Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

głębokość wystepowania

Autor tooold
Użytkownik
#1 - Posted: 4 Lut 2006 22:17 
Tak przeglądam różne strony i tym podobne i jakoś nie mogę znaleźć podanej w metrach = jaka jest głębokość wystepowania w naturze ryb z rodzaju Tropheus ?

Autor zydekk
Użytkownik
#2 - Posted: 4 Lut 2006 22:40 
dzisiaj juz nie mam czasu odpowiedziec ale gdzies mialem takie informacje jutro ci napewno podam te informacje

Autor fazi64
Użytkownik
#3 - Posted: 4 Lut 2006 22:40 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Na stronie: http://www.thecichlidgallery.com/article_history_t ropheus.htm
pada stwierdzenie o 0,5 - 1,0 m z wyjatkiem duboisi, ktore znajdowane byly w glebszych strefach jeziora.
Pozdrawiam
Fazi64

Autor tooold
Użytkownik
#4 - Posted: 5 Lut 2006 05:18 
hmm,strasznie płytko

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 5 Lut 2006 07:53 
Nie tak płytko to nie - w wielu linkach, ale nie mam ich tak z głowy występują na głebokości do 2-5-6m. Najgłębiej podaje się chyba 10 m dla duboisi.

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#6 - Posted: 5 Lut 2006 09:03 
pytam odnośnie wczesniejszych wypowiedzi o zmaianach temperaturowych dobowych i rocznych. O ile więc jak z tego wynika mozna się tym sugerować przy trzymaniu Tropheusów, to już raczej nie przy hodowli muszlowców, gdzie niektóre gatunki żyją do 40-50 m głębokości. One raczej nie sa przyzwyczajone do zmian temperatury.
Proponuję także przyjrzeć się miejscom wystepowania takich gatunków jak Xenotilapie w tej kwestii , no i wogóle wziąć to pod uwagę ;-)

Autor JGr
Użytkownik
#7 - Posted: 5 Lut 2006 09:43 
Uwaga jak najbardziej słuszna. Tak tu, jak w kazdym innym temacie dotyczacym traktowania ryb, potrzebna jest rozwaga. Zmiany parametrów, o których ostatnio tu mówimy, na pewno nie dotykają wszystkich gatunków z taką samą siłą i częstotliwością.

Ale jest jeszcze coś - zmianom tepmeratury podlegają w jeziorze nie tylko ryby wystepujące stale na płyciznach, jak rodzaj Tropheus, ale również te, które się sezonowo przemieszczają - np. Ctenochromis horei - od 40 do 1 metra, niektóre sumokształtne - od 70 do kilku metrów. Tu jest problem, bo żeby określić możliwe zmiany temperatur, trzeba wiedzieć z jaką sezonowością mamy do czynienia - rozrodczą, pokarmową (co czasem na jedno wychodzi), czy na głębokość występowania ma wpływ wiek osobnika, itp.

A jak to jest z tymi muszlowcami? Stale przebywają na podanej przez Ciebie głębokości?

Jarek

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 5 Lut 2006 10:00 
Oczywiście - masz racje, ja głównie wypowiadam sie na temat trofeusów, bo o nich wydaje mi sie wiem najwięcej. Zresztą zauważ, że większość ludzi ma jednak trofeusy. Utrzymują temperaturę 27-28 stopni. a w jeziorze, temperatura 25 stopni, jest rzadko przekraczana. Poszukam dzisiaj danych, bo mam mnóstwo prac naukowych.

Zresztą uważało się do niedawna, że to bardzo ubogie w pożywienie środowisko. Badania zwłaszcza prowadzone ostatnio dowodzą, że bogactwo zarówno planktonu jak i peryfitonu jest ogromne. Mam przed "nosem" pracę Reilly z 2005 roku (Seasonal dynamics of periphyton in a large tropical lake). Zaznacza się ogromne bogacto peryfitonu w południowej cześci jeziora ( około 50% wyższe niż w jego części północnej). Ponadto widac, że różnice sezonowe ( pora deszczowa -sucha), są znacznie mniejsze w północnej cześci niż w południowej.

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#9 - Posted: 5 Lut 2006 10:31 
Z tego co się orientuja to rybki raczej osiadłe. Pomijam młodociane stada L.callipterus .

Co do tych przykładów które podałeś - należy wziąć pod uwagę czy te przemieszczenie się np.C.horei jest spowodowane tak jak pisałeś np. pokarmem, ale ten pokarm czy nie jest związany z np. zmianą temperatury ?

W dużych zbiornikach (morza, a Tanganjika nie jest mała) ) jest także dobowa pionowa wędrówka zooplanktonu, a za nim oczywiście ryby żerujące na tych organizmach także się przemieszczają

Autor osso_69
Użytkownik
#10 - Posted: 5 Lut 2006 10:42 
Witam.
Z tego co widać na podwodnych zdjęciach z Tanganiki dostępnych na stronach www głębokość występowania wynosi na pewno więcej niż jeden metr.
Tropheusy powinny występować jednak płycej niż głębiej, gdyż odrzywiają się przecież glonami, a te z kolei na dużych głębokościach nie występują.

Czy są jakieś konkretne powody do utrzymywania w akwariach temperatury wyższej [27-8] niż panująca w jeziorze[ok25]?
Osso

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 5 Lut 2006 11:51 
Dostępność światła jak podają naukowe opracowania w Tanganice to do 30 m wgłąb.

Czy są jakieś konkretne powody do utrzymywania w akwariach temperatury wyższej [27-8] niż panująca w jeziorze[ok25]?

Nie ma powodów do utrzymywania takiej temperatury 26-27. To nawyk spowodowany publikacjami w internecie i nie tylko. Sama kiedyś o tym pisałam, ale jak widać człowiek całe życie się uczy....czyta...uczy i na szczęście wyciąga wnioski.

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#12 - Posted: 5 Lut 2006 14:22 - Edytowany przez: tooold 
Dostępność światła jak podają naukowe opracowania w Tanganice to do 30 m wgłąb

dzięki - to cenna informacja , zadziwiająco duży zasieg, czyli musi być duża przezroczystość wody ,mało zawiesin i np. planktonu .
Ale imho nagrzewa się tylko powierzchnia wody.

I tak a propos nagrzewania i przystosowania ryb do tych zmian - ryby z odłowu raczej zazwyczaj są przechowywane w zbiornikach przyjeziornych. To oczywiście dotyczy także NZ i F1 z tych hodowli . A więc te ryby muszą się przystosować do dziennych zmian bo zbiorniki prawdopodobnie sa dość płytkie . Nawet te ryby z większych głębokości. I terz rodzi się pytanie jak je traktować w akwariach - powrócić do temperatury jeziora,czy robić im tak jak miały w tych zbiornikach ? ;-)

Nie ma powodów do utrzymywania takiej temperatury 26-27. To nawyk spowodowany publikacjami w internecie i nie tylko. Sama kiedyś o tym pisałam

widocznie za mało Marto - nie znalazłem artykułu (przepraszam może pobieżnie szukałem) w którym jednoznacznie byłoby to napisane

Autor Waldi
Użytkownik
#13 - Posted: 5 Lut 2006 14:35 
Nie ma powodów do utrzymywania takiej temperatury 26-27. To nawyk spowodowany publikacjami w internecie i nie tylko. Sama kiedyś o tym pisałam

widocznie za mało Marto - nie znalazłem artykułu (przepraszam może pobieżnie szukałem) w którym jednoznacznie byłoby to napisane


Zgadzam się z tobą toold - ja też nie znalazłem informacji, że może być niższa temperatura niż 26-27C.

Proszę Panią Martę o szerszą informację bądź link do tego tematu

Pozdr
Waldi

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 5 Lut 2006 15:09 - Edytowany przez: admin 
Nie ma powodów do utrzymywania takiej temperatury 26-27. To nawyk spowodowany publikacjami w internecie i nie tylko. Sama kiedyś o tym pisałam

widocznie za mało Marto - nie znalazłem artykułu (przepraszam może pobieżnie szukałem) w którym jednoznacznie byłoby to napisane


Nie zrozumieliście. Pisałam o tym, ze najlepsza jest temp. 26-27 stopni. Podobnie jest na www.tanganika.pl, i innych serwisach jak i w książkach Koningsa. Teraz ukazuje sie wiele publikacji pokazujących, że temperatura jest niższa, zwłaszcza w górnych warstwach. Ulega bardzo dużym wahaniom sezonowym i dobowym. Trzeba więc rewidowac poglądy.


I tak a propos nagrzewania i przystosowania ryb do tych zmian - ryby z odłowu raczej zazwyczaj są przechowywane w zbiornikach przyjeziornych. To oczywiście dotyczy także NZ i F1 z tych hodowli . A więc te ryby muszą się przystosować do dziennych zmian bo zbiorniki prawdopodobnie sa dość płytkie . Nawet te ryby z większych głębokości. I terz rodzi się pytanie jak je traktować w akwariach - powrócić do temperatury jeziora,czy robić im tak jak miały w tych zbiornikach ? ;-)

Tak może należy postepowac przy NZ i F1 tylko, czy to im na dobre wyjdzie, nie wiem?

A nasze WF czekają najdłużej 2-3 tygodnie na wysyłkę, więc tutaj chyba trzeba zmienić postępowanie.

Mam świadomość, że wszystkie takie zmiany należy wprowadzać ostrożnie i raczej uświadamiać ludzi zakładających zbiorniki lub zmieniających obsadę niż zmieniać to w akwarich, w których ryby od dłuższego czasu były w wyższych temperaturach. W takim wypadku zmiany powinny być bardzo powolne lub powinien być ich brak.

Marta

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 5 Lut 2006 15:33 
Zobaczcie na ten link

http://www.nceas.ucsb.edu/~verburg/Verburg%20et%20 al%202003%20Science.pdf

Jest tutaj naprawdę parę bardzo ciekawych informacji

Marta

Autor JacekK
Użytkownik
#16 - Posted: 6 Lut 2006 12:35 
Temperatury jakie znamy z publikacji dotyczacych form planktonowych w Tanganice mowia wyraznie o wachaniach temperatur nawet w glebokosicach do 60 metrow .
I nastepna sprawa roznica temperatur powierchniowych wymusza zjawsiko mieszania sie wod nawet do glebokosci 100 metrow . Zjawisko mieszania sie wod z roznymi temperaturami...sam tanganika potrafi miec fale tak wielkie ze nie wyplywaja lodzie /mieszanie/... malo jest dni bezwietrznych w roku !!!/znow mieszanie/...i zjawisko mieszania wody wykozystuje duzo form fitoplanktonowych z dna do powierzchni i odwrotnie /pora doby/....stad dowody ze zjawisko ma to miejsce w Tanganice .

I sprawa swiatla ...widmo niebieskie penetruje Tanganike od 15 do 45 metrow /pora roku/

Sprawa Tropheusow ..poarm ktory przyjmuja wystepuje w glebokosciach miedzy 0,5 a 15 metrow max.

Pozdrawiam

Autor JacekK
Użytkownik
#17 - Posted: 6 Lut 2006 12:46 
I skoro o tym mowimy Tropheusy nie sa ma mocna strona ale .....
jesli preferuja jedzonko pro roslinne to wystepowanie/glebokosc/ danej odmiany jest bardzo istotna sprawa ....

bo jesli dany gatunek jest odlawiany w miejscach gdzie wyplycen nie ma to bedzie mial calkowicie inne skladniki pokarmowe niz gatunek odlawiany w plytich lakach kamiennych np.

Cos dla Tropheusowcow do myslenia :).
Pozdrawiam

Autor JacekK
Użytkownik
#18 - Posted: 6 Lut 2006 12:50 
Sinice, cyjanofity, cyjanobakterie, cyjanoprokariota (Cyanobacteria, Cyanophyta, Schizophyta) - gromada organizmów samożywnych, dawniej uznawanych za glony, według nowszej taksonomii zaliczanych do Procaryota (prokarioty). Nazwa zwyczajowa Cyanophyta (końcówka -phyta -roślina), stosowana w taksonomii wcześniejszej, kładzie nacisk na te właściwości, które upodabniają sinice do glonów roślinnych - zdolność do tlenowej fotosyntezy oraz podobieństwo w postaci chlorofilu. To podobieństwo jest o tyle naturalne, że chloroplasty glonów roślinnych powstały w wyniku endosymbiozy z sinicami - są po prostu uwstecznionymi sinicami.

Glony, algi (łac. Algae, gr. Phykos) nie są taksonem, a grupą wydzieloną na podstawie kryteriów morfologicznych i ekologicznych. Mianem tym tradycyjnie określa się kilka nie spokrewnionych linii ewolucyjnych roślin plechowych, tj. roślin beztkankowych.
Nauka zajmująca się glonami to algologia (fykologia).
Cechami łączącymi typy składające się na tę grupę morfologiczno-ekologiczną jest autotrofizm, pierwotne uzależnienie od wody, funkcja pierwotnego producenta materii organicznej w zbiornikach wodnych a wreszcie pierwotna, beztkankowa budowa ciała.


Bo kto mi wytlumaczy ktory gatunek Tropheusow je glony a ktory sinice ???
I czego jest wiecej w tanganice sinic czy glonów ???

Pozdrawiam

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 6 Lut 2006 14:32 
Dane:

Pomiary temperatury z czerwca 2001 roku.

Basen północny: minimalna temperatura na głębokosci 857 m - 23,31stop.
Basen południowy : " " " " 542 m - 23,42

Basen północny: warstwy zewnętrzne - 0 m - max 26,12 stopnia
Basen południowy : - max 25,32 stopnia

Dane zaczerpniete z : Smith F., Plisner P.: A preliminary investigation of chemical and physical profiles of Lake Tanganyika.

Marta

Autor JacekK
Użytkownik
#20 - Posted: 6 Lut 2006 14:52 
Marta to dane z wrzesnia i pazdziernika ???

ja z wszystkich publikacji jakich nazbieralem o pomiarach Temperatur przez ostanie 15 lat wyliczylem ze srednia ogolna dla gebokosci okolo 50 do 100 metrow /srdenia dla claego jeziora/ to 23,4 stopnia
Pozdrawiam

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 6 Lut 2006 14:59 
To dane z lipca

Marta

Autor JacekK
Użytkownik
#22 - Posted: 6 Lut 2006 15:07 
To dane z lipca

a tak dopiero zobaczylem ze pisze temperatura max na 0 m

Pozdrawiam

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 6 Lut 2006 15:25 
Tak to temp. max i minimalne.

Marta

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / głębokość wystepowania Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®