Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Trofki a zbrojniki

Autor DorotaPola
Użytkownik
#1 - Posted: 28 Maj 2022 23:58 
Witam, chciałabym sie dowiedziec czy fo zbiornika 300 l z ikola, duboisa i kasanga mogę wpuścić zbrojnika czatnopasego L190?
Mam teraz 2 zbrojniki lamparcie, ale mam wrażenie, ze atakują moje trofcie w nocy 🤔
Dziekuje za wszystkie odpowiedzi :)

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 29 Maj 2022 08:17 
W 300 litach nie powinnaś mieć trofeusów. To za mały zbiornik. Nie miesza się kilku wariantów/gatunków trofeusów w zbiorniku, a już na pewno w tak małym.

Nie miesza się biotopów. Zbrojniki wymagają wody miękkiej o pH kwaśnym, tanganickie ryby średnio twardej o wysokim pH.

Same błędy. Jak widać zupełnie nie czytałaś o rybach zaczynając tanganicką akwarystykę. Szkoda.

Marta

Autor DorotaPola
Użytkownik
#3 - Posted: 30 Maj 2022 23:01 
Prosze mi wytłumaczyć w takim bądź razie, dlaczego wszedzie (fora, ksiazki ) podają wymiary minimalnego zbiornika dla tropheusow 150x50? Takowy właśnie posiadam.
Co do zbiorników - zadałam pytanie, dziekuje za odpowiedź. W takim bądź razie musze znaleźć fla nich nowy dom:)

A tropheusy sa do siebie dobrane wg tabeli tak żeby się z soba nie krzyżowały z jednego z polrocznikow Pani wydawnictwa.

Pola

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 31 Maj 2022 14:57 - Edytowany przez: admin 
Napisałaś 300 litrów, a to nie oznacza podania wymiarów. Rozumiem że wysokość zbiornika to 40 cm tak?

Tabelki, której? bo tylko T. duboisi się nie krzyżuje. Ikola i Kasanga w 100% się krzyżują!

Tabela jest już dawno nieaktualna i to wyraźnie zostało napisane nawet na naszej stronie. Nauka idzie do przodu i to co było aktualne w 2007 roku nie oznacza, ze jest prawdą. Wiedza i informacje zostały zweryfikowane i unowocześnione już wiele lat temu. Dotyczy to podejścia nie tylko do krzyżowania się trofeusów ale i wielu innych gatunków. Stworzyłam kiedyś tabelę krzyżowań, ale dawno z tego już się wycofałam i wyraźnie zostało napisane, że według najnowszej wiedzy naukowej wszystkie warianty/gatunki trofeusów hybrydyzują.

https://tropheus.com.pl/schemat-krzyzowania-sie-tr ofeusow/

Wyjątkiem jest T. duboisi, który de facto nie należy do tego rodzaju. O tym także pisałam wielokrotnie.

W Twoim zbiorniku powinna być jedna grupa około 15 sztuk dorosłych ryb.

Marta

Autor DorotaPola
Użytkownik
#5 - Posted: 31 Maj 2022 17:41 
Uważam, ze zanim chciala mnie Pani zjechać za zamale akwarium, wypadalo by zapytac o wymiary, a nie zakladac z góry, ze jest ono standardowym akwa 300 zl 120x50x50.

Pani sie wycofała z badań, ok...a ja odkupilam akwa w takim składzie, a wcześniejszy właściciel mial je nir krócej jak rok. Tak więc w moim zbiorniczku tropheusy sie nie skrzyżowaly :)

Pozdrawiam serdecznie

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 31 Maj 2022 18:00 - Edytowany przez: admin 
No jak widać i tak nic nie rozumiesz, cóż. To Ty powinnaś napisać wymiary. Trzymanie 3 wariantów w zbiorniku o takich wymiarach to wymaga pomsty do nieba i pełnej krytyki.

300 litrów nawet przy dnie 150 x 50 to bardzo mały zbiornik. Trofeusy trzyma się w grupach nie mniejszych niż 12-15 osobników w jednym gatunku. Rozumiem, że posiadasz w takim razie minimum 40- 45 sztuk??? bo tak powinno być. A wtedy to zupa rybna i do tego jeszcze zbrojniki.


To nie moje badania, tylko wiedza, którą się nabywa bo czyta się, czyta i dyskutuje z mądrzejszymi niż ja. Wtedy nabywa się doświadczenia i odpowiada się na takie właśnie posty jak Twój.

Życzę powodzenia w dalszym utrzymaniu ryb i proponuje nie sprzedawanie i nie rozdawanie młodych, które się pojawią, bo będą to hybrydy, których nie powinno się wprowadzać w obieg akwarystyczny.

Tyle moich uwag.

Marta

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Trofki a zbrojniki Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®