Uściślając
Tropheus sp. maculatus to propozycja nazwy dla grupy ryb należących obecnie do gatunku T. moorii, które różnią się i molekularnie i morfologicznie od właściwych "moorii". Nazwę tę zaproponował Konings, ale nie na podstawie własnych badań, a wyników innych autorów.
O tych różnicach pomiędzy właściwymi „moorii” a „murago” pisał P. Tawil w artykule o klasyfikacji trofeusów, opublikowanym w 11 numerze Tanganika MAGAZYN.
I tutaj cytuję (str. 46 11 numeru TM):
Uwagi
W pierwszej kolejności prezentowany jak oddzielny gatunek, Tropheus sp. „murago” został później włączony do Tropheus moorii, w znacznej mierze za sprawą Koningsa. Biomolekularne dane przedstawione przez Schupkego potwierdzają to założenie. Tropheus „murago” różni się jednak znacznie od zróżnicowanych populacji Tropheus moorii, takimi cechami jak pozostawanie pasków na boku ciała, podobnie jak u kilku typów „brichardi” (prawdopodobnie poprzez introgresję z populacji T. sp. „brunneiflavus” lub T. sp. „viridescens”). Wydaje mi się więc, że mogę uznać je za „odległe”, pomimo dużego pokrewieństwa tych gatunków. To założenie jest hipotetyczne, ale eksperymenty odnoszące się do segregacji płciowej u przedstawicieli T. brichardi i T. moorii mogą okazać się decydujące.
PracaTawila jest cytowana w książce Koningsa pt.
Tropheus in their natural habitat, ale w wersji francuskiej, co jest błędem, gdyż wersja angielsko-polska ukazała się jako pierwsza w TM.
W Tropheus in their natural habitat Konings, opierając sie na badaniach wielu autorów wyróżnia w obrębie T. moorii 22 podgrupy wariantów geograficznych w tym z numerem 16 (str. 70 tej pozycji) trofeusy z rejonu Wapembwe (czyli T. sp. Murago Tanzania) oraz z numerem 21 (str. 74) warianty z Mulunguzi, Kanoni, Kikoti i Tembwe II, znane nam jako T. sp. Murago DRK.
Badania molekularne przeprowadzone przez Kolbmullera i innych w 2010 roku pokazują właśnie, że grupa nazwana przez Koningsa "maculatus" jest odręba od pozostałych wariantów „moorii”. Badania te zresztą Konings cytuje na stronie 140 Tropheus in their natural habitat.
Nie są to więc, ani badania, ani osobiste analizy Koningsa, a tylko przez niego cytowane.
Zresztą polecam
Tropheus in their natural habitat jako niezłe kompendium wiedzy o rodzaju Tropheus:)
Wszystkim zainteresowanym polecam blog African Diving LTD
http://blog.africandivingltd.com/2014/05/tropheus- moorii-and-its-equal-from.html, gdzie zamieszczane są interesujące opisy gatunków, jak tego z podanego linku, czy innych wariantów/gatunków trofesów publikowanych w serii Tropheus Week – Day 1....6 itp.
A wracając do nowej książki Koningsa. Jak każdą publikację o Tanganice polecam, bo biblioteka akwarysty powinna być szeroka. Jednak trzeba mieć na uwadze, że Konings ma swoje specyficzne podejście do nauki. Wiedzę naukową bardzo selektywnie cytuje i uznaje w swoich publikacjach.
Pod tym linkiem Mark Smith przedstawił swoje zastrzeżenia do 3 wydania
http://www.cichlidae.com/article.php?id=442. I powiem szczerze trudno z nimi sie nie zgodzić.
Nie dotarła jeszcze do nas książka i nie wiem czy Ad opublikował zdjęcie wykonane przez Magdę u nas w firmie - Reganochromis calliurus z Chituta - osobników o barwnej płetwie grzbietowej, które dotarły do nas od Michelle, i o których nikt wcześniej nie wiedział.
Marta