Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

krzyzowanie w naturze ??

Autor Orczewski
Użytkownik
#1 - Posted: 31 Sty 2006 12:31 
Czesc mam pytanko czy ma ktos jakies artykuly i adresy stronek gdzie opisane sa przypadki krzyzowania i jakie sa skutki. Jestem ciekawy bo napewno w srodowisku naturalnym dochodzilo do krzyzowania.Bo jak inaczej powstaly np trofcie ikola, kriza ,bulu point ,bemba cherry- spot czy poszczegolne odmiany kasanga. I czy ktos widzial takie krzyzowki np bemba i ikola czy np ikola bulu point

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 31 Sty 2006 13:50 
Ja juz pisałam w jeziorze moze dochodzić do powstawania krzyżowek na granicy zasięgów poszczególnych odmian. Poprzez utrwalanie puli genowej moze dochodzic do wyodrebnienia nowych populacji.

W akwarich niestety jest to częsty proceder ( dzieki nieprzemyślanym połączeniom odmian), ale nie możemy mówic w tym wypadku o powstawaniu nowych odmian trofeusów. Powstaja bastardy.

Częste są krzyżowki Ikola z Bemba, z Kirizą z Bulu Pointem. Jak równeiż wielu innych odmian.

marta

Autor kris
Użytkownik
#3 - Posted: 31 Sty 2006 13:55 - Edytowany przez: kris 
krzzowki wystepujace w naturze powoduja ze sa to ryby bezplodne (no to moze ektremalny przyklad #) albo (i stawialbym na to) sa ignorowane przez osobniki plci przeciwnej - o ile tylko w naturalnym srodowisku jest wystarczajaca ilosc ryb z wlasnego gatunku.

Autor JacekK
Użytkownik
#4 - Posted: 31 Sty 2006 14:10 
Cos napisze tylko prosze o madra interpretacje.....
W warunkach naturalnych i w zamknietej niszy ekologicznej jakim jest Tanganika krzyzowanie sie gatunkowe jest procesem naturalnym... w jednych przypadkach prowadza do powstawania nowych form a w innych przypadkach koncza sie na tym tylko skrzyzowaniu .
I Informacja dla wszystkich chcacych ,,nowych,, gatunkow...
...,,

Winniśmy wiedzieć także, że gatunek to wspólnota rozrodcza populacji, izolowana rozrodczo od innych wspólnot, która zajmuje określoną nisze ekologiczną (Mayr 1982).

zbiorniki to nie nisze ekologiczne :).
Pozdrawiam

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 31 Sty 2006 14:26 
[i]krzzowki wystepujace w naturze powoduja ze sa to ryby bezplodne (no to moze ektremalny przyklad

Jeżeli mówimy o trofeusach to są to odmainy i krzyzówki są płodne!!

Marta

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 31 Sty 2006 14:29 
Winniśmy wiedzieć także, że gatunek to wspólnota rozrodcza populacji, izolowana rozrodczo od innych wspólnot, która zajmuje określoną nisze ekologiczną (Mayr 1982).

A tak ku wyjaśnieniu:

Definicja ta dotyczy oczywiście gatunków rozmnażajacych sie płciowo.


W przypadku gatunków nie rozmnażajacych się płciowo (najczęściej roślin, ale nie tylko) ona nie obowiązuje.

Marta

Autor JacekK
Użytkownik
#7 - Posted: 31 Sty 2006 15:47 
Definicja ta dotyczy oczywiście gatunków rozmnażajacych sie płciowo.

..,,

Marta ja znam wyjatek......
Mam znajoma ktora twierdzi ze w zyciu faceta a wydala potomstwo...
Pozdrawiam
/wielki usmiech/

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 31 Sty 2006 17:07 
Ja znam taką, która powiedziła, że siedziała tylko na mokrej trawie i...miały dzieci, niezłe co?

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#9 - Posted: 31 Sty 2006 17:13 
to zależy od długości źdźbeł trawy tylko i wyłącznie - bo środowisko było wilgotne i sprzyjające ;-)

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 31 Sty 2006 17:20 
Środowisko - zgadzam sie tylko ta trawa, to chyba bambus?

Autor tasma
Użytkownik
#11 - Posted: 31 Sty 2006 22:07 
podobno od kropli walerianowych mozna zajsc w ciaze ...
w zaleznosci ile Walerian ma lat

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / krzyzowanie w naturze ?? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®