Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Pierwsze kroki z Tanganiką

Autor aniaPL
Użytkownik
#1 - Posted: 30 Gru 2016 20:08 
Witam. Po blisko 10-ciu latach przygody z akwarystyką chyba jestem gotowa do zmierzenia się z biotopem tanganickim - mam nadzieję ;-) Od dłuższego czasu fascynują mnie ryby z rodzaju Tropheus - żywiołowość w akwarium, różnorodność kolorów i interesujące zachowania stadne. Niestety po lekturze kilkunastu numerów Tanganika MAGAZYN i wiadomości z tego forum dociera do mnie, że trofeusów, które urzekły mnie najbardziej - Tropheus Duboisi - raczej nie będę mogła hodować. Powodem jest moje akwarium - 167x40x60 (długość x szerokość x wysokość) - długość jest OK, ale szerokość zbyt mała :-( Światełkiem w tunelu jest dla mnie informacja o Tropheus moori Kasakalawe, który dorasta do 8 - 9 cm. Proszę więc znawców tematu o wyrażenie swojej opinii, czy hodowla tego najmniejszego trofeusa jest możliwa w takim akwarium jak moje. A jeśli tak, to w jakich proporcjach. Będę wdzięczna za każdą informację. Pozdrawiam noworocznie :-)
Ania

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 31 Gru 2016 07:31 
Zachowania wszystkich trofeusów są jednakowe. Zbiornik jest faktycznie wąski, ale jężeli pomyślisz z aranżacją to wg mnie możesz spróbować z Kasakalawe. Nie możesz oczywiście myśleć o żadnym tle wewnętrznym, aby nie ograniczać. Planujesz młode czy dorosłe ryby? To ważne przy planowaniu ilości.

Rozumiem, ze szersze akwarium zupełnie nie wchodzi w rachubę?

Marta

Autor aniaPL
Użytkownik
#3 - Posted: 31 Gru 2016 10:00 
Dziękuję za szybką odpowiedź. Niestety szersze akwarium nie jest możliwe więc rozsądek musi zwyciężyć ;-) Priorytetem jest dla mnie względny spokój w zbiorniku i nie chciałabym forsować swoich pomysłów na siłę. Wiem, że tak wąskie akwarium może potęgować agresję i ogranicza możliwość ucieczki słabszym osobnikom i samiczkom. Wystrój akwarium oczywiście bez tła strukturalnego - każdy centymetr szerokości na wagę złota, kilka skałek (wapień lub dolomit), kępka walisnerii i tyle. Biorę pod uwagę raczej większe osobniki, chociaż nie wiem czy zakup dorosłych trofeusów jest u Państwa możliwy. W swoim pomyśle na Tanganikę w akwarium rozważam też inne ryby, dla których ta szerokość nie byłaby może takim problemem: Paracyprichromis, Telmatochromis vittatus, może multiki lub brevisy, Callipterus, jakieś krabiki muszlowe. Obawiam się jedynie, że przy tego typu obsadzie moje akwarium nie będzie tak dynamiczne wizualnie jak przy trofeusach. Muszlowce to bardzo płochliwe ryby a zbiornik pełni też przecież funkcję dekoracyjną ;-) Ciekawą rybą jest też Altolamprologus calvus albo compressiceps, ale 15 cm samca to zbyt dużo do tego zbiornika. Forma "shell" byłaby OK ale są to przecież bardzo płochliwe ryby i oglądałabym głównie zasiedlone przez nich muszle ;-) Nie mniej jednak muszę wypracować jakiś kompromis pomiędzy swoimi oczekiwaniami a wielkością akwarium. Będę wdzięczna za pomoc w doborze obsady, bo moje doświadczenie z tym biotopem jest wciąż niewielkie. Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 31 Gru 2016 14:44 
Zbiornik masz wysoki więc jak najbardziej nadaje sie dla stada Paracyprichromis, a na dno polecam; parę lub dwie X. papilio i Asprotilapia leptura (Xenotilpia leptura). To bardzo interesujace ryby, dynamiczne, piękne i...mają bardzo interesujace zachowania. Odwiedź nas, poogladaj ryby - to ułatwi Ci dezycję!

Marta

Autor aniaPL
Użytkownik
#5 - Posted: 31 Gru 2016 23:09 
Za zaproszenie bardzo dziękuję - na pewno skorzystam. Założyłam sobie, że zima to będzie czas na zbieranie informacji o rybach i ich potrzebach, a na wiosnę znajdę dom dla mojej dotychczasowej obsady, zrobię restart akwarium i zacznę przygodę z Tanganiką. I wtedy pozwolę sobie odwiedzić Kraków ;-) Do tego czasu pewnie jeszcze kilka razy zawrócę Wam głowę pytając o różne - dla mnie zupełnie nowe - rzeczy. I z góry dziękuję za wyrozumiałość i pomoc. A wracając do Paracyprichromis - jak duże stadko i w jakich proporcjach byłoby najlepszym rozwiązaniem. Wyczytałam gdzieś, że większa liczba samczyków wprowadza więcej dynamiki do stada bez uszczerbku dla zdrowia ryb - one nie walczą ze sobą tak zawzięcie na śmierć i życie. Ale może to tylko czyjś eksperyment ;-) Xenotilapie to ciekawe ryby - w kilku numerach TM, które posiadam, są informacje na ich temat więc pozostaje mi tylko zagłębić się w lekturze. Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 1 Sty 2017 13:52 
W tym zbiorniku możesz mieć stadko 9-12 paracyprichromisów. Liczba zależy od aranżacji akwarium i tego co planujesz jako dodatek. Układ 1:2 najlepiej.

Marta

Autor aniaPL
Użytkownik
#7 - Posted: 1 Sty 2017 19:37 
No to pierwszy element nowej obsady już mamy - Paracyprichromis ;-) Im dłużej czytam TM tym bardziej przemawiają do mnie muszlowce, a szelmowski wyraz paszczy Altolamprologus wręcz urzeka. Gdybym poszła w tym kierunku i do stadka Paracyprichromis dorzuciła A. compressiceps "shell" 2+2, plus stadko Lamprologus similis lub inne muszlowce, może jeszcze jakiś mały naskalniak (para) to miałoby to szanse powodzenia w moim zbiorniku? Nie znam jeszcze zbyt dobrze zależności między poszczególnymi gatunkami ryb, a chciałabym stworzyć swojemu stadu dobre warunki do życia. Ciekawą rybką jest forma pośrednia Altolamprologus sp. SUMBU (chyba nie pomyliłam nazwy) - jest imponujący, ale to drapieżnik i nie wiem jakie szanse przeżycia miałyby przy nim typowe muszlowce. Dziękuję za pomoc i opinie.

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 2 Sty 2017 09:11 
Jeżeli kręca Cie muszlowe gatunki to polecam połączenie Altolamprologus sp. "Compressiceps Shell" (Ty nazywasz to Sumbu- polecam artykuły Przemka i Magdy Mirków w TM) z N. multifasciatus, krabikami muszlowymi - to naturalne połączenie z jeziora.

Altolamprologus sp. "Compressiceps Shell" to mała ryba dorasta max do 5 cm.

A tutaj wśród różnych innych aranżacji biotopowych możesz znaleść pomysł na aranżacje swojego akwarium http://biotope-aquarium.info/badc-2016/aquaria/

Marta

Autor aniaPL
Użytkownik
#9 - Posted: 2 Sty 2017 13:50 
Serdeczne dzięki za dotychczasową pomoc. Mam już jakieś ramy nowego założenia i teraz postaram się zrobić z tym coś ciekawego - mam nadzieję :-)
Jako że odeszłam od pomysłu z trofeusami w roli głównej pozwolę sobie kolejne pytania - a będzie ich jeszcze pewnie trochę - zadać w "nietrofeusowej" części forum. Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 3 Sty 2017 09:13 
To czekamy na dalsze wieści.

Marta

Autor daras77
Użytkownik
#11 - Posted: 19 Sty 2017 13:54 
U mnie z Paracyprichromisami bardzo ładnie współżyje para X. Spilopterus, do tego Altolamprologus Compressiceps.

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Pierwsze kroki z Tanganiką Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®