Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Stado jednogatumkowe

Autor Alex z Kijowa
Użytkownik
#1 - Posted: 15 Lut 2011 12:45 
Witam!
Mam zbiornik 600 litrow. W nim 17 Ilangi a 35-45 szt. Bemby (dokladnie nie wiem, dorosle ryby+narybek) a 6 Eretmodusy.

Od pewnego czasu sastanawiam sie nad tym, zeby sprzedac Bemby a zostawic Ilangi a Eret-sy.
Czy naprawde trofci lepiej wybarwijaasie i rozmnazajasie gdy w zbiorniku tylko jeden gatunek?

Autor Szarooka
Użytkownik
#2 - Posted: 15 Lut 2011 13:30 
Witaj.

Nie ma na to chyba reguły. Na pewno dużo efektywniej wygląda jedno większe stado. Ale.... myślę, że dwie odmiany odpowiednio ze sobą dobrane pod wzg kolorystyki też wyglądają pięknie.
Jeżeli chodzi o rozmnażanie i wybarwienie to u siebie nie zauważyłam takiej zależności. Miałam w zbiorniku najpierw dwie odmiany (Ilangi i Ikole), po sprzedaży Ilangi nie zauważyłam zmian w częstotliwości tarła ani w liczbie młodych.
Decyzja należy do Ciebie ;)

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 15 Lut 2011 15:02 
Joasiu

A gdybyś usunęła nie Ilangi tylko Ikola?
Czy oba stada jednakowo intensywnie się mnożyły jak były razem?

Z moich obserwacji wynika, że stado jednej odmiany wygląda najlepiej i najfajniej się zachowuje. Wg mnie takie odmiany jak Ilangi wolą być same i wtedy znacznie lepiej się mnożą niż w towarzystwie Bemba czy Ikola, które łatwiej podchodzą do tarła.

To moje obserwacje ryb z odłowu.

Marta

Autor Szarooka
Użytkownik
#4 - Posted: 15 Lut 2011 15:33 - Edytowany przez: Szarooka 
Marto, Ilangi były kilka miesięcy same. I po połączeniu z Ikola nie zauważyłam różnicy w rozmnażaniu czy ubarwieniu. Tyle, że kolorystycznie zbiornik był "wyraźniejszy". Może nawet Ilangi bardziej się ożywiły. No, ale u mnie, jak Ci wspominałam, dominowały dwie samice :)

Natomiast, gdybym teraz miała wybierać to stanowczo postawiła bym na zbiornik z jedną odmianą - wspaniale prezentuje się większe stado. Ale uważam, że to kwestia gustu - komuś podoba się jedna odmiana, innemu zbiornik z dwoma formami barwnymi.

ps. jeszcze na koniec jedno zdanie - przecież tropheusy to nie tylko "mnożenie się", ale cała gama wspaniałych zachowań

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 15 Lut 2011 15:41 
eszcze na koniec jedno zdanie - przecież tropheusy to nie tylko "mnożenie się", ale cała gama wspaniałych zachowań

To jest to o czym powinniśmy najbardziej mówić.

Ja jednak uważam że pojedyncze stado lepiej się zachowuje w zbiorniku. Nie oznacza to, że nie można mieć w odpowiednio dużym zbiorniku dwóch stad. Jednak monotypowe to dla mnie bajka:)

Marta

Autor andzin44
Użytkownik
#6 - Posted: 16 Lut 2011 10:07 
Moja poprzednia obsada składała się z Tropheus Kasanga Red Raibow
+ Tropheus Duboisi Maswa i przyznaję , że naprawdę to atrakcyjne połączenie kolorystyczne tych ryb .
Zdecydowałem się jednak zrezygnować z Duboisi ( czego nie żałuję )
Moje spostrzeżenia na plus to :
- stado stało się zdecydowanie ,,pewniejsze "
- rewiry dominujących samców zostały jakby ,,przypieczętowane'' i z większą łatwością wabią do nich samiczki ( wcześniej Duboisi przeszkadzały im w tym ),
- Duboisi pomimo zarybiania przy dużo mniejszej wielkości przerosły Kasangę i zaczynały dominować,
- w/g mojej oceny jedno duże stado prezentuje się bardziej okazale zwłaszcza płynące w ławicy , zachowania również są nieco inne ( m.inn. jak wyżej ) .

Autor sline
Użytkownik
#7 - Posted: 19 Lut 2011 12:44 
przy zmianie zbiornika na wiekszy a nastapilo to bardzo szybko :) rowniez zastanawialem sie na dolozeniu stada ikola czy bulu point do moich duboisi ale duzo osob twierdzi ze ryby zmieniaja swoje zachowanie przy innym gatunku i najlepiej jest im samym,no i chyba najladniej wyglada jednogatunkowe

Autor sander
Użytkownik
#8 - Posted: 22 Lut 2011 20:27 
Duboisi to ryby, które są wręcz stworzone żeby pływać w jednogatunkowej obsadzie. Kolonia wygląda jakby składała się z dwóch gatunków w identycznej tonacji. W tym tygodniu muszę już zmniejszyć liczebność moich duboisi ale robię to z dużym bólem serca jednak 74 osobniki to zbyt wiele jak na moje akwarium :-(

http://www.youtube.com/watch?v=XZY4rbq7SlY

Autor andzin44
Użytkownik
#9 - Posted: 22 Lut 2011 22:50 
W tym tygodniu muszę już zmniejszyć liczebność moich duboisi ale robię to z dużym bólem serca
Doskonale Cię rozumię - sam niedawno przeżywałem wspomiany ból serca .
M.inn na Twoim przykładzie można się przekonać jak atrakcyjnie wygląda zbiornik z jednym wariantem dużego stada - dla mnie super .
Ty Kuba pewnie już znasz ten widok , ale może Ci którzy są jeszcze nie zdecydowaniu przekonają się do jednego taksonu w swoim akwa :

http://www.youtube.com/watch?v=xOrCGR2vI0Y

P.S. Czy przy braku skał w zboirniku samce nie walczą o te kryjówki z
kolanek PCV ?

Autor sander
Użytkownik
#10 - Posted: 23 Lut 2011 11:15 
Andrzej twoje ryby, piszę to z czystym sumieniem, są dużo ładniejsze niż widać to na filmie. Darek powiedział, że taką kolorową kasangę jak u Ciebie widział pierwszy raz w życiu. Co do kolanek to miały one być takim bezpiecznikiem kiedy musiałem wyjąć melanochromisy z akwarium ale okazało się, że nie były potrzebne a z lenistwa zostały do dziś. Samce nie walczą o rurki ani z nich nie korzystają, czasem ryby przepływają przez nie jakby w ramach zabawy.

Autor sline
Użytkownik
#11 - Posted: 23 Lut 2011 19:45 
rozumeim sander ze sprzedaz gdzies te mlodziaki :D ?

Autor andzin44
Użytkownik
#12 - Posted: 23 Lut 2011 23:10 
Andrzej twoje ryby, piszę to z czystym sumieniem, są dużo ładniejsze niż widać to na filmie
Dzięki za dobre słowo .

Darek powiedział, że taką kolorową kasangę jak u Ciebie widział pierwszy raz w życiu.
To zapewne zasługa tej wody mazursko-tanganickiej :-)

Autor sander
Użytkownik
#13 - Posted: 24 Lut 2011 09:22 
andzin44 powiem Ci, że np. już w Osiek-u masz prostu z rury SA a to zaledwie parę kilometrów od Ciebie.

Autor Patto
Użytkownik
#14 - Posted: 26 Lut 2011 17:09 
Duboisi to ryby, które są wręcz stworzone żeby pływać w jednogatunkowej obsadzie. Kolonia wygląda jakby składała się z dwóch gatunków w identycznej tonacji. W tym tygodniu muszę już zmniejszyć liczebność moich duboisi ale robię to z dużym bólem serca jednak 74 osobniki to zbyt wiele jak na moje akwarium :-(

http://www.youtube.com/watch?v=XZY4rbq7SlY


Jakie wymiary ma to akwarium?

Autor sander
Użytkownik
#15 - Posted: 26 Lut 2011 20:24 
Wymiary tego akwarium podałem w opisie filmu, 200x50x40h to jest klasyczny minimalny zbiornik dla tych ryb.

Autor Patto
Użytkownik
#16 - Posted: 26 Lut 2011 22:07 
Ile takich dorosłych tropheusów polecasz trzymać w takim akwarium?
Ta 100% podmiana wody co tydzień to kilka mniejszych podmian czy jedna duża?

Autor sander
Użytkownik
#17 - Posted: 26 Lut 2011 22:19 
Jeżeli chodzi o duboisi to polecam około 20szt. dorosłych. Jeśli rozłożymy 400L wody na kilka podmian to w akwarium 400stu litrowym nie otrzymamy 100% podmiany wody tylko znacznie mniej. Jako, że dysponuję wodą wysokiej jakości podmieniam 90% jednorazowo i pozostałe 10% używam do wypłukania gąbek, kilka dni po podmianie.

Autor marmurizon
Użytkownik
#18 - Posted: 24 Cze 2011 20:38 
mam zbiornik 250 jak najlepiej i ile wody podmieniac i jak czesto

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Stado jednogatumkowe Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®