Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Trudny wybor ...

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor Trimix
Użytkownik
#1 - Posted: 20 Sier 2011 15:49 - Edytowany przez: Trimix 
Witam wszystkich ,
To moj pierwszy post ,wiec prosze o wyrozumiałosc .
Zakupiłem baniak 450 litrow na poczatek... do tego 2 zewnetrzne jbl e1501 , przepływową grzałkę eth 300 , oswietlenie te niby lepsze t8 albo t5 nie pamietam :) .
Baniak przyjedzie za 2 tygodnie. Mam wiec sporo czasu na dobranie obsady ... Ogolnie na poczatku miała byc ikola pozniej maswa a teraz chodzi mi po głowie bemba . Niestety jestem monogamista :) i chce miec tylko jedne stado w wielkosci 24-26 trofci .
Moze doswiadczeni Koledzy i kolezanko doradza cos swiezakowi ?
Ps.jak bede zalewał baniak to zrobie fotorelacje jak i zapewme na tym poscie i pytaniu sie nie skonczy .
Bardzo prosze o rady i porady te nawet dla Was błache a dla mnie to zapewne neda graniczuły z conajmniej objawieniem :)
pozdro dla Wszystkich

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 20 Sier 2011 17:50 
Polecam akwarium jednogatunkowe/jednowariantowe. Niestety wybór ryb powinien należeć już do Ciebie, bo to Twój zbiornik i to Tobie ma się podobać.


Marta

Autor Trimix
Użytkownik
#3 - Posted: 20 Sier 2011 20:04 - Edytowany przez: Trimix 
Oczywiście że to ma mi się podobać , aczkolwiek czy między powyższymi odmianami występują znaczne różnice w zachowaniu bądz czym kolwiek pod względem hodowli ?

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 21 Sier 2011 05:30 
Różnic w tym wypadku pomiędzy Ikola i Bemba nie ma. Nieco różni się zachowanie duboisi, bo to nie jest trofeus.

Jednak są to dla początkującego hodowcy różnice nieistotne. Ważne jest jakie stado kupisz dorosłe czy maluchy?

Pamiętaj - zakup tylko od jednej osoby i w jednym czasie. Polecam w tym wypadku lekturę forum. Archiwum jest bardzo bogate:)

Marta

Autor Trimix
Użytkownik
#5 - Posted: 21 Sier 2011 07:46 
Od lektury to mnie juz oczy bolą...
Stadko będzie się składac z 24-26 osobnikow od jednego hodowcy i raczej maluchy .
Z maswą juz doczytałem ze to nie tropheusy ... w zyciu bym nie pomyslał : )
Marto utwierdz mnie proszę odnosnie podłoza , piasek kwarcowy czy koral ? Osobiscie jestem za piaskiem , ale...
Pozdrawiam

Autor pkubek
Użytkownik
#6 - Posted: 21 Sier 2011 13:13 
nigdy nie powinno się wrzucać tropheusom koralu. to jakiś szalony wymysl, który w niczym nie pomaga a tylko szkodzi. w szczelinach żwiru gromadzą się odchody, ryby nie moga przesiewać takiego podłoża co ogranicza ich naturalne zachowania. To co możesz zrobić z koralem to wypełnić nim jedną z przegrod w filtrze biologicznym. to dobre podłoże dla bakterii no i stabilizacja PH. Woda przepływająca przez taką warstwę wypłukuje minerały. to sprawdzona metoda. najlepszy jest piasek kwarcowy z castoramy, taki urzywany w budownictwie. wybieraj najciemniejszy. I po "ale" :)

Autor Trimix
Użytkownik
#7 - Posted: 21 Sier 2011 13:36 - Edytowany przez: Trimix 
pkubek dzieki za info :) , z tym koralem na podłoże to wymysł Pana ze sklepu .
Osobiscie wołe barodzo ale to bardzo biały piasek kwarcowy , stad moje pytanie do Ciebie kolego sympatyczny dlaczego ciemny ?
To troche burzy mi koncepcje mojego wymazonego akwarium ...
I nastepne pytanie , beda dwa kubły zewnetrzne jbl e1501 , jeden mechamiczny a drugi bio i teraz co pakowac w mech a co w bio . Mozesz wymyslac nie patrzac na koszta byle to nie była platyna :)
Biorac pod uwage iz piasek mamy a za skalki beda robic białe piaskowce , to po zalaniu wody dodawac jakies szczepy bio czy niech sam dochodzi ?
Pozdro dla Wszystkich

Autor Grehu
Użytkownik
#8 - Posted: 21 Sier 2011 17:01 

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 21 Sier 2011 19:33 - Edytowany przez: admin 
Przeczytaj:

http://klub-tanganika.pl/index.php?option=com_cont ent&task=view&id=96&Itemid=105

http://klub-tanganika.pl/index.php?option=com_cont ent&task=view&id=97&Itemid=105


Jeżeli już podajesz jakieś adresy to dokładnie.

Ten artykuł ukazał się najpierw w Tanganika MAGAZYN a dodany został dużo później na stronie klubu tanganika.

Jako wytrawny tanganikomaniak i pasjonat ( z tego co słyszałem) powinieneś o tym wiedzieć.
Zwłaszcza, że autor pisze o tym w pierwszym zdaniu.

Obiektywizm to mile widziana forma wymiany informacji - zwłaszcza tutaj.

Robert

Autor Trimix
Użytkownik
#10 - Posted: 21 Sier 2011 19:44 - Edytowany przez: Trimix 
Artykuł rewelacja ! Gdzie moge nabyc to w wersji papierowej ?
Bardzo dziekuje jest on niezwykle pomocny dla nowych , stanowi b.dobra baze do zadawania pytan...przeczytaj i przecztaj drugi raz i nastepnie dopiero zadawaj pytania !
To swietne streszcznie a zarazem meritum podstaw wiedzy na start .
Jeszcze raz dziekuje i wielkie brawa dla Autorow.
Ale i tak bede miał pare pytan mimo wszysko :)

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 21 Sier 2011 19:58 
Artykuł rewelacja ! Gdzie moge nabyc to w wersji papierowej ?

A choćby u wydawcy, czyli w Tropheusie. Spis treści wszystkich numerów Tanganika MAGAZYN jest na naszej stronie www.tropheus.com.pl

Robert

Autor Trimix
Użytkownik
#12 - Posted: 21 Sier 2011 20:33 - Edytowany przez: Trimix 
Robert w takim razie poprosze o to wydanie :)
Czy moglbys przemyslec podwieszenie tego artykulu na forum ?
Mysle , ze to opracowanie jest bardzo wartosciowe i zapewne oszczedzi Wam klawiatury od zbytecznego powtarzania na okragło : nie 120 litrowe akwarium to za mało jak na trofy i tego typu podobne oczywistosci ...

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 21 Sier 2011 20:51 
zapraszam na maila w takim razie.

Robert

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 22 Sier 2011 06:55 
Trimix

Takich artykułów jest znacznie więcej w Tanganika MAGAZYN. Jest znakomity artykuł Bogdana Ochodka pokazujący krok po kroku jak podchodzić całościowo do hodowli trofeusów, są artykuły Wolfganga Staecka i Olego.

Tanganika MAGAZYN jest cały czas dostępny w sprzedany u nas. Zapraszam.

Powtarzamy i tak ciągle - czytanie to teraz niestety mało atrakcyjna czynność. Każdy oczekuje odpowiedzi gotowej.

Marta

Autor askott
Użytkownik
#15 - Posted: 22 Sier 2011 14:03 
Trimix

Polecam Ci zakup od razu wszystkich numerów Magazynu. W każdym jest mnóstwo informacji o trofciach, rozwiejesz z pewnością wiele ze swoich wątpliwości. Takiego ogromu fachowej wiedzy nie znajdziesz nigdzie. Zobaczysz, że póki nie przeczytasz od deski do deski - nie będziesz się mógł oderwać ;) Ze mną tak było :)

Pozdrawiam,
Joanna

Autor pkubek
Użytkownik
#16 - Posted: 22 Sier 2011 20:41 
askott, ja mialem dokladnie tak samo. brakuje mi jeszcze jakiego jednego czy dwoch ale TM to moja stała lektura, zawsze jest po co tam wrocic i zawsze jest pod ręką. rewelacja.

Trimix, zasugerowalem Ci ciemniejsze tło nie tylko ze względow ostetycznych. ciemne tło jest naturalne i wpływa na wybarwianie się ryb. wydaje mi się, że wszystkie ryby czują się bezpieczniej w ciemniejszym otoczeniu. wszak drapieżniki często obserwują ryby "z góry" i ciemne podłoże lepiej maskuje rybki. oczywiscie nie chcę ingerować w Twoją koncepcję na urządzenie zbiornika jednak to co mogę Ci zasugerować to:

1) oglądnąć maksimum sztucznych, dziwnych, kiczowatych aranżów, na youtube, w necie, gdziekolwiek

2) włączyć sobie np. ten filmik:
http://www.aquanet.tv/Video/175-tropheus-eine-form -viele-farben

http://www.youtube.com/watch?v=LJGkA1xMr0Y&list=FL wSjm297_8q6JmRiDrqj5uQ&index=2

3) zobacz też jak tutaj ktoś dosyć umiejętnie poradził sobie z doborem piasku, prawda, że jakoś wdzięczne to jest dla oka?

http://www.youtube.com/watch?v=x_u6F0j9LUY

4) no i zupełnie niesamowite akwarium Jaspera, znane dobrze na naszym forum:

http://www.cichlidae.com/forum/viewtopic.php?f=23& t=4025&hilit=BTN&start=100

5) oraz te zdjęcia:

http://www.flickr.com/photos/fishwhisperer/sets/72 157621916281995/

http://www.cichlidsforum.fr/biotopes-au-tanganyika -vt17835.html

Oczywiście wybór drogi zależy od Ciebie; przykładów niesamowitych aranżacji jest mnóstwo. Mogę Ci jeszcze czegoś poszukać. Takie dążenie do otworzenia natury daje zupełnie niesamowite rezultaty; mam wielu znajomych, dla których w pierwszej chwili moja fascynacja Tanganiką wydaje się dziwna jednak zupełnie zmieniają podejście po zerknięciu na moje, wcale nie jakieś tam znowu super hiper, akwarium. Po prostu takie naturalne aranże są człowiekowi bliższe, bardziej przyjazne. wyrażają to często w sposób spontaniczny i to jest chyba ten efekt olśnienia.

daj znać co sądzisz o tych przykładach

Autor Trimix
Użytkownik
#17 - Posted: 22 Sier 2011 21:17 - Edytowany przez: Trimix 
Robert i Marta po magazyn TM zgłosze sie na targach we Wrocku gdzie zreszta mieszkam , napewno sie zonaczymy i tak mam kilka pytan ;)
Pkubek naprawde wielkie dzieki ze Ci sie chciało tyle napisac i to bezinteresownie, takie rzeczy sie pamieta.
Niestety jestem na wakacjach i cztam forum poprzez telefon stad lekko kłopotliwe sa filmiki , zreszta i tak gały mnie juz bola od czytania forum na komorce...
Ogolnie to tak jak pisałem , wiem ze to troche nie teges ale to bedzie moje a nie Wasze akwa;)
Bardzo biały piasek kwarcowy , bananowe piaskowce , zero zielonego . Do tego swietlowki coralstar i aquastar , 2 kubły zew. i grzałka zew. na wezu .
Prawie zapomniałem o rybkach ,lecz decyzje podejme jak je na zywca zobacze : ikola, maswa i faworyt na dzien dzsiejszy bemba. Na koniec tło a raczej jego brak bo jak mozna nazwac vzarna folie ??

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 22 Sier 2011 21:28 
Czekamy we Wrocławiu w takim razie.
Marta

Autor pkubek
Użytkownik
#19 - Posted: 22 Sier 2011 21:31 
ok, odpoczywaj a po powrocie zerknij na linki. tak latwo sie nie poddam :) oczywiście, ze bedzie to Twoje akwarium. ale znam tez takich ktorzy startowali ze sztucznym aranzem by potem szybko, w miare wchodzenia w temat, przywracac mozliwie naturalny wyglad. koniec koncow jest to stres dla ryb a progres wlasciciela przychodzi z opoznieniem.

wszystko zawsze zalezy od dostepnosci do materialow zrodlowych. ta na szczescie rosnie. niesamowite aranzacje powstaja w Hiiszpanii. kilku wlascicieli foshroomow robie tam niesamowite rzeczy. podobnie Dania. nie chodzi tu nawet o trend ale jakas wewnetrzna potrzebe estetyczna. ona musi sie pojawic. i tyle. ja swego czasu nie mialem tej wrazliwosci i wrzucilem do akwarium lekko zielone serpentynity myslac, ze zarosna glonami, pokryja sie osadem i bedzie super. niestety zarastaja wybiorczo, ogladam sporo zdjec z jeziora i coraz bardziej wkurza mnie patrzenie na moje zielonkawe kamienie. wydaje mi sie to beznadziejnie sztuczne. kolory moich ryb takze nie prezentuja sie najlepiej na tak wymyslnym odcieniu zielono-szarosci. dlatego w nowym zbiorniku bede dazyl do dobory odcienia kamieni i oswietlenia zblizonego do naturalnego. po co poprawiac nature?

Autor Trimix
Użytkownik
#20 - Posted: 16 Wrz 2011 17:31 - Edytowany przez: Trimix 
Witam wszystkich po dłuższej nieobecności , tak jak obiecałem spróbuję opisać moje akwa ( pierwsze poważne ) chyba :)
Zbiornik i reszta wyposażenia dotarła w końcu po 3 tygodniach oczekiwania , za pomocą bezinteresowngo Kolegi mam nadzieję , że obyło się bez zbytecznych zakupów , po prostu dostałem na " tacy " gotową listę zakupów .
W kwestii przypomnienia , pozwolę sobie jeszcze raz przypomnieć z jakich to elementów składa się baniak :
- 450 litrów ( 150x50x60 )
- filtracja tylko zew. JBL 1501e
- grzałka 300w przepływowa BTH
- szafka pod akwa Diversa
- pokrywa alu z oświetleniem T5 aquastar i coralstar silviana
- piasek kwarcowy w ilości 50 kg ( przesiewany , ( 0.5 mm- 1,2mm )

Na początku ku mojemu zdziwieniu , musiałem zaopatrzyć się w castoramie w wycinarkę do otworów w szafce , celem montażu kubłów zew. w szafkach i jak najbardziej optmalnemu poprowadzeniu węzy jak i przwodów elektrycznych na zewnątrz . Montaż filtrów , przewodów i grzałki . Przewody jak najkrótsze celem zaniku wydajności nominalnej filtrów .
Następnym krokiem , było ustawienie skałek ( wapienie ) i co najważniejsze podstawek pod skałki izolując je od bezpośredniego kontaktu ze szkłem . Podkładki zakupiłem gotowe ( takie puzzle o wys. 1 cm , z dziurkami eliminując w ten oto sposób wole przestrzenie które to jak wiadomo są toksyczne !!!
Następnie przyszła kolej na piasek , i zalanie zbiornika 1/3 ilością wody w celu wyeliminowania nieszczelności zbiornika , napełnianie za pomocą wiaderka:) co wiązało się niestety ze lekkimi boleściami bakru w następnym dniu :) , ale czego się nie robi dla rybek - mam nadzieję że docenia moje poświęcenie w przygotowaniu im domku .
Akwarium napełnione , brak wycieków ufff ...
Odpowietrzenie filtrów poprzez otwarcie i zalanie powierzchni filtracyjnej jak i odpowietrzenie ręczne za pomocą pompki umieszczonej na filtrze i dopiero włączenie zasilania .
W dniu następnym zaszczepiłem baniak bakteriami Microbe Lift w ilości zalecanej przez producenta wedle instrukcji względem pojemności zbiornika 4oz
I tak w ten oto sposób baniak dojrzewa do dnia dzisiejszego jest dokładnie tydzień czasu . W tym czasie tj.13.09 zostały przeprowadzone testy zawartości :
KH 6-7
pH 7,5
NO2 0,05 mg/l
NO3 10-20 mg/l
Fe mniejsze niż 0,02 mg/l
Dolewka bakteri w środę ( 8 dni od pierwszego zaszczepienia ) ,a test wody w piątek 23.09 i zobaczymy co i jak .

Autor Trimix
Użytkownik
#21 - Posted: 16 Wrz 2011 18:08 - Edytowany przez: Trimix 

Autor askott
Użytkownik
#22 - Posted: 16 Wrz 2011 20:21 
musiałem zaopatrzyć się w castoramie w wycinarkę do otworów w szafce

Hmm, ja też ma diversę i nie musiałam nic dziurawić.

napełnianie za pomocą wiaderka:)

Polecam zaopatrzenie się w komplet do wymiany wody bez wiaderek (ja mam jbl) lub skonstruowanie sobie samemu takiego cuda. Siedzisz na kanapie, herbatka, relaks, a woda sama się wylewa do zlewu, a potem sama nalewa do akwarium. I barki nie zagrożone :)

KH 6-7
pH 7,5


Ja do filtra dokładam grysu koralowego dla podwyższenia parametrów. Masz niskie pH i kH, więc na pewno się przyda.

zaszczepiłem baniak bakteriami

Możesz podkarmić jeszcze bakterie, żeby nie wymarły z braku papu ;) Dokup też test na amoniak - to bardzo ważny parametr.

To tyle mi się nasunęło na myśl w tej chwili :)

Pozdrawiam,
Joanna

Autor Trimix
Użytkownik
#23 - Posted: 16 Wrz 2011 20:40 
askott
Patrzyłaś na fotki i otwory jakie mam w szafce ? Masz takie ? dziwne ja miałem tylko jeden i nic więcej ....
Grys koralowy mam dołożony do filtra ....widocznie za mało ?
Z podkarmianiem bakterii to czy aby napewno zachodzi taka konieczność ? wedle producenta szczepy bakterii żyją conajmniej 2 tygodnie a na dodatek zaleca się uzupełnianie w odstępach 8 dniowych - oczywiście mniejsze porcje.
No tak , amonaku nie mam w zestawie i powiem Ci szczerze że nie zauważyłem tego braku wcale :) Dziękuję Ci bardzo

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 16 Wrz 2011 21:32 
Polecam zaopatrzenie się w komplet do wymiany wody bez wiaderek (ja mam jbl) lub skonstruowanie sobie samemu takiego cuda. Siedzisz na kanapie, herbatka, relaks, a woda sama się wylewa do zlewu, a potem sama nalewa do akwarium. I barki nie zagrożone :)

Kobiety jak widać dbają o siebie bardziej niż mężczyźni. I to nie chodzi o bolący bark, ale komfort i to podglądanie z kanapy jak coś robi się samo:))

Trimix

Masz niskie pH i nie wiem czy nie będziesz musiał nieco podziałać.

Poczekajmy kilka dni. Zobaczymy.

Marta

Autor kulus12
Użytkownik
#25 - Posted: 17 Wrz 2011 10:45 
askott

Polecam zaopatrzenie się w komplet do wymiany wody bez wiaderek (ja mam jbl)
możesz napisać coś więcej lub dać jakiś link.
Chętnie bym coś takiego zakupił zwłaszcza że znów wylądowałem w szpitalu i zostawiłem zbiorniczek pod opieką żonki.

Autor askott
Użytkownik
#26 - Posted: 17 Wrz 2011 10:57 
Trimix

Może liczba otworów zależy też od modelu, ja mam Solid 160 x 60. Mam spory otwór w lewej części i taki sam w prawej. Wszystkie możliwe kable i węże bez problemu się mieszczą.

Grys koralowy mam dołożony do filtra ....widocznie za mało ?

Za mało może nie, tylko chwilę potrwa zanim podziała. Koralowce muszą się zacząć rozpuszczać i uwalniać do wody pożądane związki. Tak mi się przynajmniej wydaje. Tak jak pisze Marta poczekaj jeszcze trochę i zobacz za tydzień co się dzieje.

Z podkarmianiem bakterii to czy aby napewno zachodzi taka konieczność ?

Konieczność może nie, ale nie zaszkodzi :) Możesz dodać odrobinę pokarmu dla ryb, kilka kropel wody z rozmrażania mięsa itp., żeby tylko rozłożyło się do amoniaku. Ja startowałam z saletrą amonową, więc od samego początku miałam ogromne NH4, które powoli rozwijające się szczepy bakterii przejadały do NO2, a następnie do NO3. Pamiętaj, że musisz poczekać, aż NH4 i NO2 znikną całkowicie, bo są wysoce toksyczne. U mnie trwało to trochę ponad miesiąc.

Pozdrawiam,
Joanna

Autor askott
Użytkownik
#27 - Posted: 17 Wrz 2011 11:08 
Tu jest link to pełnego zestawu:

http://www.zooplus.pl/shop/rybki/srodki_uzdatniacz e_wody/akcesoria_czyszczenie/wymiana_wody_podloza/ 95262

Można dokupić zestaw do wydłużenia o kolejne 8 metrów.

A tu sama pompka:

http://allegro.pl/jbl-aqua-in-out-pumpe-wymiana-wo dy-i1805428194.html

Ja mam jeden zestaw pełny, a do drugiego akwarium tylko pompkę, a resztę zmajstrował mi mąż.

Wiem, że jeszcze inna firma też ma takie cudo w ofercie. Gorąco polecam, w szczególności dla żon :) kulus12 życzę zdrowia!

Polecam,
Joanna

Autor Trimix
Użytkownik
#28 - Posted: 17 Wrz 2011 11:59 
Otwory robiłem podwójne na kązdy kubełek , jeden na dole do zaslania , górny na węże eliminując w ten sposób ich długość i zyskując dodatkowo na wydajności filtrów - bynajmniej tak to sobie wydumałem :)

No i nie wytrzymałem , testy wody z dnia dzisiejszego :
KH 8
pH 8
NO2 0,1 mg/l
NO3 1 mg/l
Fe mniej niż 0,02
NH3/NH4 0,5 mg/l
Pojawiły się na kamieniach naloty zieleni
Ps . askott czego się nie robi aby sobie ułatwić podmiany wody :)

Autor kulus12
Użytkownik
#29 - Posted: 17 Wrz 2011 13:41 
askott niezły patent żonka się ucieszy dzięki :)

Autor askott
Użytkownik
#30 - Posted: 17 Wrz 2011 17:09 
No i nie wytrzymałem , testy wody z dnia dzisiejszego

Ha - więc to nie tylko ja tak miałam! W czasie dojrzewania zbiornika potrafiłam robić testy kilka razy dziennie. Bo a nuż coś drgnęło ;) Dobrze wiedzieć, że ja nie jedyna istota niecierpliwa... ;)

Pojawiły się na kamieniach naloty zieleni

Zielone niech rośnie, maluszki będą miały co skrobać przez pierwsze dni.

kH i pH delikatnie prą w górę. Oby tak dalej.

czego się nie robi aby sobie ułatwić podmiany wody

Chłopaki - życie trzeba sobie ułatwiać, a nie utrudniać :)


Pozdrawiam,
Joanna

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Trudny wybor ... Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®