Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Cyphotilapia gibberosa Moba - nowy zbiornik

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next »  
Autor marti
Użytkownik
#1 - Posted: 28 Mar 2010 00:25 
Pozostając w kręgu niebieskich kongijskich Cyphotilapia, tym razem będę miał przyjemność podpatrywać jak rosną i mam nadzieję z czasem rozmnażają się Cyphotilapia gibberosa Moba.
Maluchy F1 są na razie długości 2-3 cm. Pływają tymczasowo w niewielkim, bo 250 L akwarium, w towarzystwie Altolaprologus compressiceps Goldhead F1. Również małych F1, po rodzicach, kupionych w 2007 roku w Krakowie u Marty i Roberta.
Zbiornik tym razem będzie o wymiarach 160x100x60cm, czyli 960 litrów brutto.
Szkło już się kroi i będzie gotowe w przyszłym tygodniu.
Filtracja : Eheim 2080 oraz 2026.
Obsada, która zasiedli zbiornik to tytułowa Cyphotilapia gibberosa Moba, Altolaprologus compressiceps Goldhead oraz Callochromis Macrops Ndole Red.
Zastanawiam się nad dołożeniem Cyprychromisów jumbo, ale boję się że zbiornik będzie już wtedy mocno przerybiony. Jak sądzicie ?

Na razie na miejscu jest tylko stelaż :



Myślę nad aranżem. Spora powierzchnia dna daje duże możliwości. Mając na względzie upodobania frontoz, skłaniałbym się ku ciemnemu wystrojowi.
Tło z pewnością będzie stanowiło czarne spienione pcv, które sprawdziło mi się doskonale już poprzednio.
Zastanawiam się za to nad skałami...
Serpentynity też mi się sprawdziły, jednak niektórzy bardziej chwalą filit.
Czy są jakieś istotne przewagi filitu nad serpentynitem ?

Marcin

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 28 Mar 2010 08:33 
Marcinie,

Jak widzę zmiany u Ciebie ciągle następują:)) Czy nadal masz także zbiornik z Mikulami?

Ciekawa jestem jak będzie przebiegało współżycie Callochromis z gibberosami. Callochromisy to bardzo agresywne ryby i nieźli budowniczowie. U nas kopiec dominanta to cały piasek zebrany z akwarium.

Marta

Autor marti
Użytkownik
#3 - Posted: 28 Mar 2010 09:37 
Callochromisy to bardzo agresywne ryby...

Tak, zauważyłem że to nie są aniołki.
Kiedyś juz miałem ten gatunek. Super rybki !
Marto czy ich agresja jest również skierowana na inne gatunki ?
Ja miałem dość młode Callochromisy, chociaż już dojrzałe płciowo.
Były agresywne jedynie w stosunku do osobników własnego gatunku.

A co myślisz Marto o umieszczeniu tam jeszcze Cyprychromisów jumbo ?
Czy nie będzie już tego towarzystwa zbyt duzo ?


Marcin

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 28 Mar 2010 10:03 
Marcinie

U mnie w czasie tarła i tuż przez samiec callochromis goni wszystko.

Nie wiem ile masz ryb w gatunku i ile zamierzasz zastawić ostatecznie?

Marta

Autor bemben
Użytkownik
#5 - Posted: 28 Mar 2010 11:00 
Widzę, że rozmiary zbiorników idą w kilo litry:)

Fajny będzie ten wymiar głębokości - 100cm. Tego najbardziej mi brakuje w mojej 375 tce.

Krzysiek

Autor marti
Użytkownik
#6 - Posted: 28 Mar 2010 12:20 
Nie wiem ile masz ryb w gatunku i ile zamierzasz zastawić ostatecznie?

Obecnie mam 12 małych frontek i około 30 malutkich Alto.
Rybki obu gatunków są obecnie długości około 2,5cm.
Będzie też około 10 sztuk Callochromisów.
Tak więc rybek jest sporo, ale są jeszcze bardzo małe.
Myślę, że tylko Alto jest za dużo, pozostałe zostawię w takich ilościach.

Fajny będzie ten wymiar głębokości - 100cm

Tak, jeszcze takiego nie miałem ;)
Za to długość jest taka sobie, ale baniak będzie stał we wnęce, więc nie może być specjalnie dłuższy.

Marcin

Autor luki
Użytkownik
#7 - Posted: 28 Mar 2010 22:11 
Witam,

Choć budowa mojego zbiornika to wciąż dość odległa sprawa, to sam myślałem o połączeniu któregoś z Cyphotilapia z jakimś piaskowym łobuziakiem. Nie spotkałem jak narazie takiego zbiornika stąd też moje pytanie czy ktoś już tego próbował? Jakie są szanse, że takie zestawienie będzie dobrze razem współistniało? Jeśli takie zestawienie tanganickiego świata to "Faux Pas" proszę o wyrozumiałość ciągle się ucze ;-)

p.s.
Jeśli autor posta uzna że zaśmiecam jego wątek prosze adminów o stworzenie odrębnego wątku.

Autor marti
Użytkownik
#8 - Posted: 28 Mar 2010 22:22 - Edytowany przez: marti 
Jakie są szanse, że takie zestawienie będzie dobrze razem współistniało?

Myślę że głównie zależy to od tego w jakim wieku będą ryby , gdy je połączymy.
Kiedyś już trzymałem razem frontozy i Callochromisy i było OK.
Ryby były podobnej wielkości, no może frontozy nieco większe, nie było żadnych problemów.
Jedynym małym minusikiem było to, że Callochromisy są bardzo ruchliwe i energiczne, co czasem "irytowało" frontozy.

Myślę, że jeśli połączy się ryby gdy są jeszcze małe, to przyzwyczajają się do siebie na tyle, że w przyszłości nic im nie grozi.
Co innego gdy łączymy ryby dorosłe.
Do dorosłych frontoz, ja bym nie ryzykował wpuszczenia żadnych piaskówek, nawet takich łobuzerskich jak Callochromisy.

Marcin.

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 29 Mar 2010 06:01 
Marcinie

Wszystko zależy od tego jaki układ płci będzie w Callochromis. Spory nadmiar samców - to niestety walki i to dość drastyczne. Jak dla mnie cyprichromisy są możliwe w tym zbiorniku.

Marta

Autor sue
Użytkownik
#10 - Posted: 29 Mar 2010 22:48 
Marcin,

Stelaż wygląda fajnie. Strasznie spodobały mi się drzwiczki z tymi ozdobnymi, metalowymi elementami.

Jeżeli chodzi o aranżację to wierzę w Ciebie :) Twoje zbiorniki zawsze wyglądają ciekawie. Wydaje się, że ciemny wystrój byłby wspaniałym tłem dla błekitu "gibberos", złota "compressicepsów" i czerwieni "macropsów".

Jeżeli powaznie myślisz o leptosomach to moim zdaniem powinny one być wpuszczone do zbiornika jako pierwsze.

Pozdrawiam
Magda

Autor marti
Użytkownik
#11 - Posted: 30 Mar 2010 17:37 - Edytowany przez: marti 
Wszystkie rybki Madziu będą bardzo małe (2-3cm).
Na tym etapie ich wzrostu i przy podobnych rozmiarach wszystkich gatunków, chyba raczej nie ma możliwości, żeby zrobiły sobie wzajemnie krzywdę.
Oczywiście warto pamiętać o tym, co zaproponowałaś i co sprawdziło się u Was, czyli że Wasze frontozy żyją zgodnie z Cyps, głównie dlatego że śledzie były pierwsze w zbiorniku.
Z tym że moje frontki to jeszcze "niemowlaki" i jeśli zdecyduję się na cyps, to raczej wpuszczę wszystkie ryby razem.
Pod koniec tygodnia będzie już gotowy zbiornik. Poczekam kilka dni na dobre związanie silikonu i zalewam.
Dobrze się składa, może przywiozę coś ze spotkania w Krakowie... ;)

Autor marti
Użytkownik
#12 - Posted: 6 Kwi 2010 20:35 - Edytowany przez: marti 
Niestety Cyphotilapie i cała reszta towarzystwa do planowanego zbiornika, będzie musiała jeszcze poczekać następne kilkanaście dni ;((
Akwarium, o którym wspomniałem powyżej niestety uległo uszkodzeniu podczas transportu.
Pękła przednia szyba przy stuknięciu w schodek i trzeba ją wymienić na całkiem nową.
Właśnie jestem na etapie wycinania poprzecznych wzmocnień.
Musze to zrobić, póki silikon jest jeszcze miękki i łatwo go usunąć.



Marcin

Autor marti
Użytkownik
#13 - Posted: 9 Kwi 2010 19:10 
Już zbiornik naprawiony.
Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać aż wyschnie silikon.



Pierwszy raz zdarzyło mi się coś takiego.
Teraz jestem bogatszy o gorzkie doświadczenie, którym dzielę się z Wami dla przestrogi.
A przy okazji uboższy o kilka stów.

Jak widać nie warto lekceważyć żadnego szczegółu i popadać w rutynę.

Marcin

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 9 Kwi 2010 19:17 
Piękny zbiornik:))

Cieszy jak powstaje tyle ciekawych zbiorników.

Marta

Autor marti
Użytkownik
#15 - Posted: 18 Kwi 2010 19:18 - Edytowany przez: marti 
Na spotkaniu w Krakowie niestety nie mogłem być z przyczyn "logistycznych".
Bardzo żałuję.
Za to weekend wykorzystałem na urządzenie nowego zbiornika.
Po ułożeniu kamieni i wsypaniu podłoża, przelałem ponad 200 litrów dojrzałej wody ze "starego" zbiornika.
Dodałem też sporo "starego" podłoża i podłączyłem "dojrzałego" Eheima, który pracował w poprzednim akwarium.
Podłączyłem też nowego Eheima 2080. Dopiero po jego podłączeniu, przekonałem się jak potężna jest to maszyna. Właściwie żaden inny filtr nie jest już potrzebny w 900 litrowym baniaku, gdy on pracuje.
Po kilkunastu godzinach pracy obu filtrów, wpuściłem rybki :)
Obsada jak wymieniłem wyżej, czyli same maluchy 2-3 cm : Alto. copr. Goldhead, Cyphotilapia gibberosa Moba i Callochromis macrops Ndole Red.
Rybki mało co widać w tak dużym akwarium w stosunku do ich rozmiarów.
Jednak z bliska widać doskonale. Mogę gapić się na nie godzinami :)





Marcin

Autor nechor
Użytkownik
#16 - Posted: 18 Kwi 2010 19:42 
Marti, natychmiast mi zamelduj co to za oswietlenie masz zamontowane nad tym akwarium :) Tez nie mam pokrywy, ale takiego rozwiazania jeszcze w necie nie widzialem. Jesli mozesz to podaj jakiegos linka albo orientacyjna cene.

Autor bemben
Użytkownik
#17 - Posted: 18 Kwi 2010 19:52 
Fajny klimat zbiornika i głębia.

Czy oświetlenie stoi na szybie? Jaka to świetlówka?
pozdrawiam

Krzysiek

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 18 Kwi 2010 20:10 
Na spotkaniu w Krakowie niestety nie mogłem być z przyczyn "logistycznych".

A szkoda i dojazd i powrót był bezproblemowy. Marcin dzisiaj pokonał trasę w 3 godziny 50 minut:))

A teraz dopiero widać jak super wygląda szeroki zbiornik.

Marta

Autor marti
Użytkownik
#19 - Posted: 18 Kwi 2010 20:15 
natychmiast mi zamelduj co to za oswietlenie...

Melduję że to belka Glo T5 z jedną świetlówką 39W
Gdy wpiszesz w Google : "belka Glo T5", wyskoczy bardzo dużo linków do różnych ofert sklepów z tym oświetleniem, jest czym wybierać.

Czy oświetlenie stoi na szybie?

Tak. W zamyśle projektanta tej belki ma ona być zakładana na brzegi akwarium, ale ja postawiłem ją na specjalnie przyklejonych silikonem prostokątnych kawałków przyciętego szkła do szyb nakrywających.

Marcin

Autor marti
Użytkownik
#20 - Posted: 18 Kwi 2010 20:19 
A szkoda i dojazd i powrót był bezproblemowy

Bardzo żałuję Marto.
Nie chodziło nawet o dojazd. Miałem inne problemy.

A teraz dopiero widać jak super wygląda szeroki zbiornik.

Nie zabudowywałem go do końca, tzn do samej tylnej ściany.
Jest w nim naprawdę sporo miejsca.
Jestem bardzo zadowolony z takiego rozwiązania, już chyba zawsze będę planował jak najszersze zbiorniki.

Marcin.

Autor sue
Użytkownik
#21 - Posted: 18 Kwi 2010 21:19 
Marcin

Widzę, że miałeś pracowity weekend. Akwarium wygląda rewelacyjnie! Dobrze, że zdecydowałaś się na ciemne tło i podłoże. Bardzo ciekawe skały. Wyglądają jakby tam stały od zawsze.

Rybeczki na razie są maleńkie, ale jaka będzie frajda, gdy będą rosnąć i wybarwiać się.

Pozdrawiam
Magda

Autor nechor
Użytkownik
#22 - Posted: 18 Kwi 2010 21:33 
Melduję że to belka Glo T5 z jedną świetlówką 39W

Meldunek przyjety. Kampania przekabacania zony rozpoczeta.

Nie wiem jak moglem to przeoczyc, do akwarium o dlugosci 150cm mozna kupic belke t5 2x54W w cenie okolo 300zl. Do tej pory jakos widzialem tylko lampy w okolicach 1000zl.

Co do akwarium, bo w sumie zapomnialem napisac: Coraz bardziej podobaja mi sie ciemne akwaria. Widac, ze to nie Twoja pierwsza aranzacja - wszystko wyglada naturalnie i jednoczesnie naprawde piekna kompozycja.

Autor marti
Użytkownik
#23 - Posted: 18 Kwi 2010 21:51 - Edytowany przez: marti 
Madziu, Nechor, dziękuję za miłe słowa.

Bardzo ciekawe skały

Mam wrażenie Magda, że te skały są dość podobne do Waszych, tylko mniejsze i inaczej ustawione.
Szczerze mówiąc, gdy je zobaczyłem w składzie kamieniarskim, zawahałem się czy kupić znów serpentynity, czy te na które ostatecznie się zdecydowałem. Pomyślałem że skoro u Was ładnie wyglądają, u mnie też powinny :)

Rybeczki na razie są maleńkie

To prawda.
Trochę poczekam do pierwszego tarła ;)
Obserwacje takich maluchów też są ciekawe.


kupic belke t5 2x54W w cenie okolo 300zl

nechor myślę że jeśli dobrze poszukasz, to dostaniesz jeszcze taniej.

Marcin

Autor tasma
Użytkownik
#24 - Posted: 18 Kwi 2010 21:55 
Marcin

Kolejny fajny zbiornik. Czarna tonacja powoli mnie przekonuje, a w Twoim wykonaniu w szczegolnosci. Ciekawy jestem widoku z rybami jak dorosna.

P.

Autor marti
Użytkownik
#25 - Posted: 18 Kwi 2010 22:11 - Edytowany przez: marti 
Dzięki Przemek.

Czarna tonacja powoli mnie przekonuje

Czepiłem się tej czerni, głównie ze względu na dobro fronoz.
Widzę, że zdecydowanie lepiej funkcjonują w ciemnym otoczeniu.
A skoro przy okazji baniak wygląda jako tako, to i mnie jest miło :)

Ciekawy jestem widoku z rybami jak dorosna

Tutaj niestety mam pewne obawy, że długość zbiornika może być taka sobie gdy ryby dorosną.
Ale do tego czasu mam jeszcze ze dwa lata, więc na razie nie ma się czym martwić.

Marcin

Autor sander
Użytkownik
#26 - Posted: 18 Kwi 2010 22:44 
marti czy nie wydaje Ci się, że to podłoże będzie nieodpowiednie dla Callochromis macrops ?. Dekroację stanowią płaskie płytki i niestety jest to wyraźnie widoczne, co wydaje mi się, że i Tobie już lub za chwilę zacznie przeszkadzać?. Mocne punkty są w tym aranżu skupione w środku co odbiega od zasady trójpodziału i tym samym podkreśla niezbyt dużą długość zbiornika. Tyle "komplementów" IMHO pomocnych, zbiornik jest ciekawy i obszerny więc warto jeszcze delikatnie go dopieścić, można w rogach postawić maskowanie rurek filtrów za pomocą wyższych skał i nieco rozsunąć dekoracje. Mam nadzieję, że podobnie jak ostatnim razem nie uznasz moich uwag za dokuczliwe i zbiornik powali wszystkich na kolana w kolejnej odsłonie jak miało to miejsce wcześniej.

Autor marti
Użytkownik
#27 - Posted: 18 Kwi 2010 23:16 
czy nie wydaje Ci się, że to podłoże będzie nieodpowiednie dla Callochromis macrops ?

Nie wspomniałem o tym, ale podłoże nie jest jednorodne.
Z przodu i w po części z tyłu jest "nieodpowiednie" dla Callochromisów.
Natomiast z tyłu w większej części zbiornika, jest z przewagą piasku kwarcowego, już odpowiedniego dla Callochromisów.
Tam będą mogły sobie usypywać budowle gdy dorosną.

Dekroację stanowią płaskie płytki i niestety jest to wyraźnie widoczne

Też nad tym ubolewam, ale nie było tego rodzaju kamienia w bryłach.
Dostępne były tylko płaskie płyty.
Pod nimi jest nieco brył serpentynitu.
Całość ułożona jest tak, żeby było pod spodem wiele grot, nawet dość dużych.

odbiega od zasady trójpodziału i tym samym podkreśla niezbyt dużą długość zbiornika

Wiem, próbowałem zrobić coś zgodnego z zasadą trójpodziału, ale nie wychodziło. Ten budulec ma pewne ograniczenia, o których wspomnieliśmy wyżej (płaskie płyty).
Niby są dwa "wzniesienia" odgraniczone małą dolinką, ale chyba faktycznie zbyt mało widoczny jest ten podział.
Spróbuję coś pokombinować przy najbliższej podmianie.

Mam nadzieję, że podobnie jak ostatnim razem nie uznasz moich uwag za dokuczliwe i zbiornik powali wszystkich na kolana

No coś Ty ? ;)
Twoje uwagi są cenne i mobilizujące.
Bez nich pewnie bym już odpuścił. A tak spróbuję jeszcze nieco ulepszyć.
Chociaż tym razem nie jestem aż tak dobrej myśli, bo jak wspomniałem próbowałem i nie bardzo mi wychodziło z tym budulcem.

Marcin

Autor sander
Użytkownik
#28 - Posted: 18 Kwi 2010 23:33 
Z racji wykonywanego zawodu pewnie śmigasz w moje strony, więc jak będziesz miał okazję to zapraszam do mnie i poszukamy wspólnie materiału, który bardziej podkreśli możliwości twojego szkła bo jest ono absorbujące na tyle, że nie można pozostawić go samemu sobie a Ty przecież też jesteś wymagający pod tym względem.

Autor marti
Użytkownik
#29 - Posted: 19 Kwi 2010 08:42 
Dzięki.
Aż tak daleko nie zapuszczam się służbowo, ale prywatnie czasem się zdarza.
Gdy będę miał trochę wolnego, odezwę się.

Marcin

Autor marti
Użytkownik
#30 - Posted: 12 Maj 2010 21:56 - Edytowany przez: marti 
Dla zmiany ostatnio ciężkawych tematów na forum, zamieszczę fotkę z aktualnym wystrojem baniaka ;)
Poprawiłem nieco wg wskazówek Kuby.
Powiem szczerze, że ten materiał jest dla mnie dość trudny do zrobienia naprawde dobrej aranżacji. Zastanawiam się , czy nie wrócić do serpentynitów ... Jak sądzicie ?

Powiem też, że jak na razie żywe towarzystwo Callochromis macrops, całkowicie pasuje małym Cyphotilapiom.

Zbiornik na fotce wygląda raczej pustawo, ale jest w nim prawie 50 rybek !
Co prawda, żadna nie przekracza 3-4cm długości, ale stale rosną :)



Marcin

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Cyphotilapia gibberosa Moba - nowy zbiornik Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®