Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Oświetlenie

Autor Mateusz
Użytkownik
#1 - Posted: 12 Sty 2009 20:53 
Witam

Chciałbym poznać Wasze opinie co do oświetlenia zbiornika. Dużo czytałem na ten temat i chodzi mi tylko o to jakich świetlówek używacie? Czy w zbiorniku z trofkami moge zamontować świetlówkę z niebieskim widmem swiatła? Wcześniej miałem SunGlo (zblizoną do swiatła słonecznego) ale znudziła mi się żółtawa barwa, chcę wprowadzić troszeczke innowacji w oświetleniu mojego zbiornika... Może jakieś konkretne sprawdzone świetlówki?

Pozdrawiam

Mateusz

Autor krzysiekgrab
Użytkownik
#2 - Posted: 13 Sty 2009 19:42 - Edytowany przez: krzysiekgrab 
witam

wstaw świetlówkę o temp. barwowej 6500K oraz o współczynniku oddawania barwy RA>89. Moc dobierz zależnie od wielkości zbiornika jaki posiadasz. Ja posiadam świetllowkę philipsa 39W T5 (o parametrach wspomnianych zdanie wcześniej) w akwarium 450l. Wydaje mi się, że ryby mają fajne kolorki:). A i trochę sielonych glonów się pokazuje:). W innym akwa(45l:)) mam philipsa aquarelle 15W, która ma 10000K, ze zacnym udziałem niebieskiego widma, do tego swietlówkę leuci 6500k ra=90(jesli dobrze pamiętam) i z roślin mam cały czas odrywające się bąbelki:). Ach ta fotosynteza;P. Ryby (gupiki) też wydaje mi się że eksponują ładne barwy.

pozdrawiam
krzysiekgrab

Autor dario1207
Użytkownik
#3 - Posted: 9 Lut 2009 09:25 
A co w akwarium 375 l z trofeusami ?? Jaka moc oświetlenia i jaka barwa, bo mam wrażenie że obecne światło stresuje mi ryby i chowają się w grotach ??

Autor krzysiekgrab
Użytkownik
#4 - Posted: 11 Lut 2009 10:43 
Witam

Temat był już poruszany wielokrotnie, opcja szukaj. Wydaje mi się, że oświetlenie zależy od wymiarów zbiornika, a zwłaszcza od jego wysokości. Proponowałbym Ci świetlówkę o temp. barwowej 6500K oraz o współczynniku oddawania barwy RA>89, która podkreśli naturale kolory ryb. Jak wyże napisałem ja taką posiadam w swoim akwa. Jak dla mnie ryby ładnie wyglądają i glony rosną. Co do mocy to zależnie czy t5 czy t8 wstawisz. Przy t5 proponowałbym 24W bo IMO 39 może być za jasna do twego akwa.

pozdrawiam krzysiekgrab

Autor dario1207
Użytkownik
#5 - Posted: 11 Lut 2009 11:24 
Ja mam w obudowie 2x36 W o RA>80, niestety temp. barwy nie mogę znaleźć nawet na stronie producenta, jest tam tylko 3350 lm ??

Autor krzysiekgrab
Użytkownik
#6 - Posted: 11 Lut 2009 20:29 
witam

IMO te 2 świetlówki to za dużo do takiego akwa. Ja w swojej 450tce(60 cm wysokości) mam t5 39W którą świecę, oraz t8 36W którą zostawiłem jak przerabiałem pokrywę. Gdy zapalę obie świetlówki ryby są wyraźnie zestresowane, więc palę tylko t5. Może spróbuj zmienić obie świetlówki na jakieś RA>89, jedna 6500K(światło słoneczne), a druga 10000K(typową rośliną), ale nieco słabszej mocy, albo zostaw jedną mocniejszą 6500, ra>89. Z drugiej strony, może Twoje ryby już się przyzwyczaiły do takiego imo intensywnego oświetlenia:), więc wstaw takiej samej mocy co aktualnie masz tylko o innej temp. barwowej i współczynniku oddawania barw. Mniejszej mocy świetlówki mają z reguły mniejsze wymiary, co wiąże się z przeróbką obudowy.

pozdrawiam
Krzysiek

Autor dario1207
Użytkownik
#7 - Posted: 11 Lut 2009 20:58 
No właśnie, w standardzie jest 120 cm pod świetlówkę. Zmieniłem jednak na "mniej jaskrawe" co pozytywnie wpłynęło za zachowanie ryb (jak na razie) nie wiem tylko co z brunatnicą?? Dzisiejszy dzien spędziły przy jednej 36 W, obserwuje-kombinuje.

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Oświetlenie Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®