Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

jakie najlepiej kamienie do Tangi z tropheusami moorii "Red Rainbow".

Autor olaf1341
Użytkownik
#1 - Posted: 24 Lut 2011 19:13 
Witam zakladam wlasnie zbiornik ok700l wymiary standardowe zbiornik dojrzewal 2 miesiace po czym chcialbym juz wybrac jakies kamyczki i wpuscic tropheusy wybralem ten gatunek Tropheus moorii "Red Rainbow".
Moje pytanko to jakie najlepiej kamienie dac to tangi ?cena nie gra roli ;P

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 24 Lut 2011 19:59 
Witaj

Możesz spokojnie włożyć serpentynity, dolomity, piaskowce. Wszystko zależy jaką tonację kolorystyczną planujesz i czy chcesz zbiornik upodobnić do warunków naturalnych?

Marta

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 24 Lut 2011 20:04 

Autor sander
Użytkownik
#4 - Posted: 24 Lut 2011 21:31 - Edytowany przez: sander 
Możesz użyć dowolnych skał, ważne jest abyś ułożył je w odpowiedni sposób. Według mnie skały nie powinny tworzyć konstrukcji typu: jaskinia, domek, daszek czy tunel. Odpowiednie ułożenie skał może w dużej mierze stanowić o zachowaniach tych ryb, dominacji czy zajmowania obszarów i związanych z tym walkach. Jako IMO przykład prawidłowy, bezpieczny i estetyczny posiłkuję się fotografią:



Autor uno
Użytkownik
#5 - Posted: 20 Cze 2011 09:29 
Możesz spokojnie włożyć serpentynity

Wyczytałem właśnie , że nie zaleca się używania serpentynitu do dekoracji ze względu na możliwość zatrucia wód metalami ciężkimi. Nie wiem co o tym sądzić bo wiele osób wkłada je do zbiorników...
źródło : http://pl.wikipedia.org/wiki/Serpentynit

Autor starszny_dran
Użytkownik
#6 - Posted: 20 Cze 2011 14:53 
Według mnie skały nie powinny tworzyć konstrukcji typu: jaskinia, domek, daszek czy tunel.

To się dotyczy tylko Tropheusów czy wszystkich ryb?

jak zmienia się zachowanie ryb w stosunku od ułożenia ?

Autor pkubek
Użytkownik
#7 - Posted: 20 Cze 2011 21:03 
bardzo różnie, w zależności od gatunku. Tworzenie niesymetrycznego układu skał, przy zdecydowanej atrakcyjnosci jednej kryjowki spowoduje, ze np. w przypadku tropheusow, obejmie te kryjowke dominujacy samiec, a w raz z nia, przejmie wiekszosc akwarium. tego nalezy sie ustrzec. jesli chodzi o ryby drapiezne sytuacja jest podobna.
hierarchia a zbiorniku ma charakter zlozony. mamy hierarchie w obrebie ryb tego samego gatunku ale i hierarchie samcow roznego gatunku. taka sytuacje obserwuje u siebie. stworzenie jednej super kryjowki, ktora obejmie najsilniejszy samiec spowoduje, ze "samiec konkurencyjny" innego gatunku bedzie nadmiernie oslabiony; moze to wywolac jego agresje wobec samic(y). optymalnie jest oczywiscie to wszystko wywazyc, dostosowac wielkosc (!) kamieni to rozmiarow drapieznikow, nie bac sie wysokich glazow )u mnie np. jeden 40 cm glaz stal sie domem zarowno dla samca Altolamprologusa - zajmuje okolice dna, jak i pary Julidochromisow - mieszkaja u szczytu w szczelinie przy tle "strukturalnym");
kamienie nalezy ukladac w zaleznosci od ilosci gatunkow i stosunku płci - w skupiska lub w łańcuchy, starajac się raczej tworzyc odseparowane od siebie szczeliny niźli zadaszone jaskinie;

Przy drapieznikach wazne jest tez umozliwienie rybom wlasnej adaptacji przestrzeni; przy muszlowcach sprawa jest oczywista jednak nie tylko muszlowce z zamilowaniem kopią i "personalizuja" sobie terytorium;
w moim zbiorniku "kopaczami" są też Alto, Julidy i N. Obscurus; te ostatnie to kochaja, zawsze jednak podkopuja duze glazy, uwielbiaja tworzyc labirynty pomiedzy kamieniami i muszlami; w zaleznosci od dynamiki w akwarium, buduja takze wały oddzielajace ich terytorium od drapieznych "sasiadow". Sytuacja jest w ciągłym ruchu stąd przerybianie zbyt małego akwarium pozbawia ryby "opcji" zmiany terytorium.
W praktyce ryby, niemal jak w stosunkach miedzynarodowych", przy dobrze dobranej obsadzie, "wymieniaja" się terytoriami bez uszczerbku dla zdrowia. Pod warunkiem, ze panuje odpowiedni bilans sił pomiędzy dobranymi gatunkami i ryby tak, czy inaczej, maja podobny potencjał agresji/obrony. Tak jest w przypadku mojej kombinacji Alto/Julido/n.Obscurus.
nikt nikogo nie dręczy.
Zauazylem, ze sporo daje trzymanie sie zasady, ze im mniej sie ryby ogladaja tym mnie jest w akwarium agresji. Stad tak wazne wydaje mi sie wstawianie naprawde duzych, wysokich kamieni. Zauwazylem, ze akwarysci maja tendencje do dobierania nieproporcjonalnie malych kamieni w stosunku do wielkosci ryb i litrazu akwarium.
i jeszcze jedna, przetestowana wskazowka: swietnym rozwiazaniem, pomagajacym np moim obscurusom tworzyc sieci zakamarkow, w ktorych zyja mlode juz z 4 pokolen (ciekawy sposob zachowan; tworza u mnie kolonie podobna do Julidochromisow ale z mniejsza agresja rodzicow wobec podrosnietych dzieci) jest ulozenie na dnie - przed zasypaniem piaskiem - kratek do filtra podzwirowego jednak nie tak skrupulatnie; raczej pod skalami i w sasiedztwie;
sprawia to, ze kopiące neolamprologusy, julidochromisy i alto, maja dodatkowe mozliwosci na tworzenie sobie nisz; trzeba jednak ostroznie przemyslec dno vs skaly by nie zbudowac przez przypadek smiertelnych pulapek dla ryb.
Generalnie cala ta sprawa daje sporo satysfakcji; mozna poczuc sie troche architektem a troche strategiem :)) kto grał troche w dobe gry komp. lub kto oglada filmy z jeziora - wie co mam na mysli ;)

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 21 Cze 2011 06:01 
Znowu rewelacyjny opis Twoich obserwacji Pawle:)

Prawda jest taka, ze aranżacja, układ i dobór kamieni jak napisał Paweł zależy od grup gatunków.

Marta

Autor pkubek
Użytkownik
#9 - Posted: 23 Cze 2011 00:29 
dzieki Marto, mam nadzieje, ze niedlugo przeprowadze sie wreszcie a wtedy ruszy 576l. wtedy to bedzie dopiero obserwacja. narazie juz prawie kupilem mieszkanie.. jestem tuz przed umowa :)

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 23 Cze 2011 07:35 
Czekam niecierpliwie na Twoją nową aranżację, bo jak widać powili wyrastasz na forumowego speca w tej dziedzinie. Zresztą nie ma sie co dziwić, znając Twój fach:)

Marta

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 23 Cze 2011 09:44 




To tylko pierwsze dowolnie wybrane pomysły z natury

Marta

Autor pkubek
Użytkownik
#12 - Posted: 23 Cze 2011 12:46 
hehe, dziekuje, bez tego forum byłbym w lesie... bardzo duzo nauczylem sie wlasnie stad. zdjecia, ktore wrzucilas naleza do moich ulubionych, mam ich sporo, Fitor zrobil wielka rzecz. sa swietne bo pokazuja nie tylko zycie w jeziorze ale i cechy poszczegolnych biotopow.
ostatnio znalazlem bardzo skromnie wygladajace a jakze naturalne akwarium z drapieznikami, wrzucam ponizej; skaly wygladaja swietnie, widac, ze w akawarium panuje sielanka. oczywiscie jest to spory litraz - 800.

http://www.youtube.com/watch?v=nKddhpOwtEI&feature =related

Autor pkubek
Użytkownik
#13 - Posted: 23 Cze 2011 13:05 
i jeszcze raz ten zbiornik, wlasciciel wpuscil do niego mlode frontosy;

na jego miejscu nie balbym sie wiekszych kamieni ale widac tu jak fajnie i naturalnie mozna zaaranzowac kamienie aby stworzyc mase zakamarkow i szczelin i uniknac efektu "sztucznosci" :

http://www.youtube.com/watch?v=1TUPZOIeTC4&feature =related

bardzo tez lubie ten zbiornik naszego kolegi z Holandii:

http://www.flickr.com/photos/55541975@N02/51978055 54/in/photostream/

To kwadrat choc nie tak duzy jak Wasz Marto. O waszym akwarium nawet nie wspominam bo wpedza mnie w kompleksy nieustannie.
Uwazam, ze kazdy kto kocha tanganike i ma warunki przestrzenne powinien natychmiast zakladac kwadratowy zbiornik! Dopiero w taki akwarium mozemy obserwowac terytorializm ryb. zupelnie inne spostrzezenia niz w przypadku zbiornikow prostokątnych. Nie wspomne juz o mozliwosciach aranzacji, full 3d!

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / jakie najlepiej kamienie do Tangi z tropheusami moorii "Red Rainbow". Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®