Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

rozmiar a wiek :)

Autor MarcinS
Użytkownik
#1 - Posted: 15 Lip 2009 20:02 
Witam, tak mnie zaciekawił wątek p. Marty o duzych maluchach i naszło mnie pytanie który brzmi: "zakladajac prawidłowe warunki do rozwoju tzn duze akwa brak przerybienia super filtracje wyzywienie itd itp to ile maja ryby lub ile powinny miec w cm ryby np co roku ...ile ma długosci tropheus (wezmy Ilangi) po roku, dwóch, 3..4..5. itd ....

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 15 Lip 2009 21:01 
Aby to dokładnie napisać konieczne byłyby pomiary ryb prowadzone regularnie i to wielu osobników. Nie można zapominać, ze różne odmiany osiągąją w jeziorze różne wielkości; do najmniejszych należy T. sp. Kasakalawe a do największych odławiany w niezbyt dużej odległości T. sp. Mbita Island czy Kalambo (mówię o tzw. grupie moorii)

Nigdy nie prowadziłam dokładnych obserwacji u poszczególnych grup młodych ryb.

Myślę, że niedługo postaramy się nieco wyjaśnić, ale to potrwa:))

Marta

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 15 Lip 2009 21:20 
i jeszcze jedno - czy super warunki to wg naszego uznania czy ryb?:))

Myślę, że tutaj mogą być spore rozbieżności.

Czyli znowu zamieszałam.......

Marta

Autor sue
Użytkownik
#4 - Posted: 15 Lip 2009 22:20 - Edytowany przez: sue 
Moje ostatnie obserwacje dotyczą Altolamprologus sp. "Compressiceps Shell". W 375 l zbiorniku posiadamy te ryby w układzie 1 samiec + 2 samice, wszystkie ryby to F1.
Z jedną samicą samiec tworzy zgodną parę, zajmują sąsiednie muszle po lewej stronie zbiornika. Teren ten jest chroniony, muszle odpowiednio ułożone itd. Samica regularnie wyprowadza mioty, w zasadzie regularnie to nieodpowiednie słowo, raczej non stop.
Druga samica, trochę zapomniana, zajmuje środkową, oddzieloną skałami część zbiornika. Jeżeli nawet podchodzi do tarła to tylko sporadycznie. Jeżeli chodzi o ochronę zajmowanej muszli to musi radzić sobie sama.

Różnica w wielkości samic (mimo takiego samego wieku i diety) wynosi około centymetra. Różna jest nie tylko długość ryb, ale i wysokość ich ciała.

Wniosek: ważny jest nie tylko wiek ryby, dieta, ale i tryb życia.

Pozdrawiam
Magda

Autor sander
Użytkownik
#5 - Posted: 16 Lip 2009 07:17 
"zakladajac prawidłowe warunki do rozwoju tzn duze akwa brak przerybienia super filtracje wyzywienie itd itp to ile maja ryby lub ile powinny miec w cm ryby np co roku

Funkcja tempa wzrostu zależy od wielu parametrów ale jednym z głównych jest temperatura. Najpierw trzeba określić optimum termiczne a następnie założyć warianty innych czynników. Nie wiem czy ktoś robił już takie badania dla Trophues ale dla większości ryb "konsumpcyjnych" trzymanych w RAS są one znane. Tempo wzrostu zależne jest też od długości dziennego cyklu żywienioowego. Różne gatunki wymagają lub nie, fazy "snu". Chyba to pytanie na długo zostanie otwartym gdyż nie sądzę aby znalazły się środki i istniały takie potrzeby dla, których podjęto by tego typu działania. Jeśli jednak chodzi o tempo wzrostu w naturze to w miarę posiadanych materiałów postaram się przygotować pewne informacje.

Autor marti
Użytkownik
#6 - Posted: 16 Lip 2009 22:33 
Różnica w wielkości samic (mimo takiego samego wieku i diety) wynosi około centymetra. Różna jest nie tylko długość ryb, ale i wysokość ich ciała.

Wniosek: ważny jest nie tylko wiek ryby, dieta, ale i tryb życia.


Madziu, czy możesz sprecyzować, która z samic jest większa ?

Pozdrawiam.

Autor sue
Użytkownik
#7 - Posted: 17 Lip 2009 23:08 
Większa jest samica, która musi "radzić sobie sama", mniejsza ta która tworzy stałą parę i regularnie podchodzi do tarła.

Początkowo różnice nie były widoczne, ale teraz to niemal centymetr...

Pozdrawiam
Magda

Autor marti
Użytkownik
#8 - Posted: 18 Lip 2009 00:25 - Edytowany przez: marti 
Większa jest samica, która musi "radzić sobie sama"

Zapewne silna eksploatacja organizmu samicy "w stałym związku" związana z częstym odbywaniem tarła, produkcją dużej ilości ikry oraz wysiłek związany z wychowywaniem potomstwa, a przez to mniejsza ilością czasu na zdobywanie pokarmu dla niej samej, odbija się na jej wielkości...
Natomiast "samotna" ma więcej czasu i możliwości, żeby zadbać o siebie ;)

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 18 Lip 2009 06:31 
Problem jest wyraźnie widoczny także u dużych altolamprologusów. Samice bardzo często odbywające tarło są znacznie mniejsze niż te, które nie mają takich par. Dla mnie to głownie sprawa odżywiania. Samica pilnująca ikry w muszli znacznie słabiej lub nawet czasami zupełnie się nie odżywia.

Czegoś takiego nie obserwowałam u samic trofeusów, czy frontoz często się rozmnażających. Wynika to zapewne z tego, że u tej grupy samica musi odżywiać i siebie i narybek, aby prawidłowo się rozwijał. Zupełnie inaczej, tak mi się wydaje, jest u ryb z Malawi o podobnych zachowaniach.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#10 - Posted: 18 Lip 2009 20:09 
W Malawi jest jeden gatunek pielęgnicy, która nie jest gębaczem :-). Natomiast zauważyłem, że samice gębaczy zwykle synchronizują stopień dojrzałości gonad. Doskonale widać to też obserwując gębacze ławicowe np. tanganickie Leptosoma sp. W jeziorze warunki nie pozwalają na zaistnienie znacznych różnic wzrostowych i długo by tłumaczyć dlaczego. Co innego w akwarium tu prawie wszystko zależy od człowieka więc nie można rozpatrywać dynamiki populacji śledząc ryby w akwarium.

Autor MarcinS
Użytkownik
#11 - Posted: 19 Lip 2009 13:07 
alem rozpętał watek :) ..a nie miałem "złych zamiarów" ;) ...poprostu interesowało mnie jak duże powinny być w miare zdrowe (wiem że to względne) rybki (trophy) w danym czasie ...pytanie miało drugie dno tzn kiedy się martwic jak ryby nie rosna jak powinny ...

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 19 Lip 2009 21:10 
Ja odpowiedziałabym tak - jedne odmiany osiągają 5-6 cm inne mogą nawet 8 cm w jeden rok. Czy to jednak może służyć za miarodajne określenie czy ryby u Ciebie rosną prawidłowo? wg mnie nie - jest zbyt wiele czynników warunkujących ten wzrost.

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#13 - Posted: 19 Lip 2009 21:44 
U mnie ewidentnie najszybciej rosna dwa najwieksze, dominujace samce (mowa oczywiscie o ksiezniczkach).

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / rozmiar a wiek :) Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®