Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Duża gąbka do Power Heada

Autor trzcinka
Użytkownik
#1 - Posted: 14 Maj 2006 15:33 
Witam.
Mam pytanie odnośnie tej dużej gąbki do Pawer Heada Wszędzie o niej piszecie.
Mam ten filtr 402 ale z takim plastikowym pojemnikiem z filtrem wkładanym na walec,jest on zrobiony z kilku warstw waty filtracyjnej(sprzedawany w komplecie z głowicą)-czy to nie starcza?jednak jest to troszkę mniejsze niż duza niebieska gąbka

Przypominam 375l Ex1200,Pow.H 402.+kuryna powietrzna.Po dojrzeniu akwa parametry -są OK(No2-0;No3 5-10) ale akwarium jest świeże ,chodzi dopiero 5 tyg. z 24 trofciami.

Autor roa
Użytkownik
#2 - Posted: 14 Maj 2006 16:36 - Edytowany przez: roa 
Mam pytanie odnośnie tej dużej gąbki do Pawer Heada Wszędzie o niej piszecie.
Mam ten filtr 402 ale z takim plastikowym pojemnikiem z filtrem wkładanym na walec,jest on zrobiony z kilku warstw waty filtracyjnej(sprzedawany w komplecie z głowicą)-czy to nie starcza?jednak jest to troszkę mniejsze niż duza niebieska gąbka


Rozwiązanie, które masz u siebie spełnia raczej rolę filtra mechanicznego i do tego pewnie zauważyłaś szybko sie zapycha. W koszyczkach znajdują się pewnie jakieś materiały filtracyjne ale jest ich za mało żeby było to istotne z punktu widzenia biologii zbiornika 375l.

Niebieska duża gąbka (słowo duża jest względne) ma dużą powierzchnię filtracyjną i to zarówno biologiczną jak i mechaniczną. Dlatego jest tak czesto polecana przez grupowiczów. Innym jej atutem jest to że nie zapycha jak inne gąbki (inna struktura porów).

Co do niebieskości, bo to podejżewam Cię razi, to nie musisz się przejmować. PO 2 miesiącach będzie cała brozowawo - czarna i nie będzie już tak raziła swym kolorem. Poza tym można ją zasłonić naprzykład płaskim łupkiem.

Pzdr.roa

Autor rufus1
Użytkownik
#3 - Posted: 14 Maj 2006 16:41 
Witam!!
Trzcinko ale o co chodzi? Ta włóknina która jest w komplecie z Power Head 402 teraz powinna Ci wystarczyć, jeżeli masz male ryby, ale przy duzych juz nie. Duża gąbka spełnia role filtra mechanicznego i po pewnym czasie i przez okreslony czas (im mniej ryb tym dłuzej) rolę filtra biologicznego. Plusem jest to że taka gąbke płuczemy bardzo rzadko. Czas ten uzalezniony jest oczywiście od ilosci ryb (i wszystko co z tym jest zwiazane) i mocy pompy. Takie gąbki maja też różne wielkosci porów. Wieksze dłuzej sie zapychaja i dłuzej pracuja bez płukania.
Taka duza gąbka ma dużo wieksza powierzchnie filtracyjną co jest bardzo ważnym parametrem w fitracji akwarium. Ta włóknina zaś jest malutka i za miesiąc musisz juz kupić nową bo ta bedzie zuzyta.
Leszek

Autor trzcinka
Użytkownik
#4 - Posted: 14 Maj 2006 17:13 
Wiecie że jeszcze za bardzo się nie znam.i nie wiedziałam że części produkowane przez rózne firmy do siebie pasują,Wiem że można coś pokombinować np do głowicy dołaczyć dziurkowany wąż na który nasadzi się tą gąbkę(chyba firma Atmann produkuje gąbki które zwie "biologicznymi"-one mają ten charakterystyczny błękitny kolor i są dużo więkrze od innych gąbek)-bo ta głowica Pawer Heada nie posiada oryginalnej nasadki służącej do nasunięcia gąbki
A faktycznie mimo że ryby są na razie małe musiałam już 2 x wymieniać wkład.
Nie tylko o estetykę mi chodzi ale o to co się lepiej sprawdza.
Więc zmienię ten koszyczek na gąbkę bo jest b.wydajna jeśli chodzi o filtrację mechaniczną i pewniejsza bo nie zatka się tak szybko i to np kiedy nie ma mnie w domu(czasami nie ma mnie przez 2-3 dni)-czy nie tak?
Do czego jest ten wsteczny ciąg w tych filtrach?

Jak będę miała dziś trochę wolnego czasu -to założę jeszcze jeden nowy temat-gwarantuję że tam się ze mnie pośmiejecie-i przypomnicie sobie własne początki.
Beata

Autor aahaja
Użytkownik
#5 - Posted: 14 Maj 2006 17:26 
>Trzcinka
Nie ma sensu używać oryginalnego koszyka z tą włókniną , która jest w zestawie. Dobrym pomysłem jest założenie takiej właśnie gąbki od atmana lub zakupienie podobnej z allegro (plusem tego rozwiązania jest możliwość docięcia jej na wymiar). Takie gąbki na rynku polskim sprzedaje Aqua Medic - ale w rozmiarach 1m/1m - Ty nie potrzebujesz takiej dużej, warto chyba poszukać na allegro.

Bieg wsteczny stosuje się głównie w filtracji podżwirowej. Tego raczej bym nie polecał do Tangi.

Krzysztof

Autor trzcinka
Użytkownik
#6 - Posted: 14 Maj 2006 20:29 
Dzięki
no to będzie 1 zmiana w akwarium

Autor JGr
Użytkownik
#7 - Posted: 14 Maj 2006 22:35 
Poza tymi zaletami prostych głowic z nasadzanymi dużymi gabkami, które słusznie tu już wymieniono, ja zauważam jeszcze dwie ciekawe sprawy. Pierwsza - łatwość demontażu przy czyszczeniu. Szlag mnie trafiał, gdy musiałem wydłubywać te mikro-gąbki z zapiaszczonej obudowy eleganckiego Fluvala 4plus, czy innych tego typu konstrukcji.
Druga rzecz - gabki bez obudów to, jak zauważam, żerowisko ryb, zwłaszcza maluchów, zawsze znajdą sobie w takiej gąbce coś smacznego ;-)

Jarek

Autor fazi64
Użytkownik
#8 - Posted: 15 Maj 2006 00:01 
Witam,
Moze znacie ten link:
http://tiny.pl/glqd
gdzie opisana jest filtracja w akwarium na bazie gabki (zajmujacej caly krotszy bok akwariu i glowicy o sporym przeplywie. Wg autora system dzialal ponad rok bez czyszczenia i spisywal sie wysmienicie.
Pzdr.
Fazi64

Autor timus
Użytkownik
#9 - Posted: 15 Maj 2006 07:46 
He!

Ile ludzi tyle opini!

Ja wypowiem sie troche na przekór Jarka ;)

W moim zbiorniku gdzie maluchy tylko sporadycznie goszcza gabka bez osłony miała nikłe szanse. Po jakims miesiącu została wyskubana przez simochromisy do samej rurki w środku. Więc teraz używam takiej w koszu Aqua szuta. Dodatkowym plusem dla mnie jest to że przy wyjmowaniu nie ściskam jej i do wody nie wydusza się zawiesina z gabki brudząc wode. a i jest bezpieczna od ataków simo ;)

Marcin.T

Autor Waldi
Użytkownik
#10 - Posted: 17 Maj 2006 00:09 
Ja mam to samo rozwiązanie co Timus czyli Power Head 802 (naturalnie pasuje również do 402) z koszem i gabką do tego kosza od Aqua Szuta model 100 (naprawdę pokaźnych rozmiarów). Gąbka którą oferuje AquaSzut do wspomnianego modelu ma duże pory, wydaje mi się odpowiednia dla dobrej filtracji mechanicznej. W celu połączenie z głowicą skorzystałem z dostępnych przez Aqua Szuta zestawu końcówek oferowanych oddzielnie do różnych połączeń filtrów. Próbowałem różnych rozwiązań do połączenie Power Heada z różnymi gąbkami/koszami ale to przedstawione powyżej sprawdza mi się najlepiej.
Jeśli Trzcinka masz jakieś jeszcze wątpliwości na ten temat pytaj smiało.
Waldek M

Autor trzcinka
Użytkownik
#11 - Posted: 17 Maj 2006 02:24 
Witam
w weekend przymierze się do zmiany.
Bo teraz mam tak: na prawym boku idąc od przodu mam wysoki kamień do samego poz wody ,potem jest grzałka .głowica Pow.H z tym narazie koszykiem z włókniną ,i przy nim wlot z filtra Tetra Tec ex 1200.
Woda zaciągana do kubła jest w tym miejscu wstępnie przefiltrowana mechanicznie.Muszę tylko uważać jaki daję kierunek wylotu z dysuzorem z głowicy,bo czasami jak zle ukierunkuję to mi się powietrze zaciąga do kubła i umarłego ten dzwięk może postawić na nogi.
Wszystko to jest zasłonięte gruzowiskiem i kamieni wapienia jurajskiego.
Jest tam dość ciasno bo raptem po odliczeniu tła strukt.(niestety kupując ,nie wiedziałam że tyle miejsca to tło zajmuje-teraz żałuję) jest tam raptem 30 cm.
Za to tak urządziłam zbiornik że nie widać nawet najmniejszej rureczki.
Kupiłam juz tą błękitną gąbkę Atmana 10/10/20cm-tylko czy ta -to jest ta duża?
Zobaczę pózniej jak wygląda ta od Aqua Szuta Nie spieszy mi się Na razie rybki (minus jedna niestety)są małe.
Wy macie pewnie większe akwaria Ja mam tylko 375 l.

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Duża gąbka do Power Heada Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®