Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Powrót do Tangi

Autor seba800820
Użytkownik
#1 - Posted: 20 Mar 2013 18:09 
Witam, kilka lat temu miałem akwa 320l 160/50/40 i miałem w nim kilkanaście T.bemba (oczywiście bywałem na forum) ale zmuszony byłem zlikwidować akwa a teraz chce ponownie hodować te piękne rybki , z tym że mam akwa troszeczke mniejsze (300l 120/50/50) bo niestety narazie nie mam możliwości na większe. Co proponujecie, jaką obsade itd. Dodam że jest szansa że na przyszły rok będę starał sie zmienić akwa na większe. Pozdrawiam.

Autor Szarooka
Użytkownik
#2 - Posted: 20 Mar 2013 19:50 
W 300l możesz mieć bardzo fajną obsadę mięsożerną. A jak uda Ci się w przyszłości postawić większe szkło to bez problemu będziesz mógł je przenieść.
Dla tropheusów 120x50 to jednak za mało, a wszelkie zmiany (np. przenosiny do innego zbiornika) nie są przy nich wskazane, jak zresztą sam pewnie wiesz ;)

Autor seba800820
Użytkownik
#3 - Posted: 20 Mar 2013 21:57 
A gdyby było (to oczywiście czysto teoretyczne pytanie) 300l 150x40x50 ???

Autor Szarooka
Użytkownik
#4 - Posted: 20 Mar 2013 22:10 - Edytowany przez: Szarooka 
Gdyby było (czysto teoretycznie) 150x50x40h to można by pomyśleć nad tropheusami w niewielkim stadzie (12-15szt) ;) Przy nich jednak najistotniejszą kwestią jest powierzchnia dna.
Zastanów się jednak nad mięsożerną tanganiką - to o wiele bogatsze zachowania, ciekawe obserwacje i możliwość połączenia kilku gatunków o różnych preferencjach bytowych (skały, muszle, piasek, toń).

Autor seba800820
Użytkownik
#5 - Posted: 20 Mar 2013 22:58 
Ja pisze o 150 dł. 40 szer. i 50 wys. czyli powierzchnia dna 0,6 m2 taka sama jak u mnie..... a przy 375 litrach standardowych mamy 0.75m2 róznica przaktycznie żadna... Pozatym są tacy co wkładają dużo kamieni do takiego 375l i ryby i tak mają ciasno a ja na przykład nie przepadam za mega dużym zawaleniem akwa w kamulce.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 21 Mar 2013 07:49 
Różnica w powierzchni dna dla ryb jest ogromna. Dla Ciebie to cyfry, dla ryb to terytoria! Czy to tak trudno zrozumieć.


Tak jak Joasia napisała, do tego zbiornika można przygotować inną, ciekawą obsadę.

Marta

Autor seba800820
Użytkownik
#7 - Posted: 24 Mar 2013 15:02 

Autor Szarooka
Użytkownik
#8 - Posted: 24 Mar 2013 15:07 
A widziałeś datę tych postów?
Przez te prawie 9 lat wiele się zmieniło i obecnie rozsądne minimum dla tropheusów to 150x50.
Zmiany te były podyktowane poszerzaniem wiedzy o tych rybach, poparte obserwacjami.

Autor seba800820
Użytkownik
#9 - Posted: 24 Mar 2013 15:24 
Czasami nie dowierzam w to co tu czytam. Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 24 Mar 2013 15:33 
seba800820

A czemu nie dowierzasz? Masz aż takie doświadczenie z trofeusami?

Ja mam ponad 10 lat te ryby i to nie jedną grupę, ale stada różnych wariantów. Na pewno minimalny zbiornik to 150 cm długości, a najlepiej znacznie więcej.

Marta

Autor seba800820
Użytkownik
#11 - Posted: 24 Mar 2013 15:47 
Akwarystyką zajmuje sie ponad 20 lat i wiele już widziałem itd. Oczywiście zgadzam sie z tym że im większe akwa tym lepiej dla jego mieszkańców, ale czasami przesadzacie licytując sie z kimś o 0,1m2 bo jak ktoś sie uprze (nie piszxe tu teraz o sobie) to i tak wpuści trofcie nawet do baniaka 200l czego ja osobiście nie popieram. Wiem też że mając odpowiednie doświadczenie , odpowiednie przygotowanie zbiornika i wybór trofeusów można z powodzeniem hodować małe stadko w 300 litrach. Dziękuje za uwage i pozdrawiam wszystkich.

Autor Szarooka
Użytkownik
#12 - Posted: 24 Mar 2013 15:55 
Można wszystko, co nie znaczy, że będzie to dobre dla ryb. Tropheus potrafi "pogonić" rywala na długości prawie 1,5m, dopiero pod koniec wytracając impet. Co się stanie na krótszym odcinku można sobie wyobrazić.
Druga sprawa - mniejsze stado większa agresja, większe stado - mniejsza agresja.
I nie piszę tego bezpodstawnie - ponad 6 lat miałam tropheusy.
Więc pozostaje odwieczne pytanie - co jest ważniejsze: dobro i komfort ryb czy "chciejstwo" właściciela?

Autor kucharz256
Użytkownik
#13 - Posted: 24 Mar 2013 18:00 
Tropheusy hoduję od ponad sześciu lat, mam dwa zbiorniki tradycyjną 450-kę i nietypowy zbiornik o tej samej pojemności tyle że jego długość to 2,4 metra.W akwarium o długości 1,5m straciłem przez agresję dojrzewających samców prawie całą obsadę ikoli (18szt.) dodam żę ryby były razem od małego.Podobna sytuacja nigdy nie przytrafiła mi się w akwarium 2,4m co więcej kiedyś przeniosłem tam z powodu straty dwóch ryb stado chimb agresja ustała jak ręką odjął.Dziś moje zdanie jest takie że 1.5m dla trofci to zbyt mało.

Autor Dark_27
Użytkownik
#14 - Posted: 24 Mar 2013 18:16 - Edytowany przez: Dark_27 
a mnie się wydaje, że trzeba czasami zmienić retorykę przekazu wiadomości.

Jak chcesz aby Twoje ryby miały wytrzeszcz oczu "niekoniecznie ze zdziwienia" i kołysały się w miejscu "niekoniecznie z poczucia komfortu i zadowolenia" TRZYMAJ TROPHEUSY w akwarium do 350l bądź w zbiorniku nie przekraczającym długości 150cm.

Oczywiście na własną odpowiedzialność ;)

Natomiast jeżeli chcesz zobaczyć choćby w przybliżeniu naturalne zachowania ryb i wiedzieć, że są to optymalne warunki dla nich -postaraj się wsłuchać w doświadczenia innych !!!

Serdecznie pozdrawiam

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Powrót do Tangi Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®