Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Petrochromis trewavasae - inkubacja i narybek

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next »  
Autor rufus1
Użytkownik
#1 - Posted: 19 Mar 2006 23:27 
Witam!!!
Jestem od listopada jeszcze bardziej szczęśliwszym akwarystą :-), ponieważ w moich zbiornikach zagościł gatunek Petrochromis trewavase nabyty w Krakowie, czyli u Marty. Jest to małe stado liczące obecnie 8 sztuk (3+5) wielkości ok. 12-14 cm, ale chcę dokupić jeszcze parę sztuk żeby zbudować stado jakie chcialem mieć docelowo i o jakim marzyłem. Ryby są z dostawy ok. listopada 2005 roku. Aklimatyzacje przechodziły dość długo, bo ok.1,5- 2 miesięcy i w styczniu moim zdaniem ten proces sie zakończył. Od tamtego czasu ryby miały 3 tarła. Bardzo ciekawe obserwacje. Z tych tareł drugie jest udane. Było on dokładnie 4 lutego, i do tego czasu samica inkubuje, chyba juz maluchy. Obecnie samica jest odłowiona do oddzielnego akwarium. Po wstepnych obserwacjach zachowania tej samicy w zbiorniku ogólnym, w akwarium w którym obecnie znajduje sie samica umieściłem duże doniczki i rury drenażowe. Samice potrzebuje dużo spokoju i zaciemnionych miejsc. Ulubionym jej miejscem jest rura drenażowa. Podczas inkubacji nie zauważyłem pobierania pokarmu przez samicę. Mam nadzieje że nie nosi kamieni i nie wpuszcza mnie w maliny ;-). Czasami porusza workiem gardlowym.
Pytanie: Czy ktoś kto nabywał z tej dostawy ten gatunek miał może juz jakieś tarła? co jaki czas samice podchodziły do tarła i jakie czynniki mogą wpływać na ten proces (ma juz jakieś swoje obserwacje i chciałbym je porównać)? Jak sie zachowywał samiec w tym okresie i później? Według moich obserwacji są to dwa różne zachowania. Czy wiadomo jaki czas nosi ikrę i narybek samica (u mnie jak narazie to 40 dni)? I jest jeszcze wiele pytań, ale czekam na wszelkie informacje, ciekawostki o tym gatunku.
Pozdrawiam Leszek

Autor marekdr
Użytkownik
#2 - Posted: 19 Mar 2006 23:42 
witaj!
jak wiesz tez kupilem petro...22 sztuki 5/17 wf wielkosc najmniejsza 10,najwieksza 15 .....plywaja w baniaczku 500l. w towarzystwie kasangi( w poczatkowym okresie aklimatyzacji dalo sie zauwazyc pozytywny wplyw kasangi. one po prostu nauczyly petro jesc!!!! a przede wszystkim pobierac pokarm z toni wodnej !!! sa u mnie dopiero od trzech tygodni....i troszke niepokoji mnie dominacja wlasnie tyvh duzych samic.no ale miejmy nadzieje ze wszystko bedzie ok.jak bede mial tarełko...napewno szczegółowo Ci opiszę!!!!!

kontynuujac watek na temat agresji.....powiem tylko ze nie są bardziej agresywne od kasangi.owszem sa zaczepne.....ale w porownaniu z samcem ikoli -to nic!

...juz mysle o petro moshi yellow...albo red bulu -point....no albo kasumbe rainbow....
pozdrowionka
marek
p.s....czekam na waszą sobotnią wizytę!

Autor rufus1
Użytkownik
#3 - Posted: 20 Mar 2006 00:08 
U mie było podobnie z tym jedzeniem, a raczej nauka jak maja jeść pokarm co pływa w toni. Lepiej im szło ze zbieraniem z dna lub gąbki filtra. Na początku dostawały przyklejone tabletki na wkładanej do akwarium szybie lub płaskim kawałku płyty marmurowej również z tabletkami. Pasty roślinnej nie chciało mi sie robić z lenistwa. U mnie równiez "nauczycielkami" były Kasangi. Teraz jedza wszystko i duzo.
Co do agresji to u mnie jest spokój. Czasami lekko sie poprzepychają ale bez wiekszych gonitw i zaczepek. Zauważyłem ze pozytywnie wpływaja na Petrochromisy duże, pojedyńcze groty rozmieszczone w całym akwarium w różnych miejscach. U mnie jest ich 5. Pływają z dość licznym stadem dużych Kasang. W zbiorniku jest spokój. Nikt o nic sie nie bije, tarła kasang są zawsze w innych miejscach niz Petrochromisów. W tym przypadku jest to jedno miejsce w akwarium, dość ciemne i spokojne. Zajmuje je tylko na czas tarła dominujący samiec Petrochromisa.
Leszek

Autor timus
Użytkownik
#4 - Posted: 20 Mar 2006 09:44 
Super!!

Leszku jak byś mógł to pstryknij kilka fotek tego akwarium. Pokaż jak jest urządzone. W przyszłości chciał bym hodowac w dużym 1000L lub nieco większym akwarium petro;simo;limnotilapie. Więc chcem dowiedziec się wszystkiego czego tylko się da o nich. Ja chcem je urządzić na styl tego z duboisi w Okazie (dużo kryjówek i kamieni i żadnej ingerencji)

Koniecznie melduj na bierząco co się dzieje ;)

Pozdrawiam Marcin.T

Autor fazi64
Użytkownik
#5 - Posted: 20 Mar 2006 12:30 
Witam,
Przestancie juz pisac o tych petrochromisach!! ;))
Ilez razy mozna zaczynac planowanie na nowo obsady do kolejnego baniaka!!!
Piekne ryby (z charakterem) - godne kazdego duzego zbiornika, jako sztandarowy, wiodacy gatunek.
Pzdr.
Fazi64

Autor timus
Użytkownik
#6 - Posted: 20 Mar 2006 12:42 
http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php? id=1820

A oto mój wymarzony petruś ;)

Marcin.T

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 20 Mar 2006 12:44 
Muszę napisać tak: petrochromisy to godne zaawansowanego akwarysty ryby. Ich piękno jest niesamowite.

Ja mogęć jeszcze o innych gatunkach, które znam.

P. famula Kaiser - pływa w naszych zbiornikach od dość dawna, jak dla mnie jeden z najspokojniejszych i najmniejszych gatunków petrochromisów.
P. macrognatus tricolor - mieliśmy te ryby przez 2-3 miesiące, dość agresywne, ale o niesamowitej kolorystyce.

P. texas Bulu Point - bardzo duży petrochromis do bardzo duzego zbiornika. Stado 14 sztuk pływało u nas tylko 3 tygodnie - od kilku miesięcy pływa w dużym zbiorniku u jednego z naszych klientów - ryby mnożą sie i wcale nie są tak agresywne jak wskazywałyby na to opisy. Największe okazy miały około 25 cm.

Teraz z utęsknieniem czekam na przylot P. texas Gold - są już odłowione - te ryby to zawsze wielkie wyzwanie

Marta

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 20 Mar 2006 12:50 
Co do P. trewavasae - Leszku niecierpliwie czekam na wieści o narybku. Z tego co wiem to ryby te rozmnożył już w Polsce jeden z naszych klientów - samica wypuściła wtedy około 20 maluchów.

Marta

Autor timus
Użytkownik
#9 - Posted: 20 Mar 2006 13:24 
Marto !

Czy mozesz pokazac jak będzie wyglądał texas gold i macrognatus tricolor kozystajac ze zdjęć na cichlid forum??

Tam przy opisach podają miejsce odłowu więc ciężko sie domyślic o których mówisz.

Marcin.T

Autor danlack
Użytkownik
#10 - Posted: 20 Mar 2006 22:17 - Edytowany przez: danlack 
Sorki, ze troche off topic.

Buduje zbiornik 250x70x63(wys) - bedzie w nim plywalo 32 kasangi, 24 ikole, 6 eretmodusow, 10 paracyprichromisow, (moze 10 Duboisi Maswa, ale nie koniecznie).

Bedzie w nim filtracja 2 x 75 litrow bio + 2 x mech (gabki).

Jak sadzicie czy jest w nim jeszcze miejsce na stadko petrochromisów ?
Jak mozna to czy je wpuscic pozniej czy najlepiej cala obsade jedncczesnie ?

Bogdan

Autor timus
Użytkownik
#11 - Posted: 21 Mar 2006 07:53 
Bogdan!

Zamiast paracyprichromisów i tego w nawiasie (nie ujmując duboisi bo te akurat leżą głęboko w mym sercu) kilkanaście petro.
To wymażony zbiornik na tę większą roślinożerną Tanganike ; )

Marcin.T

Autor danlack
Użytkownik
#12 - Posted: 21 Mar 2006 09:16 
Leszku,
A Ty jak sadzisz nie bedzie za duzej agresji ?

Marcin,
Mam Maswy z odlowu w starym zbiorniku ktory bede likwidowal i rozwazylem ich zostawienie, ale moge je komus "oddac" lub zostawic.
Dlaczego bez paracyprichromisów - przeciez one niewiele zbiornika zajma i karmie je roslinnym pokarmem.

Autor timus
Użytkownik
#13 - Posted: 21 Mar 2006 10:03 
Jakie masz Maswy?
Helembe?
I z kąd je masz?

Ja jestem za tworzeniem akwariów w których obsady jedzą tosamo.
Nie chcę innych ryb zmuszać do diety która nie odzwierciedla ich potrzeb w naturze. Dlatego! A petrusie podobają mi sie okrutnie dlatego polexcam Ci je gorąco!

Marcin.T

Autor rufus1
Użytkownik
#14 - Posted: 21 Mar 2006 11:43 
Witam!!!
Jeżeli chodzi o obsadę do Twojego zbiornika Bogdanie to myślę że wszystko powinno być w porządku. Ja zrezygnowałbym jednak z Paracyprochromisów. Dlaczego? Ponieważ są to rybki bardzo spokojne, moim zdaniem połączenie temperamentu trofeusów, Petrochromisów (duże, masywne i czasami wbrew pozorom energiczne ryby) ze spokojem Paracyprichromisów może odbić się negatywnie na zachowaniu i funkcjonowaniu w akwarium tych drugich. Zrezygnowałbym również z tr. duboisi. Wszystko zależy od tego jakie chciałbyś trzymać Petrochromisy i w jakiej ilości. Z moich obserwacji moge wnioskować że lepiej jest je trzymać w wiekszym stadzie. Zrobienie "kontrolowanego przerybienia"(nie lubie tego stwierdzenia, ale oddaje to o co mi chodzi ;-)) w akwarium wpływa pozytywnie na rozładowanie agresji u Petro. Ryby wówczas są spokojne, jak sie przegonia to przy wiekszej ilości ryb tracą jakby orientacje kogo maja gonić i daja sobie spokój. Wszystkie ryby u mnie (trofeusy i petro) sa podobnej wielkości.
Jest dużo pieknych i ciekawych Petro, ale mysląc o ich hodowli należy brać pod uwage ich wielkość, temperament i chcąc utrzymać je w dobrej kondycji należy zapewnić im bardzo duże zapotrzebowanie na pokarm, czyli wydajna filtracja. Jeżeli chodzi o agresje to myśle podobnie jak Marta, że P. famula są jednymi z mniejszych (a to nieliczna grupa pod wzgledem wielkości u Petro) i stosunkowo mało agresywnymi rybami. Ja mam teraz P. trewavasae i jest równiez spokój. Wcześniej trzymałem P.famula.
Pozdrawiam Leszek

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 21 Mar 2006 12:08 
Leszku

Jak tam petrusiowa- nosi nadal? ona chyba już ma bardzo wypchany pysk? Napisz jak to wygląda, czy nadal nie pobiera pokarmu?

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#16 - Posted: 21 Mar 2006 13:23 
Samiczka jest w oddzielnym akwarium. Wystraszyłem sie że moze wypuścic maluszki w zbiorniku ogolnym bo nosi juz ponad 40 dni. Przez te cale zabiegi zeby jej nie sploszyć Kasangi wypuściły mi w ogólnym bo nie chcialem ich wylapywać, a że nie mam zbytnio małych szpar między kamieniami niestety juz ich nie ma (maluszkow) :-(. W niedziele wylapałem Petrusiową do oddzielnego zbiornika i musiałem dostawić jeszcze jedno małe akwarium bo okazało sie że jeszcze jedna Kasanga nosi i też już jest tuz przed wypuszczeniem. Worek Petro nie jest specjalnie mocno wypchany (patrząc z przodu nie jest szeroki), ale bardzo widoczny jest pod gardłem. Pokarmu nie pobiera i niezbyt otwiera pyszczek. Cały czas siedzi w, jak widzę, w jej ulubonej rurze drenażowej.
Leszek

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 21 Mar 2006 21:17 - Edytowany przez: admin 

Autor danlack
Użytkownik
#18 - Posted: 21 Mar 2006 21:37 - Edytowany przez: danlack 
Marcin,
Nie gniewaj sie ale wole tego nie omawiac na forum, jak juz to moj email - danlack@wp.pl (halembe z Krakowa).

Marto, Leszku,
A czy moge zaryzykowac wpuszczenie petrusiow za jakich czas - nie chce zmieniac ryb jak rekawiczek - chcialbym cos wybrac i sprowadzic, a sami wiecie, ze to niezbyt popularna ryba i trudna w dostepie.

Bogdan

Autor rufus1
Użytkownik
#19 - Posted: 21 Mar 2006 23:08 
Rozumiem że masz na mysli że petro chciałbyś wpuścic później do akwarium gdzie będą juz inne ryby np. trofeusy. Moim zdaniem nie powinno być problemu ze "wzajemnym zgraniem" sie obsady ryb. Po transporcie Petro moga być nieco słabe i wypłoszone ale z czasem na pewno dojdą do siebie. Problemem może, ale nie musi być karmienie. U mnie pomocne w nauce pobierania pokarmu były Kasangi, które już pływały w akwarium od dłuższego czasu. Jak juz zdecydujesz sie na Petro proponuję do wody dodawać wiecej witamin, na pewno pomogą w szybszej aklimatyzacji.
Leszek

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 22 Mar 2006 06:15 - Edytowany przez: admin 
Jedna uwaga

Bardo duze odmiany i gatunki petrochromisów (texas, giant) wymagaja właściwie prawie cały czas karmienia granulatem. Taka obsada jest trudna, przez ten sposób żywienia, do utrzymania z trofeusami. Mówię to z doświadczenia nie tylko mojego. Lepiej jest w takim wypadku wybrac nieco mniejsze gatunki petrusi, ktore łatwo oprócz granulatu nakarmiic płatkami.

Co do nauki jedzenia petrochromisów, to trofeusy to znakomici nauczyciele.

Wprowadzenie petrochromisów do istniejącej obsady z reguły nie jest problemem.


Marta

Autor timus
Użytkownik
#21 - Posted: 22 Mar 2006 07:43 
Może to pytanie na wrost ale....

Jak jest z dostepczością petro?
Czy wszystkie odmiany są do zdobycia?
Czy ktoś ma może jakąś mapke z rozmieszczeniem poszczególnych odmian?

Chodzi mi o to czy podobnie jak z trofciami niektóre gatunki jest trudniej odłowić a na niektóre jest poprostu zakaz odłowu.

Było by to pomocna na przyszłość w dobieraniu obsad ;)

Marcin.T

Autor timus
Użytkownik
#22 - Posted: 22 Mar 2006 07:49 
Dzięki Marto za linki ; ) (czasami zawracam głowe nie? )

Marcin.T

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 22 Mar 2006 08:57 - Edytowany przez: admin 
Z dostepnością petrusi jest różnie. Zalezy to od rejonu odłowu. Nie są to najpopularniejsze ryby, bo mają sławę "bandytów".

Sława ta chyba w wielu wypadkach jest mało słuszna, bo dla nich potrzebny jest odpowiedni - duży-zbiornik i dodatkowo spore stado, a nie są to tanie ryby.

Musisz podać co by Cię interesowało, a ja dopiero wtedy mogę pytać Michelle, czy jest w stanie je odłowić.

Marta

Autor timus
Użytkownik
#24 - Posted: 22 Mar 2006 09:46 
Marto

Powyżej masz link odmiany która podoba mi sie najbardziej ;)
Ikola więc myśle że nie było by tródności????

Myśle że masz racje co do tego mitu. Ja jeszcze sądze że taksamo jest z s.diagramma. Jak już przyjdzie czas to napewno to sprawdze!

Marcin.T

Autor rufus1
Użytkownik
#25 - Posted: 22 Mar 2006 09:49 
Marta podała bardzo ważna uwagę dotyczącą trzymania większych petrochromisów z trofeusami i ich "wspólnym" karmieniu. Jakoś mi to umknęło. Wiadomo petro potrzebuja duzo karmy, czyli granulaty akurat w tym przypadku sa niezastąpione. Przy dość inetensywnym karmienu takim pokarmem trofeus może nie "wytrzymać" i dieta taka moze doprowadzieć do schorzeń przewodu pokarmowego.
Ja mam z Petrochromisami Trewavasae Kasangi i tu już widać że przy petro kasangi "przybrały na wadze", aż czasami sie boję czy nie zabardzo. Na szczęście ryby sie mnożą i jest wszystko w porządku ale trzeba uważać żeby nie przesadzić. Stosuję dłuższe głodówki i od razu widać kto najwięcej traci na nich- Petrochromisy. Po 2 dniach głodówki u Kasangi nie widać braku podawania pokarmu, a Petro już ma brzuszek lekko zapadniety.
Również skłonny byłbym do twierdzenia że z trofeusami lepiej/bezpieczniej mając na myśli zdrowie ryb, jest trzymanie mniejszych gatunków Petrochromisa.
A to link (mam nadzieję że chodzi) coś o petro , pewnie znacie tą stronę ale... :-) http://tanganyika-cichlids.com/petrochromis1.htm.
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#26 - Posted: 22 Mar 2006 09:51 
Sprawdziłem i nie chce chodzić. Jest to strona Erica Genevelle, opisuje petrochrmisy, sa fotki gdzie one występują.
Może po adresie jakoś da sie otworzyć.
Leszek

Autor drozd
Użytkownik
#27 - Posted: 22 Mar 2006 10:10 
http://tanganyika-cichlids.com/petrochromis1.htm

teraz działa... do adresu wcześniej na końcu wkradła się po prostu kropka :-)

Marek

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 22 Mar 2006 10:16 
http://tanganyika-cichlids.com/Petrochromis/pfam_0 5.jpg

Ten gatunek własnie u nas pływa.

Marta

Autor timus
Użytkownik
#29 - Posted: 22 Mar 2006 18:07 
Powiedzcie czy jest szansa trzymania w jednym zbiorniku dwie odmiany petro?

Logicznie myśląc nie. Tylko że tu jest rużnica w rozmiarze może te duże z mniejszymi?

Marcin.T

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 22 Mar 2006 18:19 
Można trzymać 2 gatunki, ale bardzo zróznicowane - ale warunek bardzo- duży zbiornik i dużo ryb.

Marta

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Petrochromis trewavasae - inkubacja i narybek Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®