Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Aklimatyzacja do nowego zbiornika.

Autor KatarzynaM
Użytkownik
#1 - Posted: 31 Mar 2015 09:32 
Witam, jestem nowym użytkownikiem forum, które szczerze mi polecono.
Posiadam zbiornik 300l założony 1.03 tego roku( w bardzo niedługim czasie będzie zmieniony na 400l). W niedzielę zakupiłam tropheus kasanga (pokolenie F1) w ilości- 10 sztuk, para eretmodus cyanostictus kigoma (pokolenie F0). Ryby przywiozłam z Poznania. Rybki pochodzą z jednego zbiornika od hodowcy.Sprawy mnie niepokojące to to ,że trofeusy wciąż przebywają przy bocznej ścianie akwarium i potocznie mówiąc jak oszalałe "rysują" szybę. Eretmodusy zaś, podzieliły się i siedzą w kryjówkach nie wychylając pyszczków. Martwi mnie bardziej samica, bo samca to czasem widuję (wczoraj wieczorem pobierał pokarm pierwszy raz), ale samiczka nie pokazuje się w ogóle. Stres u ryb jest sprawą niby normalną, jednak wiem, że w przypadku tych ryb może być zabójczy( mój stres pomijam). Światła nie włączam póki co, parametry mierzę codziennie odkąd zakupiłam ryby (...i rzecz jasna wcześniej, kiedy akwarium dojrzewało). Dodam ,że parametry wody w zbiorniku moim i sprzedającego , tj. pH, GH były identyczne. Proszę mi powiedzieć, jak długo taki stres może trwać u tych ryb, czy należy ingerować i w jaki sposób?

Autor marek
Użytkownik
#2 - Posted: 31 Mar 2015 10:49 
Czy PH I GH to jedyne parametry, które mierzyłaś? Bo innych nie podajesz.

Autor KatarzynaM
Użytkownik
#3 - Posted: 31 Mar 2015 10:57 
PO4- 0, NO2- 0, NO3- wykrywalne, na poziomie 5 (test Zoolek), temperatura 27 st. ,ale mam kolejny problem bo jest wykrywalny amoniak 0,5 mg/l przy pH- 7,7. Pytanie czy podmienić wodę? W ilu %? Czy wlać do wody aquasafe i witaminy? Witaminy podałam już w niedzielę przy wpuszczeniu ryb. I ostatnie pytanie czy podać nitrivec?

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 31 Mar 2015 11:11 
Pierwsze i najważniejsze, to nie karm ryb. Rób dwa razie dziennie małe podmiany wody po 10%. Witaminy nic nie dadzą na zmianę parametrów wody. Podaj sól kuchenną w dawce 3 łyżki od zupy na każde 100 litrów wody. Sól uzupełniaj proporcjonalnie do podmienianej ilości wody.

Jak startowałaś zbiornik? Używałaś starterów?

Jak duże są Kasanga i dlaczego tak małe stado kupiłaś?

Dlaczego masz tylko samca i samicę eretmodusów? To bardzo agresywne wewnątrzgatunkowo ryby, lepiej jest mieć je w grupie.

Marta

Autor KatarzynaM
Użytkownik
#5 - Posted: 31 Mar 2015 12:20 
Pani Marto na początek startu zbiornika dałam Filter biostart sery w dawce jak przykazano na opakowaniu. W filtrze Tetra 1200 mam wkłady ( od dołu), ceramika, biobal, grys koralowy i purigen, na samej górze gąbki.
Jaką sól podac do podmienianej wody, jodowaną czy niejodowaną? Sól podać do wody do podmiany czy do akwarium w postaci rozpuszczonej?
Jeśli chodzi o Kasangę to wygląda tak: 2 szztuki 5-6 cm, 6 szt ok 8 cm i pozostałe 10 cm. Eretmodusy: samiec-9 cm, samiczka 7 cm. Zakup akurat taki, ponieważ obawiałam się ,że mam za mały zbiornik dla 18 sztuk (tyle miał hodowca). Co do eretmodusów hodowca powiedział, że jest to dobrana para, a nie chciałam ryb z innych źródeł z uwagi na mieszanie biologii. Hodowca ma wciąż na sprzedaż 8 sztuk Kasang dorosłych F0 zakupionych u Pani w zeszłym roku, nota bene jak i pozostałe rybki. Trochę się teraz zmartwiłam Pani Marto ,że wczoraj i dziś troszkę nakarmiłam rybki, prosze powiedzieć, czy bardzo im to zaszkodzi? Wczoraj dałam supreme Doktor L w ilości 1/3 łyżeczki do herbaty, a dziś rano płaską łyżeczkę połamanych płatków OSI. Bardzo proszę o pomoc.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 31 Mar 2015 15:40 - Edytowany przez: admin 
F0 - nie oznacza ryb z odłowu. Określenie F0 informuje nas o pokoleniu rodzicielskim, a ryby WF lub WC to określenie dla dzikich ryb. F0 nie jest niestety takim pojęciem, które pozwala powiedzieć jakiego pochodzenia są ryby.

Hodowca ma nasze ryby o ile ma od nas certyfikat. Warto sprawdzić.

Czy te 5-6 cm to ryby WF? Takich nie mieliśmy nigdy! Ale takie sprawy warto wyjaśnić mailowo, jak coś proszę o kontakt. Adres mailowy jest na stronie.

300 litrów jest zbyt małe na każde stado trofeusów, niezależnie od ich liczby. Dałaś się wpakować w niezłe kłopoty zakładając taki zbiornik. Jakie są jego wymiary?

Dobrana para w jednym zbiorniku nie oznacza, że będą one dobrane w drugim. W naturze ryby te występują w bardzo dużych grupach i wtedy agresja pomiędzy osobnikami jest inna.

Czy jesteś pewna, że zbiornik założony 1 marca miał zamknięty cykl azotowy?

Masz tylko jeden filtr?

Nie karm ryb, podmieniaj wodę, ale w niezbyt dużych dawkach. Nitrivec podniesie niepotrzebnie N02, najlepsza byłaby biologia z żywej gąbki, np. z filtra od osoby, która sprzedała Ci ryby.

Sól może być kamienna, ale zwykła kuchenna także.

BTW - na forum jesteśmy po imieniu:)

Marta

Autor KatarzynaM
Użytkownik
#7 - Posted: 31 Mar 2015 16:33 
Moja obsada trofeusów to pokolenie F1 (tego nie napisałam jak teraz patrzę). Eretmodusy są z odłowu. Wiem, ze zbiornik jest mały (120x50x50), wszystko byłoby dobrze jakbym pierwszą wartość miała o 30 cm większą, oczywiście. Cykl azotowy był zamknięty według mnie. Za bardzo nie ma możliwości wziąć gąbkę od hodowcy, bo to za duża odległość i to co potrzebne z racji tego by zginęło.Tak mam jeden filtr. Myślę,że w ciągu tygodnia załatwię sprawę z nowym większym akwarium. Czy wziąć do niego większy kubeł, czy mechanika wewnętrznego i to wystarczy? Wybacz Marto za chaos, trochę przyznaję się, że nie przemyślałam i kierowałam się doświadczeniami znajomych, którzy hodują mniejsze stada. Kolejna rzecz...bo pewnie stado winne być większe, czy dokupić pozostałe ryby od hodowcy i wpuścić je do tych co mam? Drugi zbiornik? Jest mozliwość szybszej że tak powiem przeprowadzki, mam tu na myśli, ryby do wiader i przełożyć wszystko plus filtr i nowy mechaniczny filtr do wewnątrz? Jeśli myślę absurdalnie proszę mi powiedzieć, staram się ratować sytuację.

Autor KatarzynaM
Użytkownik
#8 - Posted: 31 Mar 2015 17:00 - Edytowany przez: KatarzynaM 
Chodzi mi o to,co powinnam najpierw zrobić? A propos ryb, to trofeusy po pierwszej podmianie jakby się uspokoily, eretmodusow jak nie bylo tak nie widać 😞

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 31 Mar 2015 18:03 
Wszystko byłoby dobrze: gdyby zbiornik miał 2 m długości i stado miało właśnie około 18 osobników. A tak to trudna sprawa co teraz zrobic. Stresowanie ryb przenosinami może być niekorzystne, małe stado i mały zbiornik także. I nie bardzo wiem jak z tego wybrnąć.

Czy mozesz postawic duży zbiornik w innym miejscu, tak aby ten mniejszy był czasowym miejscem dla tej grupy?

W zbiorniku z trofeusami powinny byc minimum dwa dobre filtry, a najlepiej trzy. To ryby wrażliwe na parametry wody, chodzi o podwyższone N03. Im lepsza filtracja tym bezpieczniej dla ryb.

Napisz co mozesz zrobic i jakie podjać działania, bo w tej chwili nie wiem co Ci doradzić? Na pewno wiekszy zbiornik i na pewno wiecej ryb. Tylko ruchy muszą byc przemyślane.

F1 to chyba raczej nie od nas kupione - rzadko mamy własne F1, które sprzedajemy i na pewno nie używamy określenia pokolenie F0.

Marta

Autor KatarzynaM
Użytkownik
#10 - Posted: 31 Mar 2015 19:03 
Droga Marto, w sprawie pochodzenia ryb napisałam maila do biura. Co do kolejnych posunięć, to pierwsza opcja: chciałabym kupić najpierw zbiornik (400-450l),problem się pojawia, ponieważ trudno o miejsce dla niego w moim domu innym, niż to w którym stoi teraz "trzysetka". Pozostaje mi pomysł w głowie szybkiej przeprowadzki. Przeprowadzka w jedno popołudnie: filtr, który obecnie jest-nie wyłączać go, wodę zlać do wiader, rybki do wiadra z filtrem, zamiana zbiorników, ułożenie podłoża, skał itp., zalanie wodą z wiader plus dolać wody uzdatnionej, podłączyć stary filtr plus nowy kubełkowy plus wydajna turbina do środka.Wtedy od razu dodać nowe ryby. Druga opcja to zostawić jak jest i dokupić do 5 góra trofeusów i lepszy filtr kubełkowy plus wydajna turbina. Powiem szczerze najbardziej zależy mi na tym, żeby nie stracić ryb. Marto co radzisz...czasu nie cofnę, a chciałabym w tym momencie. Czuję , że mój przypadek to impas...

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 31 Mar 2015 19:15 
Kasiu,


Odpisałam na maila. Napisałam co masz zrobić. Tylko przygotuj sie do tego wcześniej. Juz teraz dokup filtr i podłacz go. Przygotuj wszystko co będzie Ci potrzebne wcześniej. Uzgodnij każdy ruch i szukaj pomocy fizycznej do zmian. Sama nie dasz rady:) Jak będziesz gotowa napisz wczesniej - uzgodnimy wszystkie ruchy, aby ograniczyć stres ryb.

Teraz walcz z parametrami wody. I spokojnie:)

Marta

Autor KatarzynaM
Użytkownik
#12 - Posted: 31 Mar 2015 19:43 
Marto dziękuję z całego serca za wsparcie i pomoc, trochę się uspokajam> Już wiem co robić. Z parametrami walczę , za moment kolejna (druga) podmiana. Czy z nowym filtrem , masz na myśli turbinę do środka, czy nowy kubeł? Pozdrawiam i dziękuję raz jeszcze.
P.S. Cieszę się ,że "weszlam" na to forum.

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 31 Mar 2015 20:00 
Na razie może być turbina z dużą gąbką, ale ... drugi kubełek to i tak przyszłość:) tetra 1200 to nie gigantyczny filtr do planowanego zbiornika i obsady.

Marta

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Aklimatyzacja do nowego zbiornika. Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®