Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Kształt głowy

Autor dobry 1
Użytkownik
#1 - Posted: 1 Kwi 2006 14:05 
czy mozna rozpoznac płec po kształcie glowy u ryb dorosłych ?

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 1 Kwi 2006 18:11 
Czy chodzi o trofeusy?
Leszek

Autor dobry 1
Użytkownik
#3 - Posted: 1 Kwi 2006 18:37 
tak leszku dokładnie chodzi mi o tropheusy obserwujac moje MURAGO 7 cm. także zauwazam roznice w kształcie głowy . Ale czy jest to możliwe ?

Autor marekdr
Użytkownik
#4 - Posted: 1 Kwi 2006 18:55 
witam!!!
ufff wlasnie wrocilem z forum akwarystycznego w toruniu!!!!
spotkalem Marte i Roberta...zamienilismy kilka słówek....
....jak je oceniam-tak sobie .w porownaniu z latami ubieglymi-kicha...ale dobrze ze jest...dobrze,ze sa takie imprezki ktore jednoczą brać akwarystyczną.........atmosfera na pewno wysmienita!!!

wiecie ze tropical od kilku dni sprzedaje nowy produkt.....tanganika-pokarm dla pielegnic planktonozernych....jaki bedzie-nie wiem ale sklad calkiem fajny,,,,jak na moje nieszczescie robia tylko puszki 1200 ml(najwieksze) a nie robia wiaderek:)))

a jezeli chodzi o głowke...raczej nie......chociaz po otworze gebowym napewno....

..........

Autor marekdr
Użytkownik
#5 - Posted: 1 Kwi 2006 18:58 
wydaje mi sie ze jest to cecha osobnicza....ja mam kilka samiczek z lekko scietymi głowkami...inne znowu maja ladne okraglutkie....trudno powiedziec!

ksztalt głowki napewno zalezy od wielu czynnikow..np.dieta.....

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 1 Kwi 2006 19:48 
Jeżeli chodzi o kształt glowy a różnice w odróżnieniu płci jest to sprawa problemowa. Są to cechy osobnicze jak napisał Marek. Jedynie co zauważyłem że ryby pochodzące z odlowu (tu obserwowałem na przykładzie Kasang i Ikoli) maja bardziej zaokraglone glowy i "ładniejszą", równą jak dla mnie linię zarysu. Ryby pochądzace z hodowli akwariowych maja głowę mocniejszą, mniej delikatną z widocznymi załamaniami na lini zarysu (patrząc z boku), glowa ich jest jakby bardziej "zniekształcona". Myslę że jest to jak pisze Marek po części wina pokarmu.
Jeżeli chodzi o rozróżnienie płci to dorastajace samce, ale nie jest to regułą, mają na górnej wardze fałdkę skórną, taki "nosek". Samice jej nie mają lub jest ona duzo mniejsza. Czasami widać zdjecia np. Bemeby z białymi wargami. Są to właśnie uszkodzenia tej fałdki skórnej po walkach (szczepianie sie pyskami). Inna cechą która może pomóc w rozpoznaniu płci, ale zaznaczam nie na 100%, jest zmienność ubarwienia. Szczególnie jest to widoczne przy wiekszości odmian południowych (Murago do tej grupy należy). Samce szybciej traca ubarwienie narybku/mlodzieńcze, tzn. szybciej z ich tułowia znikaja lub przygasaja charakterystyczne paseczki, ich rysunek staje sie bardziej wyrazisty. Samice takie ubarwienie młodzieńcze utrzymuja dłużej i jest to bardziej stałe. Samice sprawiaja wrażenie bardziej stonowanych w ubarwieniu, ale mozna spotkać osobniki gdzie samiec i samica maja bardzo podobne ubarwienia (np. wystepuje to dość czesto u Kasang lub Ilangi). Wtedy najpewniejszym sposobem rozróżnienia płci jest porównanie otworów moczowo-płciowych, do czego potrzebna jest przy mniejszych osobnikach mocna lupa.
Leszek

Autor dobry 1
Użytkownik
#7 - Posted: 1 Kwi 2006 20:03 
Dziekuje bardzo mam wyczerpujaca odpowiedz. Pzdrowionka rufus 1

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Kształt głowy Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®