Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Nowy 650 tanganiki

Strona  Strona 2 of 3:  « Previous  1  2  3  Next »  
Autor rambowskixx
Użytkownik
#31 - Posted: 26 Maj 2009 20:03 
Rafi dziękuję Ci serdecznie za dyskusję;-) Idę popatrzeć na ryby aby się odstresować;-).

Pozdrawiam
Łukasz

Autor rafi
Użytkownik
#32 - Posted: 26 Maj 2009 20:19 
dziekuje rowniez lukasz. pozdrawiam rafi

Autor rafi
Użytkownik
#33 - Posted: 26 Maj 2009 20:31 
witam Marta chyba kiedys przed kilkoma laty ,kiedy slowo tropheus w Polsce budzilo jeszcze ogromne zdziwienie, mielismy okazje sia spotkac przy okazji zakupow wlasnie tropheusow bodajze w Dobeln czy jakos tak gdzies kolo drezna, wtedy jescze kupowalo sie ryby placac markami nie euro. pozdrawiam rafi
p.s.
nie hoduje ryb zarobkowo nie handluje nimi lecz wiem cos na temat tanganiki i w laczeniu xeny z tropheusami nie widze nic zdrożnego. i przestancie prosze ciagle pisac ze tropheus to roslinizerca, to ryba w ktorej diecie przewazaja glony.

Autor snakecharner1
Użytkownik
#34 - Posted: 26 Maj 2009 22:07 
Cześć
Widzę że dyskusja trwa , ale uwierzcie mi że nie chodziło mi o to żeby rozpętać wojnę tylko czegoś się dowiedzieć. A w sumie nie dowiedziałem się niczego :-P
Wiem też że nie urodził się taki którym by wszystkim dogodził :-).
Chciałbym stworzyć akwarium które będzie sprawiało mi przyjemność z oglądania , no i oczywiście żeby ryby się nie męczyły (nie pozabijały ).
Nie ukrywam też ze mam pokusę trzymania kilku gatunków ryb. Łukasz myślę że masz na myśli że pewne gatunki nie będą się krzyżować i będą żyły w zgodzie. Czy możecie mi podpowiedzieć czy któreś z wymienionych gatunków mogą być razem w tym samym akwarium ?
Kasanga, Chipimbi ,Duboisi , Ikola Bemba ?
Dodam może że jestem kompletnie zielony na temat Tanganiki , a w poprzednim akwarium trzymałem głownie rośliny :-)
A bym zapomniał spytać jeszcze raz o piasek, bo też nie otrzymałem odpowiedzi . \Czy może być nasz morski który ma bardzo drobną granulacje, czy nie będzie z nim problemu ?

Pozdrawiam
Konrad

Autor tymek666
Użytkownik
#35 - Posted: 26 Maj 2009 22:28 
Kasanga może się krzyżować z Chipimbi, tak więc lepiej zdecyduj się na jedną z nich. Jeśli dobrze przepłuczesz ten piasek to nie powinno być problemu, aczkolwiek ja zawszę go biorę z środowiska lądowego, aby przypadkiem jakiegoś gościa nie przywlec.
Pozdrawiam,
Kuba

Autor rambowskixx
Użytkownik
#36 - Posted: 26 Maj 2009 22:52 
Kasanga, Chipimbi ,Duboisi , Ikola Bemba ?

Ikola z bembą również;-)

Pozdrawiam
Łukasz

Autor admin
Admin
#37 - Posted: 27 Maj 2009 05:32 
witam Marta chyba kiedys przed kilkoma laty ,kiedy slowo tropheus w Polsce budzilo jeszcze ogromne zdziwienie, mielismy okazje sia spotkac przy okazji zakupow wlasnie tropheusow bodajze w Dobeln czy jakos tak gdzies kolo drezna, wtedy jescze kupowalo sie ryby placac markami nie euro. pozdrawiam rafi

Wybacz - nigdy nie byłam w Dobeln i zapewne nigdy sie nie poznaliśsmy. Dziwi mnie w takim razie jak człowiek , który coś niby wie o tych rybach od lat może robic takie błędy.

snakecharner1

Tabela krzyżowań, którą przygotowałam znajduje się na naszej stronie http://www.tropheus.com.pl/index.php?option=articl es&Itemid=3&topid=12 a takze w II numerze Tanganika MAGAZYN.

Wystarczy poczytać i zobaczysz, że nie wybrałeś najlepiej. Ponadto zawsze lepiej jest mieć 2 większe stada ryb w zbiorniku. Niekoniecznie tylko z powodu ich zachowań ale także wybarwienia. Liczne stada dają możlliwość ustawienia hierarchii i odpowiedniego wybarwienia osobników w odmianach i gatunkach. Zresztą pokazuję to zawsze u nas w firmie.

Marta

Autor admin
Admin
#38 - Posted: 27 Maj 2009 05:50 
nie widze nic zdrożnego. i przestancie prosze ciagle pisac ze tropheus to roslinizerca, to ryba w ktorej diecie przewazaja glony.

Rodzaj trofeus jest klasyfikowany jako roslinożerca w ogólnie przyjętych opracowaniach naukowych:

Jego pożywienie to:

38% detrytus
35 % glony nitkowate
Skorupiaki 1,4%
Piasek 25%


Nic więcej dodać:))

RIL - 2,8 - osobniki dorosle

RIL - 4,) osobniki młode

Marta

Autor rafi
Użytkownik
#39 - Posted: 27 Maj 2009 09:28 
Wybacz - nigdy nie byłam w Dobeln i zapewne nigdy sie nie poznaliśsmy
widocznie to byla widocznie inna Marta z Krakowa -nie istotnie

Ponadto zawsze lepiej jest mieć 2 większe stada ryb w zbiorniku. Niekoniecznie tylko z powodu ich zachowań ale także wybarwienia. Liczne stada dają możlliwość ustawienia hierarchii i odpowiedniego wybarwienia osobników w odmianach i gatunkach.

trzymanie stad po 15 -20 sztuk nie daje zadnej gwarancji ze ryby sie nie wybija. mialem sytuacje ze stado dobierajace sie z 25 mpulungu zostalo zredukowane w sposob naturalny do 2!!!!! a zbiornik byl 700l a za towarzystwo 15 duboisi i 14 ikoli.

prosze pamietac ze wiekszosc osob ktore chca trzymac tropheusy to nie "producenci" i raczej nie interesuje ich trzymanie stada tropheus x w zbiorniku bez podloza i bez wystroju w ilosci 15-20szt jak u wiekszosci "producentow" tylko bardziej sa zainetresowane walorami estetycznymi zabiornika i palteta barw tropheusow. i do takich osob, jak wynika z jego wypowiedzi, nalezy Kondrad na ktorego pytanie dalem przykladowa odpowiedz z mojego zbiornika i nie proponowalem mu 7 -8 gatunkow do jego zbiornika lecz ,jako ciekawe ryby xeny lub enetiopusy , i to takie xeny ktore do delikatnych nie naleza i nie ma problemy z poloczenem ich z tropheusem.
poza tym gdzies czytalem twojego posta odnosnie laczenia callochromis multipunctatus i tropheusa i nie widzialem aby tam to była "bzdura" choc ryby z tego towarzystwa tez zywia sie innym pokarmem.
dla mnie najwazniejsza jest kondycja ryb w każdym połaczeniu ,jesli sobie nie przeszkadzaja ,rosną i rozmanżają sie to znaczy ze czuja sie dobrze czy sie jednak myle i inne kryteria sa wazniejsze??
pozdrawiam rafi

Autor admin
Admin
#40 - Posted: 27 Maj 2009 09:38 
widocznie to byla widocznie inna Marta z Krakowa -nie istotnie

Chyba masz ochotę na jakieś dziwne insynuacje, napisałam wyraźnie - nigdy nie byłam w Dobeln i nie poznałam Ciebie


poza tym gdzies czytalem twojego posta odnosnie laczenia callochromis multipunctatus i tropheusa i nie widzialem aby tam to była "bzdura" choc ryby z tego towarzystwa tez zywia sie innym pokarmem.


Tak - tylko 3000 l a 400-500 l to inna bajka. Budowanie akwarium środowiskowego o bardzo duzych wymiarach jest celowe. Doradzanie ryb o zupełnie innych wymaganiach niedoświadczonym akwarystom i to do małego zbiornika kończy sie tragicznie. Trzeba wiedzieć jak karmić ryby i jakie warunki im zapewnic a najważniejsze mieć bardzo duży zbiornik. W polskim zrozumieniu bardzo duży zbiornik to zwykle 500l w Europie tak od 2000l.

Marta



Marta

Autor rambowskixx
Użytkownik
#41 - Posted: 27 Maj 2009 09:51 
Po wczorajszym odstresowaniu jednak doszedłem do wniosku że zabiorę jeszcze głos w tym temacie;-).

trzymanie stad po 15 -20 sztuk nie daje zadnej gwarancji ze ryby sie nie wybija. mialem sytuacje ze stado dobierajace sie z 25 mpulungu zostalo zredukowane w sposob naturalny do 2!!!!! a zbiornik byl 700l a za towarzystwo 15 duboisi i 14 ikoli.

Fakt trofeusy to ryby nieprzewidywalne. W tej chwili mamy 11 odmian trofeusów każda mniej więcej w konfiguracji 20-25 sztuk w akwarium jednogatunkowym o pojemności 500 litrów. Szczerze mówiąc niektóre ze stad pływają już w takim zestawieniu nawet 2 lata i problemów z agresja czy zabijaniem się jest brak. Posunę się nawet dalej i stwierdzę, że trofeusy to ryby łagodne jak baranki tylko w odpowiednim zestawieniu.

prosze pamietac ze wiekszosc osob ktore chca trzymac tropheusy to nie "producenci" i raczej nie interesuje ich trzymanie stada tropheus x w zbiorniku bez podloza i bez wystroju w ilosci 15-20szt jak u wiekszosci "producentow" tylko bardziej sa zainetresowane walorami estetycznymi

To co piszesz to nie "producenci" tylko zabójcy;-). Trofeusów nie da się utrzymać w zbiornikach bez podłoża i odpowiedniej filtracji. Natomiast jeśli chodzi o rozmnażanie to ktoś kto chce mieć narybku jak najwięcej musi postarać się o zbiornik często w lepszym stanie niż nie jedna osoba, która ma akwarium tylko i wyłącznie do celów dekoracyjnych.

Łukasz

Autor sander
Użytkownik
#42 - Posted: 27 Maj 2009 10:05 
Abstrahując już od nie wartej funta kłaków pogadanki to Łukaszu cytuję:

Trofeusów nie da się utrzymać w zbiornikach bez podłoża

nie jest to prawda

Autor rambowskixx
Użytkownik
#43 - Posted: 27 Maj 2009 10:12 
nie jest to prawda

Masz rację zapomniałem dodać w dobrej kondycji;-).

Łukasz

Autor rafi
Użytkownik
#44 - Posted: 27 Maj 2009 10:21 
Tak - tylko 3000 l a 400-500 l to inna bajka. Budowanie akwarium środowiskowego o bardzo duzych wymiarach jest celowe

tam o ile pamietam chodzilo o zbiornik 2000l a w zbiorniku Kondrada bez klopotu plywac beda 2 -4 stada tropheusa plus xeny.

Doradzanie ryb o zupełnie innych wymaganiach niedoświadczonym akwarystom i to do małego zbiornika kończy sie tragicznie
z tego co pisal Kondrad to tego doswiadczenia ma wiele od lat trzymajac ryby i przechodzac etapy ktore przeszla chyba wiekszosc osob trzymajaca ryby od dluzszego czasu. i w zwiazku z tym na pewno potrafi obserwowac zachowanie swoich ryb i wyciagac wnioski.

witam Lukszu i ciesze sie ze jeszcze postanowiles podyskutowac.

Fakt trofeusy to ryby nieprzewidywalne

Posunę się nawet dalej i stwierdzę, że trofeusy to ryby łagodne jak baranki tylko w odpowiednim zestawieniu.

widze tu pewna niekonsekwencje jesli cos jest nieprzewidywalne to nie ma zestawienia ktore zapewnia cos na 100%. ja tez mialem stada 15-20szt ktore zyly zgodnie przez dlugi czas az przychodzil dzien x w ktorym wszyskto sie zmienialo i rozpoczynala sie eliminacja.
i tu zdodze sie z toba absolutnie ze tropheus to ryba nieprzewidywalna czyli zarowno stdko 7-8sztuk bedzie sie dobrze czulo i regularnie mnozylo jak i 15-20szt. ale zarowno to male jak i to duze stado moze doprowdzic sie do wybicia.

To co piszesz to nie "producenci" tylko zabójcy;-). Trofeusów nie da się utrzymać w zbiornikach bez podłoża i odpowiedniej filtracj
oj da da i wiekszosc producentow tak robi i nie wierze ze tego nie wiesz lub nie widziales.
pozdrawaim rafi

Autor rambowskixx
Użytkownik
#45 - Posted: 27 Maj 2009 10:52 
to ryba nieprzewidywalna czyli zarowno stdko 7-8sztuk bedzie sie dobrze czulo

Skoro tak uważasz to nikt Cię nie przekona ale jeszcze nie słyszałem aby z 7-8 sztukami nie było problemu a już na pewno nie da się wówczas obserwować pewnych stadnych zachowań tych ryb.

oj da da i wiekszosc producentow tak robi i nie wierze ze tego nie wiesz lub nie widziales.
pozdrawaim rafi


Widzieć widziałem to chyba oczywiste ale nie widziałem nigdy ryb w dobrej kondycji w tego typu akwariach. Były one najczęściej zestresowane a na pytanie jakie są parametry uzyskiwałem z reguły odpowiedź no woda jest twarda. Na pytanie kiedy ostatnio były mierzone ph czy no2 lub no3 uzyskiwałem odpowiedzi typu a po co to mierzyć przecież widać po rybach, że są ok. Ot tak to mniej więcej wygląda.

Łukasz

Autor sander
Użytkownik
#46 - Posted: 27 Maj 2009 11:02 
Prawda jest taka, że każda ryba może funkcjonować bez podłoża i dekoracji to jest fakt niezaprzeczalny. Dla ryb najważniejszą sprawą jest woda o odpowiednich dla nich parametrach i objętości. Jednakże nie ulega wątpliwości, że piasek spełnia "jakąś"(piszę jakąś bo nie znalazłem nic na temat jaką) rolę u Tropheus skoro stanowi 25 % składu ich jelit w środowisku naturalnym. Przyznam się, że osobiście w wielu swoich akwariach nie mam podłoża i wcale się tego nie wstydzę jednak od kiedy dowiedziałem się o w/w fakcie nasypałem piasku do zbiornika z Tropheusami i faktycznie obserwuję jego znaczne ilości w ich kale. Jednakże nieświadomy w/w proporcji prowadziłem chów (ponieważ hodowla w przypadku Tropheus jest terminem bzdurnym) tych ryb w zbiornikach bez podłoża i ryby wykazywały wysoką kondycję. Teraz jednak uważam, że piasek winien być na dnie zbiorników z tropheusami chociazby w niewielkich ilościach. Co jednak tyczy się dekoracji mogą one stanowić źródło, tak to koledzy tu nazywają, "eliminacji" czy "redukcji".

Autor rambowskixx
Użytkownik
#47 - Posted: 27 Maj 2009 11:07 
Co jednak tyczy się dekoracji mogą one stanowić źródło, tak to koledzy tu nazywają, "eliminacji" czy "redukcji".

Lub źródło schronienia. Wszystko zależy od danej sytuacji w zbiorniku i wielu różnych nakładających się na siebie czynników.

Dla ryb najważniejszą sprawą jest woda o odpowiednich dla nich parametrach i objętości.

Dokładnie tak ale nie uwierzę, że w akwarium gdzie są same "gołe" ściany ryby czują się dobrze no ale może się mylę w końcu to rzecz ludzka popełniać błędy;-). Mimo wszystko pozostawię w moich akwariach podłoże jak i skały;-).

Łukasz

Autor rafi
Użytkownik
#48 - Posted: 27 Maj 2009 11:07 
jeszcze nie słyszałem
nie widziałem nigdy



to na prawdze malo jeszcze widziales , i upewniasz mnie w tym ze duzo czytales....... co sie oczywiscie chwali.
Lukaszu czy taka jest niej wiecej Twoja wiedza na temat ktory sie wypowiadasz?????
pozdrawiam rafi

Autor sengir
Użytkownik
#49 - Posted: 27 Maj 2009 11:13 - Edytowany przez: sengir 
dla mnie najwazniejsza jest kondycja ryb w każdym połaczeniu ,jesli sobie nie przeszkadzaja ,rosną i rozmanżają sie to znaczy ze czuja sie dobrze czy sie jednak myle i inne kryteria sa wazniejsze??

Parę exL. callipterus jestem w stanie utrzymać w zdrowiu, przy życiu, rozmnażającą się w akwarium 60l (byle mogły się obrócić) w towarzystwie molinezji i zbrojników. Spełnia to twoje kryteria, ale według mnie nie brzmi sensownie.

Polecasz rozwiązanie dekoracyjne, uwzględniające jedynie ciekawy wygląd akwarium. Ciekawy dla laika, który ma minimalną wiedzę o siedliskach i jednocześnie denerwujący dla osób które poznały te ryby od zupełnie innej strony.
Chcesz trzymać ryby krzyżujące się, gatunki o odmiennych upodobaniach pokarmowych to twoja sprawa. Nie każdy jest wrażliwy na różnice jakie z czasem napewno się pojawiają w wyglądzie i zachowaniu i ich poprostu nie dostrzega. Ale dlaczego próbujesz zarazić takimi pomysłami innych?

oj da da i wiekszosc producentow tak robi i nie wierze ze tego nie wiesz lub nie widziales.

To że tak robi, to nie znaczy ,że się da. Patrząc na ryby pojawiające się w sklepach, pochodzące od tych producentów, można powiedzieć że im raczej nie wyszło. Ale oni nie celują w grupę akwarystów, którzy znają się na rzeczy. Ich klijentami są osoby które chcą kupić śmieszną rybkę w ciapki, bo mają akurat miejsce w szklanej kuli po tej ostatnie rybce z fajnymi płetwami co zdechła.

7 odmian tropheusa w jednym akwarium. I co ty chcesz w ten sposób pokazać? Ja mam 3 gatunki ryb w akwarium i o każdym mogę powiedzieć bardzo duzo, dlaczego został przeze mnie wybrany, jak to wygląda i funkcjonuje w naturze, co próbowałem przedstawić w akwarium. Dobieranie gatunków do akwarium powinno mieć sens i uzasadnienie.
Jeżeli decydował tylko wygląd, to znaczy że tak naprawdę te ryby są tylko maskotką. To jest twoja decyzja i twoje błędy. Nie widzisz skutków , to znaczy że tak naprawdę niewiele wiesz o swoich rybach albo wiesz dużo, ale zdecydowałeś że wiele elementów ich życia jest dla ciebie nieistotne.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#50 - Posted: 27 Maj 2009 11:13 
Przykro mi rafi, że Cię rozczarowałem ale niestety posiadam głównie wiedzę praktyczną. Natomiast widzę, że natrafiliśmy na ogromną kopalnię wiedzy w Twoim wykonaniu zarówno jeśli chodzi o teorię jak i praktykę. Dlatego teraz może się przedstawisz bo tak wypadało by zrobić już dawno gdyż anonimowo można pisać różne rzeczy. Opisz swoje osiągnięcia w akwarystyce i naucz nas jak postępować z rybami z Tanganiki. Szkoda by było abyśmy dalej byli w błędzie i męczyli naszych podopiecznych. Zamieniam się od teraz w słuch i będę chłoną informacje.

pozdrawiam
Łukasz

Autor admin
Admin
#51 - Posted: 27 Maj 2009 11:33 
Dlatego teraz może się przedstawisz bo tak wypadało by zrobić już dawno gdyż anonimowo można pisać różne rzeczy


Właśnie to w tej chwili chciałam napisać - my nie jesteśmy anonimowi jak Ty Rafi!

Marta

Autor sander
Użytkownik
#52 - Posted: 27 Maj 2009 11:40 
Ktoś tu sprawił sobie fajne akwarium (650 L). Moja rada taka - Drogi kolego kładź na dno styropian stawiaj na nim skały potem syp piasek i podłączaj filtry. Jak akwarium dojrzeje to się wspólnie zastanowimy co by było fajnie tam wpuścić. Natomiast jak się komuś ryby "redukują" to znaczy dla mnie, że się nie zna bo jak by się znał to by do tego nie dopuścił. Osobiście posiadam sporo pielęgnic afrykańskich gro z nich to ryby z j. Malawi (aniołki to nie są) ale jakoś tak wszystkim "manewruję", że się nie redukują w wręcz przeciwnie jest ich ciągle coraz więcej :) więc można i jest na to 1000 sposobów. Zakładać zbiornik :) !!!

Autor snakecharner1
Użytkownik
#53 - Posted: 27 Maj 2009 11:58 
hey
widzę że muszę częściej odwiedzać forum, od razu się rozruszało :-P
A tak na poważnie jak mógłbym się wtrącić w rozmowę to mam kolejne pytanie :-)
Jeśli użyje piasku morskiego , który jak się nie mylę nie jest wapieniem, oraz kamienie powiedzmy otoczaki. To będę miał problem miedzy innymi z niskim Ph oraz małą twardość wody. Wiec jakie wtedy widzicie rozwiązanie.
Zastanawiam się aby w jednej komorze filtra umieścić wapień.
Pozdrawiam
Konrad

Autor sengir
Użytkownik
#54 - Posted: 27 Maj 2009 12:02 
Jakie masz parametry kranówki?
Wapień/dolomit w komorze filtra wystarczy. Nic więcej tym sposobem nie uzyskasz, nawet jeżeli władujesz kilkadziesiąt kilogramów wapienia w skałach.
Jak powiesz jakie masz parametry to zastanowimy się czy korekta jest potrzebna.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#55 - Posted: 27 Maj 2009 12:03 
Wapień/dolomit w komorze filtra wystarczy.

Jeszcze grys koralowy bym dodał do tego zestawienia.

Łukasz

Autor snakecharner1
Użytkownik
#56 - Posted: 27 Maj 2009 12:12 
To sa parametry kranówki z przed pół roku , jeśli się nic nie zmieniło.
Jak wrócę dzisiaj do domu to sprawdzę jeszcze raz .
ph 6,4
tww 4
two 8

Konrad

Autor rambowskixx
Użytkownik
#57 - Posted: 27 Maj 2009 12:48 - Edytowany przez: rambowskixx 
ph 6,4

Jeśli faktycznie nic się nie zmieniło to z tym parametrem będziesz miał niesamowity problem. Ph kranówki masz raczej pod paletki niż Tanganikę.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor sengir
Użytkownik
#58 - Posted: 27 Maj 2009 13:13 
Tak bedzie problem. Co to za ujęcie?
pH 6,4 jest niezgodne z rozporządzeniem ministra w sprawie jakości wody pitnej.
W razie czego uda się to wyregulować, ale nie obejdzie się bez pewnych kosztów.
Czekamy na wyniki aktualne. Podaj też jaki masz test.

Autor sander
Użytkownik
#59 - Posted: 27 Maj 2009 13:38 - Edytowany przez: sander 
Jaki widzicie problem w podnoszeniu ph takiej wody? Nie widzę związku?

Autor rambowskixx
Użytkownik
#60 - Posted: 27 Maj 2009 13:40 
Jaki widzicie problem w podnoszeniu ph takiej wody? Nie widzę związku?

Czym w takim razie bezpiecznie i w sposób trwały podnieść takie ph??

Łukasz

Strona  Strona 2 of 3:  « Previous  1  2  3  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Nowy 650 tanganiki Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®