Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Towarzystwo dla trofeusów

Autor krzysiekgrab
Użytkownik
#1 - Posted: 25 Paź 2009 20:48 
witam

Mam stadko (22szt) trofeusów Mbita Island w 450l (150x50x60h). Mam je od roku (na początku listopada będzie 1 rocznica:)). Ryby rosną, regularnie podchodzą do tarła (na razie nie doczekałem się potomstwa, ale jestem cierpliwy:)). Ostatnio naszła mnie myśl żeby coś nowego wpuścić (chodzi mi po głowie odłów). Co o tym sądzicie?? Ponieważ nie mam z tym doświadczenia, a mam obawy, że to może zaburzyć "spokój" w akwarium, proszę was o radę. Czy akwarium nie jest za małe na dodatkowe ryby?? mam unimaksa 750, atmana 203 z dużą gąbką, oraz hydroponikę.

Dzięki za odpowiedź
Krzysiek

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 26 Paź 2009 06:00 
Moja propozycja to stadko Synodontis petricola. Rewelacyjne sumiki. Mogą być także eretmodusy, ale w sporej grupie. Nie dokładałabym trofeusów.

Marta

Autor krzysiekgrab
Użytkownik
#3 - Posted: 26 Paź 2009 06:59 
Dziękuję za odpowiedź Marto. Ja też nie chciałbym trofeusów. Coś "innego" z roślinnej tangi, najlepiej tak, żeby kolorystycznie kontrastowało z moimi rybami:). Czyli bez obaw można wpuszczać mowych mieszkańców??

Autor sander
Użytkownik
#4 - Posted: 26 Paź 2009 07:47 
Bez obaw to nigdy się nie da. Może być tak, że wpuścisz nowe rybki i wszystko będzie cacy ale może być i tak, że wpuścisz i za jakiś czas nagle rybki zaczną odpływać z niezrozumiałych powodów.

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 26 Paź 2009 08:44 
Dokładnie tak jak napisał Kuba, nigdy nie ma 100% pewności, że wszystko będzie ok. konieczne jest wiec zachowanie zasad łączenia ryb i aklimatyzacji.

Marta

Autor krzysiekgrab
Użytkownik
#6 - Posted: 26 Paź 2009 11:02 
Wszystkie nazwijmy to czynności związane z wpuszczaniem ryb to ja rozumiem,. Wiadomo zawsze jest jakiś znak zapytania. chodzi mi jedynie czy jak wpuszczę nowe ryby to te stare je zaakceptują, czy nie wpłynie to na ich zachowanie. Na razie pływają bez większych utarczek, mają już jakoś poukładaną hierarchię. czytałem wiele postów na temat wpuszczania tego samego gatunku ryby, w celu powiększenia stada, lub "wymieszania krwi" i niestety nie zawsze kończyło się to powodzeniem. Natomiast nie natrafiłem na temat opisujący wpuszczanie innego gatunku. Czy jeżeli wpuściłbym tak powiedzmy z 8szt eretmodusów to czy wpłynie to jakoś negatywnie na zachowanie ryb?? Macie jakieś z tym doświadczenia?? Pytam się ponieważ nie chcę mieć potem jakiś problemów:).

Dziękuję za pomoc

Autor sander
Użytkownik
#7 - Posted: 26 Paź 2009 11:08 
Chodzi o to, że nie da się tego przewidzieć a doświadczenie na nic się tu nie zda gdyż zawsze jest to indywidualna kwestia.

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 26 Paź 2009 13:05 
Generalnie wpuszczenie eretmodusów i sumów nie powoduje zmian w zachowaniach trofeusów. Te ryby maja nieco inne zachowania i nie jest to sprawa problematyczna. Ale każdy zbiornik jest inny...

Marta

Autor krzysiekgrab
Użytkownik
#9 - Posted: 27 Paź 2009 10:25 
Kurcze to mnie nie pocieszyliście:(. Jednak zrezygnuję chyba z moich planów. Postawię chyba nowy nieco mniejszy zbiornik z muszlowcami:). Dziękuję za pomoc.

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 27 Paź 2009 16:44 
Nie rozumiem dlaczego rezygnujesz, jak wszystko przygotujesz odpowiednio nie powinno być problemu. W ten sposób nikt nic nie mógłby dołożyć do zbiornika.
Marta

Autor krzysiekgrab
Użytkownik
#11 - Posted: 27 Paź 2009 20:52 - Edytowany przez: krzysiekgrab 
Po prostu boję się o te, że moje ryby źle zareagują na nowe towarzystwo. U mnie zazwyczaj jest tak, że jak chcę poprawić coś co jest dobrze, wychodzi na to że psuje się to:(. Taki mój pech:).
Marto napisałaś Moja propozycja to stadko Synodontis petricola.
Jak liczne stado proponujesz i w jakich proporcjach. wyczytałem gdzieś, 5 ryb 3samce+2samice?czy mogę prosić o pisanie pokrótce wystroju akwarium potrzebnego dla tych ryb. jakieś groty??
A Synodontis multipunctatus mogłyby być??

dziękuję

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 28 Paź 2009 06:03 - Edytowany przez: admin 
Hmm...tak powiem, tak to jest jak sie nie czyta artykułów:)). W IV numerze Tanganika Magazyn Daniel (Worton) opisał właśnie gatunki, które pasują do obsady roślinożernej, bo są roślinożercami. Dotyczy to między innymi S. petricola i S. lucipinnis.

Polecam, Daniel jest fachowcem i pisze co i jak:))

Powinna być grupka ryb i 2-3 groty.

Multipunctatus to wszystkożerca, przeżyje w roślinnej obsadzie:)) Tutaj z tego co wiem ważna jest przewaga samców. Multipunctautus jest jednak znacznie większym sumem od petricola. To właśnie opisał w VI TM . P. Robakowski.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#13 - Posted: 28 Paź 2009 06:56 
Akwarium z muszlowcami to jest super sprawa i z pełnym przekonaniem polecam. Co do dopuszczania ryb do Tropheus-ów to nie tyle miałem na myśli zmianę zachowań stada co jego reakcje immunologiczne na nowo napotkaną florę.

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 28 Paź 2009 08:59 
Reakcje są i będą dopóki nie zrobicie probiotyków w karmie:))

Można jednak je całkowicie zniwelować przez pewne działania aklimatyzacyjne. Testowałam to wielokrotnie z dobrym skutkiem. Zresztą pisałam także o tym wielokrotnie.:)
Marta

Autor sander
Użytkownik
#15 - Posted: 28 Paź 2009 09:01 
admin

Reakcje są i będą dopóki nie zrobicie probiotyków w karmie:))


Zrobiliśmy ale nie wdrożyliśmy :-) ale wdrożymy

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 28 Paź 2009 09:06 
No to czekamy niecierpliwie:00

Czytałeś artykuł a NA W. Góreckiego i Prof. Popka o probiotykach?

Marta

Autor sander
Użytkownik
#17 - Posted: 28 Paź 2009 09:09 
Nie czytałem a co tam ciekawego napisali?

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 28 Paź 2009 09:18 
Wg mnie ciekawy ogólny artykuł o probiotykach i ich zastosowaniu. Napisany tak aby każdy akwarysta zrozumiał o co w tym chodzi i po co stosuje się probiotyki. Oparty na wielu opracowaniach naukowych:) Ukazał się we wrześniowym NA.

Marta

Autor krzysiekgrab
Użytkownik
#19 - Posted: 28 Paź 2009 13:43 
Niestety mam tylko 2 pierwsze numery MT. Na szczęście jest tam opis sumików z tanganiki :). Będę musiał zakupić pozostałe numery:). Co do muszlowców to też się przymierzam do nich. Multiki mi się spodobały(ich umiejętności budownicze:)). Marto wysłałem do ciebie meila z zapytaniem. Dziękuję i pozdrawiam. Krzysiek

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 28 Paź 2009 16:05 
odpisałam:)) Nieco późno, ale ja mam teraz zajęcia ze studentami i bardzo ograniczony czasami czas przy kompie:)

Marta

Autor Lucek1987
Użytkownik
#21 - Posted: 28 Paź 2009 17:12 
Taaak, multiki to bardzo fajne rybki, polecam:))
Łukasz

Autor krzysiekgrab
Użytkownik
#22 - Posted: 28 Paź 2009 19:39 
Lucek1987
Rozumiem,że masz te ryby?? Jeżeli można to ile sztuk w jaim akwa?? Jak się chowają??:)dzięki

Autor Lucek1987
Użytkownik
#23 - Posted: 28 Paź 2009 19:44 
Temat rzeka:) Generalnie jest to bardzo płodny gatunek, dlatego im większe akwarium tym lepsze, ale nie mniej niż 60 litrów. To w sam raz na jedną kolonie. Więcej na ten temat napisałem w 6 numerze TM.

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Towarzystwo dla trofeusów Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®