Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

A cio to??

Autor trzcinka
Użytkownik
#1 - Posted: 20 Maj 2006 00:24 
Witam
Moje pierwsze naiwne pytanie -ale nie wiem co to jest ,nie wygląda na chorobę ale pojawia się kolejno na największych Bulu Pointach.
Jak je kupiłam to tylko 1 rybka to miała teraz ma 6.
Na płetwie odbytowej na samym przejaśnionym końcu pojawiają sie 2 podłuzne plamki,identyczne u tych co je mają.Plamki są dług. ok 1,5 mm i nie są przezroczyste.Są koloru pomarańczowo-żółtego i równolegle ułożone do siebie.Na pewno nie było ich 2 dni temu.
Poza tym czasami obserwuję długie białe stolce u ryb które nie wykazują jakichkolwiek oznak choroby.
Ponieważ 1 rybka nie żyje i chyba pożarł ją zbrojnik-nie mogę jej znaleśc -to jestem trochę przewrażliwiona .
Nie wiem czy nie daje za często brokuła -co 3 dni kawałek 3-4 cm uwielbiają go.Poza tym karmię tak jak piszecie aby karmić,parametry H2o też są w porzo.
Beata
Pani Marto czy są przewidziane jakieś hotele na okoliczność krakowskiej imprezy w czerwcu-czy wszystko na własną rekę?

Autor tasma
Użytkownik
#2 - Posted: 20 Maj 2006 08:38 
Hmm bez zdjecia bedzie ciezko. Blacki maja na pletwie odbytowej takie kropki. Czy to cos takiego jak na zdjeciu mojej ikoli ?

A biale odchody rownie dobrze moga oznaczac ze ryby przy zdrapywaniu glonow polknely odrobine wapienia (czy co to masz w akwarium). Jesli nie jest polaczone z innymi objawami i nie jest galaretowe i ciagnace sie to chyba nie trzeba sie tym przejmowac.
Przemek

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 20 Maj 2006 08:43 
Hotele były zamawiane już dawno- wszystkie informacje były na stronie zlotu, teraz każdy na własną rękę.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#4 - Posted: 20 Maj 2006 10:41 
Witam!!!
To "coś" na pletwie odbytowej u ryb są to atrapy jajowe. Idealnie widać jak one wygladaja na zdjeciu Przemka. U wiekszości gatunkow- pyszczakow wystepuja one u samców. Czasami jednak moze sie zdarzyc że równiez samicę bedą posiadały takie atrapy, które sa duzo mniejsze i slabiej zaznaczone (mniej intensywne). Takie atrapy moga przybierać różne postacie. U niektórych gatunkow są one małe i w większej ilości (np. trofeus), u innych gatunków sa to duze, pojedyńcze kropki bardzo jaskrawe (np. Petrochromis), a u jeszcze innych moga wystepować na końcówkach płetw brzusznych (np. Opthalmotilapia).
Część gatunkow ma takie atrapy "ukryte". Ja np. obserwowałem wlasnie takie zjawisko u Enentiopusa. Na rozlozonej płetwie ogonowej nie widac żadnych atrap lub coś co mogloby je przypominać. Ale dopiero podczas tarla jak samiec składa płetwe ogonową w jej dolnej części pokazyje sie pomarańczowa plamka. Jest ona wynikiem nalozenia sie wzorku na pletwie ogonowej w kolorze pomarańczowym. Samica chcac złozyć ikre "goni" w kółko za ta plamką.
Część pyszczakow nie posiada takich atrap. Należa do nich np. Xenotilapie, Eretmodusy, Tanganicodusy, Cyprichromisy (wycieraja się bez podloża, w toni wodnej).
Mam pytanie zwiazane z tym tematem które męczy mnie juz od jakiegoś czasu. Dlaczego jedne gatunki maja duże, pojedyńcze atrapy jajowe; inne maja bardzo malutkie prawie nie widoczne, a inne jeszcze nie maja ich wcale? Po część znalazłem odpowiedź/hipoteze na to pytanie w jednej z ksiązek, ale chciałbym poznać równiez Waszą opinię na ten temat.
Leszek

Autor trzcinka
Użytkownik
#5 - Posted: 20 Maj 2006 13:59 
Witam
Czyli pytanie nie tak naiwne jak mi się zdawało.
Tak dokładnie takie plamki pojawily się na płetwach odbytowych.(piękna Ikola)Czyli poniekąd mogę mniej więcej ocenić ,biorąc pod uwagę oczywiście że samice też mogą je mieć ,a młodsze samce jeszcze nie +zachowanie,jaki jest rozkład płci.?

Stolce nie są galaretowate a jedynie czasem jak biała nitka dług ok 2cm ktora potem się urywa i pływa w toni.Mam piasek koralowy w którym się brzechcą,i dużo skał wapiennych(głównie wapień jurajski z pięknie odciśniętym rysunkiem skorupiaków,muszli -zgarnęłam go ze składu kamienia-oczywiście przypadkowo ale jak go zobaczyłam to oniemiałam z radości-jest piękny)Nie mam niestety ap foto,jedynie w telefonie ,to jest 1,3mpiks-i z niego zdjęcia byłyby chyba nieczytelne.
Beata

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 20 Maj 2006 22:12 
Takie atrapy pojawiąja sie duzo wcześniej u samców. Samiczki jeżli juz maja atrapy to w wieku dojrzałym. Młode samczyki zaczynaja imponować swoim wygladem w stosunku do samiczek duzo wcześniej ,ale tez taka postawe pokazuja w stosunku do potencjalnych samczyków poprzez energiczne pływanie po akwarium i wyginanie sie przed innmi. Podczas tego wyginania pokazuja brzuszek, atrapy na płetwie odbytowej oraz drżąc całym ciałem przy tym. Młodym samczykom moze powli powiekszac sie skóra na górnej wardze, tworząc charakterystyczny nosek. Szczegolnie to widoczne jest przy odmianach "black". Ale w przypadku mlodych ryb trudo jest oceniac płeć po takich cechach, najpewniejszym sposobem jest jednak porównanie otworów moczowo-płciowych.
W mlodych rybkach zaczyna krew "buzować' i moga sie na początku tak wszystkie zachowywac, dopóki nie pojawi sie jakiś osbnik dominujacy co zaprowadzi w stadzie porządek.
Leszek

Autor trzcinka
Użytkownik
#7 - Posted: 20 Maj 2006 23:21 
Kurcze a jakie jest prawdopodobieństwo że kupiłam 10 samców i tylko 2 samice-przy moim" szczęściu"-duże,bo dziś widzę te atrapy już na 10 Bulu pointach.A nie mam w stadzie chyba jeszcze djrzałych samic.Te moje bulu mogą mięć ok 6-7 miesięcy
Obserwuję te wszystkie zachowania,ale chyba faktycznie nie mam jeszcze w stadzie Bulu zdecydowanie dominującego samca.W jakim wieku to się przeważnie ustala?(Bulu to Fx)
Ilangi są mniejsze i one są b powściągliwe i mniej temperamentne.Natomiast raz zaobserwowałam ala taniec godowy niędzy największym samcem Bulu a ilangą.I po tym co zobaczyłam -trochę zwątpiłam czy na pewno te dwie odmiany nie krzyzują się ,czy noże się jednak tak zdarzyć?(Ilangi to F1)

Autor rufus1
Użytkownik
#8 - Posted: 20 Maj 2006 23:59 
Pewnosci jaki bedzie układ płci nabywając mlode ryby nigdy nie ma. To normalna loteria. Płec zalezy od wielu czynników. Min. od tempretaury rozwoju ikry, wieku ryb podchodzacych do tarla, parmetrow wody i innych. Mam pozycje ksiażkowa opisujące to ciekawe zjawisko ale za duzo tu pisac.
Według moich obserwacji najszybciej dojrzewaja trofeusy z grypy "black", czyli min. Ikola, Bemba, Bulu Point, Kiryza. Najpóźniej to min. Ilangi i Kasanga. Oczywiscie zawsze moga być jakieś odstepstwa od tego. U mnie niektóre samice Bulu Pointa przy wielkosci ok. 6 cm miały malutkie atrapy, ale nie wszystkie. Samiec przy tej samej wielkości miał aytrapy duzo wieksze i bardziej wyraźne.
Dominacja w stadzie i chęć dążenia do niej odbywa sie u ryb juz od okresu kiedy sa narybkiem. Czasami widac takie niepozorne przepychanki u maluszków. Trudno jednoznacznie okreslic od kiedy ustala sie taka całkowita dominacja przez jednego lub kilka samców. Ma na to wpływ kondycja ryb (tempo wzostu), ilośc danych osobników w stadzie, granica wiekowa jest różna. Czasami mozna zauwazyc pewne juz zachowania dominacji np. przy duzej ilosci grot kiedy to potencjalne samce staraja sobie obrac rewiry. Ja obserwowałem np. pierwsze zachowanie dominacji przez mlodzitkiego samca Kasangi który bronił przed innymi rybami tabletki ze spirulina która leżała na dnie. Pokazywał swoja dominacje nie w kwestii rozrdoczej ale pokarmowej. Jak widzisz jest to zjawisko dość ciekawe, wymagające duzo obserwcji i jednocześnie dostarzca nam miłych, nie zapomnianych wrażeń. Poprzez wnikliwą obserwacje naszych ryb uczymy się poznawać ich zwyczaje i to jest właśnie super!!!
Inaczej osobniki dominujące (nie zawsze to musza byc samce) zachowuja sie przy pokazywaniu swojej wyższości w stadzie przed tarłem, inaczej broniąc swojego rewiru (np. poza okresem rozrodczym) a jeszcze inaczej pokazuja swoją pozycje w całym stadzie (pływajac po całym akwarium), dominacje równiez moga pokazywać podczas karmienia (opisywany wczesniej samiec Kasangi oraz widziałem to u Simochromisa diagramma). Czyli jak widzisz pokazywanie dominacji w akwarium moze miec kilka znaczeń.
Leszek

Autor trzcinka
Użytkownik
#9 - Posted: 21 Maj 2006 00:46 
No tak w celu niezapomnianych wrażen przemeblowałam tak mieszkanie aby jak najczęściej móc to obserwować.Na początku miałam trochę schizofreni na punkcie zachowań odbiegających od normy--czy nie są chorę -tym bardziej że pierwy raz w życiu obserwuję trofcie więc tzw normy nie znam.Ale jak się człowiek naczyta na forum takich czasami dramatow to przy braku wprawy może zgłupieć -do czego przyznaję się bez bicia.
Te rybki są dla mnie na prawde olbrzymią odskocznią i przyjemnością a to że wymagają dużo więej od właści

Ratunku komputer jeszcze chodzi ale zgasło wszędzie światło.Wyłączyły się wszystkie filtry -co robić

Autor trzcinka
Użytkownik
#10 - Posted: 21 Maj 2006 00:51 
Chodzi mi o kanister Mam Tetra tec ex 1200 czy jak włączą prąd to zacznie chodzić automatycznie czy trzeba dopompować-jest jakaś burza nie wiem ile czasu nie będzie prądu?Panika jak długo mogą być rybki bez nadmuchu?

Autor trzcinka
Użytkownik
#11 - Posted: 21 Maj 2006 00:52 
Prądu w komputerze zostało mi na 1,40 min-pomocy Panika

Autor rufus1
Użytkownik
#12 - Posted: 21 Maj 2006 01:03 
Spokojnie trzcinko. Mam nadzieje że to chwilowa awaria.
Ale juz sie cos dzieje to jeżeli sa to mlode ryby, nie jest ich duzo i akwarium bylo dobrze dotleniane na pewno 2-4 godziny wytrzymaja lub wiecej. Ale wazna jest sprawa z filtrem. Filtr powinien sam po ponownym uruchomieniu (dostarczenia zasilania) "odpalic", automatycznie. Nic nie trzeba pompować. Ważna jest flora bakteryjna w tym filtrze. Jeżeli nie bedzie pradu przez dłuższy czas (mam na mysli powyzej ok.3- 4 godzin) to niestety bakterie w filtrze moga powoli ginąć. Im dłużej to bedzie trwało tym gorzej. Wtedy należy niestety :-( odłączyc filtr lub filtry, nie włączajac go/ich wcześniej. Wypłukać i uruchomic ponownie. Proponuje jednocześnie podmiemnić część wody i dodac do wody biostartery. Obumarłe bakterie moga stanowic toksyny dla ryb.
Myślę że wszystko będzie w porządku, że to chwilowa awaria i jestem dobrej mysli.
Leszek

Autor trzcinka
Użytkownik
#13 - Posted: 21 Maj 2006 01:15 
Dzięki jestem trochę spokojniejsza najwyżej przede mną nieprzespana noc.,ale teraz wiem co robić DZIĘKUJĘ.Przeniosłam się z miasta na taką popegeerowską wieś-skansen i zad-ie(nie blużnię)więc może być róznie.Na razie dalej czekam na prąd

Autor rufus1
Użytkownik
#14 - Posted: 21 Maj 2006 01:20 
Ale na pewno taka zmiana otoczenia ma swoje uroki. A pradu może wszezie zabraknąć. Z burzami sie nie wygra, to niepokorne i nieobliczalne siły natury. Na to nic nie poradzimy.
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#15 - Posted: 21 Maj 2006 01:22 
Ja też chyba sie zdrzemne bo jutro, a raczej dzisiaj rano musze przygotowac rybki (enantiopusy) w daleka podróż.
Leszek

Autor trzcinka
Użytkownik
#16 - Posted: 21 Maj 2006 01:30 
Bardzo Ci dziękuję -dobranoc

Autor rufus1
Użytkownik
#17 - Posted: 21 Maj 2006 08:35 
Rybyki pojechały, teraz spacer w deszczu z psem. A jak prąd, juz jest? Mam nadzieje że brak zasilania nie spowodował jakis problemów.
Leszek

Autor trzcinka
Użytkownik
#18 - Posted: 21 Maj 2006 12:09 
Witam
Dopiero co wstałam po nieprzespanej nocy.
Znalazłam 1 martwą ilangę..
Obserwuję i założe nowy temat bo coś mi się nie podoba.jeszczenie wiem co.
pozdr. Beata.
A Ty wyspałeś się?

Autor Waldi
Użytkownik
#19 - Posted: 21 Maj 2006 15:22 
Myśle że dobrym rozwiązaniem w przypadku zaniku prądu - na co często jestem narażony - jest zasilanie filtra kubełkowego z urządzenia zwanego w branży informatycznej jako UPS. Urządzenie takie w zależności od mocy i niestety związanej z tym ceny potrafi podtrzymać zasilanie podłączonych do niego urządzeń nawet o parę godzin. Ja takie urządzenie musiałem zainstalować gdyż bałem się zabrudzenia akwa po załączeniu filtra po parogodzinnym przestoju. Oczywiście UPS taki nie podtrzyma zasilania na dłuższy czas jednak awarie zasilania trwające dłużej niż 4-5 godzin pojawiają się bardzo rzadko.
Pozdrawiam
Waldi_M

Autor trzcinka
Użytkownik
#20 - Posted: 21 Maj 2006 15:39 
ile to kosztuje i czy można to zrobić samemu(to znaczy nie ja bym robila tylko ktos kto się zna na elektryce)

Autor enssne
Użytkownik
#21 - Posted: 21 Maj 2006 18:58 

Autor trzcinka
Użytkownik
#22 - Posted: 21 Maj 2006 22:29 
Jest tam takie urządzenie -za 74 zł zainteresowałam się tym ,czekam na odpowiedz gościa z allegro.Tylko jest to dość duże gabarytowo pudło.Muszę o tym trochę poczytać.Dziś jednak martwi mnie co innego-zakładam nowy temat.Znów niestety tak pózno.

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / A cio to?? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®