Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Małe problemy po zmianie filtra

Autor trofek
Użytkownik
#1 - Posted: 11 Cze 2009 10:45 
Witam Wszystkich.
Moje akwarium to standardowe 375l.Obsada 12 Kasang i 13 Karago wilkość trofci różna od 7cm do 10cm największe.Wyposażenie akwa to 2 filtry zewnętrzne CP 500 wkłady JBL plus 2l Ammocer plus oraz Eheim 2228 z oryginalnymi wkładami.Oprócz tego 2 filtry wewnętrzne Atman 202 z gąbką oraz Aquael 1100 z gąbką atamana a w pojemniku Bionitratex JBL od 2 tygodni.Akwarium zalane około roku.
W poniedziałek wymieniłem Fluwala 204 na Eheima który był podłączony przez 3 tygodnie i stał z boku akwa.Po zachowaniu trofci zauważyłem że coś jest nie tak i okazało się że skoczyło mi NO2 na 0,1.Aby zbić NO2 dodałem Toxivec.Dzisiaj rano NO2 było znowu lekko podniesione tylko trudno mi określić do ile bo kolor na skali jak 0,1 ale bardzo jasny prawie biały.Wszystkie testy JBL-a.
Parametry przed problemami;GH-19,KH-11,NO2-0,NO3-30,PH-7,8.
Obecnie podyższone NO2 ,NO3 około 40 i PH spadło do około 7,6.
Zastanawiam się czy dolewać Nitrivecu.Ryby lekko ocierają się o skałki i podłoże (piasek) ale zacowują się normalnie bardzo chętnie pobierają pokarm a samce Kasang gonią samiczki do tarła.
Bardzo proszę o porady co mam dalej robić.
Pozdrawiam :
Krzysiek

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 11 Cze 2009 20:02 
Jeżeli masz problem z parametrami to podstawa - nie karm ryb.

Tak jak mówiłam - będziesz miał problemy z parametrami. A co by było gdybyś od razu odłączył stary?

Jak dla mnie to małe podmiany wody, niekarmienie ryb i sól do zbiornika

Marta

Autor trofek
Użytkownik
#3 - Posted: 11 Cze 2009 20:57 
Witam
Ryb nie karmię od wczoraj jak tylko zauważyłem ich zachowanie i zmierzyłem parametry.Właśnie zastanawiałem się jaką jutro zrobić podmianę normalną cotygodniową czy mniejszą.Sól 3 łyżki na 100l wody przez 3 dni?Dodawać też do podmian witaminy?Zastanawiałem się czy nie dodawać bakterii ale sytuacja zaczyna się powoli poprawiać.Testy robiłem pół godziny temu i trochę jestem zdziwiony NO2-0,NO3 około 15 ale to pewnie efekt Toxivecu.Rybki spokojniejsze ale jeszcze trochę się ocierają.Dzięki Marto że mnie ostrzegłaś przed natychmiastową zamianą filtrów bo pewnie dzisiaj byłoby dużo gorzej.Jestem bardzo zaskoczony że przy tylu filtrach wymiana jednego narobiła tyle zamieszania w biologii!

Krzysiek

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 12 Cze 2009 05:56 
Podmiana cotygodniowa czyli jaka?

Sól - tak 3 łyżki

Jak widzisz poprawę chyba niekonieczne jest dodawanie pożywki. Nitrivec to pożywka a nie bakterie. Bardziej celowe jest dodanie bakterii.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#5 - Posted: 12 Cze 2009 07:04 
Nie dodawaj toxivecu, nie karm ryb, rób codzienne podmiany 10-20%, nie lej nitrvecu. Z czasem pomału wymień wkłady w filtrach zewnętrznych na keramzyt (pomału czyli jedna tacka na 2 tyg).

Autor trofek
Użytkownik
#6 - Posted: 12 Cze 2009 08:57 
Podmiana cotygodniowa czyli jaka?

Co tydzień podmieniam 20% wody.
Odnośnie bioNitrivecu piszą że zawiera żywe kultury bakterii dzięki którym rozkłada amon i azotyn tak że nie wiem co o tym sądzić.
Nie bardzo rozumiem Sander czemu wymienić wkłady w filtrach zewnętrznych na keramzyt.Eheim jest nowy a o wypełnieniach piszą wszędzie w samych superlatywach?W CP500 oryginalna jest tylko ceramika w jednym koszyku.Około pół roku temu drugi kosz zasypałem Ammocerem gold plus.W trzecim koszyku mam koralowiec i jedną gąbkę.Właśnie kupiłem kolejne 2l Ammocera i jak sytuacja się ustabilizuje planuję nim zastąpić JBL-owską ceramikę aby mieć 4l. Mam pewne problemy z azotanami bo w wodzie z kranu jest ich duża zawartość i muszę stosować żywice aby uzyskać wodę do podmiany.

Krzysiek

Autor sander
Użytkownik
#7 - Posted: 12 Cze 2009 10:05 
Odnośnie bioNitrivecu piszą że zawiera żywe kultury bakterii dzięki którym rozkłada amon i azotyn tak że nie wiem co o tym sądzić.

Ciekawe czym te bakterie oddychają skoro są zamknięte w wodzie i szczelnie zakręcone? Co do keramzytu to IMHO jest bardzo dobre medium do kubełków wręcz idealne. Skoro masz dużo NO3 pomyśl o hydroponice lub nawet roślinach akwariowych. Analiza wody w moim akwarium z roślinami pokazuje, że są one w stanie pochłonąć 35 ppm NO3 w ciągu tygodnia.

Autor trofek
Użytkownik
#8 - Posted: 12 Cze 2009 11:11 
Nad roślinami się zastanawiałem ale boję się brać z zoologika u mnie bo już kiedyś przyniosłem różne paskudztwa ale w innym akwa.Szukam pewnego w miarę zródła i odpowiednich roślin.Może ty podpowiedziałbyś mi jakie roślinki warto posadzić?Ja osobiście uwielbiam anubiasy.Proszę rozwiń mi skrót IMHO bo nie bardzo kojarzę.
Co do hydroponiki to trochę mam mały pokój 3mx3m ale z tego co czytam efekty są rewelacyjne.
Moje problemy z azotanami bardziej dotyczą wody z ujęcia która ma ok. 40mg/l.Od kiedy zastosowałem Ammocer w baniaczku stężenie NO3 oscyluje w okolicy 30-35mg/l oczywiście przed podmianą.

Autor trofek
Użytkownik
#9 - Posted: 12 Cze 2009 11:59 
Wklejam kilka zdjęć mojego baniaczka.Robię to pierwszyra i nie wiem czy się uda.

http://www.voila.pl/045/5gz2j/?1

http://www.voila.pl/049/cgvdx/?1

http://www.voila.pl/050/w7rp8/?1

http://www.voila.pl/051/c8sbu/?1

Widząc jak wygląda zbiornik może mógłbyś mi Sander zaproponować obsadę roślin.Oczywiście ewentualne modyfikacje aranżacji jak najbardziej wchodzą w grę.
Krzysiek

Autor sander
Użytkownik
#10 - Posted: 12 Cze 2009 12:59 
O aranżacji nie mogę się wypowiadać bo jej po prostu nie masz :) a co do roślin to mogą być wspomniane anubiasy np. nana, kryptocoryny, vallisnerie i microzorium.

Autor trofek
Użytkownik
#11 - Posted: 12 Cze 2009 13:02 
Chciałbym zapytać czy po dodaniu soli jej stężenie nie będzie szkodliwe dla maluszków ponieważ jedna z Kasang nosi już ponad 3 tygodnie i może na dniach wypuścić młode?

Krzysiek

Autor sander
Użytkownik
#12 - Posted: 12 Cze 2009 13:10 - Edytowany przez: sander 
Stężenie soli jakie zastosowałeś nie będzie szkodliwe i jeszcze dużo byś musiał wsypać żeby było :) raczej nie masz tyle w domu :)

Autor trofek
Użytkownik
#13 - Posted: 12 Cze 2009 13:26 
Jeżeli chodzi o sól to stoję dobrze.Używam żywic a do ich regeneracji potrzeba dużo soli.W domu mam stały zapas około 15 kg.Wolę mieć niż biegać w sytuacji awaryjnej bo wcale nie jest o nią łatwo.

Autor sander
Użytkownik
#14 - Posted: 12 Cze 2009 14:15 - Edytowany przez: sander 
Jeżeli chodzi o sól to stoję dobrze.Używam żywic a do ich regeneracji potrzeba dużo soli.W domu mam stały zapas około 15 kg.Wolę mieć niż biegać w sytuacji awaryjnej bo wcale nie jest o nią łatwo

Dobrze, że napisałem raczej nie masz tyle w domu :)

Heheheeh

Autor trofek
Użytkownik
#15 - Posted: 12 Cze 2009 14:28 
Właśnie zrobiłem testy NO2-0,NO3-20.Rybki ładnie pływają po całym zbiorniku w środkowej i górnej strefie.Namiętnie szukają jedzenia i skubią tło oraz kamienie z glonów.Zapanował fajny ruch w zbiorniku.Chyba wszystko idzie w dodrym kierunku.Poza solą nic nie dodawałem.Witaminy podać po zakończeniu kąpieli solnej czy w trakcie?

Krzysiek

Autor sander
Użytkownik
#16 - Posted: 12 Cze 2009 14:30 
Witaminy podane do wody nie na wiele się zdadzą :(

Autor trofek
Użytkownik
#17 - Posted: 12 Cze 2009 15:19 
Witaminy podam do pokarmu jak już zacznę karmić.Zawsze namaczam w witaminach pokarm granulowany przed podaniem trofciom.

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Małe problemy po zmianie filtra Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®