Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Zwyczaje kasangi

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor citizen1
Użytkownik
#1 - Posted: 12 Cze 2009 12:07 
Witam
Jestem na nowy w tym forum.
Czytałem troche o problemach z tropheusami i znalazlem podobny watek jaki byl ostatnio poruszany, tj. dotyczący agresji ryb w akwarium.

Ale zaczne wszystko od początku.
Akwarium ma 400 litrów, plywąja w nim t. kasanga 16 sztuk oraz t. dubois 12 sztuk.
Ponad rok temu założyłem akwarium od samego początku plywało w nim 8 kasang i 12 dubois. Pod koniec 2008 roku wpuścilem w celu uzupełnienia stada 8 sztuk kasangi. Zaznaczę, że wszystkie rybu w akwarium są dorosłe. Mają od 2 do 13 lat.

Do końca kwietnia br. wszystko były ok. Ryby razem pływały i nie było problemów.
Na początku maja 2009r. stare t. kasanga zaczęły atakować nowe t. kasanga. Nie ma żadnego konfliktu z t. dubois. Tylko stare kasangi atakuja nowe. Nowe ryby maja postrzepione ogony i troche poobijane. Można odnieść wrażenie, że mniej jedzą, ponieważ niektóre są dość chude.
Aktualnie pozbywlem sie z akwarium wszystkich skałem i innych dekloracji. Zostało tylko kilka roślin.
Paramenty wody są w normie, nie występują wachania w ilosci azotynów i azotanów.
Proszę o pomoc, co należy zrobić żeby kasangi nei były agresywne i stworzyły zgrane stado.

Autor citizen1
Użytkownik
#2 - Posted: 12 Cze 2009 12:09 
Chcę w wprowadzić małą poprawkę. Ryby mają od 2 do 3 lat.

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 12 Cze 2009 12:22 
Witaj

Rozumiem, że ryby, które posiadasz nie są rybami z odłowu?

Muszę powiedzieć, że nigdy nie spotkałam sie z takimi zachowaniami przy rybach z odłowu.

Chciałabym zapytać ludzi, którzy mieli F1 albo inne pokolenia Kasanga czy w wypadku stada jednorodnego, zakupionego w jednym czasie dochodziło u Was do takich zachowań?

Czy w wypadku ryb z odłowu takie wypadki miały miejsce?

Marta

Autor citizen1
Użytkownik
#4 - Posted: 12 Cze 2009 12:25 
Ryby pochodza z jednego zródła i jest to pokolenie FX, napewno nie odłów.

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 12 Cze 2009 12:34 
citizen1

Czy te dodane później ryby są mniejsze?

Marta

Autor trofek
Użytkownik
#6 - Posted: 12 Cze 2009 12:40 
Witam

Moje stadko Kasangi F1 kupiłem w Krakowie od Adminów.Liczy 12 szt. i jak do tej pory nie zauważyłem podobnej sytuacji u siebie.Rybki były małe ale cały czas wychowywały się razem.Jakieś 2 miesiące temu dochodziło do ostrych utarczek ale wynikały one raczej z dojrzewaniem płciowym i ustalaniem terytoriów przez dwa największe samce.Po tym okresie odbyły się pierwsze tarła ale żadna z samiczek nie donosiła.Obecnie jest tylko jedna z Kasang którą przeganiają dominanty ale nasilenie tych zachowań występuje bezpośrednio przed tarłem.

Krzysiek

Autor sander
Użytkownik
#7 - Posted: 12 Cze 2009 12:51 
W tym wypadku zachowanie kasangi może być podyktowane tym, że część ryb ma gorszą kondycję " ponieważ niektóre są dość chude" co kolega podaje wyżej. Jak wiadomo ryby tracące kondycję są eliminowane przez zdrowe osobniki i ma to zastosowanie przy wszystkich gatunkach ryb jakie znam.

Cóż można doradzić? Manipuluj obsadą, sprawdź czy jakieś ryby nie są chore (wylecz). Niedawno widziałem "patent" polegający na zastosowaniu cyrkulatorów, które wymusiły spory ruch wody i spowodowało to zmniejszenie agresji jednak nieco mnie ten zabieg rozbawił niż zaciekawił ale może warto? :)

Autor citizen1
Użytkownik
#8 - Posted: 12 Cze 2009 12:52 
U mnie ryby sa dorosle i z moich obserwacji wynika, że te nowe samce są chude, nie mają postrzępionych płetw i nie są poobijane. I raczej samice nie są chude, ale mją postrzępione płetwy i czasami poobijane (niektóre straciły ubarwienie kolorowe).
Na początku uważałem, że to wszystko też związane z tarłem. Ale todość długo trwa i dlatego zwróciłem się o pomoc.

Autor citizen1
Użytkownik
#9 - Posted: 12 Cze 2009 12:59 
Rozmyślając o moich rybach zacząłęm zastanawiać się czy jak ryby są stare i czasem w taki sposób stado ich się nie pozbywa, że je bije i mają np. postrzępione płetwy.
Dodam, że jak kupowałem ryby jako uzupełnienie stada to ich właściciel powiedział, że mają 3 lata, a w rzeczywistości mogły mieć np. z 8 lat.

Autor sander
Użytkownik
#10 - Posted: 12 Cze 2009 13:01 
Możliwe i łatwo to zbadać :)

Autor citizen1
Użytkownik
#11 - Posted: 12 Cze 2009 13:04 
a w jaki sposób?

Autor sander
Użytkownik
#12 - Posted: 12 Cze 2009 13:08 - Edytowany przez: sander 
Analizując obraz sklerytów, które występują na łuskach i w specyficzny sposób, układając się, zaznaczają strefy kolejnych przyrostów rocznych. Bądź na podstawie otolitów, które pozwalają na dobowe określanie wieku albo przekrojów kości promieni płetw.

Proste gdybyś dostarczył materiał do mnie

Autor rambowskixx
Użytkownik
#13 - Posted: 12 Cze 2009 13:30 
Czyli teoretycznie tyle ile jest pierścieni na łuskach to tyle ryba powinna mieć lat???


Łukasz

Autor citizen1
Użytkownik
#14 - Posted: 12 Cze 2009 13:40 
rozumiem, ze należy wziąść jedna łuske i sprawdzić np. pod mikroskopem

Autor sander
Użytkownik
#15 - Posted: 12 Cze 2009 14:13 
Czyli teoretycznie tyle ile jest pierścieni na łuskach to tyle ryba powinna mieć lat???

Zależy co rozumiesz pod pojęciem pierścień? Pierścieni (sklerytów) jest mnóstwo a tylko roczne decydują o wieku. Poza tym są pierścienie dodatkowe, narybkowe, pozorne itd...

rozumiem, ze należy wziąść jedna łuske i sprawdzić np. pod mikroskopem

:) coś w tym stylu

Autor rambowskixx
Użytkownik
#16 - Posted: 12 Cze 2009 14:19 
Zależy co rozumiesz pod pojęciem pierścień? Pierścieni (sklerytów) jest mnóstwo a tylko roczne decydują o wieku. Poza tym są pierścienie dodatkowe, narybkowe, pozorne itd...

Myślałem, że może da się to sprawdzić w mniej inwazyjny sposób np. wyjmując na chwilę rybę z wody.

Łukasz

Autor sander
Użytkownik
#17 - Posted: 12 Cze 2009 14:32 
Myślałem, że może da się to sprawdzić w mniej inwazyjny sposób np. wyjmując na chwilę rybę z wody

Niestety nie.

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 14 Cze 2009 11:58 
Kasanga to popularna u nas ryba, nikt nie ma więcej doświadczeń???

Ja mogę napisać o rybach z odłowu naszego klienta. Pierwszą Kasangę zakupił 6 lat temu przy pierwszej naszej dostawie. Potem dokupował po kilka sztuk przez kolejne lata. Akwarium ma 700l i stado Kasanga i Ikola. Przy ostatniej wizycie 2 tygodnie temu celowo pytałam o agresję w stadzie. Odłowy bez problemu akceptują nowe osobniki. Nigdy także nie było zachorowań przy łączeniu osobników. Jednak ważna informacja podrastający - 6-7 cm narybek jest eliminowany przez dorosłe osobniki WF.

Marta

Autor citizen1
Użytkownik
#19 - Posted: 16 Cze 2009 08:22 
Przez weekend obserwowalem moje ryby i jestem pewien na 100% ze w najgorszej kondycji jest 8 zakupionych kasang w grudniu 2008 roku (maja postrzepione ogony, troche poobijane i wklesle brzuchy).
Teraz zastanawiam się co dalej robić. Moze odsadzic ryby lub podzielic zbiornik. Moze ktos ma patent na podzielenie zbiornika, byleby nie za pomocą szkła.
Z góry dziękuje za komentarze i podpowiedzi.

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 16 Cze 2009 09:16 
Czy masz zdjęcia tych ryb? Zwłaszcza tych "nowych"?

Marta

Autor citizen1
Użytkownik
#21 - Posted: 16 Cze 2009 09:21 
postaram sie je zrobić i wkleić
jak wygląda wklejanie zdjęć do forum

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 16 Cze 2009 09:22 

Autor citizen1
Użytkownik
#23 - Posted: 16 Cze 2009 09:31 
Dzieki wieczorem zrobie i wkleje zdejacia.

Autor citizen1
Użytkownik
#24 - Posted: 17 Cze 2009 00:03 
Gdy przyjechalem z pracy w kwarium zobaczylem spory nielad.
Jedna najslabsza kasanga zostala zabita przez inne ryby i kolejna tez bardzo poobijaly ze musialem ja przesadzic do kotnika, bo w zbiorniku ogolnym nie wytrzymalaby.
Zaobserowwalem również, że niektóre kasangi tez miedzy soba się prały, ponieważ mają białe pyski i lekko postrzepione ogony.
Ogónie zaobserwowalem, że w akwium ryby zaczęły uprawiać gody miłosne. Może te ich zachowania były przczyną tak nagłej agresji, że aż dwie ryby zostały poturbowane w tym jedna została unicestwiona.
Zastanawiam się jeszcze nad jednym. jak dokupowałem 8 kasang właściciel przekonywał mnie, że to młode ryby większość 2 letnie (ich wymiary to 12 -13 cm). A tak naprawde były to ryby już wiekowe i dlatego teraz są takie z nimi problemy. Może poprostu są już stare i nie wytrzymują normalnych zwyczajów tropheusów i najzwyczajniej są likwidowane przez osobniki mlodze i siniejsze.
W związku z tym mam pytanie czy moje teoretycznie rozwarzania mają sens?
Wiem że miałem zrobić i wkleić zdjęcia ryb, ale ten dzień tak szybko zleciał, że naprawde poprostu się nie wyrobiłem.
Postaram się to zrobić jutro.

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 17 Cze 2009 06:30 
Nie wiem jak były u poprzedniego właściciela trzymane i karmione ale w naturze ryby osiągają do 14 cm. Kiedyś mieliśmy osobnika 15 cm (samica) ale od razu widać było, ze to bardzo stara ryba: zmienione kolory, kształt ciała, zachowanie.

Nie wiem czy dwuletnie Kasanga osiagąją rozmiar 12-13 cm? To zależy od wielu czynników, ale....

Mnie martwi to, ze ryby są wychudzone...być może nie są zdrowe. Dlatego chciałam oglądnąć fotki bo to daje jakiś pogląd na kondycję ryb.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#26 - Posted: 17 Cze 2009 07:20 
Wielkość ryb w znacznej mierze wiąże się z temperaturą, jakością i ilością zadawanej paszy oraz częstotliwością jej podawania. Ogromny wpływ na tempo wzrostu ma także moment osiągania dojrzałości płciowej (moment owulacji i spermacji). Odpowiednio manipulując powyższymi możemy uzyskać osobniki znacznie przekraczające rozmiary jakie osiągają ryby w naturze a także uzyskać tempo wzrostu nieadekwatne do wieku. Ryby citizen 1, mogą być stare, i tok rozumowania prawidłowy ale ryby 12-13 cm mogą mieć 2 lata. Monopłciowe kultury zwykle cechuje znacznie lepsze tempo wzrostu, z tej wiedzy często korzystają "hodowcy" co w rezultacie może powodować pojawianie się na rynku ryb młodych o znacznych rozmiarach ciała. Swego czasu posługując się segregacją płciową połączoną z optymalnym żywieniem osiągałem mieczyki 14 cm długości w niespełna rok.

Autor citizen1
Użytkownik
#27 - Posted: 17 Cze 2009 08:31 
Jesli chodzi o chorowanie ryb to czy jest mozliwe, że cześć ryb jest zdrowa, a druga część zdrowa.
Stare ryby podchodza do tarła są wybarwione i nie mają postrzępionych płet, nie są chude.
A nowo wpuszczone 8 sztuk kasang (teraz juz 7) są chude i co niektóre mają postrzepione ogony.
Ryba, która została zabita faktycznie nie była w dobrej kondycji, gdyż co prawda pływała ze stadem ale zawsze bardzo ospale i nie było to płynięcie płynne tylko takie skokami, przychylaniem się na boku.
Ryba druga, która została pobita, jeszcze w poniedziałek pływała normalnie, goniła się z innymi. Poza tym, że była chuda nie było widać żadnych oobiawów chorobowycj.

Autor Topielec
Użytkownik
#28 - Posted: 17 Cze 2009 09:15 
Monopłciowe kultury zwykle cechuje znacznie lepsze tempo wzrostu, z tej wiedzy często korzystają "hodowcy" co w rezultacie może powodować pojawianie się na rynku ryb młodych o znacznych rozmiarach ciała. Swego czasu posługując się segregacją płciową połączoną z optymalnym żywieniem osiągałem mieczyki 14 cm długości w niespełna rok.

A co to znaczy te "monopłciowe kultury"? Ryby rozdzielone w akwariach na płcie?

Autor admin
Admin
#29 - Posted: 17 Cze 2009 14:50 
"monopłciowe kultury"

Zapewne Sander odpowie Ci dokładnie - monopłciowe - czyli tak jak piszesz - jednopłciowe.

Marta

Autor citizen1
Użytkownik
#30 - Posted: 17 Cze 2009 20:12 

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Zwyczaje kasangi Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®