Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

obsada itd w nowym 375 l.

Autor Darioo
Użytkownik
#1 - Posted: 23 Wrz 2013 13:22 
Witam serdecznie , w najbliższym czasie planuję zbiornik dla trofeusów.
Jeśli byłby ktoś tak miły i udzielił kilka wskazówek to z góry dzięki .
Jeśli chodzi o osprzęt jaki planuję zakupić do standartowego 375 l. to :
- filtr zew. JBL 1500
- filtr zew. JBL 900
- lampa UV - tylko nie wiem ile W / w 240 l. miałem 9W / to chyba większą ?
Co do obsady :
-to nie wiem czy kupić młodzież czy już dobrane haremy ?
-ile maksymalnie sztuk w takim akwa ?
-czy może być kilka odmian trofeusów ? po kilka z odmiany , jeśli tak to jakie lub jakie nie mogą być razem
-czy polecacie jakiegoś sprawdzonego i uczciwego hodowcę u którego można zakupić ryby ?
Czy obowiązkowe jest po zakupie , transporcie nowych ryb aby przeprowadzić na nich zapobiegawczo kurację na bloat przed wpuszczeniem do docelowego zbiornika ? jeśli tak czy baktopur direct wystarczy ?

Pozdrawiam Darek

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 23 Wrz 2013 15:20 
Jak widzę musisz bardzo wiele poczytać na temat trofeusów zanim zaczniesz z nimi przygodę. Pytania, kjtóre zadajesz świadczą o tym. Polecam zarówno forum jak i Tanganika MAGAZYN.

Spis treści TM znajdziesz u nas na stronie. Znajdziesz tam wraz z rozwinięciem odpowiedzi na wiele pytań.

W 375 litrach możesz mięć tylko jeden wariant trofeusów - 15 - 20 osobników. Czy młode czy dorosłe? - decyzja nalezy do Ciebie. Przy młodych musisz zakupić znacznie więcej osobników, a poźniej redukować obsadę.

UV - nie jest potrzebny, to niepotrzebny wydatek.

Nie leczymy profilaktycznie ryb. Dbamy o nie i stosujemy zasady aklimatyzacji. Leczenie profilaktyczne to duży błąd.

Pierwszymi Twoimi krokami powinna być wiedza i ustalenie odpowiednie parametrów wody w akwarium, chodzi o GH, KH, pH i najważniejsze o zamknięty cykl azotowy.

O tym wszystkim właśnie piszemy i na forum w TM.

Marta




Do fitrów dołoż jeszcze wewnętrzny filtr.

Autor Darioo
Użytkownik
#3 - Posted: 23 Wrz 2013 18:32 
"Jak widzę musisz bardzo wiele poczytać na temat trofeusów zanim zaczniesz z nimi przygodę. Pytania, kjtóre zadajesz świadczą o tym. "- okej niech ci będzie.
UV - nie jest potrzebny - ale nie zaszkodzi jak będzie ??? bo zauważyłem wcześniej jak hodowałem paletki to woda była cały czas kryształ i chciałbym aby tak zostało.

Wcześniej przez kilka lat hodowałem i sprzedawałem palety , teraz mam zbiornik z Malawi , ale już od jakiegoś czasu marzą mi się trofeusy , ale są to ryby o których mało wiem i z tąd te pytania jak od 10 letniego chłopca.
Darek

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 23 Wrz 2013 19:28 - Edytowany przez: admin 
Mogłam sie domyśleć, że rozmawiam z paletkarzem. Niestety. Profilaktyczne leczenie....UV - do klarowania woda. To stałe podejście paletkarzy. Czy wg Was nie można inaczej? Ale nie o tym...

Czysta i klarowna woda zależy od filtracji. Odpowiedniej, dostosowanej do obsady, a nie od używanie UV. Używanie UV powinno być dostosowane do potrzeby: przy infekcjach, zakwitach wody, a nie klarowania jej:)

Mam dyskowce WF i nie leczę profilaktycznie, ani nie używam UV.


Marta

Autor Darioo
Użytkownik
#5 - Posted: 24 Wrz 2013 17:13 
Pani Marto............. zgadzam się z Panią . Proszę mi tylko powiedzieć czy UV nie zaszkodzi trofeusom ? i do 375 l. ile Watową .
Pozdrawiam serdecznie Darek.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 24 Wrz 2013 17:52 
Napisałam swoje zdanie - UV nie jest Ci potrzebne:)

Marta

Autor Darioo
Użytkownik
#7 - Posted: 24 Wrz 2013 18:41 
i tak ją zamontuję :)
biorę się za czytanie postów o trofeusach żeby nie truć banalnymi /dla Pani/
pytaniami :)

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 25 Wrz 2013 07:05 
Na złość innym utnę sobie rękę....

Ech....

Marta

Autor Darioo
Użytkownik
#9 - Posted: 25 Wrz 2013 07:21 
dobre :) :) :)
no nie na złość , po prostu kiedyś jak zacząłem stosować UV zauważyłem poprawę / może miałem wtedy słabszą filtracje / ale tak już mi zostało. Jeżeli jest to zbędny wydatek ale w niczym nie przeszkadza trofeusom to przeboleję ten zbędny wydatek.
Darek

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 25 Wrz 2013 07:37 
Wg mnie UV powinna być stosowane tylko w razie konieczności, gdy występują do tego przesłanki. Wyjaławianie wody tylko dlatego,że masz na to ochotę nie ma sensu. Gdy w wodzie wybijesz organizmy, które tam normalnie egzystuja, miejsce to moze zajać inny, który może być zjadliwy. To tak jak z wyjaławianiem ryb przez profilaktyczne ich odrobaczanie i przeleczanie. Jak mawia Sander - nie ma pustki w przyrodzie. Miejsca jednych gatunków koegzystujacych zajmują inne o innych właściwościach.

Właśnie z takim podejściem paletkarzy walczę. Ryba ma swoja biologię, czyli zespół organizmów z nią koegzystujacych, podobnie woda w akwarium. Dojrzały zbiornik to mnóstwo organizmów żyjacych w nim tworzacych homeostatyczny ukłąd. Gdy to zmieniasz to czesto dochodzi do zachwiań równowagi. Woda to nie tylko czyste H2O, ale zespół mikroelementów i żywych organizmów.

Marta

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / obsada itd w nowym 375 l. Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®