Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

agresja (?)..

Autor lukakow
Użytkownik
#1 - Posted: 19 Lut 2006 19:19 
Witam,
od kilku dni samiec z mojego stada 5 duboisów zaczął terroryzować resztę ryb, (stado trzymam osobno w jednym akwa) sam buszuje po akwarium a reszta ryb w kącie :(
Czy to mu przejdzie? czy powinienem coś zrobić?...

ps. podczas karmienia , nie widać u niego przejawów agresji wobec innych.

Pozdrawiam!

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 19 Lut 2006 19:22 
Masz zbyt mało ryb...to przyczyna

Marta

Autor Beliar
Użytkownik
#3 - Posted: 19 Lut 2006 21:56 
a jakie wymiary ma twoje akwa?
Jarek

Autor rambowskixx
Użytkownik
#4 - Posted: 20 Lut 2006 08:40 
W przypadku Duboisów fx dokupienie większej ilości może nic nie dać a nawet pogorszyć sprawę. Już to przerabiałem i nie tylko ja. Ja w takiej sytuacji wymieniałem samca. U mnie po roku samiec zwariował i mósiałem go wymienić. Chyba że znajdziesz takiego samca który dokopie Twojemu to wtedy może coś zmienić powiększenie stada o ile samice zaakceptują nowe ryb co nie koniecznie może nastąpić. Podaj wymiary zbiornika i jego cała obsadę.

Autor tasma
Użytkownik
#5 - Posted: 20 Lut 2006 09:32 
Jesli samiec dlugo byl dominantem i zostanie zdetronizowany to najprawdopodobniej nie poradzi sobie z nowa rola i da sie zabic.
Dolozenie ryb pomoze pod warunkiem ze stworzy sie stado (czyli okolo 20 szt).
Przemek

Autor rambowskixx
Użytkownik
#6 - Posted: 20 Lut 2006 12:18 
Dobrym rozwiązniem jest też dołączenie tego stadka duboisów do jakiegoś większego stada innej odmiany. U mnie zdawało to dosyć dobrze egzamin. Lukakow jeżeli jednak nie posiadasz innych tropheusów albo nie masz w tej chwili funduszy bądź odpowiedniego zbiornika na takie zabiegi to jedynym wyjściem jest wymiana samca. Ten Twój już się raczej nie uspokoi.

Łukasz

Autor lukakow
Użytkownik
#7 - Posted: 20 Lut 2006 14:59 
u,
akwarium 120x40x40.
narazie trzymam tam tylko te 5 duboisow.
No i co ja mam zrobic... ;>?

Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 20 Lut 2006 15:30 
Masz naprawe zbyt mało ryb. Zrozum!!! Juz pomijam, zę masz zbyt małe akwarium.
Ile masz kryjówek? Jak duze są te ryby?

Autor rambowskixx
Użytkownik
#9 - Posted: 20 Lut 2006 15:40 
To bardzo mały zbiornik jak na Tropheusy. Ryby podrosły bo pewnie kupiłeś je już jakiś czas temu i teraz nie mieszczą sie w takim zbiorniku. Ciężko tu o jakąś radę bo gdybym miał zacząć to przede wszystkim powiększył bym zbiornik. Ja kiedyś stado duboisów powiekszyłem do prawie 20 sztuk i nic to nie dało. Jak wpuściłem je do innych tropheusów gdzie łącznie pływało w zbiorniku ponad 30 ryb wtedy się uspokoiły. Zresztą do dzisiaj mam 4 samice i 2 samce i nie ma z nimi większego problemu dopuki nie zostaną same w zbiorniku. Jeśli więc chciałbys zostać przy samych duboisach i koniecznie powiekszyć stado to myśle że należalo by przekroczyć liczbę 20 sztuk gdyż duboisy fx to naprawdę zawzięte stworzenia. Priorytetem jednak jest większy zbiornik i od tego powinieneś zacząć.

Łukasz

Autor lukakow
Użytkownik
#10 - Posted: 20 Lut 2006 22:22 
hm,
planuję kupić 450L ale to potrwa jeszcze może z miesiąc (?)
Tylko nie wiem co przez ten miesiąc zrobić...
poradźcie coś.

pozdrawiam.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#11 - Posted: 20 Lut 2006 22:32 
Jeśi za miesiąc bedziesz miał taki zbiornik i jesteś tego pewien, to możesz spokojnie rozejrzeć się za rybami. Masz dwie drogi do wyboru:
1. Powiększenie stada duboisów jednak u mnie to nie przyniosło zmierzonego skutku
2.Kupienie innego gatunku tropheusów w ilości minimum 10 sztuk
3. Wymiana samca duboisa na innego najlepiej jakiegoś mniej zadziornego. Z rególy ludzie mają na zbyciu samce które są zdominowane u nich w zbirniku
4. Najlepszym rozwiązaniem było by jednak zastosowanie się jednocześnie do punktów 1 i 2 lub 2 i 3

Łukasz

Autor duch
Użytkownik
#12 - Posted: 21 Lut 2006 11:47 
Witam.Lukakow!Marta i Łukasz piszą Ci po kilka razy co jest przyczyną!A ty z uporem pytasz co masz robić.Wybacz,ale to Twoja decyzja co zrobisz.Popełniłeś na wstępie błąd trzymając 5 trofci w zbiorniku.Andrzej.

Autor ozi99
Użytkownik
#13 - Posted: 11 Mar 2006 14:46 
Witam mam ikole i moliro problem polega na tym ze samiec ikoli tak gania moliro ze ryby siedza w kącie niemoga sie nigdzie ruszyc i teraz niewiem czy dołozyc skałek zeby miały schronienie czy wyjąć zeby nie było rewirow [ryby swieze dopiero wpuszczone odłow]akwa 450l 24szt ryb poratujcie

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 11 Mar 2006 16:01 - Edytowany przez: admin 
A jesteś pewien, że masz odłów? Dlaczego nie pytasz tam gdzie kupiłeś? Sprzedawca powinien Ci doradzić co masz zrobić. On zna te ryby i warunki w jakich je trzymał.

Marta

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 11 Mar 2006 16:08 
Co jeszcze moge powiedzieć, świeży odłów bardzo rzadko jest agresywny. Zwykle to ryby słabo jeszcze przystosowane i są potulne jak baranki.

Marta

Autor ozi99
Użytkownik
#16 - Posted: 11 Mar 2006 16:34 
Ikole kupowałem w Aleksandrowie Łodzkim u pana B.chyba wiecie o kogo chodzi a co do moliro kupiłem od sąsiada on przywiozł je z niemiec jakies 2,5roku temu i teraz likwiduje akwarium wiec wziałem moze problem jest w tym ze 14 ryb jest młode jakies5cm i dokupiłem 8 ikoli i 2 molirodorosłe

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 11 Mar 2006 18:04 
To jak mozesz pisac, ze to świeży odłow. Świeży to ma kilka tygodni po wyłowieniu.

Teraz to ja juz nic nie rozumiem co Ty masz. Napisałeś że masz świezy odłow, a potem piszesz, że masz ryby 5cm.
8 dużych Ikoli na 100% zdominuje i nawet może zabić 2 dorosłe Moliro. Kto tak Ci doradził? Przecież sam sobie narobiłeś bigosu.

Opisz dokładnie co masz i co dopuszczałeś

Marta

Autor ozi99
Użytkownik
#18 - Posted: 11 Mar 2006 18:15 
To naprawde mam chyba bigos miałem14szt młodych rybwielkosc 5cm i dokupiłem 8 duzych ikoli i 2 moliro

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 11 Mar 2006 18:21 
Ikola zabić może te dorosłe moliro!!!!
Po co czytasz nasze forum jak robisz takie zakupy?

Trzeba było pytać przed, a nie szukać teraz ratunku. A moliro to samce - prawda?

Marta

Autor ozi99
Użytkownik
#20 - Posted: 11 Mar 2006 18:24 
Nie samiec i samica na 100%

Autor ozi99
Użytkownik
#21 - Posted: 11 Mar 2006 18:25 
TO teraz mam tylko czekac co bedzie czy moze wyjac troche skałek?

Autor aahaja
Użytkownik
#22 - Posted: 11 Mar 2006 19:29 
>ozi99
Powyciągaj wszystkie kryjówki, obniż temperaturę do 25-26*, wyłącz oświetlenie na kilka dni. Powinno pomóc. Takie ryby wpuszcza się od razu. Każde dodanie nowych to kłopoty.
Krzysztof

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 11 Mar 2006 19:57 
Boję sie, że te 2 dorosłe Moliro cały czas mogą miec problem. Dorosłe ryby nie widzą młodych jako konkurencji. Czyli wychodzi na to jakbyś miał 8 Ikola i 2 Moliro.

Marta

Autor ozi99
Użytkownik
#24 - Posted: 11 Mar 2006 20:10 
Narzaie wyciągłem wszystkie kryjówki zobaczymy ?

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#25 - Posted: 12 Mar 2006 12:22 
Witam,

I ja mam kilka pytań:

Ozii99, czy młode są całkowicie ignorowane przez dorosłe ryby? Czy pływają swobodnie? Jak zachowuje się dominujący samiec wobec tych maluchów? Czy pływają one zwartą grupą razem z dorosłymi Ikolami, czy raczej osobno?


Pani Marto,

Czy zawsze tak jest że ,,Dorosłe ryby nie widzą młodych jako konkurencji'' ? Jak Pani dodaje młode już troszkę odchowane to nie ma problemu z agresją dorosłych wobec tej młodzieży? Czy ma znaczenie ilośc dodawanych maluchów? Czy jesli dodawane są młode innej odmiany barwnej to czy ta dorosła ryba zachowuje sie inaczej niż wobec własnego gatunku?

Oczywiscie, będę wdzięczna jesli na postawione wyzej pytania odpowiedzą mi tez inni - szczególnie, jesli któras sytuacja stanowiąca dopowiedź była przykra.


Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor ozi99
Użytkownik
#26 - Posted: 12 Mar 2006 14:52 
Witam tak młode pływają zwartą grupą z duzymi ikolami,samiec ignoroje młode . M am jeszcze takie pytanko czy jak odłowie samca ikoli na jakies 4 dni i dam czas moliro na oswojenie się i wybranie sobie rewiru to cos pomoze bo jak wyciągłem wszystkie skałki to moliro nie miało sie nawet gdzie ukryc przed tym samcem ikoli?

Autor rufus1
Użytkownik
#27 - Posted: 12 Mar 2006 15:28 
Witam!!!
Te mlode to są Ikole czy Moliro? Napisz jakie masz ryby i jakej wielkości, ilość osobników kurzcze bo ja juz sie pogubilem.
Moim zdaniem odlowienie samca Ikoli nie wiem czy cos pomoze, bo role moga sie odwrócić, dominantem moze zostać Moliro. Zrobileś błąd łącząc jedno stado wieksze (jak dobrze zroumialem Ikoli) z 2 osobnikami innej odmiany (Moliro) równie dorosłymi. Maluchy moim zdaniem nie odgrywaja tu wiekszej roli ponieważ nie maja jeszcze zachowań rozrodczych (tańce, dominacja itp). Planujac zakup trofeusa proponuje zastanowić sie czy kupujemy młode ryby i wpuszczamy razem , czy dorosłe. Warunek ilośc osobnikow w danej odmiane podobna. Ja na Twoim miejscu kompletowałbym ryby o podobnej wielkości i ilości. Jest jeszcze jedno wyjście np. dorosłe stado ikoli i sama mlodziez Moliro, lub odwrotnie.
Leszek

Autor ozi99
Użytkownik
#28 - Posted: 12 Mar 2006 19:32 
Czy dało by to cos jakbym dokupił ze 4 moliro?Było by wtedy 8 ikoli i 6 moliro dorosłych?

Autor admin
Admin
#29 - Posted: 13 Mar 2006 06:04 
Czy zawsze tak jest że ,,Dorosłe ryby nie widzą młodych jako konkurencji'' ? Jak Pani dodaje młode już troszkę odchowane to nie ma problemu z agresją dorosłych wobec tej młodzieży? Czy ma znaczenie ilośc dodawanych maluchów? Czy jesli dodawane są młode innej odmiany barwnej to czy ta dorosła ryba zachowuje sie inaczej niż wobec własnego gatunku?

Kasiu wielkokrotnie dodawałam do zbiornika młode 3-4 cm, nigdy nie spotkałam sie z agresja, ani wzgledem maluchów tej odmiany ani innej. Ryby dorosłe nie "widzą" młodych jako konkurencji.

Marta

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 13 Mar 2006 06:05 
Czy dało by to cos jakbym dokupił ze 4 moliro?Było by wtedy 8 ikoli i 6 moliro dorosłych?

A czy nie lepiej mniec wieksze stado Ikola?

Marta

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / agresja (?).. Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®