Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

pomocy - ikola zdycha

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next »  
Autor trudnaja
Użytkownik
#1 - Posted: 9 Sier 2009 10:34 - Edytowany przez: trudnaja 
awakrium 240 l ( przejściowe)
ryby - nadrybek ok 2 cm ikole - 7 szt.
dubosi - 14 szt. ok 3 cm

sytuacja:
7 ikoli pływało od 3 tygodni
wczoraj podmiana wody ( kranówka)
wpuszczenie do zbiornika dubosi

zero karmienia, zgaszone światło

rano
jedna małą ikola leży na dnie miedzy kamieniami - żyje, ale leży co robić ?


druga pływa pionowo w w kącie akwarium a raczej pionowo stoi

Autor surveyor
Użytkownik
#2 - Posted: 9 Sier 2009 11:56 
Parametry wody ?
Podmiana wody (ja bym dal 30%)
Witaminy
Nie karmic ryb

I czekac na madrzejszych niech sie szybko wypowiedza

(poczytaj o mieszaniu bakterii - trzeba bylo(poczytac) przed laczeniem ryb)

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 9 Sier 2009 14:06 
Czy ryby są pobite? 3 cm duboisi mogą być agresywne w stosunku do 2 cm Ikola (kto zresztą sprzedaje takie maluchy? ufff).

Marta

Autor sander
Użytkownik
#4 - Posted: 9 Sier 2009 15:42 

Autor trudnaja
Użytkownik
#5 - Posted: 9 Sier 2009 16:44 
woda była ok 30 % podmiany, witaminy i chemia na parametry, testy robił mój mąż ( on się bardziej zna)
podejrzewam, ze w nocy mogly sie pobic - teraz ikole biją dubosi

Autor sander
Użytkownik
#6 - Posted: 9 Sier 2009 16:54 
W takim akwarium rybki tej wielkości nie powinny się skubać do tego stopnia, żeby padać na bok. Napisz czym karmisz rybki i podaj badane przez męża parametry. Może zrób zdjęcie akwarium bo coś musi być nie tak. Albo rybki są większe albo coś w akwarium nie jest O.K.

Autor trudnaja
Użytkownik
#7 - Posted: 9 Sier 2009 17:27 - Edytowany przez: trudnaja 
ph 8,5 no2 0 teem 27 stopni
no3 nie wiem
nie karmie od wczoraj
ikole karmione:
Naturefood PREMIUM CICHLID PLANT - S
Spirulina O.S.I. Flakes
Hikari Cichild Excel
zamiennie karmię
Zapaliłam światło i obserwuje
problem polega na tym, że nowe pływają głównie w prawym rogu akwarium - tam gdzie ikola do tej pory najczęściej jest (skałki plus roślinka)
druga połowa akwarium (też skałki) jest pusta

aha i jeszcze jedna informacja wczoraj ikoli nie było - schowały się teraz pływają z dubosi - między nimi w jednej kupie

teraz czesc stada dubosi pływa od góry do dołu w kącie

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 9 Sier 2009 17:35 
problem polega na tym, że nowe pływają głównie w prawym rogu akwarium - tam gdzie ikola do tej pory najczęściej jest (skałki plus roślinka)

To normalne, ze świeże ryby są zestresowane. Wtedy pływają góra/dół w rogu zbiornika.

teraz nie rozumiem?

Czy biją się także przy zgaszonym świetle?

Ponadto Twój zbiornik jest bardzo, bardzo mały dla trofeusów. Ostatecznie nadaje się tylko dla jednej odmiany. Minimum dla trofeusów to 150 x 50 x 50 cm. Już teraz to widać.

Marta

Autor trudnaja
Użytkownik
#9 - Posted: 9 Sier 2009 17:42 - Edytowany przez: trudnaja 
wiem, że zbiornik jest mały
akwarium działa miesiąc więc pewnie wrzesień/ październik będzie zmiana
no właśnie ikola była wpuszczana do akwarium z glonojadem, kiriskami i po paru minutach już zachowywały się jak u siebie - teraz jest inaczej więc może dlatego panikuje.
Zresztą problemem nawet był transport - ikole w busie na przednim siedzeniu z nawiewem na pudełko, dubois w pks w bagażniku
może wode powinniśmy podmienić w piatek, ale nie było takiej możliwości

Mój mąż na tropheusach się zna, ja czytam odkąd je mam - miało być męża akwarium, ale teraz ja się wkręciłam i trzęsę się nad nimi. Rano nawet byłą w domu awantura, że jest bezduszny i nie chcę mieć z nim dziecka, bo jak będzie umierało jak ikola to on bedzie spokojnie pił kawę

regularnej walki nie widziałam, troche zaczepek było teraz jak zapaliłam światło - trudno powiedzieć, bo siedze tyłem przy kompie i nie obserwuje non stop
ale z tego co mi się wydaje to wczoraj mogly duboisy zlać ikole - teraz one są sprytne i one biją dubois ikole mają bardzo intensywne paski tj. widać je bardziej niż normalnie

Autor fishfan
Użytkownik
#10 - Posted: 9 Sier 2009 18:55 
Witam oznaką stresu u ryb jest między innymi agresja między gatunkowa(fakt ten powinien być sporadyczny)natomiast jeśli się nasila do stopnia patologi przyczyną może być zła jakość wody,mały zbiornik,zbyt mało kryjówek dla maluchow nie tylko dla ryb dominujących .Rozumiem że jest to kwarantanna dlatego proponowałbym filtracje węglem aktywnym.Śledząć forum dochodzę do wniosku że tropheus sprawia wiele klopotów:(a jeszcze więcej woda czy też jej badanie.Akwaryści mniej doświadczeni powinni zaczynac przygodę od stosowania węgla aktywowanego w swoich filtrach.Ja stosuje go na stałe i narazie jest ok.:)Dodatkowo trzeba liczyć się z naturalną selekcją przy tak małych rybkach.

Autor sander
Użytkownik
#11 - Posted: 9 Sier 2009 19:02 
Akwaryści mniej doświadczeni powinni zaczynac przygodę od stosowania węgla aktywowanego w swoich filtrach

Dodatkowo trzeba liczyć się z naturalną selekcją przy tak małych rybkach

Niezgodzę się z kolegą

Autor fishfan
Użytkownik
#12 - Posted: 9 Sier 2009 19:05 
Chętnie dowiem się dlaczego?:)

Autor fishfan
Użytkownik
#13 - Posted: 9 Sier 2009 19:19 
Rozumiem że węgiel to bomba z opóżnionym zapłonem ale co nią nie jest ?Jeśli ryby zdychają może to być wszystko a tu już jest krok do flustracji a tej nie chciałbym kojarzyć z akwarystyką: zresztą jak wszyscy

Autor sander
Użytkownik
#14 - Posted: 9 Sier 2009 19:33 
agresja między gatunkowa(fakt ten powinien być sporadyczny)natomiast jeśli się nasila do stopnia patologi przyczyną może być zła jakość wody

Nie jest to prawda.

oznaką stresu u ryb jest między innymi agresja

Zupełnie odwrotnie tzn. w wyniku agresji u ryb powstaje stres.

Węgiel aktywowany obniża twardość wody i nie powinien być stosowany jako absorbent metabolitów ryb. "Młodzi akwaryści powinni zrozumieć cykl azotowy" i w tym cały problem. Ryby 2 cm długości można spokojnie umieszczaćw 240L zbiorniku.

Autor fishfan
Użytkownik
#15 - Posted: 9 Sier 2009 19:44 
Dzięki za odp.:)Zupełnie odwrotnie tzn. w wyniku agresji u ryb powstaje stres
No właśnie:))i kolo się zamyka;)Czy ryby zesteresowane nie mogą być agresywne np:dominujący osobnik

Autor fishfan
Użytkownik
#16 - Posted: 9 Sier 2009 20:04 
agresja między gatunkowa(fakt ten powinien być sporadyczny)natomiast jeśli się nasila do stopnia patologi przyczyną może być zła jakość wody
Nie jest to prawda.
Ryby instynktownie w przedziwny sposób wyczuwają nie tylko konkurenta w hierarchii ale ale także zagrożenie w postaci chorego osobnika którego starają się wyeliminować.Przyczyną złej kondycji tegoż osobnika może być woda i mała przestrzeń:)reakcja łańcuchowa to tylko kwestia czasu

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 9 Sier 2009 20:31 
Raczej dominujący osobnik u trofeusów wg moich obserwacji nie wygląda na zestresowaną rybę. Kolorystyka i zachowanie wskazuje na to, czy ryba jest w stresie czy nie.

Agresja w akwarium jest bardzo niepożądanym czynnikiem. Prowadzi do stresu, a to niestety może powodować choroby.

Marta

Autor fishfan
Użytkownik
#18 - Posted: 9 Sier 2009 20:50 
Zgadzam się :)tylko jak wytłumaczyć fakt iż mój dominujący Ndole jest najbardziej nieufny i płochliwy z całego stadka kiedy podchodzę do akwarium.Chyba dlatego że jest najinteligentniejszy:))))Ządzi całym stadem jest najwiekszy walki to rzadkosć natomiast moja osoba wyraznie go w pierwszej chwili niepokoi.

Autor fishfan
Użytkownik
#19 - Posted: 9 Sier 2009 21:06 
Przepraszam odbiegliśmy od tematu Jeśli możecie pomóżcie trudnaji Nie mam pomysłu:(

Autor sander
Użytkownik
#20 - Posted: 9 Sier 2009 23:31 
Polecam wyjąć wszystkie dekoracje z akwarium i zostawić tylko piasek.

Autor Beliar
Użytkownik
#21 - Posted: 10 Sier 2009 09:44 
Polecam wyjąć wszystkie dekoracje z akwarium i zostawić tylko piasek.
O jakiej agresji mowimy przy takim rozmiarze ryb?( narybek nie jest az tak agresywny) To co nazywacie tutaj agresja to zwykle przepychanki
Jak moozna wyjac wszystkie ozdoby? (mala ryba musi miec sie gdzie ukryc)
Jarek

Autor rambowskixx
Użytkownik
#22 - Posted: 10 Sier 2009 09:46 
Polecam wyjąć wszystkie dekoracje z akwarium i zostawić tylko piasek.


Popieram wypowiedź Jarka. Przy wyjęciu dekoracji tak młode ryby zestresują się jeszcze bardziej i problemów zamiast nam ubywać to niestety przybędzie.

Łukasz

Autor krzysiekgrab
Użytkownik
#23 - Posted: 10 Sier 2009 10:44 
O jakiej agresji mowimy przy takim rozmiarze ryb?( narybek nie jest az tak agresywny) To co nazywacie tutaj agresja to zwykle przepychanki

Ja mam pytanie, a od jakiego wieku ryby zaczynają ustalać hierarchię w stadzie??

Krzysiek

Autor rambowskixx
Użytkownik
#24 - Posted: 10 Sier 2009 11:05 
Ja mam pytanie, a od jakiego wieku ryby zaczynają ustalać hierarchię w stadzie??

Hierarchię związaną z rozrodem w momencie dojrzewania czyli w niektórych przypadkach może to mieć miejsce nawet w wieku 7-8 miesięcy. Nie można podać konkretnej wartości gdyż zależy to od wielu czynników. Maluchy natomiast bardzo często już od samego początku wykazują dużą agresję zarówno do przedstawicieli własnego jak i innych gatunków. W przypadku młodzieży ma to często związek z walką o pokarm i pozycja "rozbójnika" na pewno ułatwia dopchanie się do pokarmu czy też paszy jak kto woli. Nie mniej jednak małe ryby bardzo stresuje zbiornik, w którym nie ma kryjówek szczególnie gdy są to ryby, które zmieniły swoje dotychczasowe lokum. Problem jaki ma autorka tego postu może być związany bezpośrednio z podmianą wody i trzeba raczej pójść w tym kierunku gdyż kłopoty zaczęły się właśnie po podmianie.

Łukasz

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 10 Sier 2009 11:16 
Wg mnie przy stanach kryzysowych w zbiorniku powinniśmy dokonywać tylko konieczne ruchy. Wyjmowanie czy dokładanie kamieni ma wg mnie wagę, gdy dorosłe ryby wykazują sporą agresję np. w zbyt małym zbiorniku. Małe ryby, które zostały wprowadzone do zbiornika powinny być jak najmniej stresowane.

Natomiast nie zgodzę się z tym, że maluchy mają mały stopień agresji. W tym wypadku zbyt mały zbiornik na dwa stada, dodatkowo ryby wprowadzone w różnym czasie mógł spowodować walki. Dodatkowo zbyt duża i gwałtowna podmiana wody mogła się do tego przyczynić.

Jak już wielokrotnie pisałam, jeżeli nie ma potrzeby związanej z bardzo złymi parametrami wody lepiej robić jest mniejsze podmiany, a częściej. Wtedy nie ma ryzyka, że woda w kranie była skażona i duża podmiana zachwieje parametry.

Marta

Marta

Autor sander
Użytkownik
#26 - Posted: 10 Sier 2009 11:22 
Nie mniej jednak małe ryby bardzo stresuje zbiornik, w którym nie ma kryjówek szczególnie gdy są to ryby, które zmieniły swoje dotychczasowe lokum

Pracując nad podchowem larw i narybku wielu gatunków ryb nie stwierdziłem takiej prawidłowości a wręcz przeciwnie wszelkie kryjówki powodowały zwiększoną płochliwość narybku.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#27 - Posted: 10 Sier 2009 11:26 
Natomiast nie zgodzę się z tym, że maluchy mają mały stopień agresji.

Porównując je do dorosłych ryb to chyba jednak dosyć mały. Jeszcze nigdy nie widziałem 3cm-owych trofeusów, które się zabijają albo jakoś poważnie kaleczą. Dorosłe mogą natomiast zabijać się praktycznie w przeciągu kilku minut.

W tym wypadku zbyt mały zbiornik na dwa stada, dodatkowo ryby wprowadzone w różnym czasie mógł spowodować walki.

Autorka postu napisała w nawiasie, że jest to zbiornik przejściowy więc pewnie za kilka tygodni przeniesie je do większego "mieszkanka" a na chwilę obecną nie jest to zbiornik za mały sądząc po wielkościach ryb jakie zostały tutaj podane.

Dobrze by było gdyby trudnaja napisała jak teraz wygląda sytuacja.

Łukasz

Autor fishfan
Użytkownik
#28 - Posted: 10 Sier 2009 11:29 
Ja mam pytanie, a od jakiego wieku ryby zaczynają ustalać hierarchię w stadzie
Wedlug moich obserwacji narybek 1cm.potrafi ,,nieżle stroszyć pióra"już w tak wczesnym stadium ustalana jest hierarchia.Oczywiście najgorzej ma najmniejszy i najslabszy osobnik.Ja rozwiązalem ten problem tworząc rumowisko z małych otaczaków z mnóstwem labiryntów.Maluchy uczą się zachowań co zresztą jest oczywiste od dorosłych.Moim zdaniem f1 chowany bez dorosłych jest agresywniejszy.Istnieje opinia że odłów jest spokojniejszy Dlaczego?Czy chodzi o przestrzen a raczej jej brak której odłów nie czuje?Powstaje wiele pytań.Ciekaw jestem waszych opini:)Odnośnie agresji rzeczywiście można ująć że to przepychanki ale czy w niewoli ryba ma ,,świadomość ograniczonej przestrzeni?

Autor sander
Użytkownik
#29 - Posted: 10 Sier 2009 11:38 
czy w niewoli ryba ma ,,świadomość ograniczonej przestrzeni?

Ryby nie mają świadomości ani w akwarium ani w jeziorze. "Agresja" to ich genetycznie wrodzony sposób na życie w ograniczonej przestrzeni.

Autor fishfan
Użytkownik
#30 - Posted: 10 Sier 2009 11:51 
Agresja" to ich genetycznie wrodzony sposób na życie w ograniczonej przestrzeni.
Tanganika to dla ryb ograniczona przestrzeń?

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / pomocy - ikola zdycha Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®