Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Petrochromis i Tropheusy w jednym zbiorniku ?

Autor danlack
Użytkownik
#1 - Posted: 24 Sty 2006 01:40 
Czy jest jakis klucz/zasada/doswiadczenie ktore Petrochromisy moge trzymac w zbiorniku z Tropheusami, chodzi mi glownie o ewentualna agresje, bo pewnie pozerania mlodych tropheusow nie unikne ?

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 24 Sty 2006 08:05 
Powiem tak:
1. akwarium musi być minimum 700-800l. Petrochromisy powinno sie trzymac w sporych grupach podobnie jak trofeusy.
W takim 700-800l można trzymac mniejsze gatunki np. P. trewavasae, P. famula Kaiser, P. Moshi.

W akwariach powyzej 1000l - o sporej dłudości mozna trzymać np. P. texas.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#3 - Posted: 24 Sty 2006 09:10 
Chcąc hodować Petrochromisy musimy pamietać o ich rozmiarach, duzym zapotrzebowaniu na pokarm, agresji. Z moich wstępnych obserwacji (hoduje Petrochromis trewavasae) jeżeli będzie wystepować agresja to wewnątrz gatunkiwa. Trofeusy nie są zaczepiane. Również w grupie Petrochromisów sa to tylko nie groźne przepychanki i gonitwy. Ja swoje Petrochromisy trzymam w grupie. Inne mniejsze gatunki wymieniła juz Pani Marta które możemy trzymać w "mniejszych zbiornikach" ;-). Petrochromis, podobnie jak trofeus, jest roślinożerny. W naturze ryby te występuja obok siebie, czasami nawet żerują na tych samych kamieniach. Czy sie zainteresują młodymi rybami? Trudno powiedzieć. Zauważyłem że jeżeli petrochromis jest najedzony to bardzo spokojny i dość powolny, czyli raczej za małymi rybami nie powinnien sie uganiać. Inna sytuacja może być jak jest stale głodny i pływa szukając pożywienia. Na pewno mając do wyboru glony na kamieniach i szybach , a młode ryby wybierze glony.
Leszek

Autor danlack
Użytkownik
#4 - Posted: 24 Sty 2006 10:15 
Wlasnie rozpoczalem budowe zbiornika 1200 l (brutto) - 300x55, wiec teoretycznie mogly zamieszkac z tropheusami. W takim razie prosze o porade w sensie obsady.

Moze to miec jakies znaczenie, ale ryby trzymam wylacznie dla przyjemnosci, wiec nie jestem zainteresowany nadmiernym potomstwem (nie odlawiam samic - mlodych). Tak wiec bedzie to raczej zbiornik towarzyski.

Mysle o jednym gatunku tropheusow, petrochromisach i eretmodusach - wiecej chyba nie ma sensu ?

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 24 Sty 2006 10:37 
Zbiornik robi wrażenie. Nie wiem czy nie jest za późno, ale należy zwrócic uwagę na głębokość zbiornika. Petrochromis lubi swobodę. Jeżeli chodzi o obsadę jest w porządku. Należy równiez przemysleć system dobrej filtracji. Tropheus i petrochromis lubia duzo zjeść (cały czas żerują) ;-).
Leszek

Autor danlack
Użytkownik
#6 - Posted: 24 Sty 2006 11:13 
Nie o wrazenie chodzilo. Wysokosc 70cm, dwa filtry przelewowe o pojemnosci 70 litrow kazdy.

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 24 Sty 2006 11:29 
Tak w takim zbiorniku, ale przy wysokości 60-70 cm można trzymac duze pertochromisy. Ale to maszyny do jedzenia. Ilości, które pochłaniają wymagaja bardzo sprawnej fitracji.

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#8 - Posted: 24 Sty 2006 13:20 
Tak w takim zbiorniku, ale przy wysokości 60-70 cm można trzymac duze pertochromisy. Ale to maszyny do jedzenia. Ilości, które pochłaniają wymagaja bardzo sprawnej fitracji

a czy stosujecie także to co widziałem w Niemczech - jeden petrochromis do zbiornika handlowego z trofciami, celem rozładowania wewnątrzgatunkowej agresji ?

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 24 Sty 2006 13:28 
Nie my tego nie stosujemy. Ale podejrzewam, że w Niemczech stosuje się petrusie nie dla rozładowania agresji trofeusów, tylko dla zabezpieczenia samych petrochromisów. To agresywne wewnątrzgatunkowo ryby i tylko w dużych grupach i naprawdę sporych zbiornikach dobrze funkcjonują. Odłów trofeusów to spokojne ryby i my nie mamy z nimi problemów.

W czerwcu sprzedaliśmy 14 sztuk P. texas Bulu Point w wielkości 20-25 cm. U nas w czasie kwarantanny były rozdzielone na kilka zbiorników - w jdnym było 9 sztuk, a w innych pojedynczo jako dodatek do trofeusów. Nie obserwowaliśmy agresji. Obecnie są u kienta w zbiorniku 260x 70x 70 i nie ma z nimi problemu, samice sie romnażają.

Marta

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Petrochromis i Tropheusy w jednym zbiorniku ? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®