Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

tropheus chaitika

Autor marioot
Użytkownik
#1 - Posted: 9 Lut 2006 15:55 - Edytowany przez: marioot 
Witam. Wkrótce w moim baniaku bedzie pływać 20szt t. chaitika f1. Mam kilka pytań, co do zakupu ryb i prawidłowosci zakupu:
1. Planowałem zostawić sobie simmochromis diagramma, jakie jest wasze zdanie. to dobry pomysł ?? Chciałbym, żeby w akwa panował spokój i tropki mogłyby sie bezproblemu roznażać. np. niechciałbym usuwać z akwa inkubujących samic i żeby przeżywalnosć młodych była w miare duża
2. Wiem ze hodowca trzymał chaitiki z chipimbi, jak poznać ze np. młoda ryba moze być krzyżówką. On zapewnia ze na 100% nie, ale ja wole sam sprawdzić.
3. czy 20 sztuk tropków jest wystarczający do załozenia zgranego stada.
4. Jakie ryby musze wybierać, pośród młodzieży żeby w przyszłosci mieć wiecej samic w stadzie.

Mam akwarium 330l 150*45*50 45 to wysokosc

Tropki które mam zamiar kupić będą młodziutkie 3-4 cm

Autor rambowskixx
Użytkownik
#2 - Posted: 9 Lut 2006 18:08 
Ad.4Co do rybek wielkości 3cm to raczej nie dobierzesz tak żeby była określona ilość samic i samców. U tak małych ryb jest to nie możliwe do rozróżnienia. U mnie w zbiorniku z narybkiem tej wielkości mogę tylko określić kilka samców które już w tak młodym wieku zaczynają sie bić między sobą. Jednak taka bójka również nie wyklucza tego że mogą to być samice. Jak sam widzisz określenie płci jest bardzo trudne. Rozróżnić płeć po brodawkach płciowych można natomiast dopiero jak ryby zaczną podchodzić do pierwszych tareł.
Ad.3 20 sztuk to już całkiem ładne stado. Ja sam w tej chwili nawet takiego nie posiadam:-). Oczywiście jest ryzyko że zanim rybki podrosną to coś stracisz ale jak będziesz się dobrze nimi opiekował to powinny przeżyć wszystkie.
Ad. 2 Chyba mósisz wierzyc hodowcy bo na tak małych rybach to będzie trudna sprawa poznać czy są one krzyżówka lub nie.
Ad. 1 Nie miałem nigdy simochromisów ale z tego co wyczytałem min. na tym forum to chyba pomysł nie jest zły.
Jeśli nie chcesz usuwać inkubujących samic to proponuję na dno np cegłę dziurawkę czy jak tam ona się fachowo nazywa:-) lub coś podobnego gdzie maluszki mogły by się schować. W tym przypadku jednak to chyba odległy temat skoro sam kupujesz narybek. Pierwsze tarła będa za około 8 miesięcy.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor zydekk
Użytkownik
#3 - Posted: 9 Lut 2006 21:08 
wydaje mi sie ze ta cegla jednak by byla zbędna, a tylko by niepotrzebnie szpecila zbiornik(moim zdaniem) czy nie lepiej by bylo poukładac tak skaly zeby w pary miejscac tworzyly male szczeliny??? sam tak mam i wygląda na to że rybką to sie podoba, a po za tym mają frajde jak mogą sobie pływac między szczelinami;)
POZDRAWIAM
Krzysztof

Autor rambowskixx
Użytkownik
#4 - Posted: 9 Lut 2006 21:23 
Może masz rację Krzysztofie ja też tak miałem a jak zacząłem odławiać samice to ilość odchowanego narybku wzrosła mniej wiecej o 50-60 procent:-)

Pozdrawiam

Autor zydekk
Użytkownik
#5 - Posted: 9 Lut 2006 21:28 
a masz w akwa jakies ryby które by mogly polowac na narybek? bo ja mam tylko trofcie i teraz zbieram na odłów eretmodusów, zadnych innych ryb nie planuje miec tak ze maluchom raczej nic nie zagraza

Autor rambowskixx
Użytkownik
#6 - Posted: 9 Lut 2006 21:42 
U mnie na maluchy polują głównie samce dominujące chociaż widziałem również jak samice zabijały małego. Dzieję się tak przez pierwszy dzień po wypuszczeniu później się przyzwyczjają do małych. Dlatego wole sobie oszczedzić takiego widoku i odławiam inkubujące samice.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#7 - Posted: 9 Lut 2006 22:13 
I jeszcze jedna kwestia młode rybska potrzebują czestrzych posiłków i odpowiednio rozdrobninych. W głównym zbiorniku często nie "dobiegały" do pokarmu i nie zawsze potrafiły sobie poradzić z większymi kęsami co powodowało że rosły o wiele wolniej niż w przypadku odzielenia ich w innym zbiorniku.

Pozdrawiam

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 10 Lut 2006 07:10 - Edytowany przez: admin 
I jeszcze jedna kwestia młode rybska potrzebują czestrzych posiłków i odpowiednio rozdrobninych. W głównym zbiorniku często nie "dobiegały" do pokarmu i nie zawsze potrafiły sobie poradzić z większymi kęsami co powodowało że rosły o wiele wolniej niż w przypadku odzielenia ich w innym zbiorniku.

Łukaszu

Z tym Twoim stwierdzeniem kompletnie nie mogę się zgodzić. Małe trofeusy pozostawione w duzym zbiorniku rosna znacznie szybciej niż takie oddzielone do małego akarium i pozostawione bez matki (lub tylko wychowywane przez nią pzrez jakiś czas np. 2 tygodnie). Sprawdziłam to wielokrotnie, zreszta nie tylko ja. Mozna to nawet ogladnąć teraz u nas. Jedna z samic Bemba przy odławianiu jej do kotnika wypuściła kilka młodych w stadzie. Przeniosłam ja z pozostałym narybkiem do kotnika. Te które pozostały w 400l zbiorniku są znacznie większe niż te, które wychowywała przez 2 tygodnie matka, a poźniej rosły już same.

Male trofcie jak to nie jest "sterylne " akwarium zawsze coś zeskubia z kamieni i szyb. Również przy karmieniu dorosłych zjadają najmniejsze drobinki.

Marta

Autor rambowskixx
Użytkownik
#9 - Posted: 10 Lut 2006 09:20 
Być może młode f1 rosną szybciej nie wiem bo nie zostawiałem moich inkubujących samic z odłowu w głównym zbiorniku tylko zawsze odławiałem pod koniec inkubacji. Kiedyś natomiast zrobiłem podobny eksperyment zostawiając kilka małych Maws z dorosłymi a drugą część odłowiłem do zboirnila 250 litrów. Te które były same po jakimś miesiącu były większe o dobre pół centymetra. Dodam również że z tych które zostaly z dużymi 2 sztuki nie przeżyły nie wiem czy zostały zabite czy coś innego im nie odpowiadało. Z tąd też nie wiem czym to jest podyktowane że każdy ma inne doświadczenia w tej kwestii.

Łukasz

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 10 Lut 2006 10:14 
Sprawdź to jeszcze raz. Zobaczysz jaki efekt.
Ja celowo po podrośnieciu maluchów wpuszczam je do dorosłych. tempo przyrostu jest duzo większe.

Marta

Autor rambowskixx
Użytkownik
#11 - Posted: 10 Lut 2006 11:05 
Ok sprawdze to na odłowie zobaczymy co z tego wyjdzie. Marto czy u was odłów nie interesuje się takim małym narybkiem???? Bo u mnie jak miałem jeszcze ryby f1 i fx to one wręcz na nie polowały. Nie wiem czym to było podyktowane.

Łukasz

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 10 Lut 2006 12:21 
My odławiamy samice, bo nie mamy schronień i niewiele maluchów by zostało. Moment wypuszczenia jest krytyczny. Czasami samica wypuszczaw ogólnym, bo ja zapominam na czas ja odłowić. Stąd moje wnioski i obserwacje.

Podrośniete 3 cm młode wpuszczamy do ogólnego jak nie spzredajemy i szybciej rosną.

Marta

Autor rambowskixx
Użytkownik
#13 - Posted: 10 Lut 2006 12:47 
Co do kwestii że tej wielkości narybek szybciej rosnie w akwarium ogólnym to i ja się zgodzę. Jednak narybek wypuszczony dopiero co z pyszczka to jednak moim zdaniem niekoniecznie. Zgodzę się że moment wypuszczenia jest "krytyczny" właśnie wtedy obserwowałem największe straty w narybku.

Łukasz

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 10 Lut 2006 12:56 
Narybek dopiero co wypuszczony też rośnie szybciej. Sprawdzałam to tez wielokrotnie. Bardzo mnie ten problem nurtował, nie weim o c chodzi, czy dorosłe wydzielaja jakies substancje do wody? Podobne doświadczenia robiło kilku hodowców. Zawsze było tak samo.

Marta

Autor rambowskixx
Użytkownik
#15 - Posted: 10 Lut 2006 15:43 
Trudno mi w to uwierzyć bo sam również to sprawdzałem na Maswach i nie mam podobnych obserwacji. Cóż widzocznie moje Maswy to jednak ewenement pod każdym względem:-) Na innych gatunkach nie sprawdzałem z tąd też w tym roku postaram się uzupełnić doświadczenia w tej sprawie.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor zydekk
Użytkownik
#16 - Posted: 10 Lut 2006 20:23 - Edytowany przez: zydekk 
moze dzieje sie tak za sprawą stresu związanego np z przeniesieniem do innego zbiornika??? ja mam w tej chwili ulwile (dorosle, duboisi maswa(ok 5-6cm i swiezy nabytek maenkie ok 1,5cm ikole i ulwile narybkiem sie wcale nie interesują, a z koleii duboisi ciągle gonią male ikole ale nic powaznego sie nie dzieje konczy sie tylko na gonitwach

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / tropheus chaitika Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®