Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Witam i prosze o porade tr. Kasanga RR

Autor wieczny1331
Użytkownik
#1 - Posted: 9 Maj 2010 16:00 
Witam wszystkich,

jako nowy członek tego forum chciałbym się serdecznie przywitać.

Na wstępie kilka słów wprowadzenia,
zajmuje się hodowlą ryb od stosunkowo niedawna (ok. 1roku),
lecz przez ten czas zdobyłem ogrom wiedzy na ich temat (nie popadając w samo uwielbienie :)) zaczynałem od hodowli ryb z Nyasa lecz stwierdziłem (po zobaczeniu zachowań i oczywiście barw) że Tropheus bardziej odpowiada moim gustom.
Zbiornik 240l (niestety na tyle mogę sobie pozwolić z braku miejsca)
Filtracja: Fluval 205 jako biologia, mechanika Aquaszut 750, oraz Resun SP2500 do niedawna (teraz w zastępstwie JP-023F).
Obsada: nie odpowiadająca wszystkim - 9 Chipimbi i 4 Kasangi

Przechodząc do sedna, w moich okolicach trudno kompletować obsadę.
Zakupiłem 2 sztuki Kasangi RR i jako mieszanie krwi po pewnym czasie udało mi się dopaść kolejne dwie.

Moja prośba: gdyż nigdzie nie mogę dopaść książki aqualog cz.2 (tam znajdę odpowiedź) proszę fachowców o podanie szczegółowych cech charakterystycznych tr. Kasanga, Kambwimba, Kantalamba jak można je odróżnić ???
Ponieważ obie pary zaczynają się odróżniać od siebie, wszystkie były kupowane od sprawdzonych źródeł jako Kasangi RR (a jednak).

Jedne mają bardziej fioletową płetwę grzbietową, drugie czerwoną i bardziej pastelowe kolory ("jak z kreskówki" opis żony). Są w podobnym wieku, już sam nie wiem, ponieważ jak wszyscy wiedzą tropheusy to istne kameleony, czasami są identyczne, ażeby nieco później wyglądać jak różne odmiany.

Za jakąkolwiek pomoc dziękuję z góry.
Marcin

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 9 Maj 2010 16:06 
Witaj,

http://www.tropheus.com.pl/index.php?option=com_co ntent&view=article&id=111:tropheus-sp-kasamga&cati d=19:tropheini-ctenochromis-tropheus-i-inne&Itemid =16

Dodatkowo- Chipimbi skrzyżuje Ci się z Kasanga.

Za małe stada, zbyt mały zbiornik....jak wiesz.

Marta

Autor wieczny1331
Użytkownik
#3 - Posted: 10 Maj 2010 16:44 
Wielkie Dzięki p. Marto,

Niestety zdaje sobie z tych rzeczy sprawę, Chipimbi i Kasanga mogą mi się krzyżować (bardzo niepożądane). Słuchając rad starego akwarysty "w idealnych warunkach każdy tropheus się skrzyżuje" dążę do tego, aby zaistniały dla nich idealne warunki i i tak na to nic bym nie poradził :)
Liczę jednak na polepszenie się warunków, oczywiście moich i na zakup zbiornika 375l, znajomy będzie się przeprowadzał i stwierdził, że zamiast kombinować, jeśli kasa puści kupi inny zbiornik i urządzi go od nowa. Wnoszenie na 4 piętro wielkiej płyty takiego baniaka to żadna przyjemność (poprzednio 1 piętro we dwójkę było dość "ciekawą" przygodą), przy czym trzeba by było go najpierw wynieść z poprzedniego lokum (podwójna robota).
Liczę na to, że jego "stary baniak" będzie dostępny w dobrej cenie jak dla mnie :)

Także wraz z możliwym nowym zbiornikiem będzie odbywał się "remanent" obsady, tylko ciężko jest wybrać które zastąpić jakimi, żal jednak się pozbywać, oba to piękne odmiany i już są trochę z nami :(

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.
Marcin

Autor sander
Użytkownik
#4 - Posted: 10 Maj 2010 20:36 
Słuchając rad starego akwarysty "w idealnych warunkach każdy tropheus się skrzyżuje" dążę do tego, aby zaistniały dla nich idealne warunki i i tak na to nic bym nie poradził :)

To prawda, jednak nietrafnie tutaj użyta. W tym cytacie nie chodzi bowiem o warunki idealne dla życia ryb a o idealne warunki dla możliwości zajścia krzyżowania, czyli np. brak samców lub samic danego wariantu, duże zagęszczenie aktywnych seksualnie samców różnych wariantów, stężenie soli umożliwiające wydłużoną aktywność plemników.

Autor wieczny1331
Użytkownik
#5 - Posted: 10 Maj 2010 23:11 
Nie chcąc wszczynać niepotrzebnych dyskusji, akurat ta rada była użyta właśnie w tym sensie. Trafnie.

Pragnąc uzyskać kawałek jeziora w zaciszu domu musimy się z tym pogodzić, gdy będzie "ideał" w grę wejdzie natura (ewolucja).

Przykładem może być jezioro Niasa, podczas mojej przygody z rybami natknąłem się na ciekawy artykuł i film dok. na temat wielkich jezior afrykańskich (głównie opisywano Malawi) nie pamiętam dokładnie gdzie to widziałem, ale z początków w j. Malawi występowało dosłownie kilka-kilkanaście gatunków i odmian. W tych czasach jest to najbardziej zróżnicowany ekosystem, nigdzie indziej nie występuje równie dużo dzieł natury na tak "niewielkim" obszarze słodkowodnym.
Były tam podane dokładne liczby, dane, których niestety nie pamiętam, ale wywarły na mnie olbrzymie wrażenie, dla wyraźniejszego przykładu podam, że np. z 20 podstawowych gatunków powstało 600 (przykład ukazujący skalę), a to wszystko w procesie krzyżowania :)

Cytat na temat ryb z j. Tanganiki ze strony www sprawdzonej i niepolskiej (większość stron polskich, oczywiście nie wszystkie były jak dla mnie kompletnie nieprzydatne w zdobywaniu wiedzy, a wręcz niektóre wprowadzały w błąd) mogący tyczyć się w sumie każdego ekosystemu jak i wodnego tak i lądowego:

"Ogólnie, można połączyć dwie lub więcej z powyższych różnych rodzajów, bez wielkiego ryzyka krzyżówek. (Należy pamiętać, że praktycznie każde ryby mogą się krzyżować we właściwych warunkach). Przez mieszanie różnych rodzajów ryb można zmniejszyć ryzyko krzyżowania, ale nigdy nie możemy go wyeliminować. Mieszając ryby w tej samej grupie (rzecz tyczy się zbiorników i różnych odmian - ubytki logiczne e-translatorów :), to zwiększamy stopień ryzyka krzyżowania."

To moja wcinka w wypowiedź poprzednika (nie złośliwa), wypowiedzią z którą zgadzam się w 100%.

Akwarysta, który mi to powiedział uświadomił mnie oczywiście o tym co wskazał przedmówca, czynniki zwiększające i zmniejszające szanse, nadmieniając że wszystko się MOŻE się krzyżować.
Ten kawałek mojej wypowiedzi raczej miał mieć zabarwienie humorystyczno-optymistyczne, lecz cieszę się że został podkreślony, przynajmniej rzuca się w oczy i zostaje w pamięci.

Pozdrawiam sander`a i Jego chęć brania ŻYWEGO udziału w dyskusjach, cieszę się że ktoś jest zainteresowany tym co robi, a nie znajdujemy odpowiedzi (komentarzy) typu "nie masz Google".

Pozdrawiam wszystkich
Marcin

Autor sander
Użytkownik
#6 - Posted: 10 Maj 2010 23:19 
wieczny1331 niestety nie masz racji gdyż warunkiem determinującym wystąpienia krzyżowki w cyklu rozrodczym ryb występujących w akwarium jest wielkość i kształt mikropylle o ono jest różne dla ikry poszczególnych gatunków ryb, aczkolwiek niektóre ryby generują pleminiki pasujące do więcej niż jednego typu mikropylle ale nie do wszystkich. Akwarium to nie jezioro niestety.

Pozdrawiam sander`a i Jego chęć brania ŻYWEGO udziału w dyskusjach

Też pozdrawiam kolegę

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 11 Maj 2010 06:02 
Czegoś tutaj wieczny1331 nie rozumiem?

To co masz w zbiorniku to zapewne jeden gatunek w różnych wariantach geograficznych, czyli Kasanga i Chipimbi, jego krzyżowanie się jest normą w takim razie.

W takim razie nic nie zrobisz, aby się nie krzyżowały - puścisz w obieg bastardy.

Marta

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Witam i prosze o porade tr. Kasanga RR Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®