Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Przygotowania do startu tanganiki.

Autor Damianlbn
Użytkownik
#1 - Posted: 20 Lis 2017 08:15 
Witam wszystkich serdecznie. Jako że jestem tutaj nowy pozwole sobie napisać troszkę o sobie. Nazywam się Damian i jestem z Lublina. Akwarystyka zajmowałem się praktycznie od dziecka lecz przez ostatnie kilka lat nie miałem takiej możliwości ze względu na przeprowadzkę, remont i małe dzieciaki. Na wiosnę planuje założenie akwarium 375l 150x50x50 z tropheusami duboisi i neolamprologus leleupi. Wiem że połączenie nie najlepsze ale uwielbiam oba gatunki i myślę że uda mi się je jakoś pogodzić. Teraz moje pytania. 1.Ile szt z danego gatunku mogę wpuścic do takiego zbiornika? (Większy nie wchodzi w grę). 2.Jaki filtr zewnętrzny zakupić aby sobię poradził i czy ewentualnie dokładać jakiś wewnętrzny w celu usuwania odchodów i natleniania. 3.Jakie oświetlenie polecicie? Chciałbym założyć raczej punktowe ledowe aby nie prześwietlać zbytnio wody a jednocześnie wyeksponować kolory ryb. 4.Jakiej marki grzałki polecicie aby nie martwić się o ich awaryjność i czy 300W wystarczy? 5.Czy wapień filipiński będzie odpowiednio wpływał na skład chemiczny wody? Za wszelkie odpowiedzi i sugestię serdecznie dziękuję. Chcę stworzyć jak najlepsze warunki nowym lokatorom stąd tyle pytań. Dziękuję raz jeszcze i pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Autor Trofcik
Użytkownik
#2 - Posted: 20 Lis 2017 18:22 
Cześć Damian, też jestem z Lublina i od razu Ci powiem że skoro zależy ci na jak najlepszych warunkach dla ryb to połaczenie tych dwóch odmian nie jest dobre .Przemyśl tą sprawę

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 21 Lis 2017 08:28 - Edytowany przez: admin 
Jeżeli chcesz dobra ryb to sprawdź dietę gatunków;

Neolamprologus leleupi:

73,4% krewetki (Atyidae),
1,6% larwy Chironomidae,
10,7% Ephemeroptera,
8,4% widłonogi (Cyclopoida),
0,3% Ostracoda
5,2% jaja ryb
0,3% inne

Tropheus moorii:

38,2% detrytusu (materia organiczna osadzająca się na glonach i skałach),
35% glonów nitkowatych,
1,4% skorupiaków,
25,4% piasku

Polecam poczytaj Tanganika MAGAZYN i to forum zanim zaczniesz przygodę z tymi rybami.

Wapien flipiński?dlaczego chcesz go użyć? w Tanganice najlepiej sprawdzaja sie ciemniejsze skały jak serpentynit, granity i ciemniejsze piaskowce.

Filtracja - co najmniej dwa filtry o sporym przepływie. Filtracja musi być bardzo wydajna i sprawna.

Oświetlenie - światło białe nie zmieniające ubarwienia ryb.

Grzałka max 150 W - my od lat używamy Atmanów.

Marta

Autor Damianlbn
Użytkownik
#4 - Posted: 21 Lis 2017 08:42 - Edytowany przez: Damianlbn 
Witaj. O żywieniu obu gatunków troszkę wiem bo rybkami zajmuję się od dawna i miałem już chyba wszystko co możliwe tyle że bardzo amatorsko ze względu na wiek i finanse. Teraz za wszystko będe płacił sam więc i możliwości większe. Wiem że nie jest to najlepsze polączenie ale wiem też że bardzo dużo ludzi łączy oba gatunki a leleupy podobaja mi się od zawsze aczkolwiek jeszcze to przemyślę. Odnośnie filtracji czy wystarczy kubełek o przepływie około 1400 l/h + wewnętrzny filtr mechaniczny? Czytałem troszkę o filtrach ikola 600 i wydają się całkiem przyzwoite ewentualnie pokusiłbym się o jakiegoś używanego eheima i w razie konieczności coś tam w nim wymienił. Wolałbym tak jak napisalem kubełek + wewnętrzny ze względu na miejsce w szafce pod zbiornikiem. Odnośnie oświetlenia led mam możliwość wyboru trzech barw światła; ciepła, zimna i neutralna i myślę że ta ostatnia będzie najodpowiedniejsza. I druga kwestia, czy można na noc założyć niewielki pasek niebieskiego oświetlenia? W środowisku naturalnym także ryby nie mają całkowitej ciemności i myślę że mogłoby to zdać egzamin i przy okazji ładnie wyglądać. Z wapieniem filipińskim chodziło mi o podniesienie twardości wody ale jeśli wyżej wymienione kamienie wystarcza to tak też zrobie. Dziękuję serdecznie za wszelkie rady i pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 22 Lis 2017 08:44 - Edytowany przez: admin 
Z jednej strony piszesz, ze wiesz, a z drugiej zadajesz podstawowe pytania. Filtracje musisz dobrać do ilości ryb, które planujesz.

Barwa światła powinna być raczej zimna, a nocne oświetlenie możesz użyć. Jednak nocne oświetlenie zależy od tego w jakim pomieszczeniu będziesz miał akwarium. Jeżeli w pokoju w którym palisz długo światło, to po co Ci?

Wapień filipiński wygląda nienaturalnie w biotopie tanganickim. Podnoszą twardość media (żwir itp) umieszczone w filtrze, a nie w zbiorniku.

Musisz poczytać sporo.



Marta

Autor Damianlbn
Użytkownik
#6 - Posted: 22 Lis 2017 12:00 - Edytowany przez: Damianlbn 
Dziękuje serdecznie za odpowiedz. W takim razie wapień filipiński sobie podaruje ale patrzyłem różne kamienie miedzy innymi serpentynit i wydaje mi się że mają one ostre krawędzie a nie chciiałbym żeby dochodziło do okaleczeń. Zadaje podstawowe pytania bo moja wiedza opiera się głównie o to co gdzieś tam doczytałem a tutaj mam możliwość podpytania ludzi którzy mają pokażne doświadczenie w temacie. Pozwole jeszcze sobie podpytać wracając do o obsady, czy do trofeusów można dodać jakieś niewielkie barwne rybki o ciekawym zachowaniu? Bardzo bym prosił o podanie kilku przykładów, z tanganiką za wiele wspólnego nie miałem tylko jakieś podstawowe gatunki takie jak księżniczki leleupy i naskalniki i nie chciałbym narobić rybom szkody. Zastanawiałem się jeszcze czy zamiast tropheusów nie kupić tretocephalusów ale poczytałem troszkę że są bardzo agresywne wobec swojego gatunku i wydaje mi się jednak że dla nich 375l będzie za małym zbiornikiem. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 24 Lis 2017 09:05 - Edytowany przez: admin 
W Serpentynitach czy piaskowcach lub wapieniach zawsze mzona wybrać kamienie o odpowiednim kształcie.

Do trofeusów pasują eretmodusy, spatodusy, sumy Synodontis petricola.

Polecam lekturę Tanganika MAGAZYN!

Marta

Autor Damianlbn
Użytkownik
#8 - Posted: 24 Lis 2017 13:32 
Dziękuje serdecznie za odpowiedz. W takim razie decyzja podjęta. Jako obsada będą tropheusy duboisi maswa i jeśli uda się znależć to eretmodusy lub spatodusy. Czy 15szt dorosłych tropheusów pomieści się w tym zbiorniku? I ile ewentualnie można wpuścic eretmodusów lub spatodusów chociaz watpie zeby udalo mi sie je dostac rownoczesnie z tropheusami a pozniej raczej juz nie bede nic dopuszczal jak sie zadomowią. Skoro obsadę mamy ustalona to czy filtr jbl e1501 + turbina wewnętrzna atman 203 z dużą gąbką jako mechanik poradzą sobie przy tych mieszkańcach? Pytanie mam jeszcze odnośnie piachu bo czytam ostatnio dość sporo to forum i zastanawiam się nad tym piachem do piaskownic, czy wystarczy go wypłukać przed wsypaniem do zbiornika czy należy go wygotowac? Kolejna sprawa ile powinna stać woda przed podmianą aby odparował chlor i czy pojemniki z woda zamykać czy też nie? Odnośnie filtracji chciałbym aby była w stanie utrzymać parametry na takim poziomie by wystarczylo podmieniać wodę raz w tygodniu około 10/15%. Dziękuję raz jeszcze i pozdrawiam.

Autor Damianlbn
Użytkownik
#9 - Posted: 25 Lis 2017 16:15 
Mała poprawka. Akwarium będzie miało 150x60x50h i 450l po małych negocjacjach. Reszta pytań nadal aktualna.

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 27 Lis 2017 12:35 
W takim zbiorniku mozesz mieć 15-18 trofeusów. Eretmodusy i tropheusy musza być z jednego źródła i wpuszczone w jednym czasie. Czytaj wątki o "mieszaniu biologii"

Nie znam sie na rodzajach filtrów - nie odpowiem czy na 100% sobie poradzi. Jak dla mnie ten rodaj filtracji jest na styk.

Piasek wystarczy wypłukać.

O wodzie w kranie, którą masz musisz poczytać, sprawdzic w wodociągach. Nie wiem czym uzdatniają wodę u Ciebie i jakie ma parametry. My lejemy wodę prosto z kranu. Nie używam uzdatniaczy.

Marta

Autor Damianlbn
Użytkownik
#11 - Posted: 27 Lis 2017 15:16 
Dziękuję pięknie Pani Marto. Tak jak Pani podpowiedziała juz od kilku dni czytam, o mieszaniu biologii, o cynku azotowym i wielu innych rzeczach. Szczerze jestem pełen podziwu dla Pani wiedzy i zaangażowania w prowadzenie forum i bezinteresowną pomoc. Miałem napisać że, juz wszystko przeczytałem na forum żeby nie zabierać nikomu cennego czasu ale myślałem że juz nikt nie będzie pisał. W każdym razie jeszcze raz pięknie dziękuje i serdecznie pozdrawiam.

Autor Trofcik
Użytkownik
#12 - Posted: 30 Lis 2017 16:13 
W Lublinie masz wręcz idealną wodę do Tanganiki, nie trzeba żadnych uzdatniaczy u mnie PH 7,8 , Two 18 , Tww 14, lepiej mieć troszkę niższe Ph ale stałe niż falować nim, ryby sie przyzwyczają, jedynie wody nie leję bezpośrednio z kranu z uwagi na chlor i ewentualne bakterię a przez takie "ustrojstwo" zbudowane z dwóch filtrów liniowych jak przed osmozą są montowane w celu właśnie pozbycia się "syfu" z wodociągów .

Autor Damianlbn
Użytkownik
#13 - Posted: 30 Lis 2017 16:57 
Dziękuję ślicznie za informacje. Cieszę się niezmiernie.

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Przygotowania do startu tanganiki. Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®