Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Nowy zbiornik od zera proszę o rady

Autor tdkcreweins
Użytkownik
#1 - Posted: 1 Kwi 2012 00:13 - Edytowany przez: tdkcreweins 
dzięki wielkie po przeczytaniu większej ilości lektur zdecydowałem się na jednogatunkowe akwarium z tropheus ikola, wczoraj akwarium zostało zalane wodą, która na początku wyglądała jakby ktoś dolał mleka na ta chwilę woda robi się coraz bardziej klarowniejsza. Jeżeli chodzi o filtrację zbiornika to posiadam dwa filtry jbl 1500 i tetra 1200 obydwa wyposażone w dwa koszyki gąbki pozostałe dwa ceramika, poza tym napowietrzacz i tu mam pytanie czy możecie polecić jakiś konkretny model do akwarium 450 wydajny i przede wszystkim cichy, niestety mój jest bardzo głośny i chciałbym go wymienić. oświetlenie do akwarium do dwie belki 2x 36W jedna świetlówka z barwą niebieską jedna w tej chwili z barwą białą (zamówioną mam ledową świetlówkę t8, (Czy macie doświadczenie z takim światłem?warte są swojej ceny?no i przede wszystkim czy spełniają swoja rolę?), oświetlenie nocne 1w niebieski led. w akwarium posiadam jedną roślinę anubias nana mam nadzieję że przetrwa z Ikolą.

Zbiornik zaszczepiłem preparatem denitrol jbl zgodnie z zaleceniami producenta, pozostało mi czekać, aż wszystkie parametry ustabilizują się a ja zabieram się do dalszego czytania lektury w najbliższym czasie postaram przedstawić się zdjęcie zbiornika

Autor tdkcreweins
Użytkownik
#2 - Posted: 1 Kwi 2012 09:57 
Zbiornik choć zdania są podzielone, myślę że zdecyduję się na stworzenie sztucznego środowiska tj podłoże piasek wapienny, skały wapień filipiński, czy ktoś posiada aranżację z tego właśnie kamienia? Skałki te nie są gładkie jak łupki czy otoczaki, chodzi mi o ewentualne zranienie ryb w wyniku gonitwy.?

Autor tdkcreweins
Użytkownik
#3 - Posted: 1 Kwi 2012 12:28 
niestety widzę narazie nikt nie udziela mi odpowiedzi na moje pytania, a mam kolejne piasek który zakupiłem do akwarium ma rozmiar około 1-2mm czy nie jest on za duży?Tropheusy z tego co wyczytałem często zjadają niewielką ilość piasku i zastanawiam się czy w tym przypadku nie będzie on za duży

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 1 Kwi 2012 16:53 
Jeżeli masz dwa filtry zewnętrzne i założysz deszczownię lub dyfuzory nie potrzebujesz dodatkowego napowietrzania..

Podaj jakie to świetlówki - nie bardzo wiem po co Ci jest niebieskie światło? Moze podaj co to za świetlówki - nazwy

Dla mnie 2 x 36 W to zbyt dużo.

Co oznacza piach wapienny? Najlepszy jest zwykły piasek np. taki do piaskownic w kolorze szarawym - przypomina naturalne warunki. O wapieni filipińskim już się wypowiadałam, to Twój gust ale dla mnie nie pasuje do Tanganiki.

Marta

Autor tdkcreweins
Użytkownik
#5 - Posted: 1 Kwi 2012 19:58 - Edytowany przez: tdkcreweins 
w takim razie będę musiał założyć deszczownie jeżeli będą wystarczające dla 15-20 ryb

Nazwy świetlówki nie mam wiem, że jest ona do akwarium morskiego i uzyskałem w swoim sklepie akwarystycznym informację, że przy tym kolorze ryby ładniej się prezentują a dokładnie ich barwy

jeżeli chodzi o oświetlenie to czy w takim razie jedna świetlówka wystarczy?i jaka barwa?niestety słabszych o długości 150cm nie znalazłem.Czy może to być świetlówka ledowa?

piach wapienny skruszony dolomit zależało mi na białym piasku mam oklejoną tylną szybę i jedną boczną na czarno i chciałem uzyskać kontrast. o wapieniu czytałem dyskusje wiem że ten kamień nie występuje w tanganice, a swoją drogą z czystej ciekawości bo nie mogę uzyskać nigdzie informacji jakie ryby w naturalnym środowisku żyją w takich wapieniach?

Autor tdkcreweins
Użytkownik
#6 - Posted: 2 Kwi 2012 17:35 
deszczownica zainstalowana na jednym filtrze proste rozwiązanie a skuteczne i przede wszystkim ciszej słychać pracę.

Oczywiście żeby wszystko nie było super to jeden z moich filtrów tj tetra 1200 zaczął ciec. Filtr posiadam szósty rok nigdy nie miałem z nim żadnych problemów po zlikwidowaniu ostatniego zbiornika stał około 2-3 tygodnie nie używany. Wymieniłem uszczelkę pod głowica wysmarowałem ją wazeliną pomogło na tyle że mniej cieknie. Czy ktoś miał podobny problem i udało mu się z nim uporać dodam że otwierałem filtr zmieniałem stron kolejności koszyczków itp nie pomaga. Czytałem, że filtr ten posiada wadę konstrukcyjną i plastik może po jakimś czasie się zniekształcić.

Chyba czeka mnie wymiana filtra;/

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 3 Kwi 2012 06:24 
Z tetra jest zwykle wielki problem - nie wiem jak z najnowszymi kubełkami, ale ze starszymi wystarczy ruszyć filtr i problem z głowy. Może trzeba zmienić uszczelkę na nową? Być może że sparciała na tyle, że nie uda się jej odpowiednio docisnąć.

Marta

Autor michal1313
Użytkownik
#8 - Posted: 3 Kwi 2012 09:03 
cześć

ja używałem tego filtra i byłem zadowolony problemów nie miałem. jeśli uszczelka jest nowa i posmarowana to jeszcze sprawdź czy nie dostał się na krawędź piach lub ślimak, a może coś jeszcze innego. ograniczając sobie koszty możesz kupić same wiadro. sprawdź też zatrzaski może, któryś pękł lub też coś pod niego podeszło i nie dociska z pełną siłą.

michał

Autor tdkcreweins
Użytkownik
#9 - Posted: 3 Kwi 2012 09:24 
niestety nic z tego co piszecie nic nie pękło i nic nie jest uszkodzone. a jeżeli chodzi o zakup samego wiadra to zawsze istnieje ryzyko że to nie to i filtr i tak będzie do wymiany a wydane pieniądze na kubełek lepiej wydać na nowy filtr no nic dzięki za rady

Autor roa
Użytkownik
#10 - Posted: 3 Kwi 2012 15:27 
cześć,

Co do filtr tetra:

6 lat to już czas na mały serwis. Jeśli wymieniłeś uszczelkę pod głowicą to drugą przyczyną nieszczelności może być zawór aqua stop. Są tam dwie uszczelki na dolocie i wylocie. Uwaga aqua stop może przeciekać również na samym zaworze. Najlepiej wymienić cały - koszt ok 45PLN. Trzecią może być uszczelka na zasysaniu wody w głowicy, ale to raczej rzadkość. naprawa przez silikonowanie załatwia sprawę.
Walczyłem z tym filtrem dwa tygodnie zanim przestał ciec u mnie. Liczę że teraz pochodzi kolejne 5lat.

Co do napowietrzania:

Ustaw oba wyloty z filtrów tak by poruszały lustro wody. I wystarczy.

Co do wystroju:

Piasek - jak pisze Gospodyni,

Światło - jak pisze Gospodyni, 1x36W - dodam, że polecam Philpsa aquarelle (tani i dobry); Nie używaj świetlówek do akwarystyki morskiej - to inny typ światła.

Skały - wg gustu ale g mnie tylko otoczaki, tylko z umiarem.

A

Autor tdkcreweins
Użytkownik
#11 - Posted: 3 Kwi 2012 15:48 
jeżeli chodzi o wyciek z filtra to jest on na wysokości jednego ucisku z napisem tetratec, więc nie wiem czy winą może być zawór z niego nic nie cieknie tylko z tego jednego miejsca sączy się woda początkowo 1 kropla na kilka minut teraz jest trochę gorzej musiałem wyłączyć filtr bo strach zostawić jak się gdzieś wychodzi albo na noc

wystrój dla zwolenników natury niestety będzie zachwycał pozostaje przy wapieniu i swoim podłożu

a co do światła dziękuje za propozycję jednak skuszę się i przetestuje led

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 3 Kwi 2012 15:58 
Przy rybach z jezior Tanganika i Malawi barwa światła ma ogromne znaczenie. Sygnały, które odbierają te ryby są oparte na ubarwieniu poszczególnych osobników. Stąd nieprawidłowe oświetlenie może zmienić odbiór kolorystyki przez poszczególne osobniki w stadzie. Prowadzić to może nawet do eksterminacji całego stada. Ale jak widzę wolisz testować.

Marta

Autor tdkcreweins
Użytkownik
#13 - Posted: 3 Kwi 2012 16:54 - Edytowany przez: tdkcreweins 
ktoś musi być pierwszy;) opinii o led-ach za dużo nie ma

barwa takiej świetlówki ledowej to 6500k

Autor michal1313
Użytkownik
#14 - Posted: 4 Kwi 2012 09:03 - Edytowany przez: michal1313 
że polecam Philpsa aquarelle, ale tdkcreweins będzie maił ikole a polecona przez Ciebie świetlówka jest różowa, więc chyba nie będzie to dobrze wyglądało szczególnie na białym piasku, który będzie przy niej różowy

belka ledowa daje Ci możliwość ustawienia dowolnej kolorystyki, co możesz sprawdzić sobie na stronie zoolight.pl

Autor tdkcreweins
Użytkownik
#15 - Posted: 4 Kwi 2012 15:42 
niestety kolejne próby zatamowania wycieku z filtra bezskuteczne jadę po nowego jbl 1501. Mam wersje 1500. Ktoś ma tego nowego jakieś problemy z nim?

Autor roa
Użytkownik
#16 - Posted: 4 Kwi 2012 17:47 
niestety kolejne próby zatamowania wycieku z filtra bezskuteczne jadę po nowego jbl 1501. Mam wersje 1500. Ktoś ma tego nowego jakieś problemy z nim?

Objawy w Twoim filtrze są dokładnie jak w moim. Wymień aqua stop. koszt 45PLN vs ok 400PLN.

Mam u siebie JBL1501, czyli ten eko. Kupiłem jak naprawiałem TEX1200. Jedyną rzeczą do jakiej mogę się czepnąć to głośność. Niestety buczy. No i jeszcze jakość rurek dolot/wylot jest delikatnie mówiąc słaba. Reszta czas pokaże. Mając dziś wybór kupiłbym drugą Tetrę lub dołożył i wziął Eheima.

a polecona przez Ciebie świetlówka jest różowa

Popatrz tutaj i oceń czy jest różowa:

URL

A

Autor tdkcreweins
Użytkownik
#17 - Posted: 4 Kwi 2012 23:35 - Edytowany przez: tdkcreweins 
Nowy filtr zamówiony. Jak narazie podłączyłem jedną deszczownicę do drugiego normalny wylot. 4 lata gwarancji i oby dłużej nie było z nim problemu!

Kolejne pytanie czy tropheusy lubią spokojne wody czy może być zwiększony prąd?Zastanawiam się nad zamontowaniem drugiej deszczownicy, żeby było spokojniej czy raczej zostawić tak jak jest?

Autor tdkcreweins
Użytkownik
#18 - Posted: 6 Kwi 2012 23:40 - Edytowany przez: tdkcreweins 
Dzisiaj zamontowałem świetlówkę led-ową jednak ostatnio przesadziłem pisząc ze jej barwa to 6500k w rzeczywistości wynosi między 18000k a 20000k. Czyli jak wyczytałem 20000 K odpowiada barwie czystego granatowego nieba no, a takie zdecydowanie możemy zaobserwować nad jeziorem Tanganika. Barwa światła wchodzi delikatnie w deseń niebieskiego-fioletowego. Zobaczymy jak będą rosły przy tym anubiasy no i oczywiście glony. Czy ktoś z Was użytkuje od dłuższego czasu led-a?Jakie doświadczenia z tego typu oświetleniem?

Niestety dowiadywałem się i na tą chwilę nie ma sterowników które mogłyby sterować oświetleniem, więc imitacja wschodów zachodów słońca i całego cyklu dnia niestety zostaje narazie marzeniem

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Nowy zbiornik od zera proszę o rady Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®