Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Bursztynowe akwarium

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next »  
Autor kruczek
Użytkownik
#1 - Posted: 28 Paź 2009 12:28 
Witam serdecznie!Wczoraj mineło trzy tygodnie od założenia przeze mnie akwarium dla tropheusów.Założyłem sobie,że będzie ono dojrzewać ok.6 tygodni.Jako podłoże posłużył piasek koralowy,a wystrój stanowią skały wapienne.Zbiornik to standartowe Juwel Rio 400 (poj.400l.)Ma ono wbudowany filtr wew.Jumbo,jako drugi zamontowałem filtr zew.Fluwal 405.Parametry wody mierzyłem co tydzień,wprost idealne dla tropheusów!Więc w czym problem-spytacie?Problem pojawił się ok.4 dni temu.Skały oraz piasek zrobiły się koloru bursztynu przechodzącego w brąz.Zaznaczam,że glon pojawił się tylko na piasku i skałach,oraz na rurkach od filtra.Wygląda to nieciekawie.Czyżby były to okrzemki?Proszę o poradę,jak z tym walczyć?A może jest to tylko faza przejściowa w dojrzewaniu mojego akwarium i zmieni się w to zielony glon?Chciałbym dodać,że nie używam silnego oświetlenia(tylko 2 z 4 jarzeniówek)Ostatnio nawet nie używam światła w ogóle.Proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego bursztynowego problemu,pozdrawiam!

Autor sander
Użytkownik
#2 - Posted: 28 Paź 2009 12:42 
Nie ma problemu akwarium dojrzewa a okrzemki będą zanikać wraz z dostawami azotanów i fosforanów. Natomiast jeżeli chcesz wpuścić tam Tropheusy to wymień piasek koralowy na piasek kwarcowy.

Autor kruczek
Użytkownik
#3 - Posted: 28 Paź 2009 13:06 
sander
Dzięki za poradę,a może do czasu zasiedlenia przez tropheusy, wpuścić do akwarium kilka glonojadów?Słyszałem,że mimo odmiennych poarametrów wody radzą sobie całkiem nieżle.

Autor sander
Użytkownik
#4 - Posted: 28 Paź 2009 13:13 
Okrzemki to bardzo pożyteczne organizmy. Kilka razy o tym pisałem. Nie ma potrzeby ich usuwania. Oczywiście możesz wprowadzić glonojady ale zanim to zrobisz powinieneś je odrobaczyć gdyż zwykle mają dużo pasożytów, które potem mogą powodować zachorowania u tropheusów. Okrzemkowanie może nasilać się ze względu na obecność kruszonych koralowców stanowiących źródło składników budulcowych dla okrzemek. Piasek koralowy ma wiele wad, osobiście nie stosuję go nawet w akwarium morskim.

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 28 Paź 2009 15:08 
W pustym zbiorniku przez 6 tygodni nie założy się biologia. Trzeba dokarmiać filtr dodając np. pokarm. A dlaczego chcesz aż tak długo czekać?

Woda w miarę szybko się odpowietrzy, jak dokarmisz nieco filtr pokarmem dla ryb to po dość krótkim czasie możesz wprowadzić obsadę. I tak nie unikniesz skoków amoniaku, N02 i N03 niezależnie jak długo będzie "dojrzewać" wcześniej zbiornik. Tylko obsada daje możliwość namnożenia się bakterii do odpowiedniego poziomu.

Nie polecam zbrojników w Tanganice, nie te parametry i ryby zwykle jednak nękają zbrojniki.

Marta

Autor kruczek
Użytkownik
#6 - Posted: 29 Paź 2009 01:37 
admin
Te 6 tygodni to założenie czysto teoretyczne,chciałbym stworzyć rybom jak najlepsze warunki.Co do dokarmiania filtra,to jak często mam to robić?Czy mam normalnie używać światła i nie przejmować się okrzemkami?Czy po obsadzeniu akwarium okrzemkowy problem zniknie,a jeśli nie to czy nie szkodzą one rybom?Przepraszam za tak wiele "czy",ale ja juz nie mogę doczekać się kiedy w zbiorniku pojawią się ryby.Pozdrawiam!

Autor nechor
Użytkownik
#7 - Posted: 29 Paź 2009 02:04 
NO2 jest szkodliwe. W zbiorniku musza sie wytworzyc bakterie, ktore przerobia cale NO2 na NO3. Jednak w zbiorniku bez ryb nie ma NO2, wiec takowe bakterie nie maja jedzonka i nie stworzysz ich populacji. Innymi slowy cos musi narobic "syfu" w akwarium na starcie zeby bakterie potrzebne dla Twojej obsady mialy szanse zaistniec. Temat byl walkowany tysiace razy tu i na kazdym forum akwarystycznym. Poszukaj pod haslem "cykl azotowy".

BTW - NO3 oczywiscie pozyteczne nie jest, ale usuniesz nadmiar regularnymi podmianami wody (jak juz bedziesz mial ryby). NO2, jesli nie zostanie szybko przerobione na NO3 jest silna trucizna.

Okrzemki sa bardzo pozyteczne i zupelnie niegrozne. Namnazaja sie przewaznie na starcie niedojrzalych tanganickich zbiornikow w sporych ilosciach. Pozniej przy odpowiedniej ilosci swiatla sa wypierane stopniowo przez zielenice. Sander ostatnio podawal ciekawostke o okrzemkach - wytwarzaja spora czesc tlenu na naszej planecie (nie pamietam procentowo) :-)

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 29 Paź 2009 05:53 
kruczek


Nechor dał Ci dokładną odpowiedź na Twoje pytania, nic dodać nic ująć:))

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#9 - Posted: 29 Paź 2009 08:58 
Nechor dał Ci dokładną odpowiedź na Twoje pytania, nic dodać nic ująć:))

Dzieki :) Podstawy juz w miare kumam, jednak nadal opisujac na forum cos bardziej skomplikowanego niz kolor piasku czuje sie troche jak na egzaminie ;)

Autor kruczek
Użytkownik
#10 - Posted: 29 Paź 2009 13:51 
Dziękuję za wyjaśnienia,biegnę zatem karmić filtr.Pozdrawiam!

Autor sander
Użytkownik
#11 - Posted: 29 Paź 2009 13:55 
Ja zwykle karmię filtr saletrą amonową, która pozwala uruchomić kompletny rozruch filtracji biologicznej.

Autor kruczek
Użytkownik
#12 - Posted: 30 Paź 2009 01:19 
sander
Czy mógłbyś przybliżyć mi ten proces tzn.konkretnie jak to się robi?

Autor sander
Użytkownik
#13 - Posted: 30 Paź 2009 06:56 
Dosypujesz 5mg/L saletry amonowej i na drugi dzień mierzysz testem NO2. Możesz użyć też mocznika jest nawet lepszy. Pomiary NO2 wykonujesz co 2 dni. Kiedy akwarium jest dojrzałe NO2 wyniesie 0. Aby się upewnić, że jest tak na 100% dodajesz 3mg/L saletry amonowej i już na drugi dzień NO2 powinno być zero, jeśli tak jest śmiało można wpuszczać rybki.

Autor kruczek
Użytkownik
#14 - Posted: 30 Paź 2009 09:20 
Sorry za moje laickie pytania,ale nigdy wcześniej tego nie robiłem a nie chciałbym czegoś spaprać...saletrę dodaje bezpośrednio do filtra czy do wody?

Autor sander
Użytkownik
#15 - Posted: 30 Paź 2009 09:47 
do wody :-)

Autor kruczek
Użytkownik
#16 - Posted: 30 Paź 2009 13:45 
Tak też myślałem,wielkie dzięki udaję się na poszukiwanie saletry-pozdro!

Autor kruczek
Użytkownik
#17 - Posted: 3 Lis 2009 19:09 
Witam ponownie.Niestety moje poszukiwania saletry amonowej spełzły na niczym!Tak to jest gdy mieszka się w tak dziwnym kraju jak ja!Gdziekolwiek się pojawiłem i pytałem o ammonium nitrate,traktowany byłem jak potencjalny terrorysta(z pytaniami co chcę wysadzić włącznie!)Trudno,pomyślałem i postanowiłem zmierzyć parametry mojej wody(pięć tygodni temu przy zalewaniu akwarium dodałem szczepy bakterii)PH-8, NO2-0, NO3-12,5mg/l.Kupiłem nowy test na twardość ogólną i węglanową i ...tu zaczęły się schody.Test jest amerykańskiej firmy API i mierzy w dziwnych jednostkach.Posiada dwie buteleczki z roztworami,dwie próbówki i zamiast skali barwnej tabelkę w instrukcji obsługi(KH&GH conversion chart)W pierwszej rubryce jest ilość dodanych kropli(nr of drops)w drugiej wartość(odKH)a w trzeciej wartość(ppm KH/GH).Test generalnie polega na dodawaniu kropli odczynnika do próbówki z wodą i porównywaniu zgodnie z tabelą po ilu dodanych kroplach zmieni się zabarwienie z błękitnego na żółty(test KH)i z pomarańczowego na zielony(test GH).Wszystko niby proste,ale wartości w tabelach dziwne.Kropli można dodać maksymalnie 12,odpowiadają im wartości w drugiej rubryce(odKH)od 1 do 12.Trzecia rybryka(ppm KH/GH)zaczyna się od 17.9,a kończy na 214.8.Przy czym pierwsza kropla to 17.9,druga 35.8,trzecia 53.7 i tak do dwunastej kropli-214.8.Jeżeli ktoś z was "bawił się"takim testem,proszę o pomoc w rozszyfrowaniu tych wartości,bo nie są to chyba stopnie niemieckie.Myślę,że pozostałe testy są ok.a więc czas chyba na ryby!Pozdro!

Autor sander
Użytkownik
#18 - Posted: 4 Lis 2009 08:14 
Proponuję najpierw wpuścić do akwarium jedną większą rybę np. jakiegoś suma, najlepiej clarias-a na tydzień czasu. I wtedy mierzyć NO2 jeśli będzie zero oddać suma i wpuścić Tropheus-y. Szkoda by było żeby Ci nowe rybki na starcie zachorowały i po co ryzykować? Ryby nie zając zawsze będą dostępne.

Autor nuroslaw
Użytkownik
#19 - Posted: 4 Lis 2009 08:32 - Edytowany przez: nuroslaw 
1n-17,8 ppm CaCO3 (równoważnik)

testy na GH/KH sa bardzo proste. Testy zakładają ile wody w próbówce ? 5 ml ?

Jeśli po dodaniu 12 kropli do próbówki z 5 ml nie zmienia koloru, to następnym razem odmierz z akwarium tylko 2,5 ml i znów zakraplaj od 1 kropli do 12 (tym razem jedna kropla liczy się jak 2 wcześniej, czyli skala sięgnie do 24).

Co do pozyskania NO2 w akwarium:
W spożywczym pewnie jest szansa kupić amoniak.
Można wsypać tyle karmy dla ryb przez kilka dni, w ilości jak by tam ryby były.
Można wrzucić kostkę mrożonego pokarmu
Ogólnie należy dodać wszystko co ma w swoim skladzie azot (białko rozpadając się tworzy amoniak) - czyli amoniak, mocznik itp.

edzia: poprawiono błedy oczywiste

Autor sander
Użytkownik
#20 - Posted: 4 Lis 2009 10:55 
nuroslaw

Ogólnie należy dodać wszystko co ma w swoim skladzie azot (białko rozpadając się tworzy amoniak) - czyli amoniak, saletrę potasową (jak nie ma amonowej), mocznik itp.


Trochę mi głupio ale znowu muszę Ciebie zapytać jaki sens widzisz w dawkowaniu saletry potasowej?

2(KNO3) + H20 -> k2O + H2(NO3)2

Co tu ma być pożywką dla bakterii tlenowego cyklu azotowego?

Autor kruczek
Użytkownik
#21 - Posted: 4 Lis 2009 11:44 
Zrobiłem pomiary.KH-odczynnik zmienił się po 6 roplach co dało wynik 107.4 podzielone przez 17.8-wychodzi 17.9n.GH zmienił się po 9 kroplach co dało 161.1/17.8=9.05n.Co wy na to,jest ok.?

Autor nuroslaw
Użytkownik
#22 - Posted: 4 Lis 2009 11:46 
głupio, nie głupio, ale wstyd :( Masz rację,

Autor sander
Użytkownik
#23 - Posted: 4 Lis 2009 12:49 
kruczek jeżeli chodzi o twardość to jest O.K, sprawdź jeszcze NO3 w twojej wodzie kranowej.

Autor kruczek
Użytkownik
#24 - Posted: 4 Lis 2009 14:07 
Sprawdziłem,wydaje mi się że NO3 w kranówce wynosi 0mg/l.Piszę wydaje mi się,bo użyłem testu TETRY a tam żółty to 0mg/l.Następny próg to 12.5mg/l i kolor pomarańczowy,a wynik mojego testu był bardziej żółty niż pomarańczowy.

Autor kruczek
Użytkownik
#25 - Posted: 4 Lis 2009 14:43 
sander
Z tym sumem to może być problem.Powiem szczerze,że nie spotkałem takiego w tutejszych sklepach.W ogóle na tropheusy natrafiłem tylko w jednym sklepie(a zjezdziłem ich mnóstwo)Na dzień dzisiejszy jestem w kontakcie z hodowcą z Northampton,który na dniach ma mi sprzedać 30szt.young duboisi maswa (F1),dlatego też dla mnie te ryby to przysłowiowy "zając"który może mi kicnąć.Oczywiście najważniejsze jest dla mnie ich zdrowie,więc może testy dowodzą,że akwa jest gotowe na przyjęcie nowych mieszkańców?

Autor nuroslaw
Użytkownik
#26 - Posted: 4 Lis 2009 19:56 - Edytowany przez: nuroslaw 
KH-odczynnik zmienił się po 6 roplach co dało wynik 107.4 podzielone przez 17.8-wychodzi 17.9n

Skoro 6 kropli daje 107,4/17.8 ~ 6 to ogólnie każda kropla to 1n. jeśli zmniejszysz ilość wody o 2, to jedna kropla to 2n (2x17,8)

Autor sander
Użytkownik
#27 - Posted: 4 Lis 2009 20:10 
kruczek

Możesz wpuścić te ryby ale wtedy cykl azotowy prawdopodobnie (chociaż niekoniecznie) może się dopiero rozpocząć. Jeśli podejmiesz decyzję, że wpuszczasz rybki to będziesz musiał monitować poziom NO2 codziennie i w razie jego wystąpnienia podmieniać regularnie wodę oraz zaniechać zadawania pokarmu. Ja stosuję inną metodę, podpinam do nowego akwarium gabkę filtra wewnętrznego z dojrzałego zbiornika a po 5 dniach wyciskam ją do wody i zwykle nie występuje wtedy skok NO2.

Autor kruczek
Użytkownik
#28 - Posted: 5 Lis 2009 12:25 
Zakręciłem się jak przysłowiowy" słoik"podczas wczorajszych pomiarów twardości.Nurosław ma całkowitą rację:1n=17,9ppm CaCO3,co oznacza że 1kropla to 1n.(a nie byłem z matmy taki zły-wstyd!)Podaję więc nowe wyniki:GH-10n KH-10n.Co radzicie zostawić,czy podnieść KH?Jeśli podnieść to jak?I czy to w ogóle możliwe,żeby KH wyniosło 10?

Autor sander
Użytkownik
#29 - Posted: 5 Lis 2009 13:23 
kruczek jak już chcesz być profesjonalistą to skorzystaj z metody Balling-a. Według mnie bardzo dobrze nada się dla twoich potrzeb. Wszelkie szczegóły tej prostej metody znajdziesz na stronach www

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 5 Lis 2009 13:26 

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Bursztynowe akwarium Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®