Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

2 Ikole F0 z Krakowa, coś im jest proszę o pomoc

Strona  Strona 1 of 4:  1  2  3  4  Next »  
Autor roland305
Użytkownik
#1 - Posted: 3 Maj 2010 20:56 
Witam!
Od 2 tygodni mam u siebie stado Ikoli od P.Marty, ale 2 sztuki coś nie jedzą, mają ściśniete płetwy, ocierają się, nerwowo czasem poruszają płetwami, pływają przy dnie ruchami kołyszącymi, nie są spuchniete, reszta ryb ok.
Czy moge im jakoś pomóc?
Sa to ryby świezo po kwarantannie, miał ktoś podobny problem?
Akwarium 700l, temp 25, ph 7.8, NO3 wychodzi mi kolor żółty czyli 1 podobno niemozliwe mówi P. Marta, NO2, kolor pomarańcz ze skali to coś pomiedzy 0,05- 0,1, NH4, kolor żółty czyli 0,05, testy JBla miały być niby super dokładne a tak średnie się okazały.
Filtracja sump 100l, w kominie same gąbki i na dnie biobale, w sumpie 10l żwiru koralowego, 20l keramzytu, reszta woda. Z sumpa wode zabierają 2 kubły eheim 500l i fluval 850l, dodatkowo Eheim 2329 i Ecco 35, bezpośrednio z akwarium, napowietrzanie maxima, czasem dodatkowo powerhead.

Autor Mateusz
Użytkownik
#2 - Posted: 3 Maj 2010 21:50 
IMHO Twój zbiornik jest nieustabilizowany biologicznie. W dojrzałym zbiorniku nie ma mowy o tak niskim NO3 a takie parametry jak NO2 i NH4 powinny być równe 0 !

Piszesz, że są to ryby świeżo po kwarantannie, tzn. ile temu wpuściłeś je do zbiornika ? Ja zaczął bym od podania soli, podmiany wody i nie karmić ryb. Wodę podmieniałbym co dziennie małymi ilościami około 5-10% w zależności od potrzeby (przez około tydzień). Przy tym musisz uważnie co najmniej dwa razy dziennie kontrolować parametry (zakładając, że chemiczne właściwości wody są OK). Pierwsza podmiana powinna być trochę większa, około 25%. Nie napisałeś nic ile ryb jest w Twoim akwarium ani kiedy było wystartowane, czy mierzyłeś parametry przed wpuszczeniem ryb ?

Autor roland305
Użytkownik
#3 - Posted: 3 Maj 2010 22:24 
W zbiorniku pływa 24szt Ikoli, ostatnio dodałem kilka anubiasów, microsorium, wcześniej rośliny odkaziłem FMC zooleka.
Ryby mam 2 tygodnie u siebie, 3 tygodnie były u Pani Marty.
Powiem tak nie będe się chyba opierał na wynikach tych testów bo na teście zooleka mam zero zawsze, a test działa bo mam wode z innego zbiornika po malawi nie podmieniana i tam wychodzi kolor bordowy.
Wydaje mi się ze coś z testami jest nie tak.
Wode podmieniałem co dziennie po 10% dodajac soli 3 łyżki na 100l wody.
Wszystkie ryby są ok tylko 2 coś dolega...
Dodam ze od 3 miesięcy mam u dziewczyny w 450l Ilange z 2 ręki F0, tam nie miałem żadnych problemów, a po drodze złamałem wiele zasad, a na dodatek już sa młode.
Wydaje mi sie ze te 2 ryby niestety strace bo nie jedzą, nie chcą się zaaklimatyzować, tak czasem bywa chyba z rybami z odłowu.
Ile trwa stabilizacja zbiornika?

Autor michal1313
Użytkownik
#4 - Posted: 3 Maj 2010 22:41 
Ile trwa stabilizacja zbiornika?

kilka miesięcy to już indywidualna sprawa zależnie od tego co robi akwarysta

woda z malawi nie nadaje się dla trofków

sprawdź ważność testów, jbl kropelkowe to jedne z najlepszych z tych tanich

michał

Autor roland305
Użytkownik
#5 - Posted: 3 Maj 2010 22:55 
już wyjasniam bo mnie tutaj zatłuczecie, resztki po malawi mam w innym akwarium nic z tamtąd nie włozyłem do tropheusów, filtry wyczyściłe, wyparzyłem wrzatkiem gabki, płukałem karcherem, a na końcu odkaziłem FMC w zbiorniku zalanym wodą. anubiasy też odkazałem w FMC.
Malawi sie juz pozbywam, chciałem tylko sprawdzić czy testy działaja prawidłowo badaja żur. ( Malawi zaniedbałem już, ale te ryby to wszystko przeżyją).
Mam takie pytanko odnosnie mieszania biologi czy jest ktoś kto zrobił taki numer ze młode F1 3cm wpuścił do duzego akwa z innymi tropheusami, mam na mysli np moja 700l z Ikolą.
Czytałem o mieszaniu biologi ale czy komus zdechły ryby w taki sposób?

Autor michal1313
Użytkownik
#6 - Posted: 3 Maj 2010 23:08 
kiedy uruchomiłeś zbiornik?
sprawdź raz jeszcze te parametry wody
dodaj bakterie to pomogą się szybciej pozbyć no2

Autor roland305
Użytkownik
#7 - Posted: 4 Maj 2010 00:01 
3 tyg temu zalałem zbiornik niecałe, prawie tydzień sie filtrowała woda sama, dzien przed odbiorem ryb wziołem od P.Marty biologie, i wlałem do zbiornika, kilka dni po wpuszczeniu ryb mimo codziennych podmian parametry wody miałem złe, pojechałem do P.Marty po druga biologie, ale tylko amoniak spadł prawie do 0 ( wracajac do testów, na skali JBL NH4 nie ma koloru jaki powinien miec zero do cholery, mam najniższa wartość)
NO2 tak samo wychodzi mi jakiś dziwny wynik, NO3 mam 1, podobno niemozliwe, zoolokiem też mi wychodzi zero a w innej wodzie bordowy kolor to testy działaja prawidłowo.
OK, ale porusze tutaj temat bo mam cos w akwarium czego nikt nie ma.
Mianowicie mój system filtracji- sump zbudowałem sam, przy malawi pozwalał mi na rzadkie podmiany wody i bardzo dobre parametry.
Mianowicie, kupiłem akwarium pod wymiar do szafki, ma ono ok 100l.
W środku wkleiłem jedna przegrode na wysokosc akwarium ma ona gdzieś wymiary dł 50, wys 60, szer 10cm, podzielona na 3 mniejsze przegrody, na dnie wklejone jest 12 przegród o wymiarach 15x15x 15cm.
Woda cały czas płynie slalomem góra dół góra dół, na górze jest wklejona na stałe szyba, wszystko zasypane żwirem koralowym ok 10l i 20l keramzytu, na górze chodowałem przy malawi rosliny, wgłebke i inne jako pochłaniacze fosforanów itp, to był mój sposób na glony i czystość w akwarium. MOze dlatego ze mam cos takiego i woda płynie tak długa droga chociaz przepływ wody mam 1300l a nie 3l nah jak w denitryfikatorze to NO3 mam 1.
Ale chyba poszukam sobie lepszych testów., skoro mi wychodza wyniki niemożliwe i niejasne.
Ma ktoś jakies propozycje sprawdzone?
Wody z sumpem mam 800; a ryb tylko 24.
Filtrów jest 4 kubły + komin i sump.
MI wyglada na to ze ryby nie przystosują sie.
Zaczynam dopiero z tropheusami ale rozwazam odłowienie tych 2 sztuk i przełozeniu do sumpa, sa tam lepsze parametry.
Wcześniej jak badałem wode była wyrażna różnica w wodzie z sumpa a w wodzie z akwarium.
Moze to im pomoze, moze jak beda miały spokój bez innych ryb które rzucają sie na jedzenie to zaczną jeść.
Skonstruowałem coś takiego z mysla o odławianiu ryb pobitych, słabszych.
Zrobie zdjęcie to pokaze wszystkim.

Autor marti
Użytkownik
#8 - Posted: 4 Maj 2010 00:37 
Filtrację masz bardzo dobrą, ale jeśli wszystkie media filtracyjne przed założeniem tego zbiornika wyczyściłeś i jeszcze odkaziłeś, to po tych 3 tygodniach od zalania Twój zbiornik jest jeszcze zupełnie świerzy, niedojrzały.
Tak jak napisał wcześniej Mateusz :
Twój zbiornik jest nieustabilizowany biologicznie. W dojrzałym zbiorniku nie ma mowy o tak niskim NO3 a takie parametry jak NO2 i NH4 powinny być równe 0 !
Czyli NO2 i NH4 masz zbyt wysokie, ale nie mogło być inaczej w tak młodym zbiorniku.
Myślę, że nieco się pośpieszyłeś z zakupem i wpuszczeniem ryb z odłowu.
Nie byłoby problemu, gdybyś podłączył dojrzałe filtry.
Te które podłaczyłeś dopiero tworzą biologię, trochę to potrwa.

Objawy które opisałeś : 2 sztuki coś nie jedzą, mają ściśniete płetwy, ocierają się, nerwowo czasem poruszają płetwami, pływają przy dnie ruchami kołyszącymi, nie są spuchniete najprawdopodobniej są wynikiem toksycznego wpływu powyższonego stężenia amoniaku i NO2.
Jeśli odchody są u nich OK i tylko takie są objawy, to jestem dobrej myśli . Moim zdaniem powinno się ułożyć pozytywnie, a te dwie sztuki z czasem dojdą do siebie, mam nadzieję.

Napisz jeszcze czym karmiłeś.

Marcin

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 4 Maj 2010 06:10 
roland305

Ryby dokładnie odebrałeś od nas wieczorem 24 kwietnia - więc to nieco ponad tydzień je masz:))

Dodatkowo mimo tłumaczenia nakarmiłeś ryby drugiego dnia. Wtedy to już były złe parametry wody ( jesteśmy w kontakcie telefonicznym ). Dostałeś drugi raz biologię.

Wczoraj do nas zadwoniłeś z informacją, ze parametry wody są ok i dopiero na moją prośbę o sprawdzenie czy wszystkie ryby jedzą i nie wypluwają pokarmu stwierdziłeś, ze dwie chyba coś są nie takie.

Czy w takim razie uważasz, ze wszystko zrobiłeś wg naszej instrukcji i tłumaczenia?

Nakarmienie ryb w okresie pierwszych dni stresu aklimatyzacyjnego może doprowadzić u nich do różnych stanów.

Postaraj się jednak słuchac co do Ciebie mówimy, bo mamy w tym spore doświadczenie. To ryby z odłowu i to świeże, a Ilangi, które kupiłeś były w zbiornikach naszych i klienta co najmniej dwa lata. A to ogromna różnica.

Nie karm ryb, postaraj się o metronidazol jak Ci mówiłam najlepiej iniekcyjny. Pilnuj parametrów wody. Potem zadzwoń do nas.

Dokładnie oglądnij ryby, nie rób nic bez konsultacji.

Marta

Autor roland305
Użytkownik
#10 - Posted: 4 Maj 2010 08:34 
Nic nie robie na razie P.Marto, kompletnie nic tylko patrze, dużo patrze, wczoraj wieczorem ryby się czegoś wystraszyły, gdy podchodze do akwarium uciekają, traca kolory, dziś rano to samo, nie dałem im jeść, tylko zasymulowałem, ryby od wczoraj są bardzo płochliwe wcześniej tak nie było, poprostu zaczeły uciekać przedemną nagle.
Czy ktos mi powie ile zbiornik surowy startuje?
Jak długo będzie coś nie tak?
Moze powinienem dodać pokarmu ale do sumpa żeby dozywic biologie?

Autor roland305
Użytkownik
#11 - Posted: 4 Maj 2010 08:38 
Ale czy dobrze bym Marti zrobił podłanczajac filtry dojrzałe po malawi?
Po rybach z giełdy itp?

Autor marti
Użytkownik
#12 - Posted: 4 Maj 2010 08:44 - Edytowany przez: marti 
ryby się czegoś wystraszyły, gdy podchodze do akwarium uciekają, traca kolory,

Nadmierna płochliwość to dość typowy objaw podwyższonego amoniaku i NO2, podobnie jak ocieranie o podłoże i elementy wystroju, o czym pisałeś wcześniej.

Czy ktos mi powie ile zbiornik surowy startuje?

Powyżej michal1313 już udzielił odpowiedzi : kilka miesięcy to już indywidualna sprawa zależnie od tego co robi akwarysta.

Jeśli dodałeś biologii z dojrzałego zbiornika powinno być szybciej niż normalnie, ale przy sporym litrażu i dorosłych rybach z odłowu sprawa nie jest taka prosta.

Marcin

Autor marti
Użytkownik
#13 - Posted: 4 Maj 2010 08:47 - Edytowany przez: marti 
Ale czy dobrze bym Marti zrobił podłanczajac filtry dojrzałe po malawi?
Po rybach z giełdy itp?


Moim zdaniem nie, tzn. dobrze że nie podłaczyłeś tych filtrów z tamtą biologia.
Tylko wydaje mi się, ze pośpieszyłeś się nieco z wpuszczeniem ryb.
Tym bardziej ze to odłowy.
Po odebraniu samej biologii od Marty i wlaniu jej do nowego zbiornika, mogłeś poczekać ze 2 tygodnie, dodać jakieś startery, badać parametry i gdy parametry byłyby OK, dopiero wpuścić ryby.
No i to karmienie, o którym wspomniała Marta, też za wsześnie.

Chociaż osobiście uważam, że będzie OK, tylko trochę cierpliwości ;)

Marcin

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 4 Maj 2010 09:34 
Nadmierna płochliwość to dość typowy objaw podwyższonego amoniaku i NO2, podobnie jak ocieranie o podłoże i elementy wystroju, o czym pisałeś wcześniej.



Dokładnie tak jak napisał Marti

to pierwsza i najważniejsza oznaka, ze parametry są nie takie!

Jakie parametry N03 i pozostałe masz w kranie? Co to za ujęcie wody?

Marta

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 4 Maj 2010 09:40 
I jeszcze jedno - Dominik dostał bardzo dużo biologii z naszego zbiornika z Ikolami. Generalnie na prawidłowy start przy tej wielkości wystarczający.

Mnie martwi to, ze ryby szalejące i temperamentne nagle stają się płochliwe.

Coś tutaj nie gra.

Jakie masz świetlówki, kiedy włożyłeś rośliny, jakich zmian dokonałeś w zbiorniku po wpuszczeniu ryb.

Marta

Autor roland305
Użytkownik
#16 - Posted: 4 Maj 2010 15:44 
Zmiany były takie, tylko i wyłącznie dodałem rośliny w ilosci 5szt anubiasów i jedno microsorium windelov, żadnych innych zmian nie ma.
Kilka wapieni lezy na dnie porozrzucanych, nic nie ruszane, żadnych budowli z wapieni.
A no i nagle zauważyłem gwałtowny wzrost glonów brunatnych, wiec zasłoniłem jedną świetlówke białą żeby było ciemniej, został tylko grolux 54w na zbiornik który ma 65cm wysokosci to naprawde jest tam ciemno przy takim oświetleniu.
Ale świetlówke zasłoniłem 3 dni temu i wszystko było ok.
Ide teraz do dziewczyny po metronidazol i zbadać u niej wode bo te testy mi sie nie podobają skoro wyniki wychodzą nie jasne.

Autor marti
Użytkownik
#17 - Posted: 4 Maj 2010 16:16 
zauważyłem gwałtowny wzrost glonów brunatnych

To typowe dla świerzego zbiornika.
Bujny wzrost okrzemek będzie mu towarzyszył jeszcze jakiś czas.
Gdy znikną, będzie to dobry znak, że zbiornik dojrzał :)

Marcin

Autor Mateusz
Użytkownik
#18 - Posted: 4 Maj 2010 21:19 
Marti pisał czy zaobserwowałeś jeszcze jakiej niepokojące objawy? zwróciłeś uwagę na odchody ryb ? To bardzo ważne w tym momencie.

Autor roland305
Użytkownik
#19 - Posted: 5 Maj 2010 00:06 
Odchody są ok, jestem już zmęczony tym, cóż przez 2 tygodnie postanowiłem dzien w dzien podminiac wode.
Jedna ryba sie przekrecała, ale odłowiłem do sumpa, tam amoniak jest duzo nizszy i No2 na wyjsciu , odziwo odzyła i zaczeła pływac, a już nie trzymała lini i podobno nie do wyprowadzenia jest taka ryba...
ma tam 50l do pływania, poradzi sobie.
dzieki za wszelką pomoc, mysle że już sobie poradze

Autor michal1313
Użytkownik
#20 - Posted: 5 Maj 2010 01:43 
całkowicie Cię rozumiem, ale jesli już tak postanowiłeś to dodawaj przynajmniej bakterie do akwarium to pomoże dużo szybciej pozbyć się amoniaku i no2, a dużo pracy to nie będzie kosztowało Ciebie.
ja proponuję produkty microbe-lift bakterie special blend. firma ta też posiada środki do szybkiego usuwania no2 jak i pewnie wszystkie firmy akwarystyczne lecz produkty ww. marki są chyba jednymi z lepszych może trochę kosztują ale uważam, że warto. produkty możesz obejrzeć też w rybarium.pl
jeśli zdecydujesz się na te tańsze (bakterie) to cycle nutrafinu

nie pomyśl tylko, że jestem jakimś handlowcem czy coś podobnego, poprostu używałem też innych poularnych marek lecz od jakiegoś czasu używam produktów m.in. tej marki i jestem zadowolony możesz też przejrzeć ofertę marki seachem lub kent też mają produktu do szybkiego reagowania na parametry wody

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 5 Maj 2010 06:58 
Jeden z użytkowników napisał post. Chciałem odpowiedzieć i niechcący skasowałem przez pomyłkę.

Robert

Autor timus
Użytkownik
#22 - Posted: 5 Maj 2010 07:45 
Tak skasowałeś niechcący dwa razy (wczoraj i dziś)

Więc powtórzę pytanie trzeci raz.

I jeszcze jedno - Dominik dostał bardzo dużo biologii z naszego zbiornika z Ikolami. Generalnie na prawidłowy start przy tej wielkości wystarczający.

Co to byłą za biologia w jakim stanie i jak pozyskana?

Marcin T <')))><

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 5 Maj 2010 09:22 - Edytowany przez: admin 
A masz "ale" do mojego pozyskania biologii?

Robię to zawsze tak samo. Sposób znasz - wyciska się gąbkę.....

Marta

Autor timus
Użytkownik
#24 - Posted: 5 Maj 2010 09:48 
Nic mi do tego jak pozyskujecie biologię.

Jak dla mnie obdarowanie kogoś dużą ilością rozkładającego się brudu z gąbek na dobę przed wpuszczeniem ryb nie jest szczepieniem biologii a zanieczyszczeniem zbiornika.

W tym akwarium nie było bakterii które poradziły by sobie z nagłym zanieczyszczeniem w tak krótkim czasie. W skutek czego pojawił się amoniak i ryby najzwyczajniej się truły.

O wiele lepszym sposobem (i na pewno bezpieczniejszym) było by podarowanie części złoża biologicznego z kubełka jaki jest podpięty do tego akwarium po uprzednim przepłukaniu w wodzie z akwarium.

Te gąbki na głowicach to w większej mierze filtry mechaniczne

To co się dzieje w tym akwarium to skutek niedojrzałej biologi i zbyt mocnego zabrudzenia wody.

Marcin T <')))><

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 5 Maj 2010 10:22 - Edytowany przez: admin 
Co Ty wiesz z odległości 600 km o tym co ja dałam i w jakiej formie?

Byłeś, widziałeś, że zabierasz głos?

Znasz moje fitracje....działania? Kiedy byłeś u nas ostatni raz? Gdybać możesz sobie na odległość, tylko nie podważaj moich działań bo akurat wiem co robię w tym wypadku.

Jątrz sobie na innych forach.



Żegnam
Marta

Autor michal1313
Użytkownik
#26 - Posted: 5 Maj 2010 10:37 
admin
wydaje mi się, że nie ma co tu strzelać fochów tylko porozmawiać (może tylko w dziale to i owo czyli....) timus zapewne nie podważa twojej wiedzy i doświadczenia, a może trzeba wyjasnień do sprawy.

michał

Autor timus
Użytkownik
#27 - Posted: 5 Maj 2010 10:52 
Co Ty wiesz z odległości 600 km o tym co ja dałam i w jakiej formie?

Nie byłem i nie widziałem co dałaś ale na moje pytanie.

Co to byłą za biologia w jakim stanie i jak pozyskana?

Dostałem odpowiedź ;

Robię to zawsze tak samo. Sposób znasz - wyciska się gąbkę.....


Czyli nic się nie zmieniło od czasu kiedy ostatni raz byłem w Waszej firmie.

I nie jątrze tylko staram się odpowiedzieć na zaistniały tu problem.

Więcej dystansu nie zaszkodzi....

Marcin T <')))><

Autor roland305
Użytkownik
#28 - Posted: 5 Maj 2010 11:07 
Widze że niechcący rozpętałem wojne, lepiej troche jeszcze poczytam w swoim zakresie...
Ale na mój skromny rozum to powinienem napewno zainstalować pochłaniacze amoniaku i NO2 żeby szybko zejść do zera, podmianami wody nawet 15% dziennie nie wiem czy mi się to uda.
Jest tutaj ktoś kto choduje tropheusy przynajmniej 20 lat?
Miałbym kilka pytań do starego neutralnego wygi.
Sprzeczki mi napewno tutaj nie pomogą a tylko the best rady.

Autor admin
Admin
#29 - Posted: 5 Maj 2010 11:07 
do timus:

W ramach większego dystansu informuję, że NIE CHCĘ TWOICH POSTÓW na tym forum. Jątrzysz i jesteś w stosunku do nas nie fair. Dobrze o tym wiesz. Nie chcę Cię znać i mieć z Tobą cokolwiek wspólnego.
Kazdy Twój następny post zostanie przeze mnie usunięty.

Robert

Autor Mateusz
Użytkownik
#30 - Posted: 5 Maj 2010 12:28 
Moim skromnym zdaniem nie powinieneś podmieniać aż tak dużo wody dziennie jeśli parametry tego nie wymagają, ponieważ wraz z wodą w niedojrzałym akwarium wylewasz również potrzebne bakterie.

Jak poziom amoniaku i NO2 ? spada po podmianach ? kontrolujesz to ?

Strona  Strona 1 of 4:  1  2  3  4  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / 2 Ikole F0 z Krakowa, coś im jest proszę o pomoc Top
Temat został zamknięty. Nie możesz tutaj odpowiadać.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®