Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Moj poczatek z tropheusami

Autor Maciek83
Użytkownik
#1 - Posted: 22 Lip 2012 14:47 
Wlasnie rozpoczalem moja przygode z tropheusami. Dlugich poszukiwaniach wybor padl na mpulungu kasakalawe. Ryby zakupilem 10 szt. doroslych oraz 10 mlodziezy. Akwarium jakie posiadam to ok 360l 130x55x50, filtracja eheim 2228, dwie turbiny po 1000l/h w tym jedna z drobna gabka. Woda o temp 25 stopni i ph w granicy 8. Jest jednak maly problem. Dorosle osobniki bardzo walcza z tym ze dwie z ryb opanowaly caly zbiornik reszta siedzi w kacie do czasu karmienia wtedy to w akwarium woda jakby wrzala. Nie znam ukladu plcii doroslych. Czy moze byc tak ze mam wiekszosc samcow i przez to czesc ryb siedzi w kacie?

Autor LUKASZ SZIN
Użytkownik
#2 - Posted: 22 Lip 2012 18:52 
Wydaje mi się że źle zaczołeś swoją przygodę z tropheusami.

Tropheus to ryba stadna powinieneś najlepiej kupić mały osobniki .
Po za tym masz zły zbiornik minimum jakie powinieneś mieć to 150x50x50
a u Ciebie jest inaczej .
Pomyśl nad zmiana baniaka jeżeli jest ot możliwe .

Pozdrawiam
Łukasz

Autor Maciek83
Użytkownik
#3 - Posted: 22 Lip 2012 19:51 
Łukaszu niewiele mi pomogłeś swoją wypowiedzią. Mam wrażenie, że czytasz forum i na tym pozostajesz. Nie wiem jak inni na mój zbiornik, ale moje dno wcale nie jest takie małe, szerokość to 55 zatem więcej o 5cm na całej długości od 150x50. Prosiłbym o wypowiedź osoby bardziej w temacie. Z góry dzięki.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 22 Lip 2012 20:43 
Łukasz ma racje. Masz zbyt krótki zbiornik, zbyt mało dorosłych ryb. Młode w tym wypadku nie liczą się. Należało kupić albo dorosłe ryby, albo młode.

Problemy już masz, a dziwisz się. Nie rozumiem dlaczego wszyscy zaczynają od zakupu trofeusów, a potem zwracają się z problemami jak już niewiele daje się zrobić. Konsekwencje jak zwykle ponoszą ryby, a nie właściciel.

Opisz zbiornik, filtrację, oświetlenie.

Trofeusy to ryby trudne i zanim się je zakupi trzeba być świadomym wymagań, potrzeb odpowiedniego stada i zbiornika.


Marta

Autor Maciek83
Użytkownik
#5 - Posted: 22 Lip 2012 20:50 
W zbiorniku znajduje sie kilka okraglakow oraz warstwa piasku. Zewnetrzny filtr kubelkowy 1050l/h wypelniony kulkami eheima oraz keramzytem. Oswietlenie to 1x30 w z tym ze czesc swietlowki jest zaslonieta. fizycznie ok 35% swieci. filtr zewnetrzny wspomagaja dwie turbiny wewnetrzne jedna wyposarzona w drobna gabke druga natomiast jest bez mediow.

Autor LUKASZ SZIN
Użytkownik
#6 - Posted: 22 Lip 2012 20:57 
Maciek83

I co teraz ? Piszesz że tylko czytam forum i nic po za tym więce.
Tak, masz rację czytam forum, ale ze zrozumieniem.

Moje słowa są oparte wieloma rozmowami z ludźmi.

Co chwilę na tym forum pojawiają się różne osoby z takimi samymi problemami.Co za tym idzie nie czytają tego co ludzie pisza.

Szkoda tylko że ryby na tym cierpią ...

Łukasz

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 22 Lip 2012 21:02 
Ale kiedy kupiłeś ryby, jakie masz parametry wody?

I co teraz zamierzasz, bo dla mnie sytuacja jest trudna. Albo dorosłe w większej grupie, albo młode ...no i zmiana zbiornika o czym pisaliśmy już....milion razy.

Jakie masz plany?

Marta

Autor Maciek83
Użytkownik
#8 - Posted: 22 Lip 2012 21:05 - Edytowany przez: Maciek83 
Tak to wygląda na chwilę obecną:


Parametry wody: pH - 8, Two - ok 19, Tww - nie mierzę, No3 - 30. Podmieniam tygodniowo 60l wody. Dorosłe są u mnie o tygodnia czasu, młode mam już miesiąc. Przy wpuszczaniu nowych osobników lekko zasoliłem wodę, aby flora zbytnio się nie wymieszała. Zbiornik na jakiś czas pozostanie taki docelowo mogę wstawić 150x50x50. Nie mam pojęcia co teraz zrobić...

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 22 Lip 2012 21:12 
Ja tez nie wiem co masz robić, bo...pomieszałeś biologie i to może być bardzo duży problem. Masz zbyt małe stado, jak już pisałam dorosłych ryb. Jak zachowują się dorosłe ryby, czy są aktywne, czy ospałe, czy reagują na karmienie, jedzą?

Marta

Autor Maciek83
Użytkownik
#10 - Posted: 22 Lip 2012 21:17 
Nie da sie przejsc obok akwarium zeby nie reagowaly. jedza az kipi w akwarium. Karmie 3 razy dziennie i ciagle glodne. problem to to ze 7 z 10 sporo czasu spedza obok filtrow jakby sie baly walk. Kopia w piachu i dosc czesto widze jak samiec prezy sie przed samica.

Autor LUKASZ SZIN
Użytkownik
#11 - Posted: 22 Lip 2012 21:21 
JA bym się pozbył tych dorosłych,
i w zamian dokupił jeszcze 15 tych małych .
Młode przez pewien czas mogą pływać w takim baniaku jaki masz, ale tak czy siak musisz postawić większy.
No chyba ze zmienisz obsadę

Łukasz

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 22 Lip 2012 21:21 
A czy Tobie chodzi o to aby walczyły, bo teraz nie rozumiem?

Jest ich mało wiec się chowają.

pilnie obserwuj ryby, oglądaj zachowania, odchody, wybarwienie.

Obniż N03 = czyli częściej podmieniaj wodę.


Marta

Autor Maciek83
Użytkownik
#13 - Posted: 22 Lip 2012 21:27 
ok tak tez zrobie. hehe nie chodzi mi o to aby walczyly. odchody wygladaja na ok. Ryby jedza wszystko co podaje a otrzymuja 7 roznych rodzajow pokarmow. spirulina 36 % spirulina jbl granugreen sera flora hikari excel bio vit oraz wlasny mix groszek i krewetki. dodatkowo czekam na malawi tetra phyll.

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 23 Lip 2012 05:51 
Nie polecam granugreen, bio vit . Poczytaj pisaliśmy o tym.

Marta

Autor Maciek83
Użytkownik
#15 - Posted: 23 Lip 2012 07:46 
Ok podaję to tylko ze względu na to że u poprzedniego właściciela otrzymywały oba te pokarmy. Granugreen mam końcówkę, bio vitu już też nie wiele. Za jakieś dwa tygodnie wyeliminuje te dwa pokarmy.

Autor LUKASZ SZIN
Użytkownik
#16 - Posted: 23 Lip 2012 07:49 
Tu masz linka jak prawidłowo odżywiać Tropheusy , a że byś więcej nie popełniał swoich baboli .

http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthr ead&forum=6&topic=2647

ps. na tym drugim forum co zamieściłeś też swój problem też jest świetny artykuł o żywieniu trofci.

Łukasz

Autor Maciek83
Użytkownik
#17 - Posted: 23 Lip 2012 08:45 
Dzięki Łukasz za linka. Już czytałem ten art. Robię tak jak zaleciła Marta, płatki jaki granulaty namaczam. Ryby bardzo ochoczo jedzą z czego jestem zadowolony. Podaję shrip mix, zamierzam wprowadzić brokuły i szpinak. Będę się starał aby nic więcej nie schrznić. Sroki za mój pierwszy post do Ciebie - myślę, że się nie gniewasz:).
Pozdrawiam.

Autor LUKASZ SZIN
Użytkownik
#18 - Posted: 23 Lip 2012 20:57 
Sroki za mój pierwszy post do Ciebie - myślę, że się nie gniewasz:)

Następnym razem przemyśl co piszesz, a potem ataku .
JA to pisałem w dobrej wierze .

Łukasz

Autor Maciek83
Użytkownik
#19 - Posted: 23 Lip 2012 21:00 
Ok wiem. nagram na dniach filmik z karmienia. Powiem szczerze ze nie widzialem jeszcze takich glodomorow.

Autor LUKASZ SZIN
Użytkownik
#20 - Posted: 23 Lip 2012 21:02 
JA swoim zawsze płatki i granulat moczę .

Łukasz

Autor Maciek83
Użytkownik
#21 - Posted: 24 Lip 2012 07:47 
Ja również moczę granulat ok. 15 minut oraz płatki ok 1-2 min.

Autor michal1313
Użytkownik
#22 - Posted: 24 Lip 2012 08:29 - Edytowany przez: michal1313 
ja moczę, niektóry granulat tylko po to aby mi po powierzchni nie pływał

Autor wiesiek78
Użytkownik
#23 - Posted: 24 Lip 2012 11:35 
Pływanie po powierzchni granulatu to nieistotny problem przy tropheusach, ważne jak działa suchy granulat na jelita ryb i tu się trzeba zastanawiać...
A tak na marginesie to moczenie granulatu który pływa nie powoduje jego utonięcia nawet przez dłuższy czas ponieważ zawiera pęcherzyki powietrza wewnątrz. Najlepiej namoczyć i wydusić o ścianki naczynia przed podaniem.
w-2

Autor michal1313
Użytkownik
#24 - Posted: 24 Lip 2012 13:53 
Najlepiej namoczyć i wydusić o ścianki naczynia przed podaniem.

dokładnie tak robię

ważne jak działa suchy granulat na jelita ryb i tu się trzeba zastanawiać... też znam ten temat był już wielokrotnie omawiany na forum

Autor LUKASZ SZIN
Użytkownik
#25 - Posted: 24 Lip 2012 18:05 
michal1313 podeślij linka do tego tematu jak możesz !

Łukasz

Autor michal1313
Użytkownik
#26 - Posted: 25 Lip 2012 09:58 
jako takiego linku to nie mam lecz pamiętam wątek / wątki, które czytałem na forum i dotyczyły właśnie puchnięcia suchego granulatu w trzewiach ryb i negatywnego tego skutku - stąd też pomysł na jego moczenie

Autor admin
Admin
#27 - Posted: 25 Lip 2012 10:38 
Jest naprawdę kilka wątków o karmieniu trofeusów i nie tylko.
Ten pierwszy jest podwieszony w dziale żywienie i choroby:
http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthr ead&forum=6&topic=2647


http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthr ead&forum=6&topic=3224&page=0#msg51177

http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthr ead&forum=6&topic=2285&page=0#msg39207

Zdania jak widać są podzielone.

Marta

Autor Maciek83
Użytkownik
#28 - Posted: 28 Lip 2012 07:18 
Witam ponownie,
Mimo, że kupiłem całe moje stado od jednego właściciela nie jest ono raczej zgodne. Ryby z dnia na dzień zaczynają walczyć coraz bardziej. Woda chlupie od rana do nocy, aż się wylewa. Ryby nie wyglądają na płochliwe, wręcz odwrotnie na mnie reagują jak pies na swojego pana. Postanowiłem sprawdzić ilość samców i samic. Jak się okazuje dorosłych 6 samców i 3 samice. Nie wiem co teraz zrobić, widzę że ryby przez te walki straszenie się stresują. Nie jest chyba naturalnym widok tropheusa przytulonego do filtra w strachu? Na chwilę obecną w zbiorniku pływa 3 duże samice 1 duży samiec oraz jedna taka 6-7cm niewiadoma plus 9 maluchów ok 3-4cm. Ryby wydają się być spokojne i zadowolone. Pływają po całym zbiorniku. Moje pytanie czy oddać 5 samców i pozostawić te duże wraz z maluchami. Czy może wpuścić jeszcze jednego dużego samca a resztę oddać.
Wiem, że źle zrobiłem już na początku, ale tego nie cofnę... niestety.

Autor LUKASZ SZIN
Użytkownik
#29 - Posted: 28 Lip 2012 08:36 
No to właśnie masz skutki swojej decyzji .
Ryby zaczynają walczyć o swój teren, przy takiej obsadzie jak masz te rez 6samców moim zdaniem dojdzie do nie szczęścia prędzej czy później.

JA bym zrobił to tak z bólem serca, ale pozbył bym się dorosłych ,a zbudował stado z młodych i je zgrał .
Nie da się ukryć że dorosłych nie dokupisz i nie zbudujesz "KOLONI"
Poważnie przemyśl sprawę jak najszybciej postawienia nowego dużego zbiornika, i w nim zacznij swoją przygodę raz jeszcze ciesząc sie obserewacją ryb.

Łukasz

Autor Maciek83
Użytkownik
#30 - Posted: 28 Lip 2012 09:44 
Dzieki za szybka odpowiedz. zbiornik na pewno bedzie docelowo wiekszy ok 180cm reszta taka jak jest.

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Moj poczatek z tropheusami Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®