Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

350 litrów dla tropheusów

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor mfryga
Użytkownik
#1 - Posted: 27 Maj 2011 10:17 
mam zapytanie, przeznaczone mam akwarium na tanganikę 350 litrów, 125cm długość, 50 cm wysokość, 55 szerokość. czy to wystarczy na 1 gatunkowe akwarium dla tropheus?

Autor rambowskixx
Użytkownik
#2 - Posted: 27 Maj 2011 13:12 
Tak wystarczy.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor mfryga
Użytkownik
#3 - Posted: 27 Maj 2011 13:15 
dziękuję za pierwszą odpowiedź :)

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 27 Maj 2011 17:35 
Wg mnie jest to ekstremalne minimum. Jak tylko dasz radę zwiększ zbiornik.

Marta

Autor mfryga
Użytkownik
#5 - Posted: 30 Maj 2011 10:32 
gdyby była taka możliwość zrobiłbym to jednak nie mam możliwości

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 30 Maj 2011 13:24 - Edytowany przez: admin 
Widzę, że nie rozumiesz mojej reakcji na post, gdzie kupić ryby? Odsyłam do regulaminu naszego forum.


I. Informujemy wszystkich, że jest to forum KOMERCYJNE.
1. OZNACZA TO, ŻE NIE WYMIENIAMY SIĘ INFORMACJAMI KTO, CO, KOMU OFERUJE LUB JAKICH SZUKA RYB.
2. GIEŁDA NIE ISTNIEJE NA TYM FORUM W ŻADNEJ POSTACI.
3. Wszystkie tego typu informacje wymieniamy na tzw. "priv".
II


Marta

Autor mfryga
Użytkownik
#7 - Posted: 30 Maj 2011 14:15 
Ale chodzi też o pomoc, nie będę przecież wysyłał prywatnych info do wszystkich użytkowników

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 30 Maj 2011 15:20 
Zasad masz przestrzegać. Dziwnym trafem inni umieją:))

Marta

Autor mfryga
Użytkownik
#9 - Posted: 30 Maj 2011 15:46 
to proszę o odpowiedź od Administratorki na priva :):)

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 30 Maj 2011 16:05 
Najpierw zadaj mi pytanie na mojego maila

Marta

Autor Beliar
Użytkownik
#11 - Posted: 31 Maj 2011 10:01 
Wg mnie jest to ekstremalne minimum. Jak tylko dasz radę zwiększ zbiornik.

Marta

Marto moze nie przesadzajmy z tym "ekstremalne"
Ten zbiornik powierzchnie dna ma nie wiele mniejsza niz standardowe 375l
Jarek

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 31 Maj 2011 10:21 
Jarku,

Z moich doświadczeń wynika, że jest to ekstremalne minimum. 375 litrów to także wg mnie minimum.

Tak uważam i tak piszę.

Marta

Autor rambowskixx
Użytkownik
#13 - Posted: 31 Maj 2011 10:38 
Natomiast moim zdaniem nawet 500 litrów niekoniecznie nadaje się do nazwijmy to "humanitarnej" hodowli tropheusów. Obserwując stado nawet w takim zbiorniku odnosi się wrażenie, że ryby nie czują się swobodnie. Tylko czy nie jest tak, że powoli wpadamy z deszczu pod rynnę. Na początku minimum dla tropheusów było 200 litrów, później co najmniej 250-300, teraz najlepiej 500. Strach patrzeć w przyszłość bo za rok czy dwa może się okazać, że minimum to basen 25 metrów na 15. Musimy zdać sobie sprawę, że wielu początkujących akwarystów nie może postawić np. w kawalerce dwu metrowego zbiornika a 350 czy 375 to żadna różnica. Powierzchnia dna jest podobna a dolewając wody po sam brzeg będziemy mieli 375 litrów nie napełnione do końca.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 31 Maj 2011 10:50 
Tak masz rację, czasy się zmieniają doświadczenie także więc...o czym dyskutujemy?

Wyrażam swoje zdanie i uważam je za odpowiednie. Wasze jest inne...Wasza sprawa.

Marta

Autor rambowskixx
Użytkownik
#15 - Posted: 31 Maj 2011 11:00 
Myślę, że nie ma się czym denerwować bo i tak patrząc na kilka lat wstecz to minimum się bardzo mocno rozciągnęło a nie skurczyło(nie zapominajmy, że na początku było to 200 litrów). Uważam, że jest to ogromny plus świadczący przede wszystkim o dojrzałym i świadomym podejściu do akwarystyki głównie naszych nowych kolegów. Ja również wyraziłem tylko swoje zdanie do czego myślę mam prawo i również uważam je za odpowiednie. Jednakże gdybyśmy wszyscy zgadzali się z każdą wypowiedzią drugiej osoby i nie mieli własnego zdania to czym byłaby dyskusja.


Pozdrawiam
Łukasz

Autor mfryga
Użytkownik
#16 - Posted: 31 Maj 2011 15:13 
zgadzam się w 100% z rambowskixx (przepraszam ale nie znam imienia).
Pamiętam artykuły gdzie było to 200 litrów, ale chyba też ważne e jest samo przygotowanie akwarium, chociażby ilośc kamieni, tło, które też pomniejszają pojemność litrażową zbiornika i może się okazać, że akwarium 600 litrów tak naprawdę ma ich połowę z powodu "zawalenia" artystycznego tłem czy skałami itp. Filtr chcę użyć EHEIM 2080 III oraz wewnętrzny AQUAEL CIRCULATROR 1100, chyba też świadczy to o tym, że nie myślę o tym by rybki czuły się źle.

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 31 Maj 2011 15:49 
mfryga

Myślę, że swoje opinie będziesz mógł przedstawić jak poobserwujesz ryby w swoim akwarium. I to nie dzień dwa, ale kilka lat.


Marta

Autor michal1313
Użytkownik
#18 - Posted: 31 Maj 2011 18:42 
ja mam zbiornik ponad 500 l i już nie mogę się doczekać zmiany na większy co pozwoli na nowe możliwości i nowe gatunki:), a czy to jest mało wydaje mi się, że nie lecz obserwując zbiornik w głowie mam nowe aranżacje - fantazja działa

Autor mfryga
Użytkownik
#19 - Posted: 1 Cze 2011 08:12 
nie trzeba wyrażać swoich opinie tylko na zasadzie obserwacji tylko tropheusów, można na zasadzie doświadczeń z innymi gatunkami ryb o także nie małych wymaganiach

Autor sander
Użytkownik
#20 - Posted: 1 Cze 2011 11:29 
Pewnie sobie nie wyobrażacie jak bardzo można zagęścić obsady młodego narybku, różnych gatunków ryb. Można do tego stopnia, że w danej objętości trudno zobaczyć choć małą przestrzeń wolnej wody (coś jak przestrzeń jaką ma kilkanaście trofeusów w pysku matki). Dla celów akwakultury prowadzi się stosowane w tym kierunku badania z których wynika, że jednym z bardziej agresywnych gatunków (chodzi o narybek) jest złota rybka, której narybek jest bardziej agresywny niż narybek drapieżnego bolenia, małe karasie są okrutnymi kanibalami. To taka ciekawostka nieco w granicach tematu.

Codziennie mam do czynienia z rybami, które wymagają do życia znacznej przestrzeni. Potrafimy utrzymywać je zarówno w małych jak i dużych objętościach. Trofeusy to bardzo wdzięczne rybki, bardzo je lubię i często obserwuję. Moje doświadczenia wskazują, że trofeusy a w zasadzie ich zachowanie ściśle wiąże się z wielkością zbiornika. Chociaż pisałem o tym już wiele razy to powtórzę, że zbiornik o powierzchni dna 200x50cm znacznie ogranicza wszelkie problemy związane z zachowaniem tych ryb względem siebie, ryby są spokojniejsze niż w zbiornikach o mniejszej powierzchni dna a ich ewentualne potyczki nie kończą się tragicznie. Wiele gatunków afrykańskich gębaczy znacznie łatwiej jest utrzymywać w dwumetrówkach, biorąc to pod uwagę zbiornik o wymiarach 200x50x40 mający 400L jest znacznie bardziej użyteczny niż klasyczne 375L a różnica objętości (25L) w zasadzie żadna.

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 1 Cze 2011 12:01 
Wszystkim niedowiarkom polecam bardzo dokładne przestudiowanie artykułu Olivira Lugtena z VI Tanganika MAGAZYN pt. Codzienne życie pod powierzchnią. To pokazuje jakich zasad powinniśmy się trzymać przy utrzymaniu trofeusów w naszych akwariach.

To ryby bardzo terytorialne i wszelkie problemy związane z ich prawidłowym utrzymaniem w naszych akwariach (w tym ze zdrowiem) jak to pisze powyżej Kuba wynikają z małych zbiorników.

Marta

Autor milano777
Użytkownik
#22 - Posted: 1 Cze 2011 22:18 
Witam. Tak sobie obserwuje wasz temacik i tu... nasuwa mi się pytanie odnośnie powiększenia zbiorniczka i obsady tzn. drugiego stada chociaż Marta napewno powie że zbiornik jednogatunkowy to jest to ale ... no właśnie ale ja chce dwa stada mam obecnie 450l i w nim bemby 21 szt które kupiłem ........ noprawde wyrosły solidne rybska i właśnie chciałbym założtć 200x60x50 i tu pytanie ile moge trzymać dorosłych tropheusów w takim zbiorniczku aby w nim powstała tzw rybna sielanka? Pozdrawiam.

Autor Beliar
Użytkownik
#23 - Posted: 1 Cze 2011 23:19 
To ryby bardzo terytorialne i wszelkie problemy związane z ich prawidłowym utrzymaniem w naszych akwariach (w tym ze zdrowiem) jak to pisze powyżej Kuba wynikają z małych zbiorników.
No tak
Tropheusy to ryby terytorialne ale wszelkie problemy wynikaja raczej nie z wielkosci zbiornika(nie mówie tu o zbiornikach 150l) ale raczej z braku wiedzy i charakteru poszczegolnych osobnikow
Nie kazdy moze sobie pozwolic na akwarium 2m długosci
Mysle ze skazywanie ludzi na hodowle gupikow w akwarium 350l nie ma wiekszego sensu(oczywiscie jest to moje zdanie )
Jarek

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 2 Cze 2011 07:52 
Beliar

Twoje ostatnie zdanie to zwykłe podlizywanie się forumowiczom, wiesz?

Bo to, że ktoś chce trzymać ryby wedle własnego upodobania nie oznacza, że osoba z większym doświadczeniem ( jak Ty) może pisać powyższe teksty.

Jeśli ktoś nie może mieć 2m zbiornika to musi zmienić pomysł na obsadę a nie cieszyć się, że taki znany sprzedawca Pan Beliar napisał dokładnie to, co ten ktoś chciał usłyszeć - bo to już jest taka moralna prostytucja.

Robert

Autor rambowskixx
Użytkownik
#25 - Posted: 2 Cze 2011 08:30 
Jeśli ktoś nie może mieć 2m zbiornika to musi zmienić pomysł na obsadę a nie cieszyć się, że taki znany sprzedawca Pan Beliar napisał dokładnie to, co ten ktoś chciał usłyszeć - bo to już jest taka moralna prostytucja.

Święte słowa. Od dzisiaj minimum dla tropheusów to 2m długości. W takim razie też od dzisiaj nie będziemy sprzedawać f1 do mniejszych zbiorników niż dwumetrowe no i Robercie mam nadzieję, że też się będziecie tego trzymać i żaden odłów nie trafi już w akwarium mniejsze niż te które podałeś;-).

Pozdrawiam
Łukasz

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 2 Cze 2011 08:38 
Łukasz, mam nadzieję, że odniesiesz się również do mojego pierwszego i drugiego zdania a nie będziesz wybierał tylko tekstu, który Ci odpowiada - to przecież nieładnie tak robić, prawda? :-)


Forum nikomu nic nie narzuca - sugeruje optymalne rozwiązana. A klient i tak zrobi to, co zechce. Chodzi tylko o to, by nie utwierdzać go w przekonaniu, że jak myśli i robi źle, to robi dobrze. Taka jest nasza filozofia.

Robert

Autor rambowskixx
Użytkownik
#27 - Posted: 2 Cze 2011 09:25 
Robercie nikt nikogo nie utwierdza. Jak popatrzysz na moje wypowiedzi nie wybierając również tekstów, które Ci odpowiadają to wyczytasz w nich, że również ja trzymając trofeusy w 500 litrowych zbiornikach nie uważam tego za optimum. Być może nie rozumiem po prostu tego postu ale czytałem już go tyle razy, że może faktycznie zgubiłem sens pytania w nim zawartym.
Kończę już dyskusję w tym temacie bo zaczynam się czuć jak bym był na wiecu partyjnym gdzie rację ma tylko prezes;-).

Pozdrawiam
Łukasz

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 2 Cze 2011 09:52 - Edytowany przez: admin 
Forum ma służyć informacjom i przekazywaniu wiedzy w takim stopniu, aby stworzyć jak najlepsze warunki dla ryb. Przy okazji aby ograniczyć nasze problemy z rybami. Ma służyć propagowaniu wiedzy. Jeżeli to uważacie za forum partyjne...cóż...Wasza sprawa.

Ty Łukaszu piszesz o 500 litrach, Twój Kolega o 350 litrach...więc chyba mała niezgodność...

Miałam trofeusy na początku w 240 litrach, znam zachowania w 375 litrach, bo takie zbiorniki mam do kwarantanny, znam zachowania tych ryb w 500, 800, 1000 i 1300 litrowych zbiornikach. Wyraźnie widać

Dodam tylko, ze staramy się doradzać i uświadamiać ludzi.

Temu ma służyć to forum. Co zrobią ludzie z tą wiedzą...to inna sprawa. Klient może przyjechać i powiedzieć, że ma 2 m zbiornik, a włoży je do 100 litrów. Tego nie jestem w stanie sprawdzić.


Marta

Autor rambowskixx
Użytkownik
#29 - Posted: 2 Cze 2011 10:06 
Miałam trofeusy na początku w 240 litrach, znam zachowania w 375 litrach, bo takie zbiorniki mam do kwarantanny, znam zachowania tych ryb w 500, 800, 1000 i 1300 litrowych zbiornikach. Wyraźnie widać różnice.

Marto ale czy my to kwestionujemy. Cały ten stan rzeczy nie sprawia jednak, że wpuszczenie np.dwudziestu 3cm-owych tropheusów do 350 litrowego akwarium jest profanacją. Najczęściej zanim te ryby dojrzeją to dana osoba albo zwiększa zbiornik albo zmienia hobby. Odłowu na pewno nie wpuścił bym do takiego zbiornika a widziałem stada F0 nawet w 200 litrowych "słoikach". Poza tym wiele zbiorników z tropheusami jakie spotykamy to maks 300 litrów. Chciałbym aby zmieniły się one chociaż na 350-375l ale to nie jest takie proste jakby się mogło wydawać. Mimo to świadomość akwarystyczna rośnie z roku na rok i mało kto uważa w dniu dzisiejszym, że minimum to 200l.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor Beliar
Użytkownik
#30 - Posted: 2 Cze 2011 10:33 - Edytowany przez: Beliar 
Beliar

Twoje ostatnie zdanie to zwykłe podlizywanie się forumowiczom, wiesz?

Bo to, że ktoś chce trzymać ryby wedle własnego upodobania nie oznacza, że osoba z większym doświadczeniem ( jak Ty) może pisać powyższe teksty.

Jeśli ktoś nie może mieć 2m zbiornika to musi zmienić pomysł na obsadę a nie cieszyć się, że taki znany sprzedawca Pan Beliar napisał dokładnie to, co ten ktoś chciał usłyszeć - bo to już jest taka moralna prostytucja.

Robe


Robert w tym momencie przegiąłeś
To ze jest to forum tak zwane komercyjne i Twoje nie oznacza ze możesz na nim obrażac ludzi posądzając ich o prostytucje
Ale cóż z braku argumentów i taka wypowiedz dobra
Ja się nie podlizuje forumowiczom !!!
Pisze tylko to co uważam za słuszne
Co do słynnego sprzedawcy nie rozumiem , zazdrościsz????
Jarek

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / 350 litrów dla tropheusów Top
Temat został zamknięty. Nie możesz tutaj odpowiadać.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®