Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

672 litry-ilość rybci

Autor jacekkudla
Użytkownik
#1 - Posted: 11 Cze 2006 21:05 
Witam serdecznie
Zakupuje baniak od bywalca tego forum (pozdrawiam Danlacka), który też mnie zachęcił do pytania na tym forum jako najbardziej kompetentne...:-) dobra starczy wazeliny:)

Pytanko mam, baniak wymiar 160/70/60 (dł/wys/szer)-prosba danlacka o ewentualną korektę:) szerokość jest pomniejszona o filtr na tylnej ściance czyli szerokość pozostaje 45. reasumując wody brutto (bez filtrów) jest 504 litry... Planuje dać do baniaka 2 gatunki trofci plus eretmodusy (ikola+kachese+ertetmodus-dowilny). Pytanie moke brzmi jak wg wad powinna się kształtować obsada sztukowa by, jak się w kilku miejacach doczytałem, było delikatne przerybienie???

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 11 Cze 2006 21:14 
To zależy czy planujesz wpuszczać ryby mlode, jeszcze niedojrzale rozrodczo, czy ryby juz dorosłe z mozliwoscia rozpoznania płci.
Leszek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#3 - Posted: 11 Cze 2006 21:17 
Kurcze... Miałem na myśli by napisać i nie wyszło... wracam do akwa po małej przerwie i nie chciałbym eksperymetować na odłowie więc planuj młode F1 z kilku źródeł najpewniej... (i tu dodatkowe pytanie z ilu najlepiej?)
Wole młode rybki bo chciałbym patrzeć jak dorastają, chyba że są przeciwskazania do tego pomysłu...

Autor danlack
Użytkownik
#4 - Posted: 11 Cze 2006 21:36 
Jacek bedzie mial bardzo wydajna filtracje (nadfiltracje - w tym zbiorniku filtry maja jakies 140 litrow masy), wiec uwzglednijcie to przy poradach.
Ja nigdy nie mialem zbiornika wylacznie z mlodymi wiec nie zabieram glosu - wczesniej w zbiorniku plywalo 36 doroslych tropheusow + 2 eretmodusy i czasami cos jeszcze.

Jacku, rozumiem ze mowisz o rybach 3-5 cm ?

Bogdan

Autor jacekkudla
Użytkownik
#5 - Posted: 11 Cze 2006 21:43 
Bogdanie nie wiem jakie kupie jescze... ale pewnie standardowy wymiar czyli tak jak piszesz... ale jak będe kupował z 2-3 źródeł coby troche genów pomieszać to i pewnie różne rozmiary będą... może Tobie do tego czasu się Ikole namnorzą to odkupie...:)

Autor danlack
Użytkownik
#6 - Posted: 11 Cze 2006 22:07 
Czy warto mieszac geny przy F1 -sam nie wiem ?

widzialem ze u wlascicieli forum sa Ikole F1 i prosze zamknijmy kwestie zakupu ryb - nie rozmawiamy na takie tematy na tym forum.

Skupmy sie na obsadzie.
Ja wzialbym na twoim miejscu po 20-25 szt ikoli i kachese i z 8-10 eretmodusow (wszystkie ryby mlode)

Czy ktos moze doradzic koledze ?

B

Autor jacekkudla
Użytkownik
#7 - Posted: 11 Cze 2006 22:19 
Sorki za offtopic na temat zakupu- bardziej miałem na myśli że takie tworzysz warunki ze Ci się namnorzy sporo:) a nie w kwestii finansowej:) także przepraszam i więcej w tym ujęciu nie będe zagajał:)
Właśnie czy warto przy F1 mieszać geny?? niby z jednego baniak zazwyczaj są zbliżóne genetycznie-samiec dominujący jeden? co radzicie??
i jak ilościowo?

Autor danlack
Użytkownik
#8 - Posted: 11 Cze 2006 22:29 
przy mlodych F1 nie rozroznisz plci a na pewno nie ma pewnosci - chyba ze to beda ryby po 7-9 cm. Dlatego bierze sie wiecej zeby zostawic sobie obsade jak planowana.

W zaleznosci od celu -
jak hodowlane to mniej samcow,
jak hobbystyczny biotop to 1:2, 1:3 bedzie ok.

ale to dopiero jak podrosna.

B

Autor JGr
Użytkownik
#9 - Posted: 12 Cze 2006 00:05 
Witam

Z jednej strony - dobra filtracja biologiczna, z drugiej - jak na takie gabaryty - niewielkie dno, myślę że trzeba to wziąć pod uwagę planując zarybienie.

Na moje oko - to zbiornik na nie więcej niż 25-30 dorosłych trofeusów.
Po rozmaitych próbach uważam, że dla dobra ryb i własnej frajdy powinno się trzymać po co najmniej 20 osobników jednej odmiany, idąc dalej - albo należy potraktować to akwarium jako jednoodmianowe, albo znacznie przerybić - docelowo do ok. 40 osobników dorosłych (20+20).

Tworząc spore grupy jednej odmiany (20-30 szt.) mniej ważny staje się układ płci, przy takiej ilości ryb 2/3 samce mniej, czy więcej - niewielka różnica w funkcjonowaniu stada, choć - jak pisze Bogdan - zwykle, dla pewności, kupuje się narybek w nadmiarze. Myślę, że jeśli już kupować więcej młodych ryb, niż docelowo planuje się trzymać dorosłych, to głównie z innej przyczyny - maluszki mogą być zestresowane w "zbyt dużym" dla nich akwarium, ale nie jest to regułą - można to sprawdzić i dorybić w razie potrzeby.

Co do eretmodusów - radzę przejrzeć wszystko, co było tu o nich napisane, to trudne ryby o mylącym wyglądzie, które właściwie chyba niewiadomo jak trzymać. Podchodząc po raz kolejny do ich hodowli pomyślałbym nad grupą kilkunastu osobników z przewagą samców(ograniczając nieco liczebność trofeusów i pozostając przy stadzie jednoodmianowym). O ile wiem, w ten sposób i z dobrym skutkiem trzyma eretmodusy tylko Marta.

Co do krzyżowania w pokrewieństwie ryb F1 - przy braniu narybku z jednego zbiornika, tak prowadzonego, że wiele osobników obojga płci ma możliwość przystąpienia do tarła (np. u mnie wycierają co najmniej 4 samce) i przy założeniu, że ryby pochodzą z kilku miotów - zagrożenie chowem wsobnym jest minimalne.
Nie mając pewności, że zbiornik prowadzony jest w ten sposób, lepiej skorzystać z kilku źródeł, jednak tu pojawiają się inne zagrożenia - np. zróżnicowanie flory bakteryjnej mogące przy zetknięciu się ryb (wcześniej zdrowych) doprowadzić do zachorowań, trudność ze znalezieniem kilku rzetelnych hodowców posiadających interesującą Cię odmianę, itp.

Nie odpowiedziałem wprost na Twoje pytania... i nawet nie miałem takiego zamiaru, może tu paść wiele różnych opinii i wszystkie będą słuszne, są różne szkoły, różne doświadczenia, to co sprawdza się w jednym zbiorniku nie ma racji bytu w innym, na pozór identycznym. Jakbyś nie postąpił - będzie OK, musisz tylko mieć świadomość zagrożeń, aby w porę sobie z nimi radzić.

Aha, jeszcze jedno:

Wole młode rybki bo chciałbym patrzeć jak dorastają

To nie do końca jest tak.
Owszem - jeśli wystarczy Ci cierpliwości będziesz widział jak kilkucentymetrowy trofeus osiąga dorosły rozmiar, dojrzałość płciową, ale z drugiej strony - kupując ryby dorosłe też za chwilę ogląda się dorastające maluchy i to takie od pierwszych dni życia - Ty długo tego nie zobaczysz, do tego jest możliwość obserwowania tarła, inkubacji i całej gamy ciekawych zachowań ryb dorosłych. Nie znaczy to oczywiście, że neguję Twój wybór.

Jarek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#10 - Posted: 12 Cze 2006 09:16 
Czyli mam mały dylemat... Przyjąłem do wiadomości i niestety nawet się z tezą zgadzam... że cierpliwości może zbraknąć i faktycznie lepiej kupić dorosłe stado... A może wystarcającym rozwiązaniem pośrednim byłoby zakupić np 2 stada po 10 szt dorosłych oraz 2 razy po 15 sztuk małych rybek...? najwyżej później dokonać korekty ostatecznej liczebności stada...?

Autor fazi64
Użytkownik
#11 - Posted: 12 Cze 2006 10:34 
Witam,
Ja mialem te mozliwosc obserwowania trofci m.in."od malego" i teraz juz wiem, ze cierpliwosc sie oplaca. Maluchy wyrosly, zostaly rodzicami i teraz maja swoje maluchy - "miodzik".
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#12 - Posted: 12 Cze 2006 11:04 
A nie było problemu ze stresem u trofci kiedy niedorybienie jest?? Bo ten problem był sugerowany (jeśli nie tu to w innym poście)...
W jakiej ilości miałeś rybki jeśli je trzyamałeś od małego?? i w jakim baniaku??

Autor fazi64
Użytkownik
#13 - Posted: 12 Cze 2006 12:11 - Edytowany przez: fazi64 
Akwa 160x60x60 zarybione nietypowo, bo oprocz mmlodych trofci (4 odmiany, w sumie 35 ryb) od poczatku plywaly tam tez muszlowce (similis, ocellatus i speciosus), ryby z rodziny Cyprichromini i para E. cyanostictus Zambia (teraz juz tez z mlodymi). Rok temu dokupilem jedyne 6szt doroslych ryb (samice T. sp. Lupota z odlowu), bo po klopotach w baniaku (po wpuszczeniu nowego stada trofow zaczal sie znany problem - bloat) zostal mi tylko singlowy, podrosniety samiec tej odmiany. Teraz juz plywa razem z doroslymi stado maluchow (oprocz lupot so to jeszcze male, piekne T. sp. Zongwe i Bemby).
Stres zwiazany z nadmiarem objetosci wody w stosunku do ilosci ryb, to moim zdaniem chyba niewlasciwy wniosek. Chodzi tu chyba o agresje pomiedzy poszczegolnymi osobnikami, ktora w konsekwencji wywoluje stres....
Ja rozwiazalem problem wkladajac do baniaka sporo wapienia drazonego, ktory najpierw byl schronieniem dla najbardziej atakowanych ryb, a teraz doskonale pelni role "kotnika" dla maluchow, ktore po paru dniach od wypuszczenia przez matki, odwaznie same wyskakuja z zakamarkow, zeby dorwac sie do pokarmu.
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#14 - Posted: 12 Cze 2006 12:16 
Jak Ty godzisz nie krzyżowanie się odwmian jesli masz 4 odmiany Trofci... Czy są razem tylko do momentu dojrzałości płciowej?? Bo tyle co ja wywnioskowałem z tabeli krzyżowania się to max można 3 odmiany razem w baniaku trzymać...

Autor danlack
Użytkownik
#15 - Posted: 12 Cze 2006 12:46 
teoretycznie to chyba mozna nawet i 5 odmian, tylko ja popieram zdanie Jarka.

Najlepiej jedna odmiana, max. dwie. Wpusc po 20-25 maluchow i kup to z jednego zrodla. Ryby zdecydowanie lepiej czuja sie w wiekszym stadzie 18-24 i wiecej. Nie polecam rowniez mieszania maluchow z duzymi rybami (przynajmniej na poczatek).

Przypadek obsady Faziego jest dla mnie "ekstremalny" i nie polecam nasladowania.

Bogdan

Autor fazi64
Użytkownik
#16 - Posted: 12 Cze 2006 12:59 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Odmiany sa tak dobrane, ze sie nie krzyzuja, a ze tak zdecydowalem, przy doborze obsady - coz - moj wybor. Mam nadzieje, ze szanujac wybory innych, nie zostane sam odsadzony od czci i wiary.
Natomiast co do rozdzialu mlodych i doroslych trofeusow, to zupelnie nie rozumiem co Bogdan ma na mysli. Niedawno gdzies bralem udzial w dyskusji nt.: "za i przeciw odlawiania inkubujacych samic/mlodych trofci do osobnych zbiornikow" i wydaje mi sie, ze wnioski generalnie byly za utrzymaniem jak najdluzej mlodych z doroslymi (z wielu powodow).
Pzdr.
Fazi64

Autor danlack
Użytkownik
#17 - Posted: 12 Cze 2006 13:12 
Chodzi mi o to ze Jacek prawdopodobnie nie kupi stada z mlodymi tylko bedzie laczyl (dorosle i mlode) z roznych zrodel (tu potrz uwaga Jarka) ponadto moze byc problem czy dorosle przyjma mlode jak wlasne i kwestia agresji kiedy mlode zaczna dorastac i rywalizowac z doroslymi rybami (tak sobie gdybam - kiedys czytalem o tym, ale to teoretyczna wiedza - tzw. zaslyszana). Co do oddzielania mlodych - nigdy tego nie robilem i nie planuje - jedynie jak namnozy mi sie za duzo w zbiorniku.

Co do Twojej obsady chodzilo mi wylacznie ze nie jest to idealny wzor dla osoby zaczynajacej przygode z tropheusami, a ze mozna to Twoj przypadek potwierdza tylko moze nie najlepiej od takiego ukladu zaczynac.

B

Autor jacekkudla
Użytkownik
#18 - Posted: 12 Cze 2006 13:17 
Więc póki co zostałem przekonany do zakupu z jednego źródła po 20-25 młdocianych trofci 2 odmian.... natomiast eretmodusów zakupie koło 10.....

Autor rufus1
Użytkownik
#19 - Posted: 12 Cze 2006 17:00 
Witam!!!
Jeżeli chodzi o dobieranie odmian trofeusów to pokazuje to jak nalezy to robic tabela na tej stronie wykonana przez Martę.
Najprostsza zasada to jest taka że mozna łączyc odmiany południowe (Kasanga, Moliro, lupota, ilangi itd) z północnymi (bemba, ikola). Do tego dochodza takie gatunki jak tr. duboisi, tr. brichardi, tr.anectenns.
Jeżeli chodzi o zakup ryb to proponuje nabyc wieksza grupe mlodych ryb. Tak samo trofeusów jak i np. eretmodusów. Moim zdaniem zakup mieszanych grup wiekowo z czasem moze spowodowac problemy, o czym bylo wspominane wczesniej. Tym bardziej bedzie to trudne do opanwania przez poczatkujacego akwaryste.
Nalezy pamietac ze trofeus jest ryba stadna. dlatego tez polecałbym trzymanie ryb w jednym dużym stadzie lub dwóch mniejszych (np. po 15 sztuk). Do co obsady akwarium faziego64, to on ma racje o gustach sie nie dyskutuje.
Leszek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#20 - Posted: 12 Cze 2006 17:44 
Znam tabelę krzyżowania odmian... mam nawet koncepcję gatunkową... docelowo 15 dorosłych ikoli oraz 15 kachese... na początek kupie młodych po 20 z każdej odmiany...

Autor rufus1
Użytkownik
#21 - Posted: 12 Cze 2006 19:35 
No i git!!! :-)
Leszek

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / 672 litry-ilość rybci Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®