Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Stres czy co ???

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor Slawo
Użytkownik
#1 - Posted: 21 Cze 2006 11:01 
Dzień dobry.To moje pirwsze zapytanie na forum.Nigdy wczesniej mnie tu nie było.

Mam zbionik 240 L standard a w nim 18 młodych sztuk po 9 Masw i Chipimbi ( z których utworze docelową obsadę ) Jako towarzystwo pływa z nimi 6 młodych Tanganicodusów. Wszystki ryby mają ok. 5 cm. NO2 - sięga ok.0,1 NO3 - w granicach 50 ale dążę poprzez podmiany do zbicia do ~ 20 , pH 8,5.
Filtr biologiczny to kanister ok. 20 L wypełniony keramzytem a jako filtr mechaniczny głowica z dużą gąbką. Temperatura 27C.Oświetlenie przytłumione ciemnoniebieską folią.TWW i TWO nie mierzyłem.Akwarium ma 3 miesiące.Pokarmy profesionalne.

Moje ryby zachowują sie w sposób dziwny rysują nosem po szybie nie tylko zaraz po podmianie wody.Dibusie sa blade tylko czasami są czarne i nakrapiane intensywnie, wszystkie ryby są płochliwe pomimo grot które służą im za kryjówki.

Pozdrawiam,

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 21 Cze 2006 11:18 
WITAM na forum!
Rzeczywiscie musisz dosć skutecznie dzialać z tym NO3, ogranicz karmienie ryb i podmieniaj czesciej wode. Skad sie bierze takie wysokie NO3? Na pewno zbiornik jest ustabilizowany?
Jezeli chodzi o podloże biologiczne to nie mam doświadczenia z kermazytem. Ja stosuje typowe zloza bilogiczne do filtrow, czyli ceramike bio, wata bio i bio kule. Jaki jest przepływ przez ten filtr biologiczny? Bo jezeli jest zbyt duzy to ten filtr bedzie raczej mechaniczny, dopiero po częściwym zapchaniu zrobi sie bardziej bilogiczny i tez nie do końca. To ma równiez wpływ na dojrzewanie zbiornika (chodzi o czas).
Dziwnie wyglada ta ciemno niebieska folia na oswietleniu. w jaim celu to zalozyłeś? Moze ta barwa po czesci stresuje ryby, do tego parametry wody ktore trzeba nieco poprawic.
Pokarmy prosesjonalne, ale jakie i jak urozmaicone?
Leszek

Autor Slawo
Użytkownik
#3 - Posted: 21 Cze 2006 12:18 
Cześć Leszek ,dzieki za tak szybką reakcje.
Wode podmieniam raz w tygodniu ale planuje zwiększyć częstotliwość do 2 razy. Przez filtr przepływa mi około 1000 litrów na godzinę. Miałem już NO2 na poziomie 0 i NO3 na poziomie 20 ale musiałem przekonstruować filtr bo spadła jego wydajność i przez to mam zachwiana parametrów.Mam jako takie pojęcie jak obniżyć NO3 i jak ustabiloizować parametry fizykochemiczne wody.Jednak jestem ciekaw czy zachowanie moich ryb jest spowodowane parametrami czy może innymi czynnikami o których nie wiem.
Karmie takimi pokarmami :
OSI spirulina w płatkach i granulkach
Spirulina 36% Tropical
Phyl Tetry
Sera Flora
Malawi Tropical
Vegatable Tropical
JBL Vegetal w pałeczkach
raz w tygodniu mix krewetki szpinak i czosnek
Hikari Cichlid EXEL
Pokarmy w granulatach moczę przez ok godziny i dodaję witamin Fisztamin Sery. Jesli chodzi o światło to zaczerpnąłem przykładu ze sklepu Okaz.Zrobiłem to po to żeby ściemnić trochę światło.Nadmieniam że ryby zachowywały sie tak samo przed tą zmianą.Baniak oświetlają dwie energooszczędne 20W.
Slawo

Autor rufus1
Użytkownik
#4 - Posted: 21 Cze 2006 13:59 
Jezeli ryby zachowywały sie tak samo przed zmiana oswietklenia, to proponuje jeszcze poczekać bo rzeczywiscie problem moze byc w stabilizacji zbiornika, min. parametry wody. Proponuje podmieniac wode czesciej, czyli jak piszesz 2 razy w tygodniu, ale w mniejszych ilosciach. Zbyt duze skoki parametrow wody podczas duzych podmian sa nie wskazane. Dodawaj witamin do wody jezeli nie podajesz obecnie. Ryby sa w stresie, proponowałbym ograniczenie karmienia, a nawet 2 razy w tygodniu glodowki. Zestresowane ryby+ karmienie = prawdopodobne problemy z rybami. Zwróc uwage na to. Jezeli chodzi o przepływ filtra to moim zdaniem jest nieco za duzy do filtracji biologicznej. Sam napisałeś ze spadla ci wydajnośc filtra i teraz przepływ jest wiekszy ale zbiornik jeszcze sie nie ustabilizował. Dlaczego musiales zwiekszyc przepływ przez filtr biologiczny? Problem jest wtedy gdy ta woda prawie nie przepływa przez filtr, ale jezeli jest swobodny przepływ to po co zmieniaać. Pamietaj o intensywnym dotlenianiu akwarium. Z tlenu korzystaja ryby jak równiez i bakterie.
Napisales ze masz pojecie jak zredukowac NO3 i ustabilizować parametry to na pewno dasz sobie rade. Myśle ze to kwestia czasu. Teraz należy doporowadzic parametry wody do odpowiedniego poziomu i zobaczyc jak zaczna zachowywac sie ryby.
Leszek
ps. a moze pomysl o zmianie oświetlenia. Jedna np. Power Glo 20 watt spokojnie wystarczy (jak bedzie za malo daj odbłysnik). Ryby beda na pewno lepiej wybarione niz przy tych swietlówkach energooszczednych, no i jest to calkowicie inne widmo swiatla, co jest równiez wazne przy Tanganice. Dobre swietło daja równiez świetłowki Aquarelle Philipsa. jednak jezeli zdecydowałbys sie na zmiane oswietlenia dobór świetlówki nalezy do Ciebie.

Autor bryko
Użytkownik
#5 - Posted: 21 Cze 2006 14:35 
a może po prostu masz za małe stadka? Niedawno pisałem o podobnym swoim problemie (też mam Chipimbi i Maswa). Powiększenie stada Chipimbi do 22 znacznie poprawiło sytuację w akwa czego skutkiem jest przychówek Chipimbi.

pozdrawiam
Paweł

Autor timus
Użytkownik
#6 - Posted: 21 Cze 2006 15:09 
Bryko popatrz na pojemność akwarium ;)

Marcin.T <')))><

Autor bryko
Użytkownik
#7 - Posted: 21 Cze 2006 15:17 - Edytowany przez: bryko 
Wiem. Ale po pierwsze ryby są młode, a po drugie do akwa przeznaczonego w zasadzie na jeden gatunek Slawo wpuścił trzy....
Może warto zdecydować się po prostu na jedno ale większe stado.

Autor timus
Użytkownik
#8 - Posted: 21 Cze 2006 15:36 
Na tym etapie myśle że to nie nie jest przyczyną. Ryby sa jeszcze młode.

Marcin.T <')))><

Autor Slawo
Użytkownik
#9 - Posted: 21 Cze 2006 15:41 
Leszek tak jak napisałeś żeby intensywnie dotleniać zbiornik tak właśnie dzieje sie u mnie ,mam nadzieję ze bakterie szybko sie rozmnożą i ustabilizują wodę ,witaminy również dodaje do wody i głodzę ryby raz w tygodniu, jednak pomyslę o tym oświetleniu o którym pisałeś. Dzieki za radę.

Pozdrawiam,

Autor Slawo
Użytkownik
#10 - Posted: 21 Cze 2006 15:48 
Bryko ja też myśle ,że na 22 sztuki to baniak mam za mały. W tej chwili mam zbyt dużo ryb ale tylko dlatego żeby uformować z nich docelowe stada więc podejrzewam że liczebność sie zmniejszy.

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 21 Cze 2006 16:04 
Ale Bryko ma rację - w takim baniaku lepiej jest trzymać 1 większe stadko niż 3 małe. Trofeusy najlepiej sie czują w wiekszym stadzie.

Marta

Autor bryko
Użytkownik
#12 - Posted: 21 Cze 2006 16:09 
nie mówię o 22 szt każdego gatunku który posiadasz. Nie wiem czy w Twoim przypadku nie sensownie było by się zdecydować na jeden gatunek ale w ilości większej niż masz.

Jeśli z 9 szt chcesz formować docelowe stada to jaką ilość planujesz w docelowym stadzie? 5????

Minimalna ilość to kilkanaście w KAŻDYM gatunku, a nie łącznie.

Autor timus
Użytkownik
#13 - Posted: 21 Cze 2006 16:16 
Ale co sądzicie że przyczyna takiego zachowania sie tych młodych ryb jest liczebność ???

Marcin.T <')))><

Autor bryko
Użytkownik
#14 - Posted: 21 Cze 2006 16:20 - Edytowany przez: bryko 
myślę, że tak. Ryby 5 cm nie są już takie młode i czasami próbują podchodzić do tarła a na pewno rozpoczynają ustalanie hierarchii.

Paweł.

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 21 Cze 2006 16:22 
Dla mne głównym powodem jest stres - podwójny: huśtawka parametrów i dodatkowo podrastające trofcie o różnym temperamencie.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#16 - Posted: 21 Cze 2006 17:09 
Kurcze nie rozumiem o czym piszecie. Na etapie wzrostu ryb 5 cm jezeli jest ich 18 sztuk + 6 Tanganicodusow czy to malo? w 240 litrach.
Inna jest sprawa ze jezeli to ma byc stado jedno odmianowe, to lepiej to juz na poczatku zaplanować. To ile wtedy mozna wpuscić ryb? Wiecej, bo to jedna odmiana, czegos tu nie rozumiem. To ile moze byc ryb w 240 litrach? Pisze ryb, a nie trofeusów.
Mysle że problem lezy przede wszystkim w tak jak napisala Marta "huśtawce parametrów".
Leszek

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 21 Cze 2006 17:29 
Kurcze nie rozumiem o czym piszecie. Na etapie wzrostu ryb 5 cm jezeli jest ich 18 sztuk + 6 Tanganicodusow czy to malo? w 240 litrach.

Nie to sporo, tylko, że dla mnie w takim małym zbiorniku lepiej by było mieć jedną odmianę.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#18 - Posted: 21 Cze 2006 18:01 
No to sie zgadza. Ja rowniez jestem zwolennikiem jedoodmianowych zbiornikow przy tym litrazu akwarium. Ale to juz wybiera akwarysta.
Jezeli mialoby byc to akwarium z jedna odmiana to chyba jest to ostatni gwizdek na zmiane tego, gdzie jeszcze ryby nie maja konkretnych zachowań w stadzie i rozrodczych. Slawo nic nie wspomina o agresji, czyli nie jest za późno.

Marto tylko pytanie tak juz pół żartem - pół serio: ciekawe ilu akwarystów wytrzyma przy jednej odmianie pare lat, chyba tylko Ci najbardziej pozytywnie zakreceni. Bo rozumiem ze jesli ktos decyduje sie na trofeusy lub inne ryby to jednak bedzie dłuższa przygoda, a nie teleexpress.
Leszek

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 21 Cze 2006 19:29 
ciekawe ilu akwarystów wytrzyma przy jednej odmianie pare lat, chyba tylko Ci najbardziej pozytywnie zakreceni. Bo rozumiem ze jesli ktos decyduje sie na trofeusy lub inne ryby to jednak bedzie dłuższa przygoda, a nie teleexpress.

Tak Leszku, takich pozytywnie nakręconych znam niewielu, wiekszość lubi szybkie zmiany.

Marta

Autor fazi64
Użytkownik
#20 - Posted: 21 Cze 2006 21:25 - Edytowany przez: fazi64 
.....chyba tylko Ci najbardziej pozytywnie zakreceni....

Witam,
Jako przedstawicel tych "negatywnie zakreconych" (tylko nie bardzo rozumiem w stosunku do kogo/czego) sadze, ze nie obsada jest powodem problemow (ale czy od razu problemow) Slawo.
Czytajac jego posty wydaje sie, ze prawie wszystko robi wg zasad i zalecen niejednokrotnie juz tu powtarzanych. Prawie, bo zasadnicza ingerencja w filtry w tak krotkim czasie od zalozenia zbiornika (choc i tu sa niedomowienia - 3 m-ce od zalania, zarybienia, stabilizacji parametrow???) czesto moze byc powodem klopotow. Sadze, ze spadek wydajnosci w przypadku filtra biologicznego, to akurat pozytywny efekt (oczywiscie przy wlasciwie rozwiazanym doprowadzeniu wody do kubla - poprzez prefiltr np. w postaci gabki na rurze ssacej) i nie nalezalo zwiekszac przeplywu. A pomiar twardosci (szczegolnie ogolnej) przy naszych trofciach powinien byc rownie istotny, jak inne pomiary (azotyny, azotany, pH). Szorowanie nosami po szybach nie zawsze musi byc objawem stresu, a wyblakle Maswy, to moze efekt nabycia narybku z wsobnej hodowli. Tych gdyby mozna jescze pewnie troche wymyslic - wazne to nie wykonywac zbyt gwaltownych ruchow, zeby poprawic cos, co wcale nie jest zepsute.
Pzdr.
Fazi64

Autor Slawo
Użytkownik
#21 - Posted: 22 Cze 2006 09:27 
...a wyblakle Maswy, to moze efekt nabycia narybku z wsobnej hodowli...

Witam,
Dziekuję wszystkim za tą dyskusję. Przeczytałem wszystko i mam o czym mysleć. Może jednak zdecyduje sie na jednogatunkowy zbiornik. Chcę jeszcze dorzucić że wszystkie ryby w moim zbiorniku to F1.

Mam jeszcze jedna niewiadomą otuż w moim zbiorniku jest pompa fontannowa która zasila filtr biologiczny i która to trochę " burczy " Kto wie może to jest przyczyną stresu ????
Nie napisałem jeszcze , że nie wszystkie ryby są blade bo naprzykład jedna z Masw jest cały czas czarna i intensywnie nakrapiana a także trzy Chipimbi są bardzo ładnie ubarwione własnie tak jak powinny wyglądać.

Mam nadzieję że wszystko sie unormuje.
Pozdrawiam ,

Autor rufus1
Użytkownik
#22 - Posted: 22 Cze 2006 10:21 
Pompa ogrodowa/fonntannowa w akwarium i "burczy"? Jezeli sa to drgania i niskie buczenie, słyszalne nawet ludzkim uchem to chyba ryby nieźle dostaja "po uszach" w takim "małym zbirniku". To rzeczywiscie jest nad czym mysleć. Zastanowiłbym sie równiez nad innym rozwiazaneim pompy do filtra biologicznego. Czyli jak widzisz pytan i watpliwosci jest kilka. Chyba ta pompa fonntanowa ma jednak za duzy przeplyw jak na filtr biologiczny. Ja równiez mam nadzieje że wszystko sie unormuje.
Leszek

Autor timus
Użytkownik
#23 - Posted: 22 Cze 2006 10:27 
Jeżeli chodzi o przepływ pompy to mysle że jest OK. 1500L/h przy pojemności kubła około 20L. Patrząc na gotowce np Tetra 1200L/h przy pojemniku o połowe mniejszym.

Co do pompy w akwarium to moze być to (przyczyna) Drgania działaja jak udar na pęcherz pławny i mąga sie wściekać.

Marcin.T <')))><

Autor fazi64
Użytkownik
#24 - Posted: 22 Cze 2006 11:11 
w moim zbiorniku jest pompa fontannowa

Witam,
A po co wtoczyles do tego zbiornika taka "armate"? Jaki to filtr (chodzi mi o rozwiazanie techniczne)? Taki halas nikomu raczej nie bedzie sluzyc dobrze.
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#25 - Posted: 22 Cze 2006 11:31 
Marcinie moim zdaniem na dzialenie filtra biologicznego ma wplyw przeplyw i masa filtrujaca (zalezna po czesci od pojemnosci, ale...). Dobiera sie przeplyw wody do masy filtrujacej (jej objetości),jej rodzaju i jakie ma spelniac zadanie. Wkladajac same gabki, wlokniny do filtra otrzymujemy przede wszystkim filtr mechaniczny. Potrzebna jest duza moc żeby ta woda przebrnęła przez ta mase, a nie mowie juz kiedy nieco sie przypcha. Wkladajac mateialy bio do filtra tworzymy wieksza przestrzeń miedzy elementami podloża (ceramika, bio kule, swobodny przeplyw wody, nie za szybko!!!) co jest bardzo wazne w filtrach bio poniewaz woda pokonuje wieksza droge miedzy tymi elelmentami. uwazam ze w takim przypadku jest wskazany wolniejszy przeplyw. Im podloże w takim filtrze bio wieksze tym mniej bedzie sie ingerewalo w ten filtr i bedzie wiecej bakterii, a przeciez o to chodzi. Slowao zaingerowal dość wcześnie bo po 3 miesiacach (za maly mial przeplyw) i parametry wody pogrszyły sie. Oczywiście kazdy filtr bio powinien miec przedfiltr (np. gąbka na wlocie do filtra). Dlatego uwazam że 1500 l/h to nieco za duzo na taki filtr biologiczny (wklad z kermazytu, dość luźne podloże). Ja w filtrach fluidyzacyjnych mialem podlaczone glowice o przeplywie 1400 l/h, gdzie jak widomo masa filrujaca jest słup piasku. Ale jaka popmpe zatosuje Slawo to juz jego wizja filtra. Podyskutowac dobra rzecz :-).
Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#26 - Posted: 22 Cze 2006 12:09 
.....Ja w filtrach fluidyzacyjnych mialem.....

Witam,
Znaczy to, ze juz nie stosujesz tego systemu w akwariach? Bo ja dopiero zaczynam i jestem bardzo zadowolony.
Pzdr.
Fazi64

Autor timus
Użytkownik
#27 - Posted: 22 Cze 2006 12:16 
No dobra Leszku.

Do tej pory nic nie nadmieniałem bo nie chciałem jakos ukierunkowac dyskusji.

Sławek jest moim przyjacielem z pracy. Ryby pochodza odemnie i poniekad wszystko co Sławek robił niejako mu przekazałem. Równierz filtr jest zrobiony przezemnie. Ingerencja była konieczna bo wydajnośc spadła znacznie. Woda z deszczownicy nawet nie miała siły stworzyc falki na lustrze wody. Problem tkwił w przekroju węży. I to zostało zmienione. Teraz filtr moimzdaniem pracuje tak jak powinien. Wcale nie robi burzy w zbiorniku bo ma przez co pompować.

Ale fakt że nie wziołem pod uwage tego że pompa w akwarium to zły pomusł. Choc pompuje 1500L/h nie jest duża (gabaryt) To niowa seria i została pomiejszona od poprzedników.

Myśle ze jak pisaliście poprawa parametrów i ewentualne przeniesienie pompy do filtra powinno załatwic sprawe.

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#28 - Posted: 22 Cze 2006 12:30 
Nie stosuje tylko z jednego powodu. Kurcze mam za duzo zbiornikow i przeszkadzaja mi regaly w obsludze tego wszystkiego. poprostu poszedlem na łatwizne, przyznaje sie bez bicia. Na pewno do tego systemu filtracji wróce, jak tylko kazdy zbiornik bedzie stal oddzielnie i bedzie latiwej/wygodniej przy tym robic.
Sa to super filtry i naprawde brdzo wydajne. Warto takie "cos' mieć.
Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#29 - Posted: 22 Cze 2006 12:34 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
No wlasnie - u mnie juz czeka nastepny (Merlin - zakupiony okazyjnie na e-Bay'u az w Kalifornii) na instalacje w planowanym akwarium z pielegnicami "nomen omen": piaskowymi. (gdy juz bede gotowy z akwarium, poprosze Cie o wszelkie porady nt. obsady itp., bo kto jak kto, ale Ty masz tu sporo do powiedzenia w tym zakresie)
;))).
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#30 - Posted: 22 Cze 2006 12:37 
Ok Marcinie trzeba poczekać. To fajnie że pomagasz koledze, to jest wlasnie AKWARYSTYKA!!!! Poczekamy i zobaczymy co z tego sie "wykluje".
Co do pompy: Marcinie eksperymenty sa wskazane, bo chyba kazdy z nas cos zawsze eksperymentowal, ale grunt to w pore zareagować, moze rzeczywiscie jest to po czesci przyczyna zachowania ryb. Czy dales rózne przekroje weży (wlot/wylot), czy otwory w filtrze sa róznej srednicy czy tej samej? Tak tylko pytam.
Leszek

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Stres czy co ??? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®