Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Jak podwyższyć kH i Gh

Strona  Strona 2 of 3:  « Previous  1  2  3  Next »  
Autor sander
Użytkownik
#31 - Posted: 16 Lut 2010 11:20 
Balling ma taką zaletę, że jego składniki rozpuszczają się w wodzie (łatwo) i masz pewność, że tam są natomiast np. CaCO3 nie rozpuszcza się w wodzie jeśli nie napotka tam CO2 więc działa b. wolno bo CO2 w akwarium z rybami zawsze jednak występuje ale w niewielkich ilościach (przy "normalnej" obsadzie). Może na razie postaraj się podbić samo ph do 7,5-7,8 to powinno być wystarczające IMO. CaCO3 nie może zaszkodzić a w pewnym sensie pomoże Ci utrzymywać ph. Na początek użyj AQUALKAL pH PLUS Tropical-a, kiedyś sprawdzałem i ph podnosi ale nie wiem jak ze stabilnością więc w razie czego posiłkuj się CaCO3.

Autor Rafa
Użytkownik
#32 - Posted: 16 Lut 2010 12:01 
`sander

wyłałam już męza kupi AQualkal zamówie też CaCo3

a ph metr z Hanny będzie dobry ?

Autor Rafa
Użytkownik
#33 - Posted: 16 Lut 2010 12:03 
admin
i jakie doświadczenia ? który dokładnie? do tanganiki jest ich kilka

Joanna

Autor admin
Admin
#34 - Posted: 16 Lut 2010 12:10 
Używam głównie Brightwell Aquatics CichlidCode

Jako dodatku mikrelementów

Brightwell Aquatics Rift Lake Chemie i Brightwell Aquatics Rift Lake dKH

Jak dla mnie działa, ale za krótko używam jeszcze na ostateczna:)

Nieżle buforują parametry wody, a minerały....ryby są bardzo aktywne i mają prawidłową skórę, płetwy. Podawałam początkowo połowę dawki, teraz cała.

Zobaczymy co będzie dalej. Jak na razie używam w trzech zbiornikach.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#35 - Posted: 16 Lut 2010 12:14 
a ph metr z Hanny będzie dobry ?

Hanna ma ich wiele w swojej ofercie ale to dobra firma i ma super serwis (przynajmniej ten w Olsztynie). Zamawiając sprzęt pytaj o płyn kalibracyjny zwykle chyba o stałym ph7 jak dobrze pamiętam to ważne żeby go stale posiadać.

Autor trofek
Użytkownik
#36 - Posted: 16 Lut 2010 14:37 
Witam
Ja również od około 3 tygodni stosuję Brightwell Aquatics CichlidCode.Z obserwacji mogę potwierdzić to co pisała Marta.Ryby u mnie też stały się bardzo aktywne, mają ładniejsze barwy(szczególnie Kasanga) i zaczęło się więcej amorów(w tej chwili 2 samiczki inkubują).Nie wiem czy to również zasługa mikroelementów ale zakwitł również jeden Anubias.Zamiast soli Tropic Marin stosuję Brightwell Aquatics Rift Lake dKH i muszę przyznać, że ph jest stabilniejsze

Autor Rafa
Użytkownik
#37 - Posted: 16 Lut 2010 14:43 
sander
a od jakiej ikości kropli na 100 litrów mam wlać na początek Aqualkal bo na opakowaniu nie pisze

Autor Rafa
Użytkownik
#38 - Posted: 16 Lut 2010 14:55 
mam jeszcze pytanie - czy przy co tygodniowych podmianach uzupełniać sól instant . ?
Joanna

Autor trofek
Użytkownik
#39 - Posted: 16 Lut 2010 15:18 
Kiedyś stosowałem Aqualkal do podwyższania ph wody stosowanej do podmian.Tak jak pisze na opakowaniu należy dodawać niewielkie ilości i sprawdzać wartość ph.Woda z wodociągów miała parametry ph-7,2 kh-9 gh-28.Aby podnieść ph do 7,6-7,8 Dodawałem na 50l wody wodociągowej 30ml Aqualkal i dwie miarki pro-cichlid mineral Tropic Marin.Testy do mierzenia ph miałem JBL-a a w przypadku ph metru będzie znacznie łatwiej i bezpieczniej.

Autor Rafa
Użytkownik
#40 - Posted: 16 Lut 2010 16:02 
sander
admin


Marto to będziemy razem testować te preparaty - zamówiłam w rybarium - na połwie zbiorników na reszcie metode Kuby

Joanna

Autor sander
Użytkownik
#41 - Posted: 17 Lut 2010 10:22 
Rafa

mam jeszcze pytanie - czy przy co tygodniowych podmianach uzupełniać sól instant . ?

Najpierw należy zająć się ph bo jak dasz minerały to trudniej będzie je podnieść. W miękkiej wodzie wystarczy kropla zasady lub kwasu i masa wody zmienia parametr diametralnie a im twardsza tym trudniej (zasada działania buforu).

Autor salmo70
Użytkownik
#42 - Posted: 17 Lut 2010 11:45 
Witam.

Najpierw należy zająć się ph bo jak dasz minerały to trudniej będzie je podnieść. W miękkiej wodzie wystarczy kropla zasady lub kwasu i masa wody zmienia parametr diametralnie a im twardsza tym trudniej (zasada działania buforu).

Nie wiem,czy dobrze Cię zrozumiałem.Nie jestem orłem z chemii i do tej pory uważałem,że twardość i PH sa wartościami rosnącymi proporcjonalnie tzn.podnosząc twardość podnoszę PH.Rozwiń proszę Twoją wypowiedź,chętnie się czegoś nauczę:)

Pozdrawiam.Robert.

Autor Rafa
Użytkownik
#43 - Posted: 17 Lut 2010 13:49 
sander

Oczywięcie że uzupełniam. My w baniaku mieszamy ją z solą i dopiera wlewamy.


Ostatnio nie robiliśmy badań . Wcześniej woda była znacznie twardsza w kranie i parametry były ok. ( ja mam notatki z zakładania pierwszego zbiornika_

Autor sander
Użytkownik
#44 - Posted: 17 Lut 2010 14:09 
salmo70

do tej pory uważałem,że twardość i PH sa wartościami rosnącymi proporcjonalnie tzn.podnosząc twardość podnoszę PH


Absolutnie tak nie jest :-) to dwie rożne kwestie np. w jez. Malawi twardość ogólna jest mała 6dH a ph bardzo wysokie, średnio chyba wyższe nawet niż w Tanganice ok 8,5-9.

Twardość węglanowa jest taką jakby gąbką, która zmniejszając się pod wpływem kwasu chroni przed spadkiem ph, czyli jest buforem.

Natomiast podnosić lub zmniejszać ph dużo łatwiej jest w miękkiej wodzie niż w twardej co wiąże się właśnie z brakiem buforów np. jeśli do 100L wody destylowanej dodasz 1cm3 zasady to od razu podniesiesz ph bardzo wysoko ta sama ilość dodana do 100L wody twardej nic nie zmieni na skali ph.

Autor sander
Użytkownik
#45 - Posted: 17 Lut 2010 14:10 
Rafa nie rozumiem twojego ostatniego post-a?

Autor Rafa
Użytkownik
#46 - Posted: 17 Lut 2010 15:41 
sander

wode do podmian przygotowujemy w osobnym baniaku. Mieszamy wode z solą instant ( proporcjonalnie do ilości podmienianej wody ) i dopiero podmieniamy.


Wcześniej parametry wody miałam lepsze gdyż woda w kranie była twardsza. Jak zakładałam pierszy baniak to mierzyłam codziennie wszystko - i parametry były ok.

Autor Rafa
Użytkownik
#47 - Posted: 22 Lut 2010 21:40 
Pomieszałam , podolewałam i osięgnełam

PH 7,9 GH 11 KH 12 ( i dalej nad nim pracuje) i prosz

dzisiaj udane tarło aż się treopheusowej pysk nie zamyka.

Joanna

Autor sander
Użytkownik
#48 - Posted: 23 Lut 2010 08:46 
Jak miło słyszeć takie wieści :-) Takie parametry są bardzo dobre, możesz dodać ewentualnie jeszcze siarczan magnezu i na tym bym skończył.

Autor Rafa
Użytkownik
#49 - Posted: 24 Lut 2010 22:07 
Dzisiaj pojawiły sie małe Brevisy !! Ale mi sie rodzina powiększa.


Joanna

Autor admin
Admin
#50 - Posted: 25 Lut 2010 06:02 
Joasiu

Wy to chyba macie wszędzie maluchy, brevisy, księżniczki, buescheri, trofeusy:))

Marta

Autor Rafa
Użytkownik
#51 - Posted: 25 Lut 2010 08:32 
Mamy jeszcz małe paracyprichromisy.


Dla nas taki maluch to sens akwarystyki.


Joanna

Autor sander
Użytkownik
#52 - Posted: 25 Lut 2010 08:34 
Rafa zbankrutujesz na artemii :-) chyba już śmiało możesz przejść na opakowania 500g dla profesjonalistów.

Autor Rafa
Użytkownik
#53 - Posted: 26 Lut 2010 09:53 
sander
Asander
powiec mi ile siarczanu magnezu na 100 litrów? 100 gramów rozpuszamy w 200 ml i potem ile ?

Joanna

Autor sander
Użytkownik
#54 - Posted: 26 Lut 2010 10:06 
4-5g/100L MgSO4 więc łyżeczka na 100L wody. W Tanganice jest około 4g/100L samego Mg nie licząc siarczanów. Biorąc pod uwagę twoje GH spokojnie łyżeczka będzie ilością odpowiednią. Jeśli uda Ci się 100g rozpuścić w 200ml to tego roztworu 10ml/100L wody.

Autor salmo70
Użytkownik
#55 - Posted: 26 Lut 2010 10:28 
Witam.

Zastanawiam się,czy jest sens tak bardzo kombinować,by odtworzyć jak najdokładniej warunki wodne Tangi?Nie mam czasu na rozwijanie tej myśli.Proszę tylko o wypowiedź,czy takie dokładne odtwarzanie ma sens,czy nie wystarczy zadbać o zbliżone i stabilne parametry?

Pozdrawiam.Robert.

Autor sander
Użytkownik
#56 - Posted: 26 Lut 2010 12:18 
W przypadku Rafa-y jest pewne uzasadnienie w takim postępowaniu gdyż Ona dysponuje kranówką zbliżoną dla SA a jak każdy wie trzyma sporo ryb z Tanganiki. Pragnąc zapewnić swoim podopiecznym najlepsze warunki zajmuje się nieco limnologią fizyczną i staramy się Jej w tym pomagać i kibicujemy.

Autor salmo70
Użytkownik
#57 - Posted: 26 Lut 2010 13:29 
Tak wiem,że trzeba uzdatniać.Ja też to robię.Poprzestaję jednak na parametrach zbliżonych,bez wnikania w szczegóły.Może jednak powinienem to zmienić?

W przypadku Rafa-y jest pewne uzasadnienie w takim postępowaniu gdyż Ona dysponuje kranówką zbliżoną dla SA


Czy nie prościej byłoby w tym wypadku wodę do podmian uzyskiwać z RO plus odpowiednie uzdatnienie?Łatwiej utrzymać stabilne parametry.Wystarczy zachować odpowiednie proporcje.

Pozdrawiam.

Autor sander
Użytkownik
#58 - Posted: 26 Lut 2010 13:38 
Czy nie prościej byłoby w tym wypadku wodę do podmian uzyskiwać z RO plus odpowiednie uzdatnienie?Łatwiej utrzymać stabilne parametry.Wystarczy zachować odpowiednie proporcje.

Nie prościej a do tego nie taniej :-) żeby "wyprodukować" 300L wody RO trzeba wylać 700L. Teoretycznie można by zrobić zupełnie odwrotnie czyli potencjalnie "brudną" wodę po filtracji RO wlewać właśnie do Tanganiki a resztę czyli czyste RO dla SA :-) czyli ze 100L mamy 70L Tanganickiej i 30L SA to jest jakieś w sumie nowe rozwiązanie jakie przyszło mi do głowy w czasie pisanie tego post-a :-)

Autor salmo70
Użytkownik
#59 - Posted: 26 Lut 2010 14:04 
Dzięki za wiedzę:)Piszesz ciekawe rzeczy.

Autor Rafa
Użytkownik
#60 - Posted: 26 Lut 2010 17:46 
sander
a to ciekawe. Jakie były by parametry wody po rO ( tej co miałaby iść do kanalizacji )? Może warto rozwalić co prawda nową łazienke .


Joanna

Strona  Strona 2 of 3:  « Previous  1  2  3  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Jak podwyższyć kH i Gh Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®