Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Tr. Murago (Moba II)

Autor L1zakZiz
Użytkownik
#1 - Posted: 18 Wrz 2010 13:45 
Witam,
Ostatnio w moje ręce trafiły po długich poszukiwaniach Tr. Murago. Ryby są groszkowo zielone z licznymi kropkami.

Widziałem "inne" Murago które były żółte. Znalazłem w ofertach również ryby o nazwie Murago Yellow tzn. to yellow to trade name pewnie.

Pytanie czy istnieją 2 odmiany tej ryby ?

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 18 Wrz 2010 13:55 
Odpowiedź jest prosta - prawdziwe Murago jest odławiane w okolicach Moba. Dokładnie, gdzie? nie wiadomo, bo Moba ma piaszczyste siedliska, a nie skaliste. Trofeusy żyją tylko na terenach skalnych, łachy piasku tworzą bariery, dzięki którym mamy takie zróżnicowanie w tym rodzaju.

Są inne trofeusy bardzo podobne do prawdziwego Murago, a chodzi mi o warianty tzw. Mwerazi, Mwerazi North i Mwerazi South. Najbardziej żółte są nazywane Mwerazi South.


Marta

Autor damian1987
Użytkownik
#3 - Posted: 6 Lut 2012 18:43 
witam mam pytanie m am zbiornik 500l i obsade murago 18 szt i bocje 2sz wspaniale po 15/20cm i modesty 3sz tez tez wimiarow hodzi mi dokladnie o to czy te bocje moga plywac w tym zbiorniku

Autor marcino8819
Użytkownik
#4 - Posted: 6 Lut 2012 21:08 
Poszukaj czy w jeziorze Tanganika wystepuja jakiekolwiek bocje i bedziesz mial odpowiedz, ze nie!

Autor damian1987
Użytkownik
#5 - Posted: 7 Lut 2012 18:17 
wielkie dzieki pozdro

Autor damian1987
Użytkownik
#6 - Posted: 10 Lut 2012 20:21 
mam jeszcze jedno pytanko czy wiecie moze w jakim czasie mozna sie spodziewac u murago potomstwa

Autor slawek
Użytkownik
#7 - Posted: 22 Lut 2015 17:07 
Witam,jestem tu nowy , pozdrawiam wszystkich zakręconych Tanganiką.Ale wracając do tematu Tr. Murago Tanzania.Nowość?-pociągnie ktoś temat.
Pozdrawiam Slawek

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 22 Lut 2015 20:41 
Myślę, że warto poczytać tutaj http://blog.africandivingltd.com/2014/05/tropheus- moorii-and-its-equal-from.html

http://www.africandivingltd.com/#sthash.uwDEhHKS.d pbs

Oraz o tym jak je nieodpowiedzialny ludzie wyłowili http://www.cichlidae.com/section.php?id=279. Larum obiegło już cały świat, a niektóre niemieckie firmy nadal je dostarczają!

Marta

Autor LUKASZ SZIN
Użytkownik
#9 - Posted: 7 Mar 2015 23:30 
Ale wracając do tematu Tr. Murago Tanzania.Nowość?-pociągnie ktoś temat.


To co JA wiem z pewnego źródła ryby bedą w Polsce po niedzieli .
Co mi się obiło o uszy to 2firmy mają je mieć w swojej ofercie .
Jest mały problem cena moze być zaporowa ....

Lukasz

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 8 Mar 2015 10:12 - Edytowany przez: admin 
Od wczoraj grupa tych ryb pływa w naszym zbiorniku. Nie są na sprzedaż. Jak się rozmnożą będzie można kupić F1.

Michelle kupiła je wraz z innymi rybami, takimi jak Ikola czy Muzi, które chciałam od niej otrzymać z Tanzanii. Nie wiedziała, co ma w swoich zbiornikach, wysłała mi zdjęcia i na tej podstawie stwierdziłam, że to właśnie ten wariant. Można je u nas oglądać i porównać ich ubarwienie z Murago z DRK, które do nas także dotarły.

Ryba jak ryba, jest burawa z kropkami na głowie, dla mnie Murago z Kongo jest znacznie ciekawsze. Ktoś kto nie zna tych ryb łatwo może pomylić.

Marta

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 8 Mar 2015 10:24 
A to zdjęcia, które dostałam od Michelle, jak identyfikowałam rybę







Marta

Autor LUKASZ SZIN
Użytkownik
#12 - Posted: 8 Mar 2015 13:00 
Cytuj

Myślę, że warto poczytać tutaj http://blog.africandivingltd.com/2014/05/tropheus- moorii-and-its-equal-from.html

http://www.africandivingltd.com/#sthash.uwDEhHKS.d pbs

Oraz o tym jak je nieodpowiedzialny ludzie wyłowili http://www.cichlidae.com/section.php?id=279. Larum obiegło już cały świat, a niektóre niemieckie firmy nadal je dostarczają!

Marta



Z jednego z tych artykułów wyczytałem że jest bardzo mała populacja tych ryb zaledwie coś około 1000szt, i jest na łożone embargo na odłów .
Więc importerzy sami wyniszczą populację :( oraz firmy sprowadzające .

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 8 Mar 2015 14:57 
Z jednego z tych artykułów wyczytałem że jest bardzo mała populacja tych ryb zaledwie coś około 1000szt, i jest na łożone embargo na odłów. Więc importerzy sami wyniszczą populację :( oraz firmy sprowadzające .

To teraz podaj dokładna treść i nazwę tego artykułu w którym jest mowa o embargo.

I jeszcze jedno - sprawdź, co piszesz. Importer to ktoś kto kupuje coś od EKSPORTERA.

Firma sprowadzająca (IMPORTER) nie kupi czegoś, czego nie ma w ofercie EKSPORTER.

ROBERT

Autor LUKASZ SZIN
Użytkownik
#14 - Posted: 8 Mar 2015 16:00 
Robert,

Nie chce mi się przepychać w zdaniach .
Artykuły są po wyżej Mara je sama podawała .
Przeczytaj forum w linków po wyżej ...

Michelle Nie wiedziała, co ma w swoich zbiornikach,

Śmiać mi się chce tylko z jednego .

A tak na marginesie to może jeszcze jakieś inne perełki ma Michelle w swoich zbiornikach ? :P

Lukasz

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 8 Mar 2015 17:40 
Tak właśnie myślałem - chciałeś sobie trochę pomącić wodę.

Jak Ci się nie chce, to nie zaczynaj tematu. Bo wykazujesz dużą arogancję mówiąc w ten sposób.
Napiszesz jeszcze coś głupiego albo bezczelnego i po prosu zostaniesz zablokowany.

Idź sobie mącić tam, skąd przyszedłeś. I naucz się pisać po polsku - to też jest wymóg tego komercyjnego forum. Perełko.

Robert

Autor LUKASZ SZIN
Użytkownik
#16 - Posted: 8 Mar 2015 17:47 
Nie przyszedłem TU mącić !!!
Tylko jestem dociekliwy w niektórych tematach .

Bo wykazujesz dużą arogancję mówiąc w ten sposób.

Przepraszam którym zdaniem wykazałem się arogancją ?

Jak dla mnie temat zamknięty .

Lukasz

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 8 Mar 2015 17:55 
Ano w takim: "nie chce mi się przepychać w zdaniach". Jak coś sugerujesz, to PODAJESZ FAKTY a nie pieprzysz sobie ot, tak.

Podtrzymuję moje poprzednie ostrzeżenie.

Robert

Autor slawek
Użytkownik
#18 - Posted: 29 Mar 2015 14:03 
Witaj,czy mogłabyś popełnić film o Murago Tanzania i zamieścić na FB?
Pozdrawiam Slawek.

Autor L1zakZiz
Użytkownik
#19 - Posted: 5 Kwi 2015 23:24 
Witam,
Bardzo ładne Murago z Tanzani,
Mi osobiście też znacznie bardziej podobają się te odłowione w Mulunguzi (DRK).

LUKASZ SZIN. nie ma żadnego embarga, ryby nie są z żadnego Parku ;-)
Kolejna wycieczka się w te rejony zapuści to dowiemy się ile rzeczywiście ich zostało.
Póki co wiadomo tylko to :
A very fresh report from an individual Tanzanian collector says that it now seems that most adult individuals of “Murago Tanzania” are gone from the habitat. There are at least six ‘companies’ collecting “Murago Tanzania”. When collecting, the entire small habitat is repeatedly swept over while searching for the fish. Collectors are now collecting even on the fringes of the area of distribution, where the fish is extremely scares due to suboptimal habitat and where the pattern of colours, stripes and spots are increasingly faint.

Ciekawostka ,
wyodrębnili Murago(z DRK) i Kapampe jako Tropheus sp. maculatus, czekam za przesyłką Lake Tanganyika Cichlids in their Natural Habitat (3rd edition) tam będzie można więcej poczytać.

Pozdrawiam

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 6 Kwi 2015 11:23 - Edytowany przez: admin 
Uściślając

Tropheus sp. maculatus to propozycja nazwy dla grupy ryb należących obecnie do gatunku T. moorii, które różnią się i molekularnie i morfologicznie od właściwych "moorii". Nazwę tę zaproponował Konings, ale nie na podstawie własnych badań, a wyników innych autorów.
O tych różnicach pomiędzy właściwymi „moorii” a „murago” pisał P. Tawil w artykule o klasyfikacji trofeusów, opublikowanym w 11 numerze Tanganika MAGAZYN.
I tutaj cytuję (str. 46 11 numeru TM):

Uwagi
W pierwszej kolejności prezentowany jak oddzielny gatunek, Tropheus sp. „murago” został później włączony do Tropheus moorii, w znacznej mierze za sprawą Koningsa. Biomolekularne dane przedstawione przez Schupkego potwierdzają to założenie. Tropheus „murago” różni się jednak znacznie od zróżnicowanych populacji Tropheus moorii, takimi cechami jak pozostawanie pasków na boku ciała, podobnie jak u kilku typów „brichardi” (prawdopodobnie poprzez introgresję z populacji T. sp. „brunneiflavus” lub T. sp. „viridescens”). Wydaje mi się więc, że mogę uznać je za „odległe”, pomimo dużego pokrewieństwa tych gatunków. To założenie jest hipotetyczne, ale eksperymenty odnoszące się do segregacji płciowej u przedstawicieli T. brichardi i T. moorii mogą okazać się decydujące.


PracaTawila jest cytowana w książce Koningsa pt. Tropheus in their natural habitat, ale w wersji francuskiej, co jest błędem, gdyż wersja angielsko-polska ukazała się jako pierwsza w TM.

W Tropheus in their natural habitat Konings, opierając sie na badaniach wielu autorów wyróżnia w obrębie T. moorii 22 podgrupy wariantów geograficznych w tym z numerem 16 (str. 70 tej pozycji) trofeusy z rejonu Wapembwe (czyli T. sp. Murago Tanzania) oraz z numerem 21 (str. 74) warianty z Mulunguzi, Kanoni, Kikoti i Tembwe II, znane nam jako T. sp. Murago DRK.
Badania molekularne przeprowadzone przez Kolbmullera i innych w 2010 roku pokazują właśnie, że grupa nazwana przez Koningsa "maculatus" jest odręba od pozostałych wariantów „moorii”. Badania te zresztą Konings cytuje na stronie 140 Tropheus in their natural habitat.
Nie są to więc, ani badania, ani osobiste analizy Koningsa, a tylko przez niego cytowane.

Zresztą polecam Tropheus in their natural habitat jako niezłe kompendium wiedzy o rodzaju Tropheus:)

Wszystkim zainteresowanym polecam blog African Diving LTD http://blog.africandivingltd.com/2014/05/tropheus- moorii-and-its-equal-from.html, gdzie zamieszczane są interesujące opisy gatunków, jak tego z podanego linku, czy innych wariantów/gatunków trofesów publikowanych w serii Tropheus Week – Day 1....6 itp.

A wracając do nowej książki Koningsa. Jak każdą publikację o Tanganice polecam, bo biblioteka akwarysty powinna być szeroka. Jednak trzeba mieć na uwadze, że Konings ma swoje specyficzne podejście do nauki. Wiedzę naukową bardzo selektywnie cytuje i uznaje w swoich publikacjach.

Pod tym linkiem Mark Smith przedstawił swoje zastrzeżenia do 3 wydania http://www.cichlidae.com/article.php?id=442. I powiem szczerze trudno z nimi sie nie zgodzić.

Nie dotarła jeszcze do nas książka i nie wiem czy Ad opublikował zdjęcie wykonane przez Magdę u nas w firmie - Reganochromis calliurus z Chituta - osobników o barwnej płetwie grzbietowej, które dotarły do nas od Michelle, i o których nikt wcześniej nie wiedział.

Marta

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 9 Kwi 2015 11:12 
Dotarła do nas książka Ada....jeszcze nie zdążyłam przeczytać, bo jest bardzo gruba - 408 stron, mnóstwo tekstu, sporo zdjęć. Gruba piękna okładka, ale jakość zdjęć masakryczna, jak najgorsze ksero:(

Pozycja bardzo wiele traci przez to. Czy Wy macie podobne wrażenia?

Marta

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 14 Cze 2015 09:18 
Wprowadzony oficjalny zakaz poławiania kilku gatunków ryb w tym T. sp. Murago Tanzania, T. duboisi Maswa.

http://www.cichlidpress.com/smgfund/smgfund26.html

Marta

Autor andzin44
Użytkownik
#23 - Posted: 18 Cze 2015 23:15 
Mam zatem pytanie :
- Co Wy jako TT jeden z importerów ryb jez. Tanganyika zamierzacie- planujecie w najbliższym czasie uczynić w celu utrzymania populacji gatunków zagrożonych tego akwenu ?

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 19 Cze 2015 09:15 
Wykaz gatunków zagrożonych jest znacznie szerszy:

http://www.lake-tanganyika-conservation.com/espece s-danger-extinction-lac-tanganyika/.

Część z tych gatunków jest obecnie prawnie chronionych, więc teoretycznie nie ma możliwości ich sprowadzenia. Niestety nie do końca tak się dzieje. Zawsze istnieje możliwość "obejścia tematu" jak to dzieje się w przypadku choćby Tropheus sp. Ilangi.

Stworzona została lista firm/osób, które nie mają żadnych zahamowań odławianiu/sprowadzaniu tych gatunków:

Exporters, importers and hobbyists who continue to deal with endangered fish or fish that are protected and illegal to collect.

Laif Demaison-- located in the USA he's both and exporter and an importer. He's collected the Tropheus Tanzanian murago and brought them into the States. In the past 18 months he's had both the Tropheus ilangi and the Altolamprologus yellow Calvus which are in a protected national park and illegal to collect! He continues to collect, export and import endangered and protected species. He currently has the opthalmotilapia boops nkondwe which is said to be in danger from over collection

Tobias Schmidt-- German export and importer Tobias has worked with Cuthbert Zillale to collect hundreds of Tropheus Tanzanian murago and has YouTube videos showing hundreds in his stock tanks. This is horrible and he very well may cause the extinction of this fish himself. He also in the past 18 months has had Tropheus ilangi and Altolamprologus yellow Calvus which are illegal to collect

Van Der Lemmoh-- this guy goes under a fake Facebook name and has been to lake Tanganyika a few times. It's said he found the Tropheus Tanzanian murago for Janicki and has imported a large number for sale

Janicki-- German exporter and importer. He's by far the largest exporter on Lake Tanganyika. This exported has many collection teams and collects fish by the hundreds and thousands. He's collected the Tropheus Tanzanian murago. Has collected the Tropheus ilangi and the Altolamprologus yellow Calvus which are protected and illegal to collect and also the Altolamprologus white Calvus which is endangered from over collection.
These are a few of the men I believe are causing problems at Lake Tanganyika by over collecting. Collecting endangered fish and having no regard for the species and its preservation.





Co my możemy zrobić, a lepiej co robimy:

1. nie sprowadzać zagrożonych/chronionych gatunków - co czynimy

2. Rozmnażać gatunki zagrożone - tak staramy się uczynić z T sp. Murago TZ, który jak wiecie sprowadziliśmy, o czym pisałam kilka postów wyżej. Stado jest w świetnej kondycji i liczę na to, że w niedługim czasie zacznie się rozmnażać. Podobnie jest z A. calvus White

3. Przez 12 lat istnienia naszej firmy zajmujemy się wyłącznie gatunkami z odłowu. Jednak od wielu lat znaczna część naszej sprzedaży kierowana jest do dużych i małych hodowli. W Polsce są to zwykle małe hodowle, jednak sprzedajemy gatunki do bardzo dużych hodowli zagranicznych (Słowacja, Ukraina, Wegry, Serbia). Myślę, że wiele ryb, które posiadacie w zbiornikach, zakupionych za granicami (Niemcy, Słowacja) jako F1 to pokolenia po "naszych" rybach. Ciekawe byłoby prześledzenie losów wielu gatunków polskiej akwarystyki.

4. Od wielu lat mnożymy gatunki rzadkie, które jednak nie są sprzedawane bezpośrednio do Was, ale za pomocą pośredników. Ci co śledzą nasz rynek wiedzą o tym. Oczywiście można zakupić u nas takie ryby, ale zwykle na pniu rezerwowane są przez innych. Młode ryby od nas trafiają nie tylko do Polski, ale także do Serbii i na Węgry, gdzie mamy swoich przedstawicieli.

5. Nie każda prywatna osoba może u nas kupić gatunek rzadki. Nie sprzedajemy ryb w ciemno bez wiedzy, że ryby będą miały odpowiednie warunki do egzystencji. Przekonało się o tym wiele osób i często z dezaprobatą opuściło naszą firmę. Ale cóż:)

6. Prowadzimy edukację w tym poprzez forum Tanganika MAGAZYN i Spotkania Tanganickie.

Myślę, ze osoby, które nie były nigdy u nas, nie wiedzą o wielu naszych działaniach:) Dlatego warto nas odwiedzić, zobaczyć wiele rzadkich gatunków, z których część nie jest na sprzedaż (o co niektórzy oczywiście mają do nas pretensje) i porozmawiać z nami. Można także zarezerwować sobie rzadkie F1, w tej chwili jest to X. caudafasciata i X. ornatipinnis Chituta (to bardzo rzadka lokalizacja tego gatunku, w handlu występują osobniki odławiane w Burundii, a nie w Zambii).


Marta

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Tr. Murago (Moba II) Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®