Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Dwóch tatuśków????

Strona  Strona 3 of 3:  « Previous  1  2  3  
Autor tooold
Użytkownik
#61 - Posted: 19 Lut 2006 13:32 
o takiej dominacji jak piszecie ,że zachodzi w akwariach można mówić w przypadku kilku-kilkunastoosobowej grupy ryb, ale zgadzam się że w naturze jeśli stado liczy kilkadziesiąt lub więcej osobników nie ma tego zjawiska - ba nawet zaspekuluję że może ono być wywołane warunkami sztucznymi jakim jest akwarium

Autor admin
Admin
#62 - Posted: 19 Lut 2006 13:59 
Takie było przesłanie tego co napisałam. W grupach 50-60 sztuk w akwarium nie obseruję tego zjawiska.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#63 - Posted: 19 Lut 2006 15:13 
Ja równiez sklonny jestem twierdzić że opisywane przez zjawiska na podstawie obserwacji w akwarium nie koniecznie musza zachodzić w naturze. Zgadzam sie z toooldem - wielkośc stada ma znaczenie.
Mając odpowiedniej wielkości zbiornik, urzadzony tak że skały, duże nieliczne groty bedą tworzyć oddzielne rewiry dla samców równiez możemy zaobserwowoać zachowanie rozrodcze dwóch samców jednocześnie. Ja to obserwuje na przykładzie Ikoli. Sa dwa samce dominujące które mają swoje rewiry i w ktorych to dochodzi do tareł jednocześnie, samice sa zapładniane przez dwa samce. Ryby sobie nie przeszkadzają i podczas tarła nie są w kontakcie wzrokowym. W naturze gdzie przestrzeń życiowa jest nieporównywalnie wieksza myślę że takich dominujacych samców jest wiecej, czyli do reprodukcji w obrębie stada dochodzi z kilkoma samcami. Tak sobie wymysliłem, ale moge sie mylić. Ciekawostką jest to, ale pewnie o tym wiecie, że Kuwamura wytypował dwa rodzaje terytoriów dla trofeus moorii. Pierwsze terytorium jest dla jednego samca i zajmuje powierzchnię od 0,3- 0,8 m2 (ja to rozumiem że jest to terytorium dominującego jednego samca). Drugi typ terytorium to rwir dla pary i jest ok. 3-4 krotnie większy od poprzedniego. Na skraju tych terytoriów toczą sie walki (ja równiez obserwowałem to u Ikoli). Cały obszar do wewnątrz jest broniony przez samca. Czyli jak dobrze rozumiem tych rewirów w naturze jest wiecej niz jeden.
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#64 - Posted: 19 Lut 2006 15:16 
W kwestii uzupełnienia. W akwariach gdzie jest ograniczona liczba skał takiego zjawiska nie obserwowałem (dwa samce dominujące w akwarium). W ten sposób urządzone akwarium miałem z tr. Ilangi i tu "królowal" tylko jeden samiec w całym akwarium, w stadzie ok. 40 sztuk.
Leszek

Autor kris
Użytkownik
#65 - Posted: 23 Lut 2006 18:58 
i u mnie takze samica maswy odbyla tarlo z 2 samcami - o ile nie z 3!!!
akwarium jest tak urzadzone ze mam w sumie az 3 dominujace samce - umiejscowily sie na po 2 na koncach a ten 3 jest posrodku z tylu na bardzo duzej skale. Samce zataczaja kregi i kazdy podplywa mniej wiecej na srodek trzesie sie do samicy i wabi ja do swojego dolku lub do swojej skaly.

Autor admin
Admin
#66 - Posted: 3 Mar 2006 11:23 - Edytowany przez: admin 
Nowy link - praca świeżutka
http://beheco.oxfordjournals.org/cgi/reprint/17/2/ 149

Madzia, poczytaj
- ja dopiero co znalazłam te publikację.

Marta

Autor tasma
Użytkownik
#67 - Posted: 3 Mar 2006 11:49 
This item requires a subscription* to Behavioral Ecology Online.

Chyba ze ja nie umiem wejsc. Mozna przeczytac tylko abstract. Jak masz pdf Marto to prosze przeslij nam mailem.
Przemek

Autor admin
Admin
#68 - Posted: 3 Mar 2006 13:06 
Musze inaczej skopiowac pracę. Ja mam w Instytucie pełny dostep i mam PDF, zabezpieczyli go jak widać dla zęwnetrznych komputerów.

Poszukam inaczej.

Marta

Autor sue
Użytkownik
#69 - Posted: 5 Mar 2006 19:55 
Marto
Proszę przyślij mi ten artykuł w pdf... Wiesz, że planuję napisać na ten temat artykuł i chciałabym mieć jak najwięcej informacji :)
Z góry dziękuję
Pozdrawiam
Magda

Autor admin
Admin
#70 - Posted: 5 Mar 2006 21:13 
Postaram sie z Instytutu wysłac link. Powinnaś go miec bez problemu na uniwersyteckim serwerze. jak nie to mam wydruk. Wyśle Ci pocztą.

Marta

Autor admin
Admin
#71 - Posted: 6 Mar 2006 09:35 - Edytowany przez: admin 

Autor admin
Admin
#72 - Posted: 6 Mar 2006 09:37 

Autor tooold
Użytkownik
#73 - Posted: 6 Mar 2006 20:03 
i Madziu

Jeszcze to
http://www.ispa.pt/ui/uie/ibbg/pdf/Hirschenhausere tal2004AB.pdf


to działa ,

Marto zawsze można otworzyć plik pdf i zapisać go na komputerze własnym. Potem wysyłasz go e-mailem.

Autor admin
Admin
#74 - Posted: 6 Mar 2006 20:04 
Jutro to zrobię, nie wpadłam na to - dzisiaj miałm urwanie głowy na Uczelni...ach ci studenci, nic a nic nie umieją.

Autor tooold
Użytkownik
#75 - Posted: 6 Mar 2006 20:21 
ach ci studenci, nic a nic nie umieją.

to tak przy okazji anegdotka z mojego studiowania-zachowania :
egzamin z biologii i zasobów morza u profesora Załachowskiego - na drzwiach kartka z godzinami i miejsca na wpisanie własnego nazwiska - wypadało się wcześniej zapisać .
Wpadam o powiedzmy 13: 20 ,a tam w gabinecie jakiś student się męczy, a na kartce jest puste miejsce na 13:30 i wogóle już nikt się nie wpisał .
No to długopis i już jestem wpisany, za chwilę wychodzi student i profesor (już z teczką ) do domu.
A ja na to : panie Dziekanie a ja????
Ten zdziwiony pyta : jak to przecież nikogo nie było na liście ?
Na to moja inteligentna odpowiedź : Panie profesorze no przecież kilka minut i będzie po egzaminie .
W rezultacie wszedłem , zdałem i obaj sie śmialiśmy po tym .

Autor admin
Admin
#76 - Posted: 6 Mar 2006 20:51 
Mnie nie zawsze jest do śmiechu, dzisiaj dowiedziłąm sie od studentów, ze sinice rozmnażają sie przez strzępki, maja wszsytkie typy rozmnażania płciowego i ...ach..szkoda słów. 18 "pał" poleciało.

Marta

Autor sue
Użytkownik
#77 - Posted: 6 Mar 2006 21:45 
Marto
Proszę prześlij mi ten pierwszy artykuł mailem :) Tooold podpowiedział nam najpewniejszy sposób - dzięki! Ja niestety nie mam pełnego dostępu w pracy - jesteśmy 7 lat zamurzynami ;) Za artykuł nr 2 bardzo dziękuję!
Pozdrawiam
Magda

P.S. Marta, Ty anioł chodzący, dałaś 18 "pał"! Ojjj... Musiało być ostro ;)

Autor admin
Admin
#78 - Posted: 7 Mar 2006 06:17 
Madziu

Jutro to zrobie, dzisiaj mam same zajecia do wieczora i nie mam dostępu do instytutowego - mojego komputera.

Ja aniołem nie jestem....a głupota studentów, brak chęci i wiedzy podstawowej to mne poraża.

Marta

Autor timus
Użytkownik
#79 - Posted: 7 Mar 2006 08:29 
Fakt !
Pobłażajac niczego ich sie nie nauczy. Ale jakos i tak mi nie pasujesz do takiego bezwzględnego belfra ;) Bardziej Anioł jak mówi Madzia ;)
Marcin.T

Autor admin
Admin
#80 - Posted: 7 Mar 2006 10:14 
Tutaj się mylicie.....wszyscy znają mnie z ostrości.

Marta

Strona  Strona 3 of 3:  « Previous  1  2  3 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Dwóch tatuśków???? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®