Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Akwarium DELTA a Tropheusy

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor cador
Użytkownik
#1 - Posted: 30 Lis 2010 23:21 
Witam

Bardzo prosze o sugestie badz rady odnosnie zakupu ponizszego akwarium.

Mam zamiar zakupic akwa w kształcie Delty o wymiarach 107x107x60 (390l) ,niestety 150x50x50 nie wchodzi w gre z powodu braku miejsca.

Czy taki zbiornik bedzie odpowiedni do hodowli Tofci Bemby i chipimbi badz tez Duboisów ? Jakie proporcje zachowac jezeli chodzi o ilosc ryb i ich płeć?

Z góry dzieki za opdowpiedzi

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 1 Gru 2010 06:25 
Niby w sumie litraż nie jest najgorszy, ale dla mnie będzie jednak problem z terytoriami. Nie wiem czy zdecydowałabym się na trofeusy w tym zbiorniku? Ja raczej nie.

Czy inne tanganickie ryby nie wchodzą w grę? Na pewno byłoby im lepiej w tym zbiorniku.

Jak dla mnie lepiej mieć fajny zbiornik z innymi rybami niż problemy z agresja i terytorializmem trofeusów w niezbyt dużym zbiorniku.

Marta

Autor kulus12
Użytkownik
#3 - Posted: 1 Gru 2010 07:10 
Nie polecam, trzymania trofci w tym zbiorniku, sam zaczynałem przygodę z tymi pięknymi rybami właśnie w takim zbiorniku i bardzo szybko przekonałem się że to nie to wbrew pozorom ryby nie mają się gdzie wypływać, a jeżeli jeszcze trafi Ci się rozbójnik który zadomowi się w centralnej części jak to miało miejsce u mnie i rozstawi resztę po kontach to klapa.
Jeżeli inny zbiornik nie wchodzi w grę to może, przemyślisz sprawę muszlowców, albo jakiś naskalników z pewnością zaproponują Ci tu coś ciekawego.

Pozdrawiam Radek

Autor michal1313
Użytkownik
#4 - Posted: 1 Gru 2010 09:09 
jeśli pomimo sugestii i rad moich Koleżanek i Kolegów zdecydujesz się na tropheusy to tylko stado składające się z jednej odmiany.
michał

Autor cador
Użytkownik
#5 - Posted: 1 Gru 2010 19:35 
Dzieki za odpowiedzi

Troche klapa to wlasnie trofcie mnie tylko interesuja.

kulus12 a jakie odmiany miales w tym zbiorniku ??

Autor cador
Użytkownik
#6 - Posted: 1 Gru 2010 23:31 
A co sadzicie o Aulonocary Fire Fish Red Line ?
Wiem Malawi :( ale jak z zachowaniem w takiej delcie ?

Autor Topielec
Użytkownik
#7 - Posted: 2 Gru 2010 08:04 
Cador ja tej ryby nie trzymałbym w żadnym zbiorniku, bo to odmiana ryby stworzona przez człowieka. Nie spotkasz takich w naturze. Ale to już kwestia, kto co chce stworzyć w swoim akwarium.

Autor Ryszard M
Użytkownik
#8 - Posted: 2 Gru 2010 15:45 
Po kilku latach doświadczenia z akwarium typu delta muszę Cię zmartwić, ale powinieneś swój zbiornik traktować jako 300l - 100x50x60.
100cm to maksymalna długość w tym zbiorniku wykorzystywana przez ryby. Litraż jest przyzwoity, ale geometria fatalna.
Natomiast 60cm wysokości to już coś i szukałbym gatunków które potrafią to wykorzystać.

Autor cador
Użytkownik
#9 - Posted: 2 Gru 2010 19:11 
No to przekonaliscie mnie.
Bedzie akwa 150x50x50 (60 ?) tylko profil czy prostokat ?

Obsada jak na poczatku posta tylko w jakich propocjach ?

Autor jaosh
Użytkownik
#10 - Posted: 2 Gru 2010 20:07 
Spraw sobie baniak 150/60/50h

Większa powierzchnia dna jest lepsza niż większa wysokość

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 2 Gru 2010 22:18 
cador

Prostokąt!!

Obsada najlepiej jednogatunkowa, w układzie 1:1, 1:2, 18-25 dorosłych osobników.

Marta

Autor cador
Użytkownik
#12 - Posted: 2 Gru 2010 22:41 
A gdy jednak dwa gatunki to jakie proporcje ?

Autor kulus12
Użytkownik
#13 - Posted: 3 Gru 2010 07:08 
kulus12 a jakie odmiany miales w tym zbiorniku ??


Jak zwykle to bywa jako zielona osoba od razu zdecydowałem się na dwie odmianki chipimbi 8sztuk i duboisi 10 sztuk lecz dość szybko zorientowałem się że to nie jest dobre rozwiązanie(na szczęście trafiłem do tej kopalni wiedzy) i zmieniłem chipimbi na duboisi. Jednakże nawet jedna odmiana w ilości 20 sztuk nie mogła się dogadać w tym zbiorniku. Gdy wpuściłem je do zbiornika 200*50*50 problem agresji się sam rozwiązał, a ja mogłem obserwować zachowania ryb o których tylko czytałem i przekonać się jak naprawdę żywiołowymi rybami są trofcie.

Radek

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 3 Gru 2010 09:01 
Jak dla mnie najlepiej jest posiadać jedną odmianę, to optymalne dla ryb.

Do tego możesz dodać ryby towarzyszące, synodonty, eretmodusy.

Marta

Autor cador
Użytkownik
#15 - Posted: 3 Gru 2010 15:30 
Hmm myslalem o 8sztukach Bemby i 8szt Duboisi jak w tym zbiorniku http://www.tropheus.pl/galeria/74.jsp

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 3 Gru 2010 15:46 
8 osobników to nie stado. Poczytaj jednak może o trofeusach.

Marta

Autor cador
Użytkownik
#17 - Posted: 3 Gru 2010 23:01 
Tak wiec zbiornik 150x50x60 zakupiony ( 450l ) :)

Co do filtracji to waham sie miedzy tetra1200 a tanszymi zamiennikami jak np http://allegro.pl/filtr-zewnetrzny-1200l-h-do-500l -regulacja-wc-fish-i1344500812.html czy tez ten http://allegro.pl/filtr-zewnetrzny-1400l-h-z-lampa -uv-c-wklady-i1334573929.html

Jaki filtr wewnetrzny polecacie do tagiego zbiornika oraz podloze i kamienie ,podobno bialy piasek kwarcowy sie nie nadaje tak samo jak wapienie ?

Co do Trofci to jednk beda to Duboisy ,poki co szuki po okolo 5cm takze ni ewiem ile ich zakupic i czy bedzie mozna jeszcze wpuscic cos dodatkowego .

Autor cador
Użytkownik
#18 - Posted: 3 Gru 2010 23:07 
Marta (Admin) znalazlem taki temat http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthr ead&forum=3&topic=4101 gdzie forumowicz posiada w atkim zbiorniku jak moj 16 duboisow i 10 szt chipimbi i w tym przypadku uwazasz ze ma za malo chipimbi a mnie sugerujesz jednogatunkowe akwa . Mozesz mi to wytłumaczyc ?

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 4 Gru 2010 05:30 
Doświadczenie, doświadczenie i jeszcze raz doświadczenie. To dlatego podpowiadam jednogatunkowe!!

Jak nie wierzysz, przyjedż do nas i zobaczysz.


Jak ktoś chce dzisiaj ze mną rozmawiać to na SGGW w Warszawie bedziemy na konkursie akwarystycznym.

Marta

Autor cador
Użytkownik
#20 - Posted: 4 Gru 2010 05:34 
dzieki za odpowiedz Marta ,a jaka filtracje polecasz ??

Autor michal1313
Użytkownik
#21 - Posted: 4 Gru 2010 09:36 
filtracja którą proponujesz jest za słaba z tanich filtrów proponuję unimaxa 700

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 4 Gru 2010 22:15 
To zależy na co masz ochotę. Możliwości jest wiele np.:

Spory, dobry kubeł, albo dwa mniejsze i mechaniczny w środku. Uważam, że filtracja powinna być ze sporą nadfiltracją i dodatkowo bezpieczną. To podstawa zdrowia ryb - odpowiednie parametry wody i....karmienie.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#23 - Posted: 5 Gru 2010 11:04 
Ten filtr Jebao jest całkiem niezły wraz z turbiną + dobra gąbka w środku filtracja będzie wystarczająca.

Autor cador
Użytkownik
#24 - Posted: 5 Gru 2010 15:47 
Niestety akwarium do mnie dotarlo ale 375l ,nie pytajcie jak to sie stalo bo szkoda gadac no ale coz juz jest.

Co do filtracji to zastanawiam sie nad Unimaxem 500 z opcjonalna grzalka -sadze iz jest wystarczajay do tego akwarium .

Obsada to jednak beda bemby 3-4 cm tylko ile sztuk i czy jako dodatkowe ryby moga byc muszlowce?

Co do podloza to podobno zwir z castoramy Marta jest dobry tak?
A skały ?

Autor sander
Użytkownik
#25 - Posted: 5 Gru 2010 19:20 
Muszlowce to nie jest dobry pomysł. Lepiej nie dodawaj do Tropheus innych ryb, będzie im dobrze we własnym sosie. Drobny żwir mieszany z piaskiem lub sam piasek to dobre podłoże. Znając życie twoje ryby nie będą miały 3-4cm tylko 2-3cm i potrzebne im będzie schronienie czyli coś gdzie w razie stresu się ukryją, po jakimś czasie można usunąć taki "schowek". Skały możesz dodać kiedy zakończy się aklimatyzacja, pozwoli Ci to skrócić jej czas i uniknąć możliwych kłopotów.

Autor cador
Użytkownik
#26 - Posted: 5 Gru 2010 19:40 
Ma to byc piasek kwarcowy ,grys dolomitowy czy tez zwykly zwir kwarcowy.
Jest niby piasek z jeziora tanganika http://allegro.pl/piasek-kwarcowy-z-jeziora-tangan ika-2-zl-kg-i1348590510.html.

Jezeli codzi o kamienie to w artykule z klubu Tanganiki wlasnie pisza iz maja to byc dolomity wapienie no i otoczaki. Myslalem aby skały dac juz przed zalaniem zbiornika co pozwoliby mi je "umocowac" (styropian i ewentualny silinkon w miejscu kontaku ze szklem)

Sander a co myslisz o tym filtrze ??

Autor sander
Użytkownik
#27 - Posted: 5 Gru 2010 20:32 
cador

Jest niby piasek z jeziora tanganik

Zwykły piasek, może być budowlany lub morski nie ma większego znaczenia. Zwykle nie używam podłoża ale Tropheus-om wsypałem piach morski bo jest taki sam jak jeziorny i ryby łatwo mogą go połykać (nie mylić z koralowym) a zaleta jest taka, że nie trzeba go sterylizować. U autochtonów piasek występuje w jelitach więc wydaje się uzasadnione użycie podobnego piasku a nie grysu czy innych wynalazków. Zamiast styropianu przyklej silikonem na dno akwarium cienkie spienione PCV, jest tak samo dobre jak styropian a odkopane wyglada lepiej od niego. W przypadku tych ryb nie będą Ci potrzebne duże ilości skały więc spokojnie można włożyć je potem, rodzaj skał nie ma większego znaczenia choć niektóre nie wygladają dobrze.

Autor michal1313
Użytkownik
#28 - Posted: 5 Gru 2010 20:52 - Edytowany przez: michal1313 
z tymi grzałkami aquaela wewnętrznymi do kubła jest chyba coś nie tak. ja jestem w trakcie wymiany już na trzeci egzemplarz i zawsze jest coś z nimi nie tak od razu lub po krótkim czasie

co do ilości kamieni w zbiorniku to moim zdaniem przy ich większej ilości można obserwować bardziej naturalne zachowanie ryb jak np. nagłe zniknięcie całości obsady w jednej sekundzie czy walka o miejscówkę pod skałą. to tylko niektóre z zachowań, których chyba się nie zauważy w pustym zbiorniku

Autor jaosh
Użytkownik
#29 - Posted: 5 Gru 2010 20:59 
Jest niby piasek z jeziora tanganik

Jak to jest z tym piaskiem?? Czy to jest możliwe by ktoś wyciągał a potem samolotem przesyłał piasek by go później sprzedać na allegro po takiej cenie??

Autor cador
Użytkownik
#30 - Posted: 5 Gru 2010 23:22 
Certyfikatu na ten piasek pewnie nie ma ;)

Co do mojego wyboru filtra ,starczy Unimax 500 na 375l ?

Michal1313 ,czyli jednym slowem grzalki sa do bani ale 200zł kosztuje

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Akwarium DELTA a Tropheusy Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®