Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

S±±±±±±±±±±!!!!!!!

Autor trzcinka
U¿ytkownik
#1 - Posted: 23 Kwi 2006 15:41 
Witam w moim 375 litrowym akwa p³ywaj± w³a¶nie 4 woreczki z 6 cioma trofciam cmi ka¿dy 12 Ilangi Yellow Real F1 i 12 Bulu Point F które¶ wszystkie m³odzie¿ 4-6 Parametry wody ph 8 to16 tw14 No2 0,2 mg/ml No3 ¶ladowe(0-5) NH3 0,08mg/ml temp. 26 st.U hodowcy by³o ph 7,6 trochê wiêcej No2Ja doda³am soli w/g normy nie wiem jak u hodowcy ale chyba te¿ dodaje Mam karmê w p³atkach Sera floral iSpirulina 36% Tropikala Mam zamiar nabyæ jeszcze inne odpow. smako³yki .MOJE PYTANKO (przeczyta³am prawie ca³e forum-ale jestem b.mocno pocz±tkuj±cyc± akwamank±)co powinnam zrobiæ zanim otworzê worki?????? Trofcie domagaj± siê ju¿ wyj¶cia .Acha akwa chodzi³o z dwoma zbrojnikami i 1 nym kiryskiem od 2 tygodni.(filtr Tetra EX 1200,wewn powerhead 402 ,2 grza³ki 200w tetry,w ¶rodku piasek koralowy,dolomity i wapienie)

Autor trzcinka
U¿ytkownik
#2 - Posted: 23 Kwi 2006 16:09 
Jeszcze raz ja - dorzeczy. Czy wlewaæ po trochu wodê z mojego akwa do worków,czy potem pe³ne ju ¿ worki po³o¿yc na wodzie i pozwoliæ rybk± samenu wyp³yn±æ z nich, czy nie wlewaæ wody z worków do mojego akwa(ta woda ma sporo chyba kupek,mo¿e nie jest zbyt czysta-wioz³am je przez godzinê ,w workach jest tlen)Mogê czekaæ na odpowied¿ jeszcze 30 min,Poradzcie oby nie by³o falstartu Dziêki

Autor drozd
U¿ytkownik
#3 - Posted: 23 Kwi 2006 16:18 
witam,

ja jeszcze trofeusów do swojego akwa nigdy nie wpuszcza³em ale s±dzê ¿ê nie ró¿ni siê to od wpuszczania innych ryb... jak ja wpuszcza³em moje Sexfasciatusy to po poerwsze razem z wod± w której by³y przela³em do wiaderka, gdy siê uspokoi³y dola³em odrobinê wody z akwa, po 20 minutach znowu dola³em wody z akwa i tak jeszcze 3-4 razy potem gdy ryby p³ywa³y spokojnie ju¿ w wodzie, która dominowa³a w akwa prz³owi³em je z wiaderka do akwarium...

Autor drozd
U¿ytkownik
#4 - Posted: 23 Kwi 2006 16:20 
z tego co piszesz masz worki w akwarium wiêc wyrównujesz temperaturê, to dobrze, ale ja bym powoli dolewa³ wody z akwa ¿e stopniowo przyzwyczaiæ rybcie do parametrów jakie masz u siebie w zbiorniku... powoli, kilkukrotnie dolewaj wodê z akwa a potem prze³ów ryby nawet nie wlewaj±c wody w jakiej przyjecha³y...

Autor drozd
U¿ytkownik
#5 - Posted: 23 Kwi 2006 16:26 
ja bym tak zrobi³ na twoim miejscu...

akwarium masz stosunkowo ¶wierze, pewnie cykl azotowy siê zacza³ rozwiajaæ ale nie wiadomo czy siê zamkn±³ tak¿e przez pierwsze dni koniecznie monitoruj NO2 i NO3 w razie potrzeby rób podmiany z uzdatniaczem, dodaj biostartera (Nitrivec)

jak ju¿ pisa³em nie jestem specjalist± od trofeusuów ale po wpuszczeniu nie karmi³bym ich jaki¶ czas, te ryby s± wra¿liwe na stres a transport i nowe otoczenie na pewno je trochê zestresowa³, nie zapala³bym tez od razu mocnego ¶wiat³a, nawet w ogóle bym go nie zapa³a³...

pzdr,

Marek

Autor JGr
U¿ytkownik
#6 - Posted: 23 Kwi 2006 17:47 
My¶lê, ¿e ryby ju¿ wpuszczone. Có¿, na forum nie zawsze mo¿na otrzymaæ natychmiastow± odpowied¼, trochê wiêc za pó¼no na te s³owa, ale nie tylko temperaturê nale¿y wyrównywaæ, st±d s³uszna uwaga Marka o mieszaniu wody. Zobacz choæby jaka jest ró¿nica w odczynie - u hodowcy 7,6pH (w worku woda siê zakwasza, wiêc odczyn móg³ jeszcze spa¶æ), u Ciebie - 8,0pH. To bardzo du¿a ró¿nica, je¶li ryby musz± j± pokonaæ w jednej chwili.

"0,2 mg/ml"

Mam nadziejê, ¿e to b³±d? Pewnie na litr? (to samo dotyczy NH3).

"No3 ¶ladowe"
Na razie szkoda marnowaæ testy na azotany, nawet jak wykazywa³yby du¿e stê¿enie - nie s± wiarygodne, dopóki test na azotyny pokazuje >0.

Filtracjê masz wydajn±, ale skoro przy 2 zbrojnikach azotyny s± >0, to znaczy, ¿e z³o¿a filtrów nie zd±¿y³y dojrzeæ (tu te¿ zgadzam siê z Markiem w kwestii u¿ycia biostartera). Potrzebne s± podmiany, zreszt± przez najbli¿szy 1-2 tygodnie robi³bym codzienne niewielkie podmiany wody, nawet je¶li wyniki testów nie wskazywa³yby na tak± potrzebê.
Testy na NO3 - na razie na pó³kê, testy na NO2 - w ruch. Gdy NO2 bêdzie siê utrzymywaæ na takim poziomie, którego nie wyka¿± testy (wynik 0), zacznij sprawdzaæ NO3.

"temp. 26 st. [...] 2 grza³ki 200w"

Przez pierwsze 2-3 dni ustaw temperaturê na 24-25 st. i nie karm ryb. Jak napisa³ Marek - ostro¿nie z o¶wietleniem. I usuñ jedn± grza³kê!!!

Poza tym w pierwsze dni bardzo silnie napowietrza³bym wodê - dobrym rozwi±zaniem jest st³umienie przep³ywu filtra zewnêtrznego ("biologicznego") przez za³o¿enie na wylot dyfuzora powietrza.

Jarek

Autor JGr
U¿ytkownik
#7 - Posted: 23 Kwi 2006 17:54 
No, jeszcze jednej rzeczy bêd± potrzebowaæ Twoje trofeusy, a mo¿e to nie wynikaæ z moich wcze¶niejszych s³ów - ¶wiêtego spokoju. Ogranicz ingerowanie w zbiornik do niezbêdnego minimum.

I jeszcze jedno - ju¿ teraz powinna¶ podaæ rybom witaminy - takie, które mo¿na dodawaæ do wody.

I jak? Ryby OK?

Jarek

Autor trzcinka
U¿ytkownik
#8 - Posted: 24 Kwi 2006 16:51 
witam bardzo dziêkujê Nie wiem co jst ale drugi raz to siê ju¿ zdarzy³o Dopiero dzi¶ rano mia³am Was w moim komputerze.Te¿ czasami co¶ napiszê i nie przechodzi ,czy to wina mojego komp. czy Wam siê te¿ zdarza?


Rybcie w porz±dku -dobrze ¿e akwa ma dwa koñce,po ok.2-ch godz od wpuszczenia 2 jak mi siê zdaje samczyki bulu zaczely gonitwê po³±czon± z kilkoma wyskokami nad pow wody.Po¿nym wieczorem jeden z kilkoma innymi mniej jaskrawo wybarwionymi siedzia³ w jednym gruzowisku ,drugi w drugimCzasami jak siê zobaczy³y wszystko zaczyna³o sie od nowa.Ilangi wydaj± siê byæ bardziej nie¶mia³e d³u¿ej p³ywa³y w rogach .Dzi¶ wszystkie plywaj± po ca³ym ,adoruj± samiczki -takie ma³e a ju¿-I ca³e to wojsko chodzi za mn± jak mnie tylko zobacz± przy szybie,nie boj± siê my¶lê mo¿e ¿e jest im dobrzeda³am im troszeczkê ciupinkê spirulinki,na ktor± rzuci³y siê wszystkiê.Kocham te rybeñki

Dzi¶ doda³am 2 ³y¿ki soli niejodow/100l wody w/G zaleceñ P.Marty.
No2 pomiêdzy 1-szym a 2-gim kolorem w te¶cie Sery czyli 0,1-0,3 mg/l
Wczoraj do workow dolewa³am wody z mojego akwa w czasie ok 1 godziny gdy by³y pe³ne po³o¿y³am je na wodzie i pozwoli³am rybkom samemu wyp³yn±æ.
Od³±czy³am 1-n± grza³kê- ,mam zimny dom w nocy temp 17 st. ,czy wobec tegon starczy tylko jedna?
napowietrzenie jest poza g³owic± pawer z wê¿em ,brzêczyk z d³ugim kamieniem napowietrzaj±cym.
Drugiego i 8-mego dnia pracy akwa doda³am nitrivec a do kanistra Bactozym.czy mimo to dodaæ jeszcze nitrivecu?
Czy codzienna wymiana wiaderka ok12 l wystarczy.?
Moje rybki chc± skubaæ kamyczki a tam pusto czy mo¿na przyspieszyæ porost glonow na nich czy odbêdzie siê to naturalnie w czasie?
Dziêkujê dziêkujê dziêkujê

Autor trzcinka
U¿ytkownik
#9 - Posted: 24 Kwi 2006 17:04 
poza t± odrobink± spirulinki dalej wstrzyman siê od karmienia i zapalania ¶wiat³a.O ¶wiat³o mam jeszcze pytanie.Nie pod³±czyy³am na razie automatycznego wy³±cznika wiêc muszê wyci±gaæ wtyczkê (pokrywa AquaBoro)czy ¶wiat³o powinno paliæ siê non stop np przez 12 godz.czy z przerwami?

Autor trzcinka
U¿ytkownik
#10 - Posted: 24 Kwi 2006 17:15 
Ten kirysek który u mnie p³ywa (albinosek)wzbudza szczególne predylekcje u jednej samiczki bulu ,co¶ niesmowitego.Chyba mamy pierwsz± miêdzygalaktyczn± mi³o¶æ

Autor JGr
U¿ytkownik
#11 - Posted: 24 Kwi 2006 19:13 
"No2 pomiêdzy 1-szym a 2-gim kolorem w te¶cie Sery czyli 0,1-0,3 mg/l"

Jak na nowy zbiornik to nie jest jaki¶ dziwny, czy z³y wynik, to normalne. Jednak po kilku/kilkunastu dniach, dziêki podmianom wody i stopniowemu dojrzewaniu zbiornika (jedno drugiego nie wyklucza) NO2 nie powinno daæ siê zmierzyæ (cytrynowy kolor próbki, bez ¿adnych przebarwieñ).
Szczególnie w pierwszych dniach po zarybieniu jako¶æ wody mo¿e siê gwa³townie pogorszyæ - uwa¿aj.

"Od³±czy³am 1-n± grza³kê- ,mam zimny dom w nocy temp 17 st. ,czy wobec tegon starczy tylko jedna?"

Moim zdaniem wystarczy w zupe³no¶ci, sama siê przekonasz na podst. wskazañ termometru, dobowe wahania temperatury nie powinny przekraczaæ 2 stopni. To, co mia³a¶ do tej pory - 2 grza³ki o ³±cznym poborze mocy 400W - grozi³o nag³ym podgrzaniem wody do niebezpiecznej dla ryb temperatury w przypadku (odpukaæ) awarii jednej z grza³ek.

"Drugiego i 8-mego dnia pracy akwa doda³am nitrivec a do kanistra Bactozym.czy mimo to dodaæ jeszcze nitrivecu?"

Nie wiem czy powinienem pisaæ takie rzeczy, ale znane mi biostartery dzia³a³y w widoczny sposób tylko po znacznym przekroczeniu dawki proponowanej przez producenta. My¶lê, ¿e przy zachowaniu odrobiny zdrowego rozs±dku trudno ten preparat przedawkowaæ.

"Czy codzienna wymiana wiaderka ok12 l wystarczy.?"

Ró¿ne s± szko³y, ró¿ne zbiorniki... ja w pierwszych dniach podmienia³bym codziennie 5-10%, o ile oczywi¶cie testy nie wyka¿± potrzeby jeszcze wiêkszych podmian.

Jarek

Autor trzcinka
U¿ytkownik
#12 - Posted: 24 Kwi 2006 23:34 
mam trochê niejasn± sprawê z wod± w moim domu.Mam studniê g³êbinow± na 27 metrach.pompa.Kiedy¶ nala³am j± do mojego pierwszego olbrzymiego 26 litrowego akwa i caly czas by³a bia³a i coraz bielsza.,nie wyklarowa³a siê nawet po 3 tygodniach,Kiedys przypadkowo uzupe³ni³am ni± akwarium z aksolotlami 60 litrowe które by³o OK przez 3 miesi±ce,i natychmiast nastêpnego dnia woda zrobila siê mêtna i coraz mniej klarowna.Od³owi³am aksolki i zaczê³am do wody dodawaæ Biotopol T,nic MFC-i nic metronidazol i nicDopiero gdy na¶wietli³am ca³e akwa lamp± UV odklarowa³a siê.W dodatku zwierzeta musia³y przenie¶æ co¶ na skórze bo w baniaku do którego je przenios³am zrobi³o siê na drugi dzieñ to samo.

Mój wniosek ¿e jest zanieczyszczona bakteryjnie-my¶lê mo¿e o posiewach,lub innym badaniu.Póki co nie lejê jej do moich zbiorników.przez co mój s±siad lata niema³y kawa³ek z wiaderkami On ma wodê z wodoci±gu.Czy komu¶ zdarzy³o siê co¶ podobnego ?Jakie macie do¶wiadczenia z wod± ze studni U mnie zmêtnienie tej s±siedzkiej wody trwa³o 3 dni A swoj± drog± to nie ma tego z³ego co by..........bo gdybym t± wod± zala³a zbiornik z trofciami to nawet nie chcê my¶leæ.
pozdrowienia mi³ych snów
Lejê nitrivec.wymieniam wiêcej ni¿ wiadro.
Jeszcze jedno -czy na pomiary i ca³y cykl mo¿e mieæ wp³yw dodany do pod³o¿a Nitrateminus i torebki anionitowe które bujaj± siê ko³o filtra?

Autor JGr
U¿ytkownik
#13 - Posted: 25 Kwi 2006 16:45 
Powiem szczerze - nic nie zrozumia³em :-)

Co ma do tego wszystkiego s±siad i dlaczego biega on z wiadrami maj±c wodê z wodoci±gów? Czy woda, któr± lejesz do zbiorników ma tak wysoki poziom azotanów, ¿e trzeba u¿ywaæ reduktorów?

27 metrów to niewiele jak na g³êbinówkê, mo¿e dostaj± siê tam zanieczyszczone wody gruntowe? O ska¿eniach takich studni (równie¿ bakteryjnych) s³yszy siê do¶æ czêsto, badania wykonuje wiêkszo¶æ stacji sanitarno epidemiologicznych.

Jarek

Autor trzcinka
U¿ytkownik
#14 - Posted: 25 Kwi 2006 18:13 
Mieszkam na wsi w domkujednorodzinnym Czê¶æ wsi na której mieszkam jest pod³±czona do wodoci±gu w którym woda jest chlorowana i uzdatniana tak jak miejska kranówa.Moja studnia g³ebinowa jest moim prywatnym ujêciem jest to mo¿na powiedzieæ wada ¿ródlana ma parametry ph 7,5 to 20 tw 11 subst. azotowych nie maNatomiast wlana do akwarium nie klaruje siê po kilku dniach jak ka¿da porz±dna woda z kilkudniowym zakwitem pierwotniakow.Jest cza³y czas jak mleko a w dodatku gdy wla³am j± kiedy¶ do akwarium z aksolotlami , dola³am 5 litrów do 60 litrow wody w akwarium,nastêpnego dnia cca³a woda w nim by³a bielusiêñka tak ¿e nie by³o przez ni± widaæ zwierz±t.
Dlatego wnioskujê o jakim¶ zanieczyszczeniu biologicznym,dlatego bojê siê j± wlewaæ do moich zbiorników i dlatego s±siad biega z wiaderkami bo ma wodê z innego ujêcia.
Mo¿e jest jaka¶ inna przyczyna takiego nieodklarowywania siê wody niekoniecznie musi to byæ ska¿enie biologiczne,>pijê t± wodê i jestem zdrowa,?st±d moje pytanie

W akwarium z trofciami mam wodê od s±siada ca³e 375 litrów i rowniê¿ ni± robiê podmiany ,bojê siê laæ moj± wodê dopóki nie wyja¶niê co jest przczyn± jw.

Autor trzcinka
U¿ytkownik
#15 - Posted: 25 Kwi 2006 22:21 
Chcia³abym wszystkich ktory czytaj± moje wypociny gor±co przeprosiæ.Faktycznie du¿o s³ów a ma³o tre¶ci.
Za jaki¶ czas pewno bêdê uczestniczy³a w bardziej merytorycznych dyskusjach.Wiem ¿e moje pytania to akwarystyczne abecad³o.
Pocz±tek mojego akwarystycznego bzika by³ typowy,Przypadkowe nabycie kompletu akwarystycznego 26litrowego z osprzêtem broszurkami czyli wszystkimi rzeczami które s± potrzebne do za³o¿enia akwa.Pierwszy zestaw ryb polecony przez sprzedawcê w sklepie (KTO¦ TERAZ ZEMDLEJE) 5 pielêgnic papuzich,4 skalarów,4 przezroczek indyjskich,2 zbrojników,4 kirysków.Wszystkie mo¿liwe do zrobienia w akwarystyce b³êdy zrobi³am przekonawszy siê o tym czytaj±c Mag.Akwarium.Tam zobaczy³am zdjêcia i piêkn± rozk³adówkê trofeusków-milo¶c od 1-go wejrzenia.Potem kupno komputera szperanie,nauka wiedza wiedza i jeszcze raz wiedza.Decyzja i ju¿ S¡.Kompletny brak praktyki bo wszystko to dzieje siê od 24grudnia 2005r(gwiazdka)

To jest ostatni tak d³ugi post. przyrzekam pisaæ zwiêzle i na temat
Wiem ¿e zrobi³am co¶ czego byæ mo¿e na tym etapie nie powinnam by³am zrobiæ,ale w tym szarym zapracowanym swiecie daje mi to du¿o rado¶ci a mam takie przekonanie ¿e z WASZ¡ pomoc± nie zrobiê krzywdy moim podopiecznym.Proszê jednak o odrobinkê wyrozumia³o¶ci dla mnie

Doda³am Nitrateminus do pod³oza bo tak mi poleci³ sprzedawca i pewnie niepotrzebnie.Dzi¶ NO2 rano i wieczorem <0,1 mg/l

pokaja³am siê a¿ mi³o Pozdrawiam Beata

Autor rufus1
U¿ytkownik
#16 - Posted: 25 Kwi 2006 23:25 
Witam!!!
Beato pisz je¿eli masz ochote i pytaj, po to jest to forum, a na pewno otrzymasz pomoc. Rozumiem Twoje pierwsze emocje i wszystko co jest zwiazane z trofeusami i Tanganik±. Ka¿dy chyba z nas przez to przechodzi³ i przechodzi. Jest to naturalne. Czasami trzeba duzo napisaæ zeby cos nie umkne³o. Ja równie¿ czasami tak mam. Spoko!!!! :-)
Je¿eli chodzi o o¶wietlenie o które pyta³a¶ we wcze¶niejszym po¶cie. Akwarium spokojnie moze byc o¶wietlane przez 12 godzin. Ale ...... je¿eli akwarium stoi w poblizu okna czas ten mozna skróciæ, czyli zapalamy ¶wiat³o pó¼niej, a w lato je¿eli do akwarium wpada do¶æ duza ilo¶æ ¶wiat³a wcale mozemy nie paliæ. Wa¿ne jest kiedy zpalamy o¶wietlenie w takim przypadku. Ja to robie jak jeszcze do akwarium wpada ¶wiat³o naturalne ale juz jest stosunkowo s³abe 9powli s³oñce zachodzi). Ja teraz zapalam o¶wietlenie w akwariach przy oknie ok. 17-18 godziny do 22. Nale¿y równiez pamietac o tym ¿eby ¶wiat³a nie zapalaæ np. rano, pó¼niej je gasiæ i znowu po po³udniu zapalaæ. Takie "szarpanie ¶wiat³em" powoduje stres u ryb, a co wprzypadku trofeusa nie jest wskazane. Nalezy zachowaæ ci±glo¶æ o¶wietlenia. W ciemniejszych pomieszczeniach zbiornik moze byc o¶wietlony ca³y czas. ¦wiat³a nie zapalmy podczas leczenia po³±czonego z podawaniem duzych ilo¶ci witamin. ¦wiat³o przyspiesza rozklad niektórych leków i witamin. Co do wody: to czy dolewasz wode wcze¶niej odstan±?
Widzisz jak sie rozpisa³em. Koñcz±c powiem tak: " WITAMY w klubie i na forum !!!" ¯ycze wiele rado¶ci i ciekawych obserwacji podczas ogl±danie trofeusów.
Pozdrawiam Leszek

Autor rufus1
U¿ytkownik
#17 - Posted: 25 Kwi 2006 23:28 
Ma³e sprostowanie. Cytat: " W ciemniejszych pomieszczeniach zbiornik moze byc o¶wietlony ca³y czas." Mam tu na mysli czas o¶wietlenia na dzieñ 12 godzinny.
Leszek

Autor JGr
U¿ytkownik
#18 - Posted: 26 Kwi 2006 00:13 
Beato mi³a, to co wcze¶nej napisa³em nie by³o ¿adnym przytykiem, broñ Bo¿e, a je¶liby z tego forum usuwaæ d³ugie posty - moje polecia³yby jako jedne z pierwszych.
Dla mnie te¿ sztuka porozumiewanie siê przez sieæ jest trudna, czasem nie potrafiê siê jasno wyraziæ i nie mam pewno¶ci, ¿e zostanê zrozumiany, wolê bezpo¶rednio rozmawiaæ z lud¼mi, ale có¿ - nie zawsze jest to mo¿liwe.
Przy³±czam siê do s³ów Leszka i gor±co Ciê zachêcam do pozostania na forum!

Tempo "rozwoju akwarystycznego" masz ekspresowe, to fakt, przy takiej prêdko¶ci nie trudno o b³êdy, bo czasem robi siê rzeczy, których istotê nie bardzo siê pojmuje, ale spokojnie - poza tym ¿e du¿o czytasz, kieruj siê po prostu zdrowym rozs±dkiem, bacznie obserwuj ryby i mierz si³y na zamiary, bêdzie OK.

Masz coraz ni¿sze NO2 - zaczynaj± funkcjonowaæ filtry, to dobra wiadomo¶æ. "Z³a" wiadomo¶æ jest taka, ¿e przy wydajnej filtracji biologicznej ro¶nie stê¿enie NO3 - zacznij je mierzyæ.

Jarek

Autor timus
U¿ytkownik
#19 - Posted: 26 Kwi 2006 07:45 
Fajnie ¿e pojawi³a sie kolejna Pani na forum!

Witaj Beato!

Nie wspomne juz o tym ze wybra³a¶ najcudowniejszy z biotopów s³odkowodnych. Zycze Ci uporzadkowania spraw ze studni± bo s±siad sie zabiega ;) Swoja droga dobry s±siad skoro tak bezinteresownie lata z wiaderkami ;) I jak juz pisali i Leszek i Jarek je¶li tylko masz jakies pytania to wal jak w dym.Niekiedy tródno cokolwiek powiedzieæ na 100% ale wspulnymi si³ami zawsze do czegos ³atwiej doj¶æ.

A jak przyjdzie Ci do g³owy pytac o rady tych ludzi ze sklepu co Ci tak fajnie pierwsza obsade dobrali. To.... ;)

Jeszcze raz WITAM!

Marcin.T

Autor trzcinka
U¿ytkownik
#20 - Posted: 26 Kwi 2006 08:06 
witamwszystkich z rana W³a¶nie skoñczy³am pracê i pêdzê do moich trofci i do pomiarów Wodê staram siê laæ conajmniej 12 godzinn± odstan± z uzdatniaczami.Mi³ego dnia Beata

Autor trzcinka
U¿ytkownik
#21 - Posted: 27 Kwi 2006 02:04 
Dziêñdobrywieczor

Byæ mo¿e ¿e do mojej sttudni wpad³o jakie¶ martwe zwierze!zmierzy³am jej parametry i nie znalaz³am innego wyt³umaczenia, czeka mnie wiêc rozbiórka studni i nur do wody. No bo czy innym wyt³umaczyæ tak± ilo¶æ NO3 ¿e nie miê¶ci siê na skoli.>250 mg/l.przy braku NH3 i NO2, PH 7,5 TO-26 TW-6 B³ad pomiaru wykluczony ,mierzy³am 2-ma róznymi testami ,4 x powtarzaj±c wyniki.

Natomiast w trofciarni ranoNO2 0,wiecz <0,3. NO3 5, podniós³ siê amoniak od 0.04 do 0.12 mg/l oraz Ph od 7,8 do 8,2.
Baniak mam ustawiony bokiem i blisko okna tak ze faktycznie prawie ca³y dzieñ jest w nim widno.Gdy jednak zapali³am ¶wiatlo to moja gwardia pochowa³a siê w najg³ebsze k±ty i ani my¶la³a stamt±d wychodziæ,poniewa¿ wla³am witaminy,to dopiero od jutra bêdê pa³i³a .Zacze³am karmienie ( 3 dzieñ s±) Zaopatrzy³am siê te¿ we wszystkie medykamenty ,wiêc na pewno nie bêd± mi potrzebne.Wszystkie wygl±daj± na zdrowe,tylko jedna ma troszkê obskuban± p³etwê grzbietow±

Pani Marta pisa³a ¿e mo¿na podawaæ sparzone broku³y,czy z podawaniem takich smako³ykow wstrzymaæ siê a¿ akwarium dojrzeje?

Autor tasma
U¿ytkownik
#22 - Posted: 27 Kwi 2006 09:55 
Natomiast w trofciarni ranoNO2 0,wiecz <0,3. NO3 5, podniós³ siê amoniak od 0.04 do 0.12 mg/l oraz Ph od 7,8 do 8,2.
Te dwa wyniki sie wykluczaja. Zwiekszenie ilosc amoniaku zakwasza wode. Poza tym taki poziom tego zwiazku jest dla ryb bardzo szkodliwy. Czy pomiary byly wykonane w tym samym dniu (rano i wieczorem)? Jesli tak to sprawdz testy. Gdyby Ph skoczylo o cztery dziesiate w ciagu kilku godzin zmienilo by sie zachowanie ryb. To duzy skok. Poza tym ciezko tak szybko zwiekszyc ph. No chyba ze wlewasz do akwarium czysty NaOH.

No bo czy innym wyt³umaczyæ tak± ilo¶æ NO3 ¿e nie miê¶ci siê na skoli.>250 mg/l.przy braku NH3 i NO2, PH 7,5 TO-26 TW-6
Jesli rzeczywiscie masz takie NO3 w studni to nie powinnas spozywac takiej wody. Cos tam gnije. Mozesz sie zatruc. Proponuje zabrac probke do miejscowego Sanepidu. Jesli sie potwierdzi to lepiej nie mowic ...

Pozdrawiam
Przemek

Autor trzcinka
U¿ytkownik
#23 - Posted: 27 Kwi 2006 12:32 
Kupi³a nowy test do pomiarów ph dwuskalowy.Przyznam szczerze ¿e mo¿e ¿le zinterpretowa³am wyniki Opiszê mo¿e obrazowo.
Na skali z zakresu4,5-9 próbka zabarwia siê na b ciêmno zielono bez niebieskiej po¶wiaty czyli mo¿e byæ wiêcej ni¿ 7,5 a 8 -nie ma na skali odpowiadaj±cego koloru
Na skali z zakresu6-8 ta sama próbka ma kplor b ciemno granatowy-i te¿ nie ma odpowiedniego koloru na wzorcuTo jest test zooleku.
Natomiast na te¶cie tetry gdzie skala jest co 0,5 stopnia próbka ma kolor odpowiadaj±cy mniej wiêcej ph 8,0
My¶la³am ¿e ten pierwszy test bêdzie dok³adniejszy-a on nie ma odpowiednich kolorów albo ja nie potrafiê go interpretowaæ.Powtórzê jeszcze raz wszystkie pomiary.

Wracaj±c do mojej studni to okaza³o siê dzi¶ ¿e tam jest takie piekielne techniczne rozwi±zanie,¿e ja laik bym czego¶ takiego nie wymy¶li³a.Dlatego zanim siê o tym dowiedzia³am zachodzi³am w g³owê jak do szczelnej g³êbiny pod 27 metrowym poziomem mo¿e siê co¶ dostaæ.
Okaza³o siê ¿erura do studni g³êbinowej wprowadzona jest przez tak± studniê podwórkow± w której woda normalnie ma poziom ok 0,5 metra,.Woda z tej studni nigdy nie nadawa³a siê do u¿ytku.I ta rura przez któr± by± wiercona g³êbina normalnie jest otwarta i zawsze wystawa³a nad pow wody .Teraz widocznie podniós³ siê poziom wody i wla³a siê taka prawiê gnojówka do mojego ¿ródlanego ujêcia.Jak siê wczoraj o tym dowiedzia³ad to szlag mnie trafi³,na to jak mo¿na by³o co¶ takiego zrobiæ.Je¶li ju¿ g³êbina musia³a byæ wiercona przez t± star± stuniê to przecie¿ mo¿na by³o zostawiæ tak d³ug± rurê która uniemo¿liwia³aby miszanie siê wody.Wystarczy³o trochê pomy¶leæ No cóz tacy s± teraz fachowcy a cz³owiek ma tylko problem.I okazuje siê ¿e zosta³am bez wody nawet do picia.Nawet nie wiem je¶li znajdê to co¶ co j± psuje ,ile czasu potrwa jej biologiczne oczyszczenie

Musia³am to z siebie wyrzuciæ bo nie mam nikogo pod rêk± na kim mog³abym siê wy¿yæ(¿arty)
Dajê wiêc upust nerwom i w trofciarni powtórzê wszystkie testy
Test na amoniak mam te¿ Zooleku.tam s± tabele do odczyty NH3 w zal od Ph.Mo¿liwe wiêc ¿e ¿le odczytujê wyniki,
Wodê wymieniam codziennie w ilo¶ci 10% odstan± z dod AquaSafe nie dodajê sodki,bo mam du¿o kamieni wapiennych dolomity i piasek koralowy.A mo¿e powinnam dodawaæ.
Zmierzê wszystko jeszcze raz i napiszê jak to wygl±da.

Mia³am pisaæ krótko ale chyba siê nie da

Autor trzcinka
U¿ytkownik
#24 - Posted: 30 Kwi 2006 14:40 
Witam
Dzi¶ mija tydzieñ od wpuszczenia rybek.Wydaje siê wszystko w porz±dku.
Wspaniale jest u siebie obserwowaæ opisywane zjawiska.
Moje akwa powoli dojrzewa.po spadku azotynów mia³am ponowny ich wzrost do 0,5 mg/l wymieni³am wiêcej wody.Teraz ju¿ z górki

Mam jedno pytanie je¶li kto¶ jeszcze odwiedza ten temat.Otó¿ czyta³am w art.PanaTomasza Bauera pt."Woda w Tanganice -jej sk³ad a mo¿liwo¶ci odwzorowania w akwarium "o dodawaniu poza wêglanem wapnia.siarczanu magnezu-czy to siê praktykuje,w akwariach w których s± F1 iFx?

Teraz czekam na "klauniki"a¿ podrosn± i przyjad± do mnie.

Mi³ego wypoczynku Dziêkujê wszystkim Beata

Autor JGr
U¿ytkownik
#25 - Posted: 30 Kwi 2006 18:08 
Beato, chyba najczê¶ciej spotykanym ¼ród³em magnezu w akwarium jest syntetyczna sól morska. Oczywi¶cie dawkowanie inne ni¿ w morszczy¼nie. Poszukaj w±tków o soli morskiej na tym forum.

Jarek

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / S±±±±±±±±±±!!!!!!! Top

Twoja wypowied¼ Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± tutaj pisaæ. Zaloguj siê przed napisaniem wiadomo¶ci albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®