Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

L. ornatipinnis Cameron Bay a L. ornatipinnis Kigoma

Autor darecki123
Użytkownik
#1 - Posted: 29 Wrz 2010 00:52 
Cześć

Drodzy forumowicze mam pytanie jaka jest różnica między tymi dwoma gatunkami rybek?
Pytam ponieważ mam 1 szt. kigoma a mam okazję kupić 10 szt. cameron bay.....
_________________

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 29 Wrz 2010 08:13 
Proponuję lekturę artykułu TooOlda w I numerze Tanganika MAGAZYN. Tam autor opisuje, ze są to oddzielne taksony.

Można oglądnąć zdjęcia i poczytać znacznie więcej na temat tych ryb:


Drugą odmianą, którą mogę już opisać z autopsji, jest Lamprologus ornatipinnis Kigoma, czyli ryby z rejonu północnej Tanzanii. S Samiec jest duży – mierzy około 5-5,5 cm długości, samiczka ma około 4 cm. Podstawową barwą ciała jest brąz. Rybki są bardziej masywne niż poprzednie. Stosunek wysokości ciała do jego długości oceniam jak 1: 4,4. Wyraźne jest pomarańczowe obrzeże płetwy grzbietowej i góry płetwy ogonowej u samca, ale ciemny rant na płetwach odbytowej i ogonowej jest widoczny tylko jeśli się patrzy na rybę pod kątem. U samiczek bardziej wyraźne są ciemne ranty dolnych płetw, a mniej widoczne pomarańczowe górnych.

Trzecią, nietypową moim zdaniem, odmianą jaką posiadam są dzikie ryby z okolic Cameron Bay na zachodnim wybrzeżu Zambii, czyli w południowej części jeziora. Są to ryby większe od poprzedniej odmiany. Samiec ma około 6-6,5 cm, a samiczka 4 cm. Stosunek wysokości ciała do jego długości to 1 : 4,5 / 4,7 u samca i 1 : 4 / 4,2 u samicy, czyli ryby są bardziej krępe, a kształt ciała samicy jest inny niż samca, ciało nie jest wydłużone i przypomina kształtem samicę gatunku Lamprologus signatus. Podstawową barwą ciała jest brąz i to bardziej jest widoczne niż u poprzedniej odmiany. U samca brązowy tułów jest delikatnie tylko ozdobiony paskiem błyszczących punktów poniżej połowy ciała. Brzuch żółtawy. Płetwy nieparzyste ze wzorkami, ale nie tak intensywnymi jak u poprzednich – prążkowanie ujawnia się jednak w trakcie zalotów do samicy. U samców także ciekawe są żółte „nadkola” nad oczami, które czasem mogą łączyć się razem tworząc żółtą „czapkę” na czole ryby.


Marta

Autor darecki123
Użytkownik
#3 - Posted: 30 Wrz 2010 08:46 
A co myślicie o trzymaniu tych dwóch gatunków razem w jednym 450l akwarium?

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 30 Wrz 2010 09:18 
A chcesz mieć krzyżówki? Dla mnie nie powinno się tak robić. N. sp. "Ornatipinnis Zambia" to nieopisany takson i jego pokrewieństwo z ornatipinnis nie jest znane. Prawdopodobieństwo krzyżówek jest duże.

Marta

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / L. ornatipinnis Cameron Bay a L. ornatipinnis Kigoma Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®