Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Bardzo prosze o pomoc...

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2  
Autor admin
Admin
#31 - Posted: 8 Lis 2008 06:50 
Kupilam chora rybke, bo mialam wyrzuty sumienia...


i mogłaś stracić cała obsadę.....nie pomyśłałaś o tym?

Marta

Autor iwanek
Użytkownik
#32 - Posted: 8 Lis 2008 20:15 
Witam,
NO2 0,1 ; N03 miedzy 0.0 a 0,1 :)

Musze sie wytlumaczyc... Rybke kupilam, bo zachorowala przez moja glupote! Kiedy kupowalam pierwsze rybki, sprzedawca powiedzial, ze haremowe..., ech nie ma co do tego wracac.
No i w sklepie byly sprawdzane (jak dla mnie - brutalnie).
Wyszlo, ze to chlopak, wiec zostal w sklepie.
No i to badanie mu zaszkodzilo.

Teraz staram sie byc rozsadna. Przeczytalam wszystko, co dotyczy trofeusow w archiwum i zabieram sie za bierzace wpisy.

Bardzo, bardzo dziekuje za pomoc i szybkie reakcje.
Rozwiazania teraz wydaja sie takie proste: podmiana wody, sol, nitrivec, witaminy i toxivec, a jednak, jak sie nie ma pojecia - to nic tylko usiasc i plakac.

Pozdrawiam i dziekuje - iwona.

Autor sengir
Użytkownik
#33 - Posted: 9 Lis 2008 10:39 
Rozwiązania nie są proste. Użycie młotka też wydaje się proste, a spróbuj za pierwszym razem wbić gwóźdź długości 20cm :).
Cieszę się, że wszystko u Ciebie zaczyna się normować. Ale, żeby dać sobie radę z tego typu akwarium musisz teraz poczytać o:
1. Procesach nitryfikacji i denityfikacja. Dojrzewaniu filtrów, sposobach czyszczenia filtrów, potencjalnie ryzykownych sytuacja przy postępowaniu z filtrami.
2. Parametrach wody, odczytywaniu i interpretowaniu wyników w korelacji z procesami wymienionymi powyżej, sposobach zmiany paramatrów, skutkach zmian parametrów itp.
3. Zachowaniach wybranych przez siebie gatunków, zasadach wpuszczania nowo zakupionych ryb, mieszaniu biologii, sposobach karmienia, zasadach wystroju akwarium, zasadach pielęgnacji wnętrza akwarium.
4. innych organizmach, które mogą zagościć w naszym akwarium.
Wymieniłem podstawy i to ogólne. Mimo to są to tematy na kilkanaście obszernych artykułów. Czeka Cię więc sporo szukania i czytania, ale ja akurat coś takiego uważam za przyjemność :)

N03 miedzy 0.0 a 0,1 :)


Oj to chyba woda destylowana :) Pewnie chodziło o NH3.
Ale rzeczywiście teraz NO3 będzie dla Ciebie istotne. Musisz zaopatrzeć się w dobry test i poprzez stałą kontrolę sprawdzić czy sposób podmiany wody przyjęty przez Ciebie jest wystarczający.

Pozdrawiam
R.M.

Autor iwanek
Użytkownik
#34 - Posted: 10 Lis 2008 21:08 
Witam,

NO2 0,025,
NO3... i tu jest klopot, bo naprawde wychodzi codziennie 0,0mg/l,napewno nawet nie 10 mg/l.
Sprawdzilam termin waznosci testu, jest do 2010r.

Wszystkie testy mam firmy JBL, tylko ten jeden (NO3) f. Tropical.

Rybki chyba czuja sie dobrze, ale teraz to juz sama nie wiem...

Codziennie spedzam kilka godzin na czytaniu tego forum, a dzisiaj zaczelam "Karmienie i choroby". Teraz to mi sie wydaje, ze rybka znacznie wiecej dolega.

Po lekturze forum, chce jeszcze raz podziekowac.
Doceniam fakt, iz nie przeczytalam ani jednego, przykrego slowa na swoj temat, a jedynie rzeczowe rady.

Pozdrawiam - iwona

Autor sengir
Użytkownik
#35 - Posted: 11 Lis 2008 09:23 
I w takiej sytuacji przydają się testy paskowe 5w1. Szybko sprawdzasz orientacujnie czy wyniki pokrywają się z kropelkowymi i czy któryś z kropelkowych nie jest wadliwy.

W sumie ryb masz mało, podmian było dużo, może jeszcze jakieś sprzyjające czynniki dla denitryfikacji. Nie jest powiedziane, że jest to błędny wynik.

Autor iwanek
Użytkownik
#36 - Posted: 12 Lis 2008 00:15 
No i kolejny problem (no tak, pewnie sie go spodziewaliscie),
Kiedy rybki byly chore, wylaczylam oswietlenie, od trzech dni oswietlam akwarium, ale tylko jedna swietlowka (power cos tam... 30 wat)i tylko od 17.00 do 22.00.
Problem jest naprawde powazny!
Jak tylko gasze swiatlo, to dominujacy samiec i ozdrowiala rybka (sa podobnej wielkosci, no i dwa samce...)szczepaja sie pyskami i tluka sie tak bez przerwy!
Wczoraj to bylo 2,5 godz. , a dzisiaj..., no wciaz sie tluka.
Co robic? Moze wlaczyc swiatlo? Nie chce im robic z nocy dnia, ale tylko wtedy sie nie tluka, a ja musze ..., no spac juz mi sie chce, ale nie moge, bo jak robi sie bardzo goraco, to podchodze do akwarium i daja na chwile spokoj.

Autor sengir
Użytkownik
#37 - Posted: 12 Lis 2008 07:05 
Nic z tym nie zrobisz, jeżeli nie powiększysz stada.
Właśnie na tym to polega. Agresja wewnątrz gatunkowa u tych ryb jest batrdzo duża i ryby w końcu nawzajem się zamęczą.
Stado musi być liczne właśnie po to, żeby agresja rozkładała się na wiele osobników. Wtedy jest znacznie mniejsza i niegroźna.

Autor admin
Admin
#38 - Posted: 12 Lis 2008 07:57 
I tutaj kółko się zamika, brak wiedzy przy zakładaniu akwarium i doborze obsady powoduje, ze Twoja litość nad nimi nie miała sensu. Teraz przy dołożeniu dodatkowej obsady masz następny problem - łączenie biologii.

Jeżeli nie dodasz szybko dodatkowych ryb mozesz stracić te kilka, które masz w zbiorniku - wybiją się.

Marta

Autor iwanek
Użytkownik
#39 - Posted: 12 Lis 2008 18:55 
Witam,
To nie jedyne kolko...

Z jednej strony dowiedzialam sie, ze ryb nie nalezy kupowac byle gdzie i od byle kogo, a z drugiej strony jest fakt, ze jest to forum komercyjne i zeby byc w zgodzie z regulaminem nie moge zadac pytania... (bo w ofercie firmy bemb brak).

Ja nie znam nikogo, kto by mial trofeusy lub cos z nimi wspolnego :(, a jesli dobrze zrozumialam, to chyba czas mnie goni.

Na razie siedze w internecie, kombinuje co dalej i pilnuje rybek.

Ech, a mialo byc tak pieknie

Pozdrawiam - iwona

Autor admin
Admin
#40 - Posted: 12 Lis 2008 19:26 - Edytowany przez: admin 
Zobacz na stronie www.malawi.pl - giełda, na allegro - najlepiej jak popytasz kto, co sprzedaje, zobaczysz ryby i ich rodziców, warunki hodowli itp.

Teraz obniż temperaturę w zbiorniku, do 24-25 stopni - powoli.

Masz dekoracje w zbiorniku?

Marta

Autor iwanek
Użytkownik
#41 - Posted: 12 Lis 2008 20:05 
Temperature obnize, ale mam klopot z utrzymywaniem jej na odpowiednim poziomie. Grzalka sprawdza sie tylko bez pokrywy, a przeczytalam tu historie rybki, ktora wyskoczyla z akwarium...

Z dekoracji mam:piasek, wapien (sklepowy), plaskie piaskowce? (duze i na plasko w piramide) i dwa male anubiasy, zadnego tla (nie ma i nie bedzie).

iwona

Autor admin
Admin
#42 - Posted: 12 Lis 2008 20:16 
Wyłącz grzałkę. Zobacz na ile opadnie temperatura.

Jak jest bardzo źle usuń wszsytkie dekoracje. Brak terytoriów powinien obniżyć agresję. Samce nie mają o co walczyć.

I szukaj obsady.

Marta

Autor iwanek
Użytkownik
#43 - Posted: 12 Lis 2008 21:59 
Grzalke juz wylaczam,

Obsady szukam, ale to wcale nie jest latwe!
Dzwonilam na kilka ogloszen i probowalam tez kupic rybki od kogos z tego forum (tutaj ewentualnie za jakis czas... ).

Jak juz sie zdarzylo stadko (10) o odpowiednim wzroscie, to pod Warszawa i nie ma mowy o wysylce.
Moze jeszcze kilka dni temu (zanim przenioslam sie na kanape, zeby pilnowac rybek), taka wycieczka wchodzila w gre, to teraz juz absolutnie odpada.

Pomyslec, ze o akwarium marzylam przez 7 lat tulaczki po wynajetych mieszkaniach..., a teraz wciaz wszystko nie tak.

Pozdrawiam i dziekuje - iwona

Autor admin
Admin
#44 - Posted: 13 Lis 2008 06:24 
Iwona

Nie tak jest, bo rozpoczęłaś bez odpowiedniego poczytania i zdobycia informacji. Niestety takie działanie kosztuje potem sporo nerwów. Jest takze sporą nauczką na przyszłość - szkoda tylko, że kosztem ryb.

Szukaj, szukaj...

Marta

Autor iwanek
Użytkownik
#45 - Posted: 15 Lis 2008 21:58 
Witam,

ph 8
NO2 0,1
NO3 0 (no i tu sie zaczynam sie martwic, kupilam jeszcze jeden test, a i tak wychodzi 0),
NH3/NH4 0

Testy robie codziennie, a wyniki wciaz takie same.

Moze daje rybka za malo jesc?
Spirulina znika w 20 sekund, a granulaty troszke dluzej (liczylam czas).

Karmie rybki 3 razy dziennie i moze wyjde na glupola, ale mam wrazenie, ze domagaja sie jedzenia.

pozdrawiam-iwona

Autor iwanek
Użytkownik
#46 - Posted: 15 Lis 2008 22:20 
I jeszcze jedno,
Wczesniej nie pisalam, bo swiatlo gasze o 22.00.
Juz wczoraj zauwazylam, ze rybki przestaly sie bic po zgaszeniu swiatla.
Dzisiaj wiem, ze przestaly i zajely sie... chyba amorami.

Dziekuje za uratowanie zycia moich rybek i pozdrawiam - iwona.

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Bardzo prosze o pomoc... Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®