Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Trudny wybor ...

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2  
Autor Trimix
Użytkownik
#31 - Posted: 22 Wrz 2011 12:11 
No nic , w sumnie to mnie to oczekiwanie powala na łopatki , testy z dnia dzisiejszego 22.09.11 :
KH 8
pH 8,5
NO2 0,2 mg/l
NO3 1 mg/l
Fe mniej niż 0,02
NH3/NH4 0,5 mg/l

juto mijają 2 tygodnie

Autor admin
Admin
#32 - Posted: 22 Wrz 2011 14:31 
Cierpliwość to podstawowa cecha akwarysty:) Czasami trudna do zaakceptowania.

Jak widać dojrzewanie zbiornika to nie "łapu capu".

Marta

Autor jaosh
Użytkownik
#33 - Posted: 22 Wrz 2011 16:58 
Wiem, że jeszcze inna firma też ma takie cudo w ofercie. Gorąco polecam, w szczególności dla żon

Dobry patent na nie robienie nic podczas wymiany wody w baniaczku.

Ja niestety mam nie te krany co trzeba :( pozostają mi więc butle w ilości 4 sztuk po 5 litrów każda i jednorazowa wymiana wody, do której potrzebuje napełnić 15 takich butelek.

Za to mam uproszczone spuszczanie wody wprost do zlewu.

Niestety podczas moich nieobecności w domu żona tym się nie zajmuje.

Autor Trimix
Użytkownik
#34 - Posted: 24 Wrz 2011 12:57 
Testy z dzisiaj :) paskowe JBL
KH 8
pH 8
NO2 0,5 mg/l
NO3 25 mg/l
Fe mniej niż 0,02
NH3/NH4 0,0mg/l

I co teraz ??

Autor admin
Admin
#35 - Posted: 25 Wrz 2011 09:11 
Czekasz. Masz wysokie N02

Marta

Autor janas1970
Użytkownik
#36 - Posted: 25 Wrz 2011 09:26 
Obecność NO2 świadczy o nie zamkniętym cyklu azotowym,więc pozostaje poczekać

Krzysiek

Autor Trimix
Użytkownik
#37 - Posted: 25 Wrz 2011 11:00 - Edytowany przez: Trimix 
Czyli jeśli NO2 będzie równe zeru to już będzie koniec ...a jaka wartość NO3 jest maksymalna przed co tygodniową podmianą wody ?

Przepraszam Was za tak płytkie pytania , ale wolę pytać o bzdury iż udawać mędrca :)

Autor admin
Admin
#38 - Posted: 25 Wrz 2011 12:03 
Super gdybyś utrzymywał je na max 25 mg/l

Im niżej tym korzystniej.

Marta

Autor Trimix
Użytkownik
#39 - Posted: 1 Paź 2011 09:12 
Mineły już 3 tygodnie .... testy JBL kropelkowe z dzisiaj :
KH 8
pH 8
NO2 0,2 do 0,4 mg/
NO3 0,1 do 0,15mg/l
Fe mniej niż 0,02
NH3/NH4 0,0mg/l

Wiosek jeden to chyba musi dalej trwać

Autor askott
Użytkownik
#40 - Posted: 1 Paź 2011 11:12 
Wiosek jeden to chyba musi dalej trwać

Dokładnie :) Widać, że Nitrosomonas mają się już całkiem nieźle, bo przejadły amoniak, teraz muszą się w odpowiedniej ilości namnożyć Nitrobacter, żeby dały radę przerobić NO2.

Teraz się uśmiecham, ale doskonale pamiętam radość, jak NO2 wreszcie się pojawiło, a potem obgryzanie paznokci, gdy nie chciało zniknąć ;) Ale to już ostatni etap, więc cierpliwości potrzeba jeszcze tylko trochę ;)

Zastanawia mnie tylko NO3. Podmieniasz wodę? Ostatnio długo było na poziomie 1 mg/l, później wzrosło do 25 mg/l, a teraz znów poniżej 1 mg/l. Trochę dziwnie, NO3 powinno narastać. Tak na mój rozum.

Pozdrawiam,
Joanna

Autor Trimix
Użytkownik
#41 - Posted: 1 Paź 2011 14:14 - Edytowany przez: Trimix 
Fakt te wysokie NO3 to tylko paski JBL , inne pomiary to kropelki JBL , jak widać paski są do ... do właściwego miesja sobie je można włożyć :)

Wody nie podmieniałem od zalania , czli 3 tygodnie

Autor askott
Użytkownik
#42 - Posted: 1 Paź 2011 16:14 
jak widać paski są do ...

Testy paskowe nigdy nie dorównają "normalnym" metodom oznaczania. Ta forma wprowadza pewne ograniczenia oraz mnoży możliwości wystąpienia interferencji. Natomiast z pewnością zwiększa wygodę. Ale coś za coś ;)

NO3 ma prawo się pojawić dopiero po przerobieniu przez bakterie NO2 (jeśli nie dodawałeś żadnych substancji typu saletra do wody). Więc w miarę ubywania NO2 narośnie NO3. Zatem testy kropelkowe dają w tej sytuacji wiarygodniejsze wyniki.

Pozdrawiam,
Joanna

Autor Trimix
Użytkownik
#43 - Posted: 1 Paź 2011 17:47 - Edytowany przez: Trimix 
Jedyne co dodawałem do wody to " kultury bakteri " microbe life czy jakoś tak :) i dodaje wg. zaleceń co 8 dni następną partię ...

Autor admin
Admin
#44 - Posted: 2 Paź 2011 10:37 
Niestety tak bywa.

Czy aby nie pojawiły Ci się sinice w zbiorniku?

Marta

Autor Trimix
Użytkownik
#45 - Posted: 2 Paź 2011 10:48 
Witaj Marto ,
nie nic takiego na szczęście nie ma , bynajmniej narazie tpfuuu
Parcie na szybkie zarybianie mi mineło ... z grugiej strony bardzo wsółczuję "nowym" zaczynającym trofienie bez tego forum , serdecznie Ich pozdrawiam ...

Autor admin
Admin
#46 - Posted: 2 Paź 2011 11:14 
No to czekamy na koniec cyklu, już zapewne niedługo:)

Dodaj do zbiornika nieco pokarmu dla ryb.

Marta

Autor Trimix
Użytkownik
#47 - Posted: 7 Paź 2011 20:54 
Dziś mineły już 4 tygodnie .... testy JBL kropelkowe z dzisiaj :
KH 8
pH 8
NO2 0,2 do 0,4 mg/
NO3 0,1 do 0,15mg/l

NH3/NH4 0,2mg/l po bardzo długim oczekiwaniu jednak doszło do przebarwienia próbki

Autor askott
Użytkownik
#48 - Posted: 7 Paź 2011 21:53 
po bardzo długim oczekiwaniu jednak doszło do przebarwienia próbki


Czekaj na przebarwienie tyle minut ile podano w instrukcji, nie dłużej, ponieważ wtedy zmiana barwy nie jest miarodajna.

Z tego co napisałeś, parametry stoją w miejscu jak zaklęte... Mi przychodzi do głowy tylko dalsze oczekiwanie, ale może ktoś mądrzejszy coś podpowie. Przyspieszyć proces może dodanie dojrzałej wody lub gąbki z dojrzałego filtra. Ale musisz mieć pewność co do źródła ich pochodzenia - akwarium musi być "zdrowe".

Dodałeś trochę pokarmu, jak radziła Marta?

Pozdrawiam,
Joanna

Autor Trimix
Użytkownik
#49 - Posted: 8 Paź 2011 10:37 - Edytowany przez: Trimix 
Oczywiście że dodoałem , ja czekam i nic nie kombinuję z tą wodą

Autor admin
Admin
#50 - Posted: 8 Paź 2011 17:18 
Mam nadzieję, że teraz szybko nastąpi wyrównanie cyklu.

Niestety to pokazuje jak długo trwa dojrzewanie nowego zbiornika. To nie "łąpu capu" jak niektórym się wydaje:)

Marta

Autor Trimix
Użytkownik
#51 - Posted: 11 Paź 2011 16:38 - Edytowany przez: Trimix 
Stało się :)

KH 8
pH 8
NO2 0,0mg/l
NO3 1-10mg/l
NH3/NH4 0,0mg/l

jestem mega zadowolony
jutro podmiana wody 15 % i czas zarybiać XD

Autor admin
Admin
#52 - Posted: 11 Paź 2011 16:56 
Trimix

A nie mówiłam:)) No to do zarybiania:)

Marta

Autor Trimix
Użytkownik
#53 - Posted: 11 Paź 2011 17:27 
Marto , Robercie jeszcze raz wielkie DZIĘKUJĘ za to forum jak i pomoc . Oczywiście postaram się w miarę nabywania doświadczenia i wiedzy dzielenie się również moimi spostrzeżeniami odnoście rybek .

Autor askott
Użytkownik
#54 - Posted: 11 Paź 2011 18:48 
Trimix

Gratulacje ;)))

Cierpliwość masz wyćwiczoną, teraz będzie czas na rozwijanie zmysłu obserwacji :) A to już znacznie ciekawsze zajęcie. Rybeczki są fascynujące...

Pozdrawiam,
Joanna

Autor Trimix
Użytkownik
#55 - Posted: 16 Paź 2011 08:57 - Edytowany przez: Trimix 
Witajcie , zbiornik zarybiony Maswą :)
Po rybki pojechałem sam ... , oczywiście pełen profesjonalizm przy pakowaniu ( worki podwójne , tlen , karton , styropian itd. ) .
Aklimatyzajcja przebiegła w miarę sprawnie ( 4 godziny ) , worki po wyjęciu z kartonu wylądowały w baniaku celem wyrównania ewentualnych różnic temperatur worek - baniak ( około 1 godziny ) , następnie duże wiadro i odpowiednia procedura otwierania worków celem uniknięcia szoku ( stęzenie tlenu w workach na poziomie ok 90 % , a jak wiemy powietrze ma tylko ok. 21 % tlenu ) , rybki w wiadrze zoapatrzone w kostkę napowietrzającą i co 30 minut 500 ml wody z akwarium do wiadra ....
Po całm tym procesie nastąpiło ręczne zarybianie baniaka ( uwaga nie wlewamy wody z wiadra do akwa , tylko rybki :) ) .
Oczywiście nic nie zakrywamy , nie włączamy światła w zbiorniku i nie karmimy przez .... niby 3 dni , lecz moja szarańcza już pierwszej nocy opendzlowała mi wszystkie kamienie z zielonego , nawet gąbki prefiltrów wyczyściły do postaci sklepowej .
Oczywiście rybki ponapinane cały czas po zarybieniu , ale już po około 2 godzinach stado pływało po całym baniaku od lewej do prawej , zero osowiałości , myśle że w świetniej kondycji przetrwały cały ten proces podróży .
Drugi dzień , cały piasek w baniaku poprzesiewany i jak to miało miejsce pierwszego dnia , kamienie , gąbki , rurki od filtrów obskubane .
Ryby nie trzynają już formy stada cały czas , grzbiety nie postawione i co najważniejsze rybki nie reagują zbytnio na przechodzenie obok zbiornika , czasami tylko dochodzi do tz. zrywów , ale jest to sporadyczne .
Dzień trzeci , rybki podczas podchodzenia wszystkie w górnej części zbiornika w pełnej gotowości pyskami do góry , czyli objaw żebrania :) , one naprawdę są żebrakami i trzeba mieć naprawdę silną wole aby nie nabrać się na przedwczesne karmienie ....
Włączyłem światło i się pospinały na około 1 godzine , póżniej normalnie pływały szukająć jak zwykle na skałach , czy też przesiewająć piasek pokarmu ... i się doczekały pierwsza porcja symboliczna Spirulina JBL ( płatki ) na początek , oczywiście wsześnie namoczona wodą z baniaka.
W baniaku się zagotowało , nic nie zdąrzyło opaść na dno hehe .
I tak przez najbliższy tydzień porkarm , tylko płatki i tylko raz dziennie
( tetra pyll , jbl sirulina , sera flora , tropical malawi )
W 2 tygodniu , 2 razy dziennie i w 3 tygodniu 3 razy dziennie , po 4 tygodniu włączamy do diety granulat Naturefood .
Oczywiśćie , cały czas tz. 1 raz dziennie test NO3 , wachenie między 10 - 15 .
w sumie to chyba na tyle , ciężko by było opisać te godziny spędzone na obserwacji baniaka :)

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Trudny wybor ... Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®