
Użytkownik
#16 - Posted: 3 Lis 2008 19:10 
Zakupilam tez Hikari Cichlid Excel (to dobrze?) OSI nie bylo w zadnym sklepie :(

Autor iwanek
Użytkownik
#17 - Posted: 3 Lis 2008 19:43 
A te moje filtry? Sa ok?
No i w tym kubelku wciaz mam 1 paczke wegla. Boje sie tak calkiem wyrzucic...

Autor salmo70
Użytkownik
#18 - Posted: 3 Lis 2008 20:48 
Zakupilam tez Hikari Cichlid Excel (to dobrze?)

Dobrze,pomyśl tylko nad jakimiś pokarmami balastowymi i o rozszerzeniu menu.Im bardziej urozmaicona dieta,tym lepiej.Nowe pokarmy wprowadzaj jednak ostrożnie.Ja nie mam jakoś przekonania do Granugreen i przestałem go podawać moim rybom.No i oczywiście na razie nie karm ryb-to tak dla przypomnienia.Życzę powodzenia w dalszej hodowli.Pozdrawiam.Robert

Autor iwanek
Użytkownik
#19 - Posted: 3 Lis 2008 21:13 
Sama jestem roslinozerca, wiec jak tylko wyczytalam na forum o szpinaku, to sprobowalam dac go rybka. Kompletna porazka!

Autor iwanek
Użytkownik
#20 - Posted: 3 Lis 2008 21:26 
Dowiedzialam sie tez dzisiaj, ze moje rybki trafily do slepu jakies 4 miesiace temu i byly karmione tylko Spirulina Super Forte i niczym wiecej!

Autor salmo70
Użytkownik
#21 - Posted: 3 Lis 2008 23:11 
Na razie nie karm ani odrobinę!Jak sytuacja się unormuje karmić zaczynaj ostrożnie.Nie od razu na ful.Podawaj to co dostawały i powolutku wprowadzaj nowe pokarmy.Podawaj niewielkie ilości nowego pokarmu co kilka dni stopniowo zwiększając porcje do normalnych.Do szpinaku ryby muszą się przyzwyczaić,a i tak nie będą go pożerać aż tak łapczywie.U mnie lepiej sprawdziły się brokuły.Niemniej jednak szpinak również podaję.I nie podawaj codziennie granulatów.Traktuj je raczej jako dodatek,a nie podstawę.Na razie zapomnij jednak o karmieniu zbiornik musi Ci dojrzeć a parametry ustabilizować.Kup 4 nr.TM.Jest tam dużo na temat utrzymania właściwych parametrów wody dla ryb z Tanganiki.Bez dobrej wody,nawet najlepsze żywienie ryb nie przyniesie sukcesu w hodowli.Pozdrawiam.Robert.

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 4 Lis 2008 05:24 
Jak widać parametry wody masz stale złe, czyli nieustabilizowane. Musisz stale kontrolować je, robic niewielkie podmiany wody i stale dodawac Nitrivec. Wpuściłaś ryby do akwarium nie mając pojęcia o cyklu azotowym i to właśnie teraz musisz nadrobić.

Marta

Autor iwanek
Użytkownik
#23 - Posted: 5 Lis 2008 16:08 
Witam,
Rybki juz wygladaja dobrze.
Sa ruchliwe i nie maja zadnych, bialych nalotow.
Niestety, pomimo stosowania sie do wszystkich rad, NO2 wciaz bez zmian 0,8 :

Czy moge juz dac im troszke jesc?
Mam straszne wyrzuty sumienia, ze moje rybki maja az tak pod gorke.
Nie dosc, ze trafila im sie glupia wlascicielka, to jeszcze teraz sa glodne.

Pozdrawiam - Iwona

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 5 Lis 2008 16:22 
Czy dolewasz Nitrivec?

Otwórz filtr i powąchaj go - czy zapach jest mulisty, czy raczej metaliczny. Czy filtrze jest brązowawy nalot?

W zbiorniku zupełnie nie masz jeszcze biologii, jaki masz poziom amoniaku?

Jeszcze nie karm ryb, nic im sie nie stanie - teraz walcz z parametrami. Kup Toxivec i dodaj do zbiornika, to N02 trzeba obniżyć.

Marta

Autor iwanek
Użytkownik
#25 - Posted: 5 Lis 2008 16:33 
Nitrivec dodaje.
Ktory filtr otworzyc, wewnetrzny, czy kubelek?

Test na NH3/NH4 robi sie 20 min, wiec nie wiem, czy robic teraz, czy jak wroce ze sklepu z Toxiveciem (nawet nie wiem co to...)?
Czy dostane go w kazdym sklepie, bo w tym, ktory mam najblizej np OSI nie ma i nigdy nie bylo?
Iwona

Autor iwanek
Użytkownik
#26 - Posted: 5 Lis 2008 17:31 
NH3/NH4 <0,1; ph 8.
Jesli wszystko dobrze odczytalam, to w porownaniu z tabela poziom amoniaku jest 0 lub bliski zeru.

Iwona

Autor admin
Admin
#27 - Posted: 5 Lis 2008 20:06 
Czyli część cyklu się rozpoczęła,ale jeszcze to będzie trwało, zanim się ustabilizuje.

Toxivex wiąże nadmiar związków azotowych. Można go użyć w stanach krytycznych, działa szybko i skutecznie.

Pamiętaj, że długie działanie złych parametrów osłabia ryby, w konsekwencji czego mogą zachorować.

Marta

Autor iwanek
Użytkownik
#28 - Posted: 6 Lis 2008 21:51 
:)
NO2 0,1
Bardzo, bardzo dziekuje!
Rybki sa w super formie.
Troche balam sie tu przyznac, ale jak bylam w sklepie po cos tam, to kupilam jescze jedna rybke. W sklepie ledwo dychala. A teraz nawet ona pomyka po akwarium.
Pani Marto, to prawda, ze nie mam pojecia o cyklu azotowym (nawet jak o tym czytam, to i tak niewiele rozumiem), ale zawsze odwdziecze sie za pomoc.
Ja znam sie na antykach i ich renowacji.
Dziekuje i pozdrawiam
iwona

Autor admin
Admin
#29 - Posted: 7 Lis 2008 05:34 
NO2 0,1
Bardzo, bardzo dziekuje!



Ale to nie koniec "zabawy" Trzeba stale kontrolować N02 i N03 - teraz poziom tego drugiego moze skoczyc.

Czy dodałaś Toxivec?

Nie dokupuj ryb po 1 sztuce tylko dokup całą grupę. To znacznie bezpieczniejsze. Zakup ryb musi byc swiadomą decyzją, a nie litowaniem się. W ten sposób nie stworzysz stada, które bedzie potem zgrane i funkcjonujące. Trofeusy to wcale nie są proste ryby jak wszystkim może sie wydawać. Polecam jednak czytanie forum, Tanganika Magazyn i innych opracowań:))

Marta

Autor iwanek
Użytkownik
#30 - Posted: 8 Lis 2008 01:35 
Witam,
Tak, dodalam Toxivec.
No2 pewnie tylko dlatego spadlo...

Kupilam chora rybke, bo mialam wyrzuty sumienia...
Teraz moje rybki sa przefajne Zapelniaja soba cale akwarium, no i sa takie ladne!
Reszte dokupie juz rozsadnie (jesli warunki wody sie ustrabilizuja).
Pozdrawiam i dziekuje - iwona.

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Bardzo prosze o pomoc... Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®